Jump to content

Aethelwulf

Members
 • Posts

  32
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Aethelwulf

 1. Myjka ciśnieniowa powinna dać radę.
 2. https://www.deepl.com/pl/translator Polecam wypróbować
 3. Skąd pomysł, żeby używać deszczówki do pomiaru? 😲
 4. W przepisie wyraźnie miałeś zaznaczone, że należy dodać ekstrakt słodowy, a tego nie zrobiłeś. "Chcę cie dowiedzieć tylko czy jak ten słód dodam to nie będzie za dużo cukru? Bo cukier się wytwarza podczas zacierania to jak dodam ten 1.7litra ekstraktu to chyba źle tak? lepiej jak go go dodam przed butelkowaniem zamiast cukru tak? " Jak korzystasz z gotowego przepisu, to wykonuj wszystkie kroki. Warto edytować gotowe receptury, jak się ma świadomość tego co się robi, a wtedy byś nie wyrzucił z przepisu ekstraktu i nie zacierał tylko 1,7kg słodu :). Ale nie ma co się załamywać, tylko porządnie się przygotować pod względem merytorycznym i sprzętowym do warzenia warki nr.2. Mi porządkowanie wiedzy do 1 warki zajęło 2 tygodnie - czytanie wiki, forum, Kopyra. Zrobiłem sobie małą ściągawkę jak każdy proces ma dokładnie wyglądać i obyło się bez problemów i paniki :).
 5. Dzięki, tak zrobię, tylko nie wiedziałem, czy ze mną to coś nie tak :D.
 6. AIPA. Przepis poniżej: https://brewness.com/pl/recipe/ent/view
 7. Ostatecznie zrywałem 1 czerwca. Tutaj faktycznie trzeba podjąć decyzję, które drzewko "skubiemy", bo świerk 50cm obok już miał całkiem inny zapach, bardziej owocowy.
 8. Witam. Jakiś czas temu kupiłem używany śrutownik z Biowinu. Przykręciłem boczne śruby do oporu, środkową do regulacji dałem na jak najbardziej odkręconą, żeby zobaczyć jak śrutuje - i jest problem. Wychodzi dosłownie mąka. Chcąc uzyskać normalną śrutę, musiałem boczne śruby popuścić aż do połowy, no a przecież do regulacji powinna być środkowa, nie? Nie wiem, źle złożyłem, śruby nie te, czy o co chodzi?
 9. Witam. Mam pytanie, czy warto dołączyć do pspd będąc w Karpackim OT? Dzieje się tam coś ciekawego, albo działo w czasach normalnych?
 10. Tu masz info, jak wyznaczyć własny współczynnik korekcji: https://www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/
 11. Witam. W jaki sposób robicie piwo świerkowe? Darek Dudak wrzuca pędy świerku prosto do gotującej się brzeczki, natomiast Jan Pasiński (Piwna Kompania) robi wywar z pędów i dodaje podczas gotowania. Robiliście którymś z tych sposobów, jakie wrażenia? Może ktoś ma inne metody? Linki: Darek Dudak: https://www.youtube.com/watch?v=fy4H7EiC1MQ&t=438s&ab_channel=BrowarKopyra Piwna Kompania: https://www.youtube.com/watch?v=7-SHqfUCbmg&t=726s&ab_channel=PiwnaKompania
 12. Witam, kupię sprawny śrutownik :).
 13. Tak. Trochę za duże BLG mi wyszło, planował mniej. Nie rozcieńczałem, bo 22l to i tak trochę, a potem jeszcze wiśnie dojdą, a drożdże i tak chciały uciec, w połowie rurki się zatrzymały :D.
 14. Piwo 3 dni w 17 stopniach, 1dzień w 17.5 i teraz 4. dzień w 18. A FFT trzymany w kuchni, no więc pewnie około 20. BLG mierzone refraktometrem i ballingomierzem, po przeliczeniu w kalkualtorze, refraktometr dał mi wynik11.8, a więc zbieżnie.
 15. Witam. Uwarzyłem ostatnio pierwszego milk stouta. Zacierałem w 68 stopniach przez 75 minut. Pod koniec gotowania dałem 1kg laktozy na 22l piwa. Nie mierzyłem BLG przed dodaniem laktozy, tylko po - wyszło ok. 20,5 BLG. Drożdże to S-04. Test FFT po tygodniu wskazuje na aż 12BLG. 1kg laktozy to może i sporo, ale powinno podbić tylko o 3BLG, czyli 9BLG bez laktozy - nadal sporo. Test FFT robiłem na S-04, nie na piekarniczych. Na cichą planuję dać 3,5kg wiśni, więc ta słodycz się zredukuje, tylko mam pytanie, czy zostawić piwo w spokoju, żeby dofermentowało do FFT, czy może uwodnić jeszcze jedną paczkę drożdży i dodać? Drożdże jak zawsze udawniałem w 30 stopniach, a potem schłodziłem do temperatury brzeczki i zadałem.
 16. Tak, niby wiedziałem, ale nie myślałem, że może być aż taka różnica, tym bardziej, że inne warki też próbowałem prosto z temperatury pokojowej, ale w sumie weizen jest więcej nagazowany niż piwa, które robiłem do tej pory i to zrobiło robotę :D. Dlatego próbowałem dwie różne i było to samo. W każdym razie wychodzi na to, że trzeba trzymać w niskiej temperaturze i nie trzeba nic odgazowywać, dzięki wszystkim ;).
 17. 2 butelki otwarte prosto z piwnicy też zachowują się normalnie i nie ma mowy o żadnym wychodzeniu z butelki... w takim razie wyższa temperatura miała aż taki wpływ na piwo?
 18. Otwarte prosto z lodówki nie wychodzi. Jutro otworzę z piwnicy i zobaczę co wtedy będzie robić.
 19. Okej, to popróbuje i to pouchylać :D. Tekst poprawiony- pisałem to na ciemnym tle, także nawet nie zauważyłem, że zrobiły mi się jakieś czarne zaznaczenia :D.
 20. Witam. 6 warka- pierwszy problem. Niedawno popełniłem hefe-weizena na Mauribrew Weiss Y1433. Zacieranie - przez problemy z termometrem zatarło się się trochę za bardzo na słodko Fermentacja- w sumie trwała nieco ponad 2 tygodnie. W pierwszym tygodniu podnosiłem z 17 do 20 stopni, w drugim skończyłem na 21. Tak jak można przeczytać opinie ludzi o tych drożdżach, tak i mi wyszły drożdże z fermentora przez rurkę. Drożdże przefermentowały z 15 do 6. Dosyć dużo, ale zatarłem na słodko + przez tydzień się tyle utrzymywało, więc zabutelkowałem 22,5l z 150g glukozy (roztwór). Rozlew był w niedzielę, w piątek próba nagazowania - na dwóch butelkach z różnych etapów rozlewu piwo ładnie wychodzi z butelki, nie ma jeszcze gejzeru na 20cm, ale nie nie da rady zdążyć przelać do szkła, aby się nie rozlało. Obecnie piwo leżało w temperaturze pokojowej, czyli gdzieś ponad 20 , takie też próbowałem. Jedno dałem do lodówki, jutro przetestuję, resztę wynoszę do piwnicy, gdzie jest chłodno. Mam zacząć odgazowywanie już teraz, czy poczekać jeszcze? Z tego co czytałem, trzeba kilkanaście albo i więcej razy uchylać kapsel. Ile w ciągu dnia przeprowadzić takich operacji, aż za którymś razem piana przestanie rosnąć, czy zrobić 2 kolejki i następnego dnia kolejne, czy jak to najlepiej przeprowadzić? Mam też kilka butelek z zamknięciem patentowym, co z nimi zrobić? Ich się nie da tylko trochę uchylić :D. Wsadzić do lodówki i pić jako pierwsze?
 21. Używał ktoś chmielu HBC 472 i może coś o nim powiedzieć? Zachęcam do dzielenia się opiniami i uwagami.
 22. Surowce już dawno zamówione, w efekcie dałem wiecej palonego i wędzonego. Steinbacha niestety nie ma w BA.
 23. Witam. Prosiłbym o sprawdzenie receptury na wędzonego Foreign Extra Stout: Ziarno Weyermann - Pale Ale Malt 2.5 kg 38.8% 85 % 7 Ziarno Weyermann - Smoked Malt 2 kg 31% 81 % 6 Ziarno Płatki owsiane 0.5 kg 7.8% 85 % 3 Ziarno Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 0.4 kg 6.2% 80 % 20 Ziarno Fawcett - Brown 0.5 kg 7.8% 72 % 180 Ziarno Caraaroma 0.25 kg 3.9% 78 % 400 Ziarno Weyermann - Carafa I 0.2 kg 3.1% 70 % 690 Ziarno Palone ziarna jęczmienia Weyermann 0.1 kg 1.6% 65 % 1200 Chmiel: Magnum 30g na 60 minut Drożdże: S-04 Warka 20l, przy wydajności 75%.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.