Jump to content

paulox81

Members
 • Content Count

  83
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by paulox81

 1. Potwierdzam to co koledzy napisali, dodam jeszcze od siebie to, że moja chłodnica miała takie dodatkowe metalowe elementy dystansujące zwoje, w których zbierały się zanieczyszczenia. Wyczyszczenie tego było niemożliwe, więc usunąłem te elementy, dzięki czemu nie ma już żadnych zakamarków z zanieczyszczeniami, a chłodnica po każdym warzeniu jest dokładnie wyczyszczona.
 2. Jeśli chodzi o aliexpress to szukając u jednego sprzedawcy i tak nie zaoszczędzisz na przesyłce. Szukaj raczej ofert z opcją "łączona dostawa" wówczas nawet jak zamówisz u różnych sprzedawców to ali połączy w jedną paczkę, a koszty wysyłki to i tak w zależności od konkretnych ofert.
 3. Jak widać są opinie, że beczułka sprawdza się świetnie (minuta 7:33):
 4. Też kupowałem na allegro, ale nie byłem zadowolony z jakości chmieli, więc na chwilę obecną szukam innych sklepów, niestety nie wszystkie prowadzą sprzedaż na allegro więc dochodzą koszty przesyłki, ale jeśli jakość chmielu będzie zauważalnie lepsza to z dwojga złego wolę dopłacić do przesyłki.
 5. Szkoda, że w pośpiechu kupowałem te drożdże i nie trafiłem na ten wątek bo po lekturze na pewno kupiłbym inne. Obecnie fermentuję Witbiera OG 11,2Brix. Drożdże ruszyły z kopyta jeszcze w dniu zadania, ale jak szybko ruszyły tak też szybko przestały. Obecnie mam 11 dzień fermentacji, temperatura podniesiona do 23stC i blg stabilne od ok. tygodnia na poziomie 7,0 Brix (po korekcie 4,42 Brix) czyli odfermentowanie ok 61%. W fermentorze kompletna cisza, piana dawno opadła. Poczekam tak myślę do 3 tygodni i zobaczymy co dalej. Fakt, że za instrukcją zacierałem bardziej na słodko bo 62st
 6. Część z nich to także pasjonaci, piwowarzy domowi, więc od czasu do czasu na pewno pojawiają się na forum. Poza tym dla właściciela raczej ważne jest czego oczekuje klient i jak go zatrzymać na dłużej.
 7. Lenistwo lenistwem, ale post może niech będzie też zachętą dla sklepów, które tego nie robią aby zacząć wysyłać do paczkomatów
 8. Ja stosuję wg punktu nr 1 w lodówce z sterownikiem stc-1000 (z dodatkową grzałką). Jeśli chodzi o fermentację bez lodówki i sterownika to pkt. nr 3. się nie sprawdzi - drożdże startując naprodukują ciepła podnosząc temp. brzeczki wyższą od temp. otoczenia a po kilku dniach temp. piwa opadnie do temp. otoczenia.
 9. czyli raczej nie było niedofermentowane
 10. A jakie drożdże? i jakie BLG przed fermentacją?
 11. Trochę odgrzebię temat... Jak w waszych kociołkach działa sterowanie mocą grzania? U mnie w Royal Catering się zdziwiłem po tym jak podłączyłem przez watomierz. Okazuje się, że jak ustawię np. moc 1000W i zadaną temperaturę na XX stC to od początku grzeje na full czyli 2500W a dopiero na 3 stC przed osiągnięciem zadanej temperatury redukuje moc do zadanej czyli do powiedzmy 1000W. Z mojego punktu widzenia wydaje się to głupie, bo przy podgrzewaniu zacieru a w zasadzie brzeczki (zawierającej enzymy) pod koszem z zacierem z pełną mocą 2500W niszczone są enzymy przez punktowo za wysok
 12. Poza tym, na opakowaniu, a konkretnie na etykiecie jest napisane: "Data pakowania i numer partii na pieczątce." i powyżej pieczątka z datą realizacji mojego zamówienia. Zaraz zaraz... czy ja dobrze rozumiem, że to oznacza, że mają opakowanie zbiorcze, które jest non stop otwierane aby pobrać porcję na potrzeby składanych przez klientów zamówień? Przecież taka procedura miałaby kolosalny wpływ na trwałość chmielu - ciągły dostęp nowej porcji powietrza - zwietrzenie?
 13. dlatego zacząłem drążyć temat... Przykład mojego subiektywnego odczucia: Citra z 2019 roku z piwoszarni pachniała intensywniej niż citra "z 2020" z homebeer. 2020 napisałem w cudzysłowiu bo na paczce przekreślone 2019 i długopisem wpisane 2020 . Wiem że każdy rocznik, zbiór i wiele innych faktów ma wpływ na chmiel dlatego nie chcę pisać, że czuję się oszukany czy coś w tym rodzaju. Ale chętnie przetestuję też inne sklepy.
 14. A jeśli chodzi o Homebeer ktoś ma doświadczenia?
 15. Czy doświadczacie tego, że niby ten sam chmiel z tego samego rocznika a od jednego sprzedawcy jest lepszy a od innego gorszy bez wyraźnego aromatu? Które sklepy byście polecali jako pewnego dostawcę, na którym zawsze możecie polegać oferującego dobrze przechowywany i nie zwietrzały chmiel?
 16. Dopiero pierwszy tydzień testuje, na razie ustawiałem 23st C i bez problemu tyle osiągnięto, dalej nie podnosiłem bo nie bylo takiej potrzeby. Czujnik mam przyklejony do fermentora i zaizolowany kawałkiem pianki z karimaty.
 17. A ja mam kabel grzewczy całe 15W na 12V (taki jak do terrarium) i daje radę wyszedłem z założenia że drożdże nie lubią gwałtownych wahań temperatur więc podnoszenie temperatury jest w tempie 0,5st C/godzinę. Myślę, że szybciej nie potrzeba. Możliwe, że przy niższej temperaturze otoczenia 15W to za mało (większe straty) wówczas można rozważyć 2szt lub dłuższy przewód. Kabel jest rozwinięty na dębowej deseczce aby przewody się nie krzyżowały i całość leży w dolnej szufladzie na drzwiach lodówki:
 18. Sterownik np. STC-1000 tani i niezawodny, sam taki posiadam w lodówce do fermentacji a drugi w drodze do lodówki do przechowywania.
 19. To dużo tej brzeczki trzeba dodać żeby zbić temp. Przykładowo jak mam 120ml roztworu drożdżowego o temp. 25stC a brzeczkę 15stC to musiałbym dodać ok 500ml brzeczki żeby zbić do 17stC lub ok 1000ml żeby dojść do 16stC. Zawsze uwadniałem w małej szklance o pojemności 200ml, muszę zainwestować w większe naczynie
 20. A czy zamiast dolewania brzeczki można wstawić szklankę z uwodnionymi drożdżami do większego naczynia z zimną wodą w celu schłodzenia? Wydaje mi się, że tak ale zawsze lepiej zapytać bardziej doświadczonych
 21. Każdy zapewne zna ten wykres: Wg powyższego gotowanie chmielu aromatycznego dłużej niż 25-30 minut nie ma sensu. Po co więc w przepisie na FAH (https://wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)) gotujemy chmiel lubelski 45 minut?
 22. Jeśli chodzi o chłodzenie to ja ostatnio robiłem tak: Przygotowałem zapasowy fermentor z kranikiem napełniony na full wodą, schłodzony do 1-2st C przed dniem warzenia w lodówce, dodatkowo w zamrażalce 2 pety z wodą na dokładkę. Procedura: schłodzenie do ok 18st kranówą, dalej chłodzenie kranówą jest nieopłacalne i długie więc, wyciągam fermentor z lodówki z lodowatą wodą stawiam na podwyższeniu (na lodówce) odpinam zasilanie kranówy od chłodnicy zanurzeniowej i wpinam się do niej wężykiem z fermentora ustawiając przepływ kranikiem na dość wolny aby maksymalnie wykorzystać lodowatą w
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.