Jump to content

rs.juszczak

Members
 • Content Count

  43
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  BREWno
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  3
 • Miasto
  Szewce

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Recent Profile Visitors

105 profile views
 1. Podobno wystarczy, też taki zamówiłem i planuję testować. Z tym że mój kosztował prawie o połowę taniej. Zajrzyj na aliexpress, nie ma sensu przepłacać.
 2. 60 g Mosaica poszło po wyłączeniu palnika a do fermentora wleciało 75 g equanota. Dużo nie dużo. Dzisiaj wrzucam 80 g citry. Spróbuję jeszcze raz.
 3. Raczej nie zdążyło się zizomeryzować bo schłodziłem dość szybko. Nie wiem dokładnie po jakim czasie temp. spadła poniżej 70* ale do 17* zeszło w 50 minut. Więc to raczej nie to. Prędzej słaba filtracja bo z tym miałem problem. Jeśli ten gorzki posmak rzeczywiście od chmielin, to jest nadzieja, że z czasem się trochę złagodzi?
 4. Jeszcze nie butelkowałem, jeszcze kończy fermentować. Próbowałem przy okazji dosypywania kolejnej porcji chmielu (pierwszą porcję wrzuciłem w pierwszym dniu fermentacji i to od niej ta goryczka). Cold Crash oczywiście będzie, do tego przy zlewaniu na wężyk założę druciaka. To może lepszy byłby ten mały hop spider z nakrętką?
 5. Mam nadzieję:) Trochę mnie uspokoiłeś. A skąd w takim razie pytania anteksa i Jancewicza o to czy filtracja chmielin była przed czy po chłodzeniu? Ma to jakiś wpływ na późniejsze odczucia w smaku?
 6. Podłączę się pod temat bo mam podobny problem. Chmieliłem ostatnio piwo na zimno, przy okazji zbadałem zawartość ekstraktu, a po badaniu spróbowałem piwa. Okropnie gorzkie. To NEIPA i wcale nie miała być gorzka, chmielenie było tylko na aromat. Chmiel wrzucałem po gotowaniu, po wyłączeniu palnika. Chłodziłem chłodnicą zanurzeniową w garze, przed odfiltrowaniem chmielin. Widzę, że anteks i Jancewicz zwróciliście na to uwagę więc pewnie ma to znaczenie. Czy fakt, że chłodzenie odbyło się przed filtracją ma wpływ na tę łagodnie mówiąc nieprzyjemną goryczkę?
 7. Odczytałem Twoją odpowiedź jako "eee poczekaj, może jeszcze zejdą". Ale jeśli to z doświadczenia to OK:) oczywiście poczekam, widocznie są takie powolne. Co najmniej jeszcze dwa razy zajrzę (jeszcze dwie dawki chmielu).
 8. Goryczka sama w sobie mi nie przeszkadza, nawet w neipa, która nie musi być mocno gorzka. Ale nie chcę mieć posmaku trawy czy łodygi, a przy długotrwałym kontakcie z chmielem można się tego spodziewać. Piwo robię na podstawie przepisu Doroty Chrapek, ale ona przelewa na cichą i dopiero dochmiela. Ja chcę zostawić w tym jednym fermentorze. Chodzi mi o to, że jeśli ma ktoś takie doświadczenia z tym drożdżami, że głębiej nie odfermentują to prośba o info. Nie przedłużałbym niepotrzebnie...
 9. NEIPA. Po 7 dniach burzliwej ekstrakt zszedł mi z 13,5 do 5,5. Trochę mnie to zaskoczyło ale czytam sobie teraz ten wątek i stwierdzam że to chyba jednak norma. Z tym, że nikt z was nie napisał co się zadziało po kolejnym tygodniu. Do ilu zejdzie (i czy wogole jeszcze coś zejdzie) ostatecznie? Zostawiłbym to jeszcze nawet na dwa tygodnie i przekonalbym się na własnej skórze ale wrzuciłem już tam sporo chmielu i będę jeszcze dorzucał więc boję się że po takim czasie będę miał łodygę. Już teraz, po 7 dniach jest mega gorzkie, powiedziałbym że nieprzyjemnie gorzkie. Aromat super ale w smaku średnio. W pierwszym dniu fermentacji wrzuciłem 75g equanota, plan jest jeszcze na 80g citry (5 dni) i 45g Amarillo (2 dni). Czekać aż zejdzie niżej czy kończyć burzliwą?
 10. 2 warki: AIPA i hefeweizen. 37 litrów. Razem 11 690 litrów.
 11. Dałem sobie spokój z wodą. Przynajmniej na razie. Miałem tylko chlorek wapnia, a chcąc zastosować się do wszystkich rad musiałbym jeszcze obniżyć zawartość Mg i podbić siarczany. Jak coś robić to porządnie. Następnym razem. A neipa już fermentuje;) Wybrałem safale s-33, zadane wczoraj ok 14, już wystartowały. Szybciutkie są. Wrzuciłem im dzisiaj 75 g equanota. Dzięki za dobre rady. Pzdr
 12. A tak serio to po jakim czasie zrehydrytowane drożdże giną? Ile jest czasu na ich zadanie? Mam tu małe problemy z filtracją chmieliny, a drożdże sobie stoją już jakiś czas...
 13. Ten gips konieczny? Gips, z tego co się orientuję, ma uwydatnić chmielowy charakter piwa i zwiększyć twardość wody. Ja nie chciałbym za dużo goryczki w neipa, a wodę chyba mam i tak dość twardą. Wydaje mi się, że efekt "juicy" prędzej uzyska się akcentując słodowość, a więc należałoby pójść bardziej w chlorek wapnia. Ale może źle rozumuję. Dlatego właśnie pytam.
 14. Cześć. Planuje uwarzyć neipa ale zdaje się że mam do tego kiepska wodę w kranie, a nie chce więcej kupować wody w markecie. Dostałem z wodociągów raport o składzie wody. W mg/litr: Chlorki 20,5 Siarczany 22,8 Ca 106 Mg 31,4 pH 7,6 Twardość ogólna 290 Nieznaczna przewaga siarczanów nad chlorkami. Może dodać trochę chlorku wapnia? Jeśli tak to ile? Przegotować ja najpierw?
×
×
 • Create New...