Jump to content

eresjot

Members
 • Content Count

  67
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  BREWno
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  17
 • Miasto
  Szewce

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Recent Profile Visitors

351 profile views
 1. Po miesiącu fermentacji zeszły do 7,5 Blg. Pracowały (nadal pracują)w temp. do 17,5 st. Na tę chwilę daje to odfermentowanie na poziomie 68,75%. Mam nadzieję, że zejdą jeszcze jakieś 1,5 Blg. Zamierzam dać im kolejny miesiąc.
 2. Butelkuj. Poświęciłeś już zbyt dużo czasu, te 2-3 godziny na butelkowanie różnicy już nie zrobi. Zawsze jakieś dodatkowe wnioski będziesz mógł po tym wyciągnąć. Wylać możesz później, z butelek. Tylko sprawdzaj co kilka dni nagazowanie, ryzyko granatów duże.
 3. Podzielam zdanie @ATP na temat tych drożdży. Są bardzo pyliste. Nalanie piwa do szkła bez osadu jest praktycznie niemożliwe. Ja osobiście ostatnie 50 ml piwa zostawiam w butelce i nie przelewam. Co z tego, że piwo fajnie się klaruje, skoro nie da się go klarownego wypić? Trochę pod tym względem podobne są do FM52 Amerykański Sen. Raczej do nich nie wrócę. Odfermentowały mi z 11 blg do 2 blg (pale ale) i z 15,3 blg do 3,0 blg (west coast). Teraz bulka sobie RIS 24 blg, dam znać jak się zachowały. RIS bez problemu ruszył w 14 stopniach i wytworzył bardzo dużo piany - ok 7,5 l w fermentorze. Na szczęście miałem zapas. Po 7 dniach z piany nie zostało już nic. Mam nadzieję, że nie mają tendencji to przerywania swojej pracy... Miał ktoś może takie przeboje?
 4. Jasne, wszyscy wyłączmy subskrypcje:) wtedy ten wątek będzie miał duży sens.
 5. Weźcie się ogarnijcie! Piszcie sobie w jakimś odpowiednim do treści wątku a nie na Ostrym Dyżurze. Spamujecie mi (i nie tylko mi) maila. OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 6. I jak ten phmetr? Sprawdza Ci się?
 7. Rozebrałem na próbę sondę od termometru, tego za 12 zł https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/sterylizacja-i-pomiary/termometr-elektroniczny-z-sonda.html. I dupa:) W środku są dwa cieniutkie kabelki ale po rozebraniu termometr wariuje. Albo wyświetla "low" albo "hi". "Hi" wtedy gdy kabelki połączę ze sobą. Chyba jednak się nie odważę rozebrać sondy sterownika. Pewnie byłoby podobnie. No chyba, że ktoś to robił i podpowie???? Rozwiązanie z IKEI wygląda spoko (pamiętam, podpowiadałeś mi już to ale gilzę miałem już zamówioną) ale w pierwszej kolejności chciałbym wykorzystać już to co mam. Mówisz żeby wsadzić sondę bezpośrednio do wiadra? W sumie to połączenie sondy z przewodem wygląda na szczelne... Pozostaje tylko kwestia uszczelnienia otworu w pokrywie fermentora.
 8. Kupiłem tego Inkbirda 308-S i do tego dokupiłem gilzę z nierdzewki, taką jak zaprezentował PiwoLab kilka postów wyżej. Nie trafiłem jednak z średnicą gilzy, tzn. sonda jest grubsza niż gilza od środka i nie mogę jej wsunąć. Pytanie czy mogę jakoś przerobić sondę czy muszę kupić nową gilzę? Bawił się w to ktoś?
 9. Musiałbyś jednak coś więcej napisać. Powiedz chociaż jaki ekstrakt początkowy był zakładany w recepcie i doprecyzuj szczep drożdży. Na pewno masz to gdzieś zapisane.
 10. Siema. Czy jest szansa że aromat aldehydu octowego w fermentującym jeszcze piwie ulotni się? Fermentuje neipe drożdżami s33, po 5 dniach burzliwa ustala, z 13 zeszło do 5,5, trochę słabo. Poczekałem jeszcze kilka dni, przeniosłem fermentor w cieplejsze miejsce (temp piwa +23) i wrzuciłem 150 g chmielu na zimno. Po dwóch dniach w ciepłym, przeniosłem z powrotem do chłodniejszego. Teraz ma niecałe 20. Fermentacja na nowo ruszyła (pewnie od tlenu z granulatu), bulka jak na początku burzliwej. I wali farba emulsyjna. Wygląda jak klasyczny przypadek aldehydu octowego (niedokończona fermentacja, wysoka temp). Pytanie czy jest nadzieja że ten aromat się ulotni?
 11. Używa ktoś tego sterownika w wersji wifi? Jakie opinie?
 12. Też robiłem piwo wg tej receptury i miałem dokładnie ten sam problem. Wyszło mi 13 Blg, też wrzuciłem equanota na burzliwą, dalej wszystko też jak w przepisie, czyli wuchta chmielu. Niestety trawiastość już pozostała. Myślę, że powody były dwa. Jako, że to była dopiero moja 3 warka to nie uniknąłem błędów. Pierwszy - słabe odfiltrowanie chmielin po chmieleniu na zimno. Po drugie uważam, że ta nieprzyjemna goryczka wynikała ze zbyt długiego kontaktu chmielu z młodym piwem.
 13. @Piotr Ba mierzyłeś już ekstrakt? Jestem ciekaw co Ci wyszło. Ja zrobiłem test FFT i w trzecim dniu fermentacji, kiedy drożdże już się uspokoiły i przestały szaleć miałem 6 Blg (z 13). Czyli ogień przez pierwsze 1,5 - 2 doby, a później jakby usypiały. To samo miałem za pierwszym razem. Wtedy po 16 dniach zeszły z 13 do 4 i chyba dalej dojadały bo zabutelkowałem (za wcześnie) i się piwo przegazowało. Może one tak mają? Dodam jeszcze, że temp piwa - 19,3 st, a temp. otoczenia 20-20,5 st. Pytanie do pozostałych użytkowników. Te drożdże rzeczywiście tak mają? @sobieslaw do ilu Ci odefermentowało? @punix ja drożdże zadałem do brzeczki o temp. 19 st a drożdzę zachowują się tak jak Piotrowi przy 25
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.