Jump to content

Adinor

Members
  • Content Count

    3
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Zmierzyłem BLG, faktycznie dalej jest 7. Co może być powodem powstania piany i bulkania w takim razie przez ostatnie 6 dni?
  2. Faktycznie napisałem nazwę zestawu a nie samego piwa Jest to IPA, skład ze strony: Składniki: Pale Ale - 6kg Monachijski 1,7kg Pszeniczny - 0,8kg Karmelowy 30 - 0,2kg Chmiel Warrior 40g Chmiel Cascade 40g Chmiel Eureka! 60g Chmiel Sorachi Ace 40g Chmiel Amarillo 35g Chmiel Centennial 80g Chmiel Ekuanot 70g Dzisiaj zrobię pomiar BLG, za 2 dni znowu, jak będzie to samo to cold crush i rozlewanie, pewnie niedziela.
  3. Cześć, U mnie taka sytuacja, robiłem pierwszą warkę - fermentacja burzliwa 15 dni ( pierwsze sprawdzenie BLG po 12 i później 15-go dnia, w obu pomiarach wyszło mi 7 BLG ). Po rozlaniu na cichą i dodaniu chmielu (70g Ekuanot + 40g Centennial ) według przepisu popełniłem (mały?) błąd i zamieszałem łyżką w fermentorze żeby rozprowadzić lepiej chmiel. Nie wydaje mi się abym jakoś znacznie napowietrzył brzeczkę, ale po kilku/kilkunastu godzinach od przelania zauważyłem, że powstała piana na powierzchni. Wyglądało to tak jakby ruszyły drożdże ponownie. Piana utrzymywała się do wczoraj (ok. 5 dni ), po czym opadła ( w rurce co jakiś czas dalej bulka ). Na dole zbiornika widzę warstwę drożdży podobną do tej jaką miałem w poprzednim fermentorze na koniec burzliwej. Planowo miałem rozlewać jutro/pojutrze piwo do butelek. Przed rozlaniem chciałem jeszcze wykorzystać temperaturę na dworze i zrobić cold crush'a żeby zbić chmiel. Pytanie czy powinienem dać jeszcze piwu pofermentować czy mogę robić cold crush i planować butelkowanie na piątek/sobotę? Piwo robiłem według przepisu na +100IBU z Twojbrowar.pl PS. Zapomniałem dopisać, fermentor trzymam w mieszkaniu, temp ~21C, drożdże fermentis US-05.
×
×
  • Create New...