Jump to content

raku102

Members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  RAQ
 • Rok założenia
  2019
 • Miasto
  Jelcz-Laskowice

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Co do ilości drożdży - jedna saszetka suchych S-05. Uwodnienie 20 minut przed zadaniem. To raczej było ok. Co do ich kondycji - oczywiście tego nie wiem. Datę miały do 2022 roku, u mnie przechowywane przed 2 tygodnie w lodówce. Zaczęły pracować szybko - na pewno nie później niż 11 godzin od zadania. Po tym wnioskowałbym, że było z nimi ok. Więc chyba na polu walki została tylko infekcja. Czy jest sens czekać do końca "fermentacji" i jeśli będzie brak kwasowości albo brak odurzającego smaku/aromatu to lać w butelki? Czy jednak kanał został?
 2. Zgoda, jest to jakaś możliwość i biorę ją pod uwagę. Czy ktoś jeszcze ma jakieś przypuszczenia/sugestie?
 3. Co do smaku jest w porządku. Tzn nie jest kwaśne, chmielu na aromat ze wiele nie ma. Zastanawiam się czy dluga fermentacja to wystarczający powód żebu uznac piwo za zainfekowane?
 4. Moje uszanowanie koleżankom i kolegom. 21.04. robiłem American Cascade Pale Ale 13 BLG. Zacierałem wytrawnie - 68°C Na burzliwej stało 19 dni - do 10.05. - temperatura otoczenia stała około 17,5°C Później zlałem na cichą - wciąż około 17,5°C - zakładałem 14 dni cichej. 17.05. dodałem jeszcze chmiel na zimno. 24.05. piwo wciąż pracowała (bulkanie z rurki), więc zostawiłem je jeszcze na tydzień - pomiar BLG - około 4,2° 31.05. piwo wciąż bulkało - przeniosłem je do 22°C i zmierzyłem BLG - około 3,5° Dziś tj 07.06. piwo wciąż bulka - pomiar BLG - około 3,2-3,1
 5. I ja chętnie zapiszę się na chłodnicę. Wiadomość wysłana na priv.
 6. Dziękuję za sugestię. Może rzeczywiście za bardzo odbiegłem gatunkowo. Idę w takim razie w American Stout i nawet bardzo mnie to cieszy. Pomysł z zatarciem w wysłodach wydaje się być bardzo dobry...
 7. Sprecyzuję - brzeczkę powysłodową z RISa chciałbym połączyć z brzeczką z około 2 kg słodów (tutaj nie wiem jakich) aby wylądować z tym w okolicy Black IPA?
 8. Może dość karkołomnie, ale co musiałbym dodać do brzeczki powysłodowej w wyżej wymienionego RISa, aby skręcić w kierunku Black IPA? Liczę się z tym, że może nie "dociągnę" do wyznaczonego celu, ale w bliskiej okolicy chętnie bym się zatrzymał z wynikiem.
 9. To jeszcze żeby uporządkować krótkie pytania: - czy podane wyżej słody są poprawnie skomponowane co do ich proporcji? - czy chmielu jest wystarczająca ilość? - czy brzeczka może stać przed przegotowaniem i chmieleniem w fermentorze około 8 godzin? - czy zacieranie pewnej liczby słody dla podbicia BLG powysłodowego ma sens?
 10. Brzeczka, przed gotowaniem, może przeleżeć 8 godzin? Nic się jej nie stanie? Nie zachodzą tam jakieś niekorzystne procesy?
 11. Tak, chłodnica chodzi mi po głowie, ale z przyczyn finansowych zwlekam z jak zakupem. Co do drożdży to chyba jednak będę preferował dwie paczki suchych. Na tym forum głosy są rozłożone mniej-więcej po pół i chyba zdecyduje się jednak na suche. Polemikę w tym temacie chętnie przyjmę. Co do podbicia BLG - dziękuję za rady. Nie mówię, że nie skorzystam, ale chętnie dowiem się co jest złego w zatarciu dodatkowego słodu. Ma to jakieś techniczne wady? A co do porównania to choć kwieciste, co lubię, to chyba jednak nietrafione, gdyż po kilku warkach wydaje mi się, że sam
 12. Moje uszanowanie, otóż żeby zająć sobie trochę czasu teraz i umilić przyszłą zimę chcę uwarzyć RISa. Nie mam zbyt dużego doświadczenie w układani samemu receptur, więc chciałbym skorzystać z sugerowanego zestawu w jednym ze sklepów. A mianowicie: Słód Pale Ale 4,4kg Słód Monachijski 1,7kg Słód Karmelowy 600 0,2kg Słód Czekoladowy 400 0,4kg Słód Melanoidynowy 0,3kg Słód Czekoladowy 1200 0,35kg Palone ziarno jęczmienia 0,25kg Chmiel Challenger 45g Chmiel First Gold 25g Płatki bourbon 50g (nad ich wykorzystaniem jeszcze się zastanowię) Według informacji
 13. Anatom - dziękuję ci bardzo za każdą sugestię. Jeśli jeszcze coś do głowy ci przychodzi śmiało podziel się opinią. I podbijam swój apel - chętnie przeczytam wasze opinie na jej temat: Piwa. Przegląd gatunków - Michael Jackson https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251003/piwa-przeglad-gatunkow
 14. Jeśli będę miał okazję to przeglądnę. Z zakupem tej książki się nie spieszę. Tę już przepuściłem przez ręce - całkiem niezła, choć nie na tyle żeby pozostać w księgozbiorze. I masz rację - tych 27 stron ciszyło mnie bardzo, ale szkoda że tylko tyle. I dziękuję za propozycje. Ja ze swojej strony dorzucę jeszcze jedną książkę - tej akurat w rękach nie miałem. Chętnie przeczytam wasze opinie na jej temat: Piwa. Przegląd gatunków - Michael Jackson https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251003/piwa-przeglad-gatunkow Ktoś czytał?
 15. I to wydaje się być świetną sugestią - zapoznam się. Ale zachęcam wciąż do dzielenia się informacjami o książkach w interesującej mnie tematyce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.