Jump to content

rs.juszczak

Members
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  BREWno
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  7
 • Miasto
  Szewce

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Recent Profile Visitors

210 profile views
 1. Rozebrałem na próbę sondę od termometru, tego za 12 zł https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/sterylizacja-i-pomiary/termometr-elektroniczny-z-sonda.html. I dupa:) W środku są dwa cieniutkie kabelki ale po rozebraniu termometr wariuje. Albo wyświetla "low" albo "hi". "Hi" wtedy gdy kabelki połączę ze sobą. Chyba jednak się nie odważę rozebrać sondy sterownika. Pewnie byłoby podobnie. No chyba, że ktoś to robił i podpowie???? Rozwiązanie z IKEI wygląda spoko (pamiętam, podpowiadałeś mi już to ale gilzę miałem już zamówioną) ale w pierwszej kolejności chciałbym wykorzystać już to co mam. Mówisz żeby wsadzić sondę bezpośrednio do wiadra? W sumie to połączenie sondy z przewodem wygląda na szczelne... Pozostaje tylko kwestia uszczelnienia otworu w pokrywie fermentora.
 2. Kupiłem tego Inkbirda 308-S i do tego dokupiłem gilzę z nierdzewki, taką jak zaprezentował PiwoLab kilka postów wyżej. Nie trafiłem jednak z średnicą gilzy, tzn. sonda jest grubsza niż gilza od środka i nie mogę jej wsunąć. Pytanie czy mogę jakoś przerobić sondę czy muszę kupić nową gilzę? Bawił się w to ktoś?
 3. Musiałbyś jednak coś więcej napisać. Powiedz chociaż jaki ekstrakt początkowy był zakładany w recepcie i doprecyzuj szczep drożdży. Na pewno masz to gdzieś zapisane.
 4. Siema. Czy jest szansa że aromat aldehydu octowego w fermentującym jeszcze piwie ulotni się? Fermentuje neipe drożdżami s33, po 5 dniach burzliwa ustala, z 13 zeszło do 5,5, trochę słabo. Poczekałem jeszcze kilka dni, przeniosłem fermentor w cieplejsze miejsce (temp piwa +23) i wrzuciłem 150 g chmielu na zimno. Po dwóch dniach w ciepłym, przeniosłem z powrotem do chłodniejszego. Teraz ma niecałe 20. Fermentacja na nowo ruszyła (pewnie od tlenu z granulatu), bulka jak na początku burzliwej. I wali farba emulsyjna. Wygląda jak klasyczny przypadek aldehydu octowego (niedokończona fermentacja, wysoka temp). Pytanie czy jest nadzieja że ten aromat się ulotni?
 5. Używa ktoś tego sterownika w wersji wifi? Jakie opinie?
 6. Też robiłem piwo wg tej receptury i miałem dokładnie ten sam problem. Wyszło mi 13 Blg, też wrzuciłem equanota na burzliwą, dalej wszystko też jak w przepisie, czyli wuchta chmielu. Niestety trawiastość już pozostała. Myślę, że powody były dwa. Jako, że to była dopiero moja 3 warka to nie uniknąłem błędów. Pierwszy - słabe odfiltrowanie chmielin po chmieleniu na zimno. Po drugie uważam, że ta nieprzyjemna goryczka wynikała ze zbyt długiego kontaktu chmielu z młodym piwem.
 7. @Piotr Ba mierzyłeś już ekstrakt? Jestem ciekaw co Ci wyszło. Ja zrobiłem test FFT i w trzecim dniu fermentacji, kiedy drożdże już się uspokoiły i przestały szaleć miałem 6 Blg (z 13). Czyli ogień przez pierwsze 1,5 - 2 doby, a później jakby usypiały. To samo miałem za pierwszym razem. Wtedy po 16 dniach zeszły z 13 do 4 i chyba dalej dojadały bo zabutelkowałem (za wcześnie) i się piwo przegazowało. Może one tak mają? Dodam jeszcze, że temp piwa - 19,3 st, a temp. otoczenia 20-20,5 st. Pytanie do pozostałych użytkowników. Te drożdże rzeczywiście tak mają? @sobieslaw do ilu Ci odefermentowało? @punix ja drożdże zadałem do brzeczki o temp. 19 st a drożdzę zachowują się tak jak Piotrowi przy 25
 8. Cześć. Poszukuję lodówki do fermentacji piwa w fermentorze 33 L, najlepiej ze sterownikiem. Rozważę też większą lodówkę gdyby ktoś chciał się pozbyć. Chętnie zakupię też mieszadło i kolbę 2L oraz hop-spider zakręcany, do chmielenia na zimno.
 9. Brzeczkę schłodziłem do 19 stopni, zadałem drożdże i fermentor odstawiłem w temp otoczenia 21 st. Po 12 godzinach temp piwa - 19,5 st., wtedy drożdże ruszyły i po kolejnych 12 godzinach piwo miało już 22,2 mimo iż temp otoczenia zbiłem do 19 (uchyliłem lekko okno). Pierwszą dobę z rurki wydobywał się nieziemski zapach chmielu, teraz wali siarą. Wcześniej jajami dawał mi tylko weizen.
 10. Robiłem na nich dwa razy NEIPĘ, ten drugi raz w ubiegłą sobotę. Za pierwszym razem po dwóch dniach fermentacji spowolniło. Finalnie z 13,5 Blg zeszło mi do 4. I chyba się pospieszyłem z butelkowaniem bo po 3 tyg w butelkach było mocno przegazowane. Druga warka na tych drożdżach i początek jest taki sam. Szybko ruszyły (do 12 godzin), burzliwie fermentowały (bulkanie praktycznie ciągłe) ale po 1,5 dnia ucichło. Nie wiem jaki jest ekstrakt, nie chcę zaglądać ale wygląda, że drożdże większość pracy już odwaliły. Pojawił się za to odór siarkowodoru (przy pierwszej warce tego nie było, albo tego nie wyczułem bo na burzliwą wrzuciłem sporo chmielu). I powiem szczerze, że trochę się tym zmartwiłem. Zwietrzeje czy zostanie?
 11. Środka, o którym wspominałem mam pod dostatkiem. Alkohol etylowy musiałbym specjalnie kupować. Pytanie czy mogę korzystać z tego co mam? Co to znaczy, że to alkohol skażony, tzn czym jest skażony?
 12. Temat chyba aktualny na dzisiaj. W związku z trudnością w dostępności despreja zastanawiam się czy można użyć innych płynów do dezynfekcji. Mam akurat pod ręką jeden taki (DR-20). W porównaniu do despreja na 1 kg roztworu zawiera 600 g propan-2-ol (desprej dwa razy mniej - 300 g) oraz 1,5 g chlorku didecylodimetyloamonu (desprej ma tego więcej - 5 g/kg). Nie mam informacji o ilości etanolu w swoim preparacie, w despreju jest 45 g/kg. Jak myślicie, można bezpiecznie tego używać, zamiennie w stosunku do despreja? Jednej substancji jest dwa razy więcej (propan-2-ol), drugiej ponad 3 razy mniej (DDAC).
 13. Chętnie poznałabym odpowiedź na pytanie sobieslaw. Może ktoś?
×
×
 • Create New...