Jump to content

Tatasek

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Podczepie się pod temat. Szukam kotła zaciernego, takiego aby mógł w nim trzaskać 20/25 litrowe warki. Coś takiego, abym musiał tylko wyposażyć się w hop spidera i jakiś drobny osprzęt. Byłbym wdzięczny za polecenie dobrych kotłów lub odesłanie mnie do tematu/lektury o kotłach zaciernych która pomoze mi podjąć decyzjie. Na ta chwile jestem zielony w te sprawy wiem tyle, ze warto aby kocioł miał W wyposażeniu Chłodnice, pompę. O sposobach filtracji w różnych kotłach nie mam za bardzo pojęcia. Jeśli sprzęt posłuży mi przez długie lata mogę wydać 2000 -2500PLN Pozdrawiam
 2. Po 5 miesiącach pragnę poinformować ze piwo już się skończyło i wyszło bardzo dobre. Kupuje lodówkę do fermentacji i zastanawiam się jakie kolejne piwko zrobić. Jakieś pomysły?
 3. blg początkowe 12 Sprawdzałem w poniedziałek blg było 5. Dziś jest piątek sprawdzałem i spadło do 3 blg. Piwo już prawie nie pracuje, wziąłem próbkę wygotowanym kubkiem i muszę Wam powiedzieć ze jestem zadowolony. Bawic się z tym jeszcze w wrzucanie na cicha i do piwnicy w temp 5 stopni? Czy na weekendzie już dodać 100 g glukozy rozrobioną z odpowiednia ilością wody i do butelek?
 4. 15 dni fermentacji w 5-7 stopniach C. BLG początkowe :12 BLG po 15 dniach :5 Zostawię w 16 stopniach na 3 dni, zobaczymy czy spadnie coś BLG. Jakieś dodatkowe rady?
 5. Na ta chwile zostawię jak jest. Mleko się rozlało, nie będę już kombinował. Pracuje ładnie w temp. 7 stopni na ten moment.
 6. Napewno nie kilkanaście. Maks dwa stopnie. Izolacja jest zrobiona ze starych kocy. W temp bez izolacji brzeczka nie chciała wystartować przez 40h, chociaż przyznaje ze pewnie poczęsci z mojej winy. @Kaniutek
 7. Piwo pyka sobie teraz raz na 15 sekund w temperaturze otoczenia 5-6 stopni. Dobrze zaizolowałem fermentor, aby ciepełko które drożdże wytworzą szybka nie wypromieniowało. Wiem, ze miara „pyknięcie” na 15 sekund to słaba miara, ale jak myślicie. Paczka w3470 w temperaturze 5-6 stopni z początkowym 12 blg przerobi brzeczkę w 3-4 tygodnie?
 8. Tak, warka 20 l. Temperatura brzeczki w okolicach 7-8 stopni. @punix
 9. Głupi uczy się na własny błędach, a mądry na cudzych. Popelnilem błąd, zadałem drożdże do brzeczki o temperaturze 20 stopni i odrazu wstawiłem do piwnicy o temp otoczenia 5-6 stopni. Temp spadła gwałtownie, a drożdże położyły lagę na moje piwo. Uzylem jednej paczki w3470 blg 12 stopni drozdze uwodnione w temp 25 stopni Użyłem koca grzewczego. Fermentacja ruszyła, ale na ta chwile jest to jedno „bulkniecie” na 90 sekund. Co radzicie?
 10. Gotowal tak chmielil nie @edit Zwieksze czas cichej do 2 tygodni, aby jedna paczka W3470 miała czas zjeść cukry i inne metabolity, zmniejszy to szanse na granaty. @edit2 Cicha należy przeprowadzić w temperaturze fermentacji burzliwej (6-9 stopni) czy można podnieść ja do okolic 20 stopni? @edit3 @Piotr Ba miałeś racje, pare osób mi mówiło, że lepiej by było gdyby na ta temperaturę i blg (około 12) dać druga paczkę drożdży. Miałbym lepszy start. Teraz przy temperaturze 6 stopni podstawilem pod fermentor termofor , aby nawet ogrzać brzeczkę o ten głupi stopień, przez cały dzień, dodatkowo lekko zaizolowalem go kocykiem. @edit4 Ruszylo. Okrylem fermentor kocem grzewczym.
 11. zaryzykuje, napaliłem się na jutro z tym piwkiem
 12. A zapomniałem. I oczywiście napowietrzam brzeczkę
 13. Jutro zaczynam swoje pierwsze piwko z kitu. I chce Wam przedstawić swoją ścieżkę, abyście ewentualnie wyłapali błędy lub mogli dodać swoje uwagi. To będzie lager Skladniki 1.7 kg coppers europen lager 1.7 kg jasny ekstrakt slodowy w syropie drozdze w 34 70 22 litrów wody 1.Rozpuszczam kit i ekstrakt w 3 litrach wody 2.Wlewam na dno Fermentora 5 litrów zimnej wody 3.Wlewam do fermnetora brzeczke 4. Uzupełniam do 22 litrów 5. Zadaje wcześniej zrehydratyzowane drożdże w około 30 stopniach I tutaj przerwę. Martwi mnie różnica temperatur brzeczki i zrehydratyzowanych drożdży. Czy będzie to miało jakieś istotne znaczenie? Jeśli tak, to jak sobie z tym poradzić? Chce, aby brzeczka miała już na starcie odpowiednia temperaturę fermentacji. 6.Wstawiam Fermentor do piwnicy (temp 6 - 9 stopni) 7.Fermentuje 2 - 3 tygodnie 8. Gdy zacznie opadać piana podnoszę temperaturę fermentacji do około 20 stopni (przerwa diacetylowa) na 2 dni I tutaj kolejne pytanie. Po tych dwóch dniach przerwy wstawić Fermentor dalej do piwnicy, aby sobie fermentowal czy już po tym zlewać na cicha? 9. Zlewanie na. Cicha w temperaturze 6 -9 stopni 10. Tydzień cichej fermentacji. Dwa tygodnie cichej fermentacji 11. Na dno fermentora wlewam roztwór glukozy i wody ( około 100 g glukozy na litr wody) i tutaj znowu przerwę. Jaka przyjąć temperaturę w kalkulatorze do refermentacji? Maksymalna jaka została osiągnięta z przerwy diacetylowej czy ta z rozlewu? I tak po za tym co oznaczona stwierdzenie zielone piwo to jest to samo co piwo prosto z fermentora? 12. Wsadzam wężyk na dno fermentora, aby ruch cieczy rozprowadził równomiernie glukozę w młodym piwku. 13. Butelkuje. 14. Odstawiam piwko na 3-5 dni w temperaturze 20 stopni 15. Przenoszę piwko do temperatury 6-9 stopni na okres 2 miesięcy PS. Chce zmierzyć blg początkowe brzeczki, ale wyniki będzie troszkę zakłamany przez niższa temperaturę, będzie to miało istotne znaczenie w wyliczaniu glukozy do refermetacji czy olać? Mam nadzieje, ze nie pominąłem nic istotnego. Bardzo bym prosił o uwagi i porady. Dzięki
×
×
 • Create New...