Jump to content

Eprom

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Eprom

 1. Gdzie mogę znaleźć przepis na takie piwko, z chęcią bym spróbował.
 2. Witam, Temperatury na zewnątrz co raz wyższe, a nie mam klimy w domu, więc i w pokojach cieplej. Czy są jakieś piwka do zrobienia które mogą fermentowac w temperaturach 20-23st C?
 3. Te drożdże to mogę zadać do drugiego piwka jakbym warzył w tym czasie? Dodaje się je bezpośrednio do schłodzonej brzeczki, czy trzeba je jakoś przygotować?
 4. Witam, moje pierwsze polskie pale ale z samych słodów i chmielu zlalem dzisiaj na cichą bo już nic nie bulgotało od dwóch dni a balingomierz mi pękł wiec nie mialem jak zmierzyć. Podczas zlewania troszkę mi się spełniło, jaki to moze mieć wpływ na piwko? I drugie pytanie co robić z tymi drożdżami z brzeczki, czy da sie je jeszcze wykorzystać?
 5. Eprom

  Eprom

  Czyli rozumiem, że najwazniejsze szybkie chłodzenie ze 100C do powiedzmy 70C, później można wolniej i szybko od 40c do ok 20C
 6. Eprom

  Eprom

  Pytanie jeszcze o te chłodzenie, gdyż piszą że należy szybko schłodzić, a jakie ma to znaczenie dla piwa gdy chłodzenie będzie trwało godzinę czy 3 godziny?
 7. Eprom

  Eprom

  Myślałem że tutaj czas byl wazny, w przepisie było napisane schlodzic szybko do temp 18- 22st, coś mi się pomyliło i schlodzilem do 25, a te chłodzenie trwało ponad godzinę gdyż nie mam jeszcze chłodnicy i z pośpiechu drożdże zadałem do 25 zamiast 22.
 8. Eprom

  Eprom

  To teraz pytanie, czy jak nie ruszy to dawać nowe drożdże, czy 25stC mogło je ubić?
 9. Eprom

  Eprom

  Początkowe blg wyszło 14
 10. Eprom

  Eprom

  Zastawilem pierwsze piwko z zacieraniem. Tylko te temperatury trochę ciężko było utrzymać, miało być 30 min 62 st C to przez 10 minut udało mi się to utrzymac później temp była ok 64stC, podobnie było przy 72, wahało mi sie od 70 do 74. Czy będzie to miało wpływ na piwko? Druga sprawa to drożdże us-05 zadałem do brzeczki o temp 25st C, czy nie za wysoko? Brzeczka teraz postawiona w piwnicy o temp 14stC. No i tej brzeczki wyszło mi 16l A miało byc 20l, tak mi chyba wyparowało.
 11. Eprom

  Eprom

  Jeszcze mam pytanie co do ilości, przepis mam na 23l piwa, jakbym chciał zrobić połowę to rozumiem że stosuje połowę tych składników A czasy gotowania bez zmian ?
 12. Eprom

  Eprom

  Zamawiam śrutowane słody. Temperatury jakie mogę zapewnić: w piwniczce mam 14st C, lecz duża wilgotność, ale chyba to nie przeszkadza? na strychu mam 12st C, w pokojach 20st C i 22st C. Co do chmielu to mogę zamówić więcej, jak jest taka potrzeba, czyli na aromat dać z 70gram?
 13. Eprom

  Eprom

  Pierwsze piwko już wypite, Niestety ostatnie butelki miały smrodek siarkowodoru ale po przelaniu do butelek nie było czuć. Drugie piwko coopers z samych ekstraktów słodowych dopiero 2 tyg po zabutelkowaniu już 10 butelek ubyło, ale w smaku dużo lepsze, a nawet bardzo mi smakuje. Teraz pora na trzecie, i chciałbym już zrobic z zacieraniem. Zamawiam słód pilzneński 4kg, słód karmelowy 300gram, chmiel marynka 35g i chmiel lubelski 40g. Czy drożdże us-05 będą do tego dobre, czy jakiś skład w tym zmienić? To będzie moje pierwsze piwo z zacieraniem.
 14. Temperatura brzeczka wynosi 23C, natomiast otoczenia 20, czyli brzeczka podczas fermentacji rozumiem, że się grzeje? jak schłodzę pomieszczenie to rozumiem, że i brzeczka trochę ochłonie
 15. Witam, wczoraj zlałem brzeczkę do fermatora i dzisiaj zauważyłem strasznie burzliwą fermentację, co 5 sekund bulgocze, czy tak ma być, poprzednie piwko bulgotało raz na 15 sekund. Podaje kawałek nagrania z tej fermentacji.
 16. Eprom

  Eprom

  Zamierzam zamówić kolejnego brewkita tym razem z ekstraktem słodowym, będę robił tym razem z cichą, czy Coopers będzie dobrym wyborem i do tego drożdże us-05 ?
 17. Eprom

  Eprom

  Piwo zlane do butelek tydzień temu, stoi w temp 21st C, dzisiaj otworzyłem jedno spróbować i słabo trochę zagazowane ale może dlatego że za krótko stoi, brak szumu przy nalewaniu do szklanki i czuć delikatny posmak drożdży, co może być tego przyczyną?
 18. Na razie nie zauważyłem syfu, te drożdże są poniżej kranika więc nie spływają.
 19. Nie, zlewam prosto do butelek
 20. Zostało mi jeszcze 10 litrów piwa do zlania, czy na tą resztę przygotować ten roztwór czy resztę tak samo butelkowac jak to tej pory. Trochę mnie martwi te mieszanie roztworu z brzeczką, gdyż na dnie są martwe drożdże i mieszajac je zrusze
 21. Witam, ja po 17 dniach fermentacji burzliwej zacząłem zlewac piwo do butelek. Od dwóch brzeczka stała cicho więc uznałem że już czas. Robię to tak, że do każdej butelki wsypuję 4g glukozy krystalicznej i wlewam piwo, następnie jak szum opadnie kapsluję. Teraz pytanie w jaka temperaturę postawić te piwo w butelkach, mam do wyboru 12C na strychu, 16C w piwnicy, 19C w gabinecie lub 21C w sypialni.
 22. Eprom

  Eprom

  Jeszcze pytanie jak się oblicza zawartość alkoholu w piwie? Gdzieś widziałem wzór ale nie mogę teraz znaleźć. Początkowe blg wynosiło 12, teraz pokazuje mi 1, był dodany 1kg glukozy krystalicznej na 23l.
 23. Eprom

  Eprom

  Czyli zostawić, temperaturę w pomieszczeniu obniżyć do 18C? Na początku taka miałem tylko jak po 5 dniach zobaczyłem że nie ma szumu to podnioslem do 20, bo myślałem że za nisko.
 24. Witam, 6.1.2020 zostawiłem swoje pierwsze piwo z brewkit, German Pils, użyłem drożdży us-05, wszystko robilem zgodnie z instrukcją, oczywiscie tez zachowując sterylnosc. Zamiast cukru użyłem glukozy. Brzeczka stoi dzisiaj już 8 dzień, wykonałem pomiar i wskazało mi 1, ale słychać że jeszcze co ok 1 minutę bulgocze z rurki. Temperatura otoczenia 19-20 stopni C. Czy juz powinienem zlewac do butelek czy czekac az przestanie calkowicie bulgotać. Dziwne jest tez to ze na brzeczce nie ma piany, jedynie male wysepki pecherzyków. Zapach brzeczki zalatuje drozdzami, smak to taki jakby rozwodnione trochę piwo.
×
×
 • Create New...