Jump to content

Tatasek

Members
 • Posts

  57
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Tatasek's Achievements

 1. Któreś z rozwiązań ma swoje wady i zalety czy bez znaczenia do wybiorę?
 2. Mam zamiar kupić 2 kegi po 9 litrów (aby mi się pomieściły w lodówce) i zastanawiam się jak mogę jednocześnie nagazować dwa kegi jednocześnie przy użyciu jednej butli? Jakiś trójnik?
 3. Czym mierzysz te 7 brixów? Refraktometrem czy spławikiem?
 4. Czy piwo zacieranie metodą BIAB różni się jakościowo smakiem i aromatem od tradycyjnego zacierania z wysładzaniem?
 5. Mam pytanie. Czy płyta grzewcza w tych kuchenkach nie jest troszkę niżej niż obudowa ze stali nierdzewnej? Pytam bo zamówiłem kuchenkę indukcyjna na Allegro jakiegoś niemieckiego producenta i niestety, gdy postawie na niej 50l gar to wspiera się on na obudowie i nie ma dokładnego styku w relacji dno garnka-płyta grzewcza i zaczyna walić błędami.
 6. Pytanie. Chwaliłem się fajnym bananem przy otwarciu pierwszej butelki po 4 dniach refermentacji, jednak to była jedyna butelka w której czułem tak mocno banana, reszta butelek, które otworzyłem nie dawała tak mocno bananem. Bardzo mnie to zdziwiło.Co mogło być przyczyna takiej sytuacji, że w jednej butelce jest „przecier bananowy” a w innej ledwo wyczuwalny banan? Dodam, że była to jedyna butelka o pojemności 330 ml, reszta standardowo 500 ml, ale chyba wątpię, aby to miało jakieś znaczenie. 2,8 kg pszenicznego 1,2 kg pilznenksiego 25 g lubelskiego Zacieranie - 45°C - 15 min - 55°C - 15 min - 62°C - 40 min - 72°C - 40 min Gotowanie 120 minut Drożdże FM41 namnażane 48h na mieszadle magentycznym Fermentacja pierwsze dwa dni 17 stopni i stopniowo zwiększane do 23 stopni BLG początkowe 10,5 BLG końcowe 3 150 g cukru do refermentacji Pzdr
 7. Ale w opisie tej kuchenki jest napisane, że garnek do 26 cm. Jak to się ma do Twojego garnka o średnicy 40 cm? Są jakieś komplikacje? Da radę, aby ta indukcja pociągnęła gotowanie 23 litrów brzeczki w 100 stopniach przez 2 godziny?
 8. Wyszła mi słaba wydajność w piwie pszenicznym (3kg pszenicznego i 1 kg pilznenskiego), około 9 blg przed gotowaniem. Chce osiągnąć około 12 po gotowaniu. I teraz dwa pytania. 1. Czy długie(powyżej godziny) gotowanie źle wpłynie na końcowa jakość piwa pszenicznego? 2. Ile należałoby gotować piwo, aby blg podniosło się z 9 do 12 blg?
 9. Potężny banan wyszedł, potężny. Lekkie piwko, odrobinkę za duża goryczka, następnym razem zamiast 25g lubelskiego dam 20g. Na lato w sam raz. Polecam @edit Zrobiłem drugi raz pszenice (3kg pszenicznego i 1kg pilzenskiego). Dałem mniej wody niż poprzednio i zamówiłem drobniej zaśrutowany słód. Wydajność wyszła ta sama jak nie gorsza. Do Fermentora trafiło 20 litrów brzeczki o gęstości około 10 BLG. Metoda zacierania BIAB. Chyba zwyczajnie trzeba będzie dołożyć z 10-15 % słodów więcej następnym razem, bo gdy wywalałem wysłodziny na kompost to zwyczajnie były słodziutenkie i jadłem je ze smakiem(?!). Chciałem dłużej pogotować, aby więcej odprarowało, ale mam tak ułożona kuchenkę, że tylko dwa palniki w całości są pod garnkiem i zdejmując pokrywę temperatura spadała i przestawało się gotować. Dlatego planuje zakup taboretu gazowego, ale obawiam się trochę o względy bezpieczeństwa, aby przypadkiem przy podłodze nie zebrał się gaz. Moglibyście doradzić jakiej marki kupić taboret gazowy, jakieś węże, zabezpieczenia etc? Pzdr
 10. Hej, Pszenica odfermentowała mi z 10,5 BLG (za dużo wody dodałem) do 3 BLG. Czy mogę spodziewać się sikacza przy tak niskim balingu początkowym?
 11. Ruszyło godzinę temu. @edit Brak obfitej piany. Podniosło się do tego miejsca i opadła, fermentuje zacnie. Każdy narzeka na zwiedzające drożdże, a u mnie spokój. Mam się cieszyć czy martwić? Temp piwa 18 stopni Pzdr
 12. Temperatura brzeczki podczas zadawania drożdży : 17 stopni Temperatura startera: około 20 stopni Temperatura brzeczki ta sama co wczoraj, tylko, że około 3 w nocy było 17,5 i odpaliła się lodówka.
 13. Hej, Zrobiłem starter, 48h namnażania ,zadałem wczoraj o 18 do brzeczki i dalej cisza. Czy fermentacja nie powinna szybciej wystartować przy użyciu startera? Kiedy mam się zacząć niepokoić?
 14. Byczki, dałem ciała i po umyciu przykryłem wiekiem umyte wiadro razem z wężykami. Otwieram dziś, a tam takie coś. Wygotować wężyki silikonowe i dokładnie wyszorować wiadro czy do śmieci całość?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.