Jump to content

Konrad Z

Members
 • Posts

  6
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Konrad Z

 1. Ok, zrobię to przy następnym warzeniu. Natomiast nadal pozostaje pytanie, czy jest możliwe, że zejście z 13 na 5 mieści się w dopuszczalnych normach.
 2. Poprzednie piwo, Amercian IPA, zeszło z 15 BLG na 5 - natomiast po rozlaniu do butelek jest ok, nie przegazowane, nie ma gushingu, smakowo takie, jak planowałem. Korzystam z elektrycznego kotła Klarsteina Meischfest. Ustawiam temperaturę i tyle.
 3. Do fermentacji wyszło 18l Fermentacja w temperaturze 20 stopni (fakt, że trzeciego dnia zostawiłem otwarte okno i przez to spadła mi do 15 stopni na kilka godzin) Brzeczka natleniona dobrze, tak jak przy poprzednich piwach - czyli przelewanie, intensywne mieszanie, wstrząsanie fermentorem. Paczka suchych, które uprzednio zostały odpowiednio uwodnione.
 4. Cześć, Warząc moje trzecie piwo natknąłem się na pewien problem z fermentacją S-04. Styl to milk stout z początkowym BLG 15 (w tym zawiera się już dodatek 0,5kg laktozy, wg kalkulatora brewness, bez niej byłoby 13). W ciągu kilku godzin fermentacja ruszyła jak szalona, a po dwóch dniach zanikły jakiekolwiek jej oznaki, natomiast po odczekaniu ustawowego czasu (czyli 2 tygodnie), sprawdziłem BLG i zeszło ledwie do 7 (jeśli odjąć te 2 BLG z laktozy, to odfermentowanie byłoby na poziomie 60% - tylko czy ja to dobrze liczę?). Zakładając, że laktoza jest niefermentowalna, czy tak wysokie BLG jest właściwe? Sprawdzone po trzech dniach nie zmieniło się nawet o ułamek. Przyznam, że organoleptycznie przetestowałem próbkę i smakowo jest bardzo przyjemne, nie nadmiernie słodkie. Zacieranie w 68 stopniach, wygrzew w 78 stopniach ostatnie 10 minut z dodatkiem słodów palonych i barwiących. Pierwszy raz używam tych drożdży, dwa wcześniejsze piwa robiłem na US-05 i odfermentowanie miałem na poziomie 70%.
 5. Dzięki za odpowiedź. Czyli wychodzi na to, że powinno być ok. Możesz doprecyzować, co rozumiesz przez duże? 2-3 stopnie?
 6. Witam wszystkich. Na początek z góry przepraszam, jeśli podobny temat już był - przekopałem forum i nie znalazłem dokładnie tej odpowiedzi, której poszukuję. Jestem na początku drogi z piwowarstwem domowym, poczytałem sporo, ale największe wątpliwości mam co do temperatury fermentacji. Tak się składa, że posiadam chłodziarkę na wino, którą chciałem przeznaczyć na komorę fermentacyjną. Natomiast jej maksymalna regulowana temperatura to 15 stopni. Wiem, że podczas fermentacji sama brzeczka może mieć nawet 3-4 stopnie więcej, stąd moje pytanie: czy w przypadku, gdy optymalna temperatura fermentacji to np 18-19 stopni (jak chociażby w przepisie na Gravediggera z serii Uwarz Sobie), to takie 15 stopni w chłodziarce nie będzie za mało? Z drugiej strony drożdże US-05 teoretycznie fermentują w zakresie 15-24 st. Jakie mogą być negatywne efekty fermentacji w niższej niż zalecana?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.