Jump to content

Tulis Manore

Members
 • Content Count

  4
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Tulis Manore
 • Miasto
  wlkp

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zrobiłem Milda belgijskiego - ok 10 BLG na drożdżach FM 26. Podzieliłem 20 L warkę na dwa wiadra na cichą i do jednej dodałem 900 g wiśni i 600 g laktozy. I coś mnie podkusiło, żeby po trzech dniach przenieść fermentor do piwnicy do 10-11 stopni C. Teraz już wiem, że cukry z owoców muszą odfermentowć. Niestety drożdże po przeniesieniu do 10 stopni zahibernowały. Strach to butelkować. Da się to jakoś uratować? Myślałem, żeby przenieść z powrotem do 20 st. i dodać drożdży ale nie wiem czy to ma sens.
 2. Mam jeszcze jedną wątpliwość co do temperatury. Czy jeśli wstawię fermentor do otoczenia 18 stopni, tak jak radzicie, to czy kiedy ruszy fermentacja to temperatura w fermentorze nie będzie za wysoka np. 21 lub 22? Czytałem trochę o tych drożdżach zanim je kupiłem i podobno powyżej 24 stopni produkują jakieś nieładne nuty. Chciałbym tego uniknąć.
 3. Dzień dobry. Jestem tu pierwszy raz i byłbym wdzięczny za każdą podpowiedź. Przymierzam się do mojej pierwszej warki. Na razie spróbuję z brewkitem i mam dwa pytania. Chcę zrobić Belgian Pale ale. Ekstrakt ok 12-13. W instrukcji brewkitu jest napisane żeby dodać 1kg cukru ( najlepiej kandyzowanego). Chciałbym tego uniknąć i kupiłem suchy ekstrakt jasny 1,2 kg. Nie mogę znaleźć informacji czy taka ilość ekstraktu wystarczy. Czy może powinienem dodać więcej? A może zamiast 21 litrów piwa zrobić mniej np. 18 l i wtedy Blg będzie pomiędzy 12-13? Drugie pytanie dotyczy temperatury fermentacji. Kupiłem drożdże płynne FM26 Belgijskie pagórki i chcę ich użyć zamiast tych dołączonych do brawkitu. Zakres temperatur tych drożdży to 18-24 stopnie C. Nie mam jeszcze możliwości sterowania temperaturą i fermentacja będzie musiała się odbyć w jednej temperaturze. Mam w domu kilka miejsc, których temperatura jest w miarę stała i wynosi: 10, 15, 18 lub 22 stopnie C. Do którego miejsca najlepiej wstawić fermentor?
 4. Dzień dobry. Jestem tu pierwszy raz i byłbym wdzięczny za każdą podpowiedź. Przymierzam się do mojej pierwszej warki. Na razie spróbuję z brewkitem i mam dwa pytania. Chcę zrobić Belgian Pale ale. Ekstrakt ok 12-13. W instrukcji brewkitu jest napisane żeby dodać 1kg cukru ( najlepiej kandyzowanego). chciałbym tego uniknąć i kupiłem suchy ekstrakt jasny 1,2 kg. Nie mogę znaleźć informacji czy taka ilość ekstraktu wystarczy. Czy może powinienem dodać więcej? A może zamiast 21 litrów piwa zrobić mniej np. 18 l i wtedy Blg będzie pomiędzy 12-13? Drugie pytanie dotyczy temperatury fermentacji. Kupiłem drożdże płynne FM26 Belgijskie pagórki i chcę ich użyć zamiast tych dołączonych do brawkitu. Zakres temperatur tych drożdży to 18-24 stopnie C. Nie mam jeszcze możliwości sterowania temperaturą i fermentacja będzie musiała się odbyć w jednej temperaturze. Mam w domu kilkamiejsc, których temperatura wynosi: 10, 15, 18,22 stopnie C. Do którego miejsca najlepiej wstawić fermentor?
×
×
 • Create New...