Jump to content

Aethelwulf

Members
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

About Aethelwulf

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Używał ktoś chmielu HBC 472 i może coś o nim powiedzieć? Te jego dębowe i kokosowe aromaty są dobrze wyczuwalne?
 2. Surowce już dawno zamówione, w efekcie dałem wiecej palonego i wędzonego. Steinbacha niestety nie ma w BA.
 3. Witam. Prosiłbym o sprawdzenie receptury na wędzonego Foreign Extra Stout: Ziarno Weyermann - Pale Ale Malt 2.5 kg 38.8% 85 % 7 Ziarno Weyermann - Smoked Malt 2 kg 31% 81 % 6 Ziarno Płatki owsiane 0.5 kg 7.8% 85 % 3 Ziarno Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 0.4 kg 6.2% 80 % 20 Ziarno Fawcett - Brown 0.5 kg 7.8% 72 % 180 Ziarno Caraaroma 0.25 kg 3.9% 78 % 400 Ziarno Weyermann - Carafa I 0.2 kg 3.1% 70 % 690 Ziarno Palone ziarna jęczmienia Weyermann 0.1 kg 1.6% 65 % 1200 Chmiel: Magnum 30g na 60 minut Drożdże: S-04 Warka 20l, przy wydajności 75%.
 4. Za jakieś 15-18zł masz w sklepie butleki+transporter.
 5. Tak jest, rozważam jeszcze dodanie płatków dębowych na cichą + może je zamacerować w czymś ciekawym.
 6. Jeszcze nie mam sprecyzowane, ale jakieś 22-24 BLG i 15 litrów piwa.
 7. Co do receptury, to jedyne co pewnie zmienię, to podciągne trochę ilość słodów, zważając na to, że moja wydajnosć nie bedzie taka jak kogoś, co robił piwo konkursowe :). Z AIPA pobawiłem się recepturą, BW już nie tak łatwo chyba zaplanować :D. Co do drożdży, bedą to suchary, 2 saszetki stykną?
 8. Witam. Mam zamiar uważyć jako drugie piwo Barley Wine. Spotkałem się na tym forum ze stwierdzeniem, że robienie go na początku przygody z piwem to strata surowców, jednak argumentów już nie znalazłem. Chodzi o możliwe problemy z zacieraniem i odpowiednią fermentację, czy są jeszcze inne "haczyki"? Jestem w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę i poczekać tyle, ile trzeba. Czy postępując według przepisu dam radę, czy mam zrezygnować? BW to obok wszelkich odmian IPA mój ulubiony styl, toteż chciałbym je popełnić.
 9. Ok, dzięki za uspokojenie mnie w kwestii garczka. Co do przepisu - większość zawiera kilka rodzajów słodów i przewiduje zacieranie w kilku temperaturach + chmiele według preferencji. Dlatego chciałbym, żeby ktoś stwierdził, że wszystko jest w przepsie ok, a jak nie, to co mam poprawić :).
 10. Witam. Postanowiłem uwarzyć swoje pierwsze piwo, wybór padł na AIPA. Nie wynajdywałem koła od nowa, więc po zrozumieniu całego procesu tworzenia piwa oraz po przeglądnięciu przepisów, wiki, forum, filmików, stworzyłem przepis, który jest uproszczeniem innych (jeden słód, zacieranie infuzyjne jednotemperaturowe) oraz zmianie chmieli. Powstało coś takiego: https://brewness.com/pl/recipe/dino/view. Prosiłbym o weryfikację przepisu czy wszystko jest ok. To teraz czas na parę pytań :P. Z tego co zrozumiałem, to chmielenie na whirpool, polega na tym, że (w moim przypadku), chłodzę piwo w balijce z zimną wodą, mieszając je, do temperatury 75'. Robię wir, wrzucam chmiel, i wyjmuję z wody, zakrywam przykrywką na 30min, a potem chłodzę już normalnie? Druga kwestia, to pomiar temperatury. Nie chcę na początku wydawać dużych pieniędzy na porządny termometr elektroniczny, a więc czy taki: https://browamator.pl/termometr-uniwersalny-20-do-110-c,3,21,1359 lub taki https://browamator.pl/termometr-w-obudowie-10-do-120-c,3,21,1364 zdadzą egzamin? Jak już przy temperaturze jesteśmy, to na fermentor będę miał naklejony termometr ciekłokrystaliczny. Z tego co się doczytałem, to ma on wskazywać mniej więcej temperaturę wewnątrz fermentora. Producent zaleca temperature fermentacji 15-22', więc na tym termometrze w jakich granicach powinienem utrzymywac temperaturę? Prawdopodobnie będzie fermentować w chłodniejszym pokoju. I na koniec pytanie co do najważniejszego przedmiotu procesu warzenia - garnek. Posiada on 2 odpryski na dnie, poza tym jest ok. Jak uważacie, warzyć smiało w takim, czy lutować? Kupno nowego nie wchodzi na razię w grę. Pozdrawiam :).
×
×
 • Create New...