Jump to content

Leon11

Members
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

About Leon11

 • Birthday 11/17/1983

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Leon Browar
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  20

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tak czytałem instrukcje, jest po polsku, ale na temat tego po co jest górne sito nie było ani słowa! Wole dopytać niż potem płakać przy warzeniu - po to jest forum! Pierwsze warzenie odbyło się w czwartek 23.07.2020 - prosty American Wheat wg. przepisu Dori Wydajność 80% wg. Brewness jak dla mnie bardzo dobry wynik, zakładałem max 70 po tym co ludzie pisali. Górne sito nie brało udziału w zabawie 😄 Pozdrawiam!
 2. Dzięki wielkie, pewnie sobie daruje to drugie sito, będzie na zapas 😄
 3. Witam, nabyłem właśnie kociołek Royal catering 40l odpowiednik klarksteina. Moje pytanie dotyczy montażu sit, czy należy zamontować jedno, czy oba przy dnie czy jedno przy dnie, a drugie w połowie wysokości jak na rysunku w instrukcji. Ten ostatni wariant mi nie pasuje bo wątpię czy to pierwsze sito utrzyma ciężar słodu!
 4. Pytanie do arTii ten kocioł to masz taki bez pompy, nie przypala??? Jestem właśnie na etapie poszukiwania czegoś takiego i nie wiem czy celować w coś koło 2 k czy właśnie taki na początek?? Sorki nie wyświetliło mi wszystkich postów. Nie było pytania, raczej pompa potrzebna 😄
 5. Mam jeszcze jeden szczegół, który dziś przyszedł mi do głowy, obie warki były zadane gęstwą. Czy to może mieć wpływ. Gdyby była infekcja to chyba było by więcej oznak niż tylko ta łodyga.
 6. Wysładzane wodą 76 stopni (termometr z biowin analogowy) na warkę 22l dałem 12l wody do wysładzania, przestałem wysładzać jak ciecz miała jakieś 2,0 BLG w temp wysładzania nie schładzałem do pomiaru. Areometr też analogowy. Jeśli jest w tym co napisałem jakiś błąd to proszę o rade. Mam jeszcze 40 g tego cascade to sprawdzę choć nie wiem czy dam to rade wyczuć w suchym chmielu
 7. W kolejnej warce Ipa gdzie zastosowałem częściowe zacieranie również wyczuwalne nuty trawiaste, łodygowe ale już dużo słabsze, akceptowalne. https://brewness.com/pl/recipe/leos-aipa-partial-mash-1/view Podobnie chmiel był dany 7 dni na zimną może za długo rzeczywiście. W obu przypadkach użyty amarillo oraz cascade z tej samej dostawy, więc jeśli chmiel to któryś z tych jest winowajcą Dziwi mnie tylko że wcześniejsze warki na ekstraktach z użyciem tych chmieli (inne partie) nie dawały takich efektów, a trzymałem na zimnej 7 i więcej dni z chmielem. Ale już kolejna warka Hafe- weizen pełne zacieranie i o trawie nie ma mowy. Są goździki i banany 😄 choć na razie to tylko nienagazowana brzeczka tak smakuje. Oczywiście w tym piwie są śladowe ilości chmielu więc chyba to chmiel winny Pozdrawiam
 8. Witam! Mam podobny problem co kolega z pierwszymi 2 warkami zacieranymi. Do tej pory warzyłem z ekstraktów i piwko wychodziło fajne (robię również głównie IPA) Pierwsza warka WHITE IPA zatarła mi się raczej na wytrawnie (parę błędów było) nie dawałem żadnych przypraw tylko sporo chmielu i po pierwszych próbach piwko pijalne ale kurcze trawa, łodyga i takie tam. W porównaniu do IPA z ekstraktów to nie ma nawet co stawiać. Nagazowanie natomiast ok. Przepis https://brewness.com/pl/recipe/rice-white-ipa-leon-browar-w-trakcie-opracowania/view Również chmieliłem 7 dni oraz nie usuwałem chmielu przed chłodzeniem 😞 Ale moje pytanie jest następujące czemu przy ekstraktach to w zasadzie nie miało znaczenia (chmielone nawet i 9 dni na zimno) i o żadnej trawie nie ma mowy??? Pozdrawiam
 9. Ok. Miało być w około 16 - 17 ale zostawiłem dom z kobietą i nagrzała bo zimno 🙂. A ja zapomniałem wyłączyć grzejnik w pokoju z fermentorem. Choć tyle że był skręcony bo byłoby pewnie 23 🙂 Dzięki za rady fermentacja już ustabilizowana piana wysoka ale do pokrywy nie dotyka. Bulka całkiem ładnie, temp. 15.5 -16 stopni. (poszło w kanał jakieś 0,7 l brzeczki - trochę szkoda. Pozdrawiam!
 10. Witam! Mojego pierwszego zacierania ciąg dalszy. Fermentacja jest bardzo burzliwa już 3 razy piana wyszła przez rurkę. Za każdym razem wymyłem rurkę, i zakładałem od nowa. Dziś rano zlałem około litry brzeczki by obniżyć poziom płynu. Temperatura otoczenia około 15 st. Startowało w około 19. Co jeszcze można zrobić? Bardziej obniżyć temp.? nie wiem fermentować w dwóch fermentorach? Mam jeszcze jeden wolny?
 11. Nie no mieszałem myślę że nawet za bardzo. Ten termometr potem pokazywał, że ja mam 45 stopni 🙂 , a na koniec padł i już nic nie pokazuje. Chyba go zalałem przy mierzeniu zacierem i po elektronice.
 12. Ok. Miejmy nadzieję, że masz racje. Ale to znaczy, że jak próba wyszła to ok czy dlatego, że się wysłodziło?? Aha podczas gotowania zaobserwowałem, że się kłaczkuje. To chyba dobrze? Przy ekstraktach słodowych tego nie miałem!
 13. Witam! Po kilu brew kitach, kilku zestawach słodowych i własnych warkach z ekstraktów postanowiłem coś uwarzyć z zacieraniem. Nie myślałem się na to porywać bo raczej z czasem cienko bywa ale korona mnie zmobilizowała. Jakieś pozytywy trzeba widzieć, czasu jest więcej. Postanowiłem skorzystać z przepisu z drobnymi zmianami i tak miała być WHITE IPA: Pilzneński 3,5 kg Pszeniczny 2,5 kg Płatki ryzowe 0,4 kg Płatki pszeniczne 0,2 kg Zacieranie - 19,5l wody 69°C wsypałem wszystkie słody i płatki. 65°C/ 1h 72°C/ 15 min 78°C/ 10 min I wszystko było fajnie do 40, 45 minuty. Sprawdzam temperaturę, spadła do 62 stopni (wcześniej ze dwa razy podgrzewałem krótko) więc postanowiłem podgrzać do 67. I tu się zaczęło - palnik chodził ze 3 min termometr nie drgał a w pewnym momencie 78, 80, 85 stopni zaczął świrować - ja też. Termometr oczywiście elektroniczny dziadoski za 10 zł. Więc oczywiście panika dolałem zimnej wody z litrę może półtorej, zacząłem gwałtownie zacząłem mieszać w końcu wpadłem na pomysł, że mam przecież analogowy termometr, który po tym wszystkim pokazał 57 stopni. Używając go z trudem podgrzałem wszystko do 72 (około) potrzymałem jeszcze z 30 min i już nie zrobiłem Mash out. Zrobiłem natomiast próbę jodową i niby nie zabarwiało - pierwszy raz więc doświadczenia nie mam. Biorąc pod uwagę moje wcześniejsze dokonania zmniejszyłem ilość wody do wysładzania o około 2 litry i dokonałem tego dzieła. Gdy brzeczka spadła do 2 BLG zakończyłem proces i o dziwo uzyskałem po gotowaniu 15,4 BLG. Zakładane było 13,6 BLG. Od dziś zaczęło chodzić. Zadana gęstwa US - 05 2 pokolenie. A teraz pytanie i prośba jak myślicie coś w ogóle z tego wyjdzie? Pijalnego znaczy? Czy lepiej to wylać i nie zawracać sobie głowy? Jakie konsekwencje mogą mieć opisane przeze mnie błędy? Szczególnie chodzi mi o to obniżenie temperatury do 57 stopni gwałtowne?
 14. Jak pisałem wcześniej próbuje coś z tego zrobić i wyszło mi gęstość 1032, a odfermentowało do 1009. Pytanie czy dobrze myślę że to piwko będzie bardzo słabe ok 3%??
 15. Witam kilka słów na temat smaku Ipa Bitter od Mountons dochmielonego na zimno Citrą Po dwóch tygodniach od rozlewu otworzyłem pierwszą butelkę i Munchor miał rację chmiel fajnie wszystko przykrył, piwo jest bardzo smaczne, lekkie, pachnące chmielem, pojawiła się nawet fajna goryczka na końcu. Kolor bursztynowy lekko mętne. Nagazowanie ok - dawałem cukier do butelek wg miarki z Browamatora. Szczerze to chyba takiego sklepowego nie piłem nigdy. Po trzech tygodniach smak ten sam, lekko mętne, pachnące chyba kilku tygodni to nie wytrzyma Polecam tego Brewkita ale z dochmieleniem na zimno!!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.