Jump to content

Eprom

Members
 • Content Count

  34
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Eprom


 1. Otworzyłem dzisiaj 2 butelki schłodzonego od wczoraj w lodówce i nie wystrzelają jak szampany, natomiast po otwarciu jak chwilę stoii w butelce to pomalutku tworzy się szum i w wolnym tempie unosi. Po przelaniu przez woreczek do kufelka bardzo dobre, zapach szczególnie. Czuć drobinki drapiącego chmielu, za duże oczka ma ten woreczek. Bardzo chciałbym uratować te piwo ale boję się że zlewając ponownie do fermentora i filtrując może jakaś infekcja wejść.


 2. Wrzuciłem 2 butelki do lodówki na schłodzenie, jutro sprawdzę różnicę otwierając zimne. Wiem ze zrobiłem błąd wrzucając granulat chmielu bezpośrednio do brzeczki, pozniej dopiero doczytałem że do chmielenia na zimno są specjalne siteczka.


 3. 7 minut temu, punix napisał:

   

  6g na butelkę, czy na litr? TO nagazowanie na poziomie 3,5, czyli poziom weizena, a nie apy...

  Przed chwilą jeszcze sprawdziłem  120g na 20l piwa faktycznie to wychodzi 3g na butelkę, ale to tak dałem nie 6g


 4. Robilem piwko singel hoop citra, piwko chodziło 2 tygodnie w temp 22stopnie i ostatni tydzien w 24 stopniach z chmieleniem na zimno. Niestety nie mialem innych warunków temperaturowych. Przez ostatnie 3 dni blg sie nie zmieniało więc zlalem do butelek. Chmielenie na zimno niestety bez żadnych woreczków, więc pływają chmieliny. Piwo w butelkach już tydzień w temp 25stopni, otwieram dzisiaj z ciekawosci butelkę do spróbowania i fontanna po sam sufit. Otworzyłem drugą ale już nad zlewem i to samo. Co robić, czy to wina temperatury? Glukozy dawałem w proporcji 5g na butelkę


 5. 3 godziny temu, anatom napisał:

  Jak lubisz piwa w stylu ipa itd. to polecam robić je na drożdżach kveik. Chłodzisz brzeczke do 35C, wrzucasz drożdże i za tydzień, dwa butelkujesz. Nie martwisz się o temperaturę fermentacji. 

  Niektóre szczepy drożdży belgijskich też dobrze się zachowują w tym zakresie temperatur. 

   

  Gdzie mogę znaleźć przepis na takie piwko, z chęcią bym spróbował.


 6. Witam, moje pierwsze polskie pale ale z samych słodów i chmielu zlalem dzisiaj na cichą bo już nic nie bulgotało od dwóch dni a balingomierz mi pękł wiec nie mialem jak zmierzyć. Podczas zlewania troszkę mi się spełniło, jaki to moze mieć wpływ na piwko? I drugie pytanie co robić z tymi drożdżami z brzeczki, czy da sie je jeszcze wykorzystać?

  20200325_201710.jpg


 7. Pytanie jeszcze o te chłodzenie, gdyż piszą że należy szybko schłodzić, a jakie ma to znaczenie dla piwa gdy chłodzenie będzie trwało godzinę czy 3 godziny? 


 8. Myślałem że tutaj czas byl wazny, w przepisie było napisane schlodzic szybko do temp 18- 22st, coś mi się pomyliło i schlodzilem do 25, a te chłodzenie trwało ponad godzinę gdyż nie mam jeszcze chłodnicy i z pośpiechu drożdże zadałem do 25 zamiast 22.


 9. Zastawilem pierwsze piwko z zacieraniem. Tylko te temperatury trochę ciężko było utrzymać, miało być 30 min 62 st C to przez 10 minut udało mi się to utrzymac później temp była ok 64stC, podobnie było przy 72, wahało mi sie od 70 do 74. Czy będzie to miało wpływ na piwko? Druga sprawa to drożdże us-05 zadałem do brzeczki o temp 25st C, czy nie za wysoko? Brzeczka teraz postawiona w piwnicy o temp 14stC. No i tej brzeczki wyszło mi 16l A miało byc 20l, tak mi chyba wyparowało.


 10. Jeszcze mam pytanie co do ilości, przepis mam na 23l piwa, jakbym chciał zrobić połowę to rozumiem że  stosuje połowę tych składników A czasy gotowania bez zmian ?


 11. Zamawiam śrutowane słody. Temperatury jakie mogę zapewnić: w piwniczce mam 14st C, lecz duża wilgotność, ale chyba to nie przeszkadza? na strychu mam 12st C, w pokojach 20st C i 22st C. Co do chmielu to mogę zamówić więcej, jak jest taka potrzeba, czyli na aromat dać z 70gram? 


 12. Pierwsze piwko już wypite, Niestety ostatnie butelki miały smrodek siarkowodoru ale po przelaniu do butelek nie było czuć. Drugie piwko coopers z samych ekstraktów słodowych dopiero 2 tyg po zabutelkowaniu już 10 butelek ubyło, ale w smaku dużo lepsze, a nawet bardzo mi smakuje. Teraz pora na trzecie, i chciałbym już zrobic z zacieraniem. Zamawiam słód pilzneński 4kg, słód karmelowy 300gram, chmiel marynka 35g i chmiel lubelski 40g. Czy drożdże us-05 będą do tego dobre, czy jakiś skład w tym zmienić? To będzie moje pierwsze piwo z zacieraniem.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.