Jump to content

Marek Cwanek

Members
  • Posts

    6
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Marek Cwanek's Achievements

  1. Myślę że nie. Choć to zależy co masz na myśli mówiąc alkoholowy. Alkoholowy czyli fuzlowy bimbrowy czy alhoholowy w sensie z wyczuwalnym etanolem ale bez nut fuzlowych. Inna sprawa ze wg mnie procent odfermentowania cukrów to troche inna inszość. Natomiast BDSA potrzebuje długiego leżaka. Zreszta ost pilem fleterena XII i też alko średnio ukryte. Ale moze to kwestia warki
  2. Wg mnie nie, gdyż brak oznak infekcji zarówno w zapachu wyglądzie jak i smaku. Smaku... póki co piwo jest mega alkoholowe... ale leży dopiero 2 miesiące.
  3. W moim BDSA odfermentowały w 92%. Tymczasem nas stronie FM nadal Stopień odfermentowania : 74-78% Tolerancja na alkohol też wyższa niż 12%.
  4. Czesc. Nastawilem saisona wlp648 100% brett - 14blg. Jaki macie doswiadcz z odfermentowaniem na tych drozdzach? Wg whitelabsa zjadaja powyzej 85% ale podobno w fermentacji brett 100% zdarza sie brettanomyces slabsze odfermentowanie. Czy ktoś używał ich do fermentacji wtórnej? Ps. Fermentacja bez laga. Pierwsze oznaki po okolo 8h od zadania. Był 2stopniowy starter. Drożdży w fiolce bardzo mało.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.