Jump to content

Sumikk

Members
 • Content Count

  120
 • Joined

 • Last visited

About Sumikk

 • Birthday September 1

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  14+
 • Miasto
  Mszana Dolna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Właśnie robię risa na gestwie s04, dziś wracam z pracy i takie coś w wiadrze 🤯 WTF? Czemu tyle osadu się zrobiło ? Aż tyle drożdży się namnożyło ? Gestwy zadałem ok 200ml na 21l 25blg
 2. Łoo panie pół Polski to raczej odpada taka podróż 😉 ale dzięki 👍
 3. Poszukuje sadzonek chmielu marynka. Nie ma ktoś czasem na sprzedaż ? Nigdzie nie mogę znaleźć 🤔
 4. Jak dla mnie to wygląda zupełnie normalnie, zwykły osad drożdżowy
 5. Panowie ostatnio zabutelkowałem piwo, dziś przeglądam i w jednym pływa coś dziwnego. Czy to może być coś z chmielu czy jakaś infekcja? Tylko w jednym zauważyłem. Wygląda hmmm tak jakby korzeń tylko taki mały 😁 reszta na zdjęciu. Ta sztuka idzie dziś do wypicia jakby miało coś strzelić
 6. A dlaczego nie przed cichą która będzie trwać ok dwa tygodnie? Mógłbym dodać przed rozlewem ale co to za różnica. Nie znam się ale wydaje mi się że już podczas przelania na cichą może dojść do napowietrzenia piwa więc chyba lepiej odrazu dodać.
 7. Hmm jak nabiorę próbkę do pipety wydaje się przejrzysta i klarowna aczkolwiek może. Temperatura myślę nie, mierzyłem ostatnio piwo które ma temp 16'c i przed nałożeniem próbki ogrzałem ją w rękach chwilę myślę że temp była ok 20'c
 8. Nie chcąc zakładać nowego tematu pisze tutaj. Dlaczego nieraz podczas odczytu wskazań refraktometru pokazuje dokładną linię i da się szczegółowo określić zawartość cukru a nieraz ta linia jest dość rozmazana i ciężko jest bardziej precyzyjnie to określić ? Coś robię źle? Chodzi o to że podczas sprawdzania brix piwa kreska rozmyta jest na tyle że można tu się pomylić myślę nawet o 0,4brix. Próbki nakładam dokładnie bez żadnych bąbelków i zanieczyszczeń. Refraktometr jest zeskalowany na wodzie pokazuje dokładnie 0 i kreska jest równa 0.
 9. Panowie i Panie Szybkie pytanie, jak dodawać kwas askorbinowy do piwa ? Będę zlewał na cichą, mam dodać bezpośrednio do fermentora i samo się rozpuści czy mogę naprzyklad zagotować z odrobiną wody i wlać? Nie chciał bym dodawać bezpośrednio do piwa i mieszając je napowietrzać.
 10. Suche drożdże rehydratyzowane. Brzeczka była czysta, nie było w niej nic, trochę mętna tylko. No podobnie wyglądają te 'grudki'. Ale czy to normalne ? Część leży na spodzie i później powoli unoszą się do góry xd pierwszy raz się z tym spotkałem dlatego pytam 😄
 11. A co z tym dziwnym osadem na zdjęciach ? To normalne ?
 12. Witam Panowie wczoraj nastawiłem piwo na us05, dzisiaj zaczęło bulkać z rurki ale na spodzie zrobił się dziwny osad w postaci jakichś skrzepów? Nie wiem czy to normalnie czy coś nie tak. Te skrzepy są na całym dnie fermentora, niektóre dość spore wielości ok 5-8 cm. Temperatura brzeczki to ok 14,8'c , temp otoczenia ok 16. Nigdy jeszcze mi się tak nie stało, chyba że to przez mech irlandzki ? Używałem go pierwszy raz. Tylko dziwi mnie to że piana na wierzchu jest dość mała jak na drożdże górnej fermentacji.
 13. Dzięki za pomoc A jeszcze mam pytanie o tą refermentację syropem malinowym, to dobry pomysł? Lejesz go bezpośrednio do piwa przed rozlewem czy gotujesz wcześniej np z wodą ? A te tabletki to do butelek wrzucasz czy rozpuszczasz przed rozlewem ?
 14. Witam wszystkich Chciałem ostatnio spróbować zrobić coś z mrożonych malin. Dodałem je do połówki pilsa na cichą fermentację. Do ok 8l dodałem 1kg mrożonych malin. Smak i zapach malin bardzo mocny, ale maliny były dość kwaśne więc i piwo jest mocno kwaśne. Mimo tego że starałem się zacierać na 'slodko'. Mam akurat słodzik Stevia Używał go ktoś kiedyś z was do piwa ? Jakie daje efekty? I ile go ew. dać ? Tabletka na butelkę ? Skład słodziku i zdjęcie 😜 "Skladniki: substancja slodząca: glikozydy stewiolowe 35%; substancja wypelniająca: mannitol; kwas regulacyjny: weglany sodu, cytryniany sodu; nośnik: L-leucyna. 1 tabletka zawlera 18 mg glikozydów stewiolowych i odpowiada słodkością 1 lyžeczce cukru. "
×
×
 • Create New...