Jump to content

Piotr Ba

Members
 • Posts

  470
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Piotr Ba last won the day on June 27

Piotr Ba had the most liked content!

2 Followers

About Piotr Ba

 • Birthday 04/18/1984

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  58
 • Miasto
  Wieluń

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Piotr Ba's Achievements

 1. Za mało szczegółów. Jaka ilość brzeczki o jakim plato? 17 18 st otoczenia to moze byc za duzo w środku fermentora. Otwórz wiadro wsadź wtedy termometr i zobacz ile ma stopni brzeczka ktora fermentuje. Mozliwe tez ze termometr zle pokazuje to sie zdarza psuja sie. Moje zdanie - za mało drożdży na warkę lub zajechane tzn w złej kondycji, lub temp za wysoka ale to idzie sprawdzić , nie przelewaj piwa na cichą zrezygnuj z tego - niech drożdże posprzątają produkty pośrednie może łapiesz coś przelewając.
 2. To jest nic. Czy ktoś fermentował piwo Fermentisami F2 ?? To dopiero jest coś - drożdże które nie mają wpływu na smak i aromat piwa i to jest szczep który bardziej jest wart uwagi i badań.
 3. A gdzie można kupić bardziej precyzyjny pławik ? Taki żeby pokazywać dziesiętną częśc Plato ? Jest coś takiego ? Gdybym miał taki pławik precyzyjny to po FFT można by było nagazować piwo naturalnie rozlewając w odpowiednim momencie. Wiem że pewnie stary temat ale jest gdzieś taki cukromierz ?
 4. Okazuje się że temp. fermentacji wiadra na górze jest taka sama jak w wiadrze na dole - sonda stc1000 wisi sobie tak 3 cm od ściany wiadra dolnego - ma 13 st temp. i 1 st. histerezę. Temp. fermentacji na dole 14,8 st C i taka sama na górze. To by oznaczało że można fermentować 2 warki jednocześnie a to wspaniała wiadomość - pięknie sprawdzi się przy lagerach bo weźmie się więcej gęstwy i warka będzie robiona dzień po dniu. Dla 9 st C oczywiście sprawdzę oba wiadra ale nie powinno być problemu.
 5. A niby dlaczego miałoby wyjść gorzej? 1sze piwo ciężko jest zepsuć, taka reguła. Na to pytanie nikt Tobie nie odpowie, bo każdy lubi co innego. Moim zdaniem tak: 1,5g do 3g/litr chmielu na czas chłodzenia czyli na koniec gotowania oraz taka sama ilość do fermentora na 4-5 dni przed rozlewem. Jest taka tabelka ile chmielu dawać na chmielenie na zimno w zależności od stylu piwa i generalnie ja mniej j. w. bym nie dawał. Tu jest ta tabelka https://bisonbrew.com/dry-hopping/ Zresztą weź gęstwę z tego piwa i zrób podobną warkę i chmiel jak Ci się podoba, są różne schematy chmielenia - czytaj i eksperymentuj. W moim polskim ale dałem tylko marynkę na goryczkę i potem nic, po raz pierwszy cały lubelski (50 gramów) dam na 5 dni przed rozlewem, chce zobaczyć jak to wyjdzie a powinno wyjść dobrze. Ten szczep S04 tak ma, to piwo będzie klarowne za jakiś czas i uczucie pustości (takiej nawet lagerowej) minie, ono się ułoży i wyda subtelne estry górnej fermentacji i wtedy musisz zobaczyć co się dzieje po czasie i jakie to piwo jest. Tzn na S04 piwo zmienia się w czasie, zobacz jakie jest jak się wyklaruje w butelkach.
 6. Jeżeli nie ma innego wyjścia - a w miesiącach letnich wodą w kranie schłodzisz kiepsko - bo ma ok 18 st C przynajmniej u mnie, to lepszym wyjściem jest dać do lodówki do zimna, odczekać kilka godzin i wtedy zadać drożdże niż zadawać je do brzeczki o temp. 30 stopni C. Daj sobie spokój z przelewaniem piwa na jakąś cichą, po 3 tygodniach powinno być finito jesli chodzi o fermentację (do brzeczki 15 Plato). Jak nie miałem chłodnicy to chłodziłem przez noc na dworze i jakieś te piwa były, a nawet były bardzo dobre. 4 i 5 piwo będziesz już robił rutynowo, bez emocji i przejmowania się - jak jazda na rowerze.
 7. Nuda na lato do szybkiego spożycia. Ekstrakt 13, zasyp 3,8 kg pale ale, 0,2 kg karmelowy 60 i 0,2 kg pszenicy. Chmielenie : marynka 20 gramów na goryczkę i koniec. Potem na zimno pójdzie 40 gramów lubelskiego. A i zacierano w 68 st C liczę na odfermentowanie do 3. Zadano gęstwę us-05. Takie piwo juz fermentuje zadowolony jestem z tej warki
 8. To dopiero by pojechał po bandzie ! Ostatnio jeszcze dopijam butelki z tej dawnej warki i nie czuję tych ww. wad - czysty profil lagerowy - lekko kwiatowo - ziołowy ale ten szczep taki daje efekt. Może jak się bardzo chce piwa to się nie czuje wtedy wad
 9. A może by tak zawsze zbierać drożdże z piany na górze zamiast z dna fermentora i warzyć kolejne piwo szybciej ? Czy ilość takiej "gęstwy" ma być taka sama jak tej z dna czy wystarczy jej mniej ? Czy każdy szczep tak można? (chyba tak) jakie macie przemyślenia lub doświadczenia w tej kwestii?
 10. Żaden ! Chmiel prosto do kotła. Mój używam tylko do filtracji chmielu na zimno. Jeszcze nie udało mi się rozwiązać jak zrobić żeby wyczyścić go z brązowych osadów.
 11. Panie! Piwa marcowe to się fermentowało w jaskini w 10 st otoczenia i tam trzeba było nosić kawałki lodu i śniegu i bawarskich gór żeby tą temperaturę uzyskać. I trzeba było się spieszyć przed wiosennymi roztopami. To były piwa z resztek niezużytego w ciągu roku poprzedniego słodu. Poza tym w tych warunkach jeszcze dochodziło lagerowanie w beczkach. Ciśnienie? Sprzęt? Precyzyjne zacieranie infuzyjne ? - kto o tym wtedy słyszał. Dla mnie to jest czarna magia, nie wiem czy w domu ta chłodziarka utrzymująca temp. 9 st C lub temp. 15 st C dla ejli to taka różnica w poborze mocy. jeśli Ci się spieszy z piwem to zastosuj Lutra kveik szczep.
 12. Tylko GF Panowie, tylko GF ! A tak na poważnie to owszem piwo nie będzie lepsze niż na kuchni gazowej ale wygodniej się warzy i to czuć. Na warce z zasypem tylko słodów mam wydajność 80 % ale śrutuje słód sam korbką "na oko". A więc sprzęt automat tak, ale priorytetem jest chłodziarka i sterownik STC1000 jeżeli jeszcze jej nie masz - jest to ważniejszy wydatek. Rozsądek nakazuje tańszy kociołek a resztę budżetu na chłodziarkę, co do Kobry, Rojala i klarsztajna też są chwalone - nie słychać by się nie sprawdzały.
 13. Dało coś to lagerowanie 8 dniowe? Bo śmiem wątpić. No ale co jest w aromacie? I po jakim czasie jest ta degustacja? Tzn ile od rozlewu? Co się dzieje z balansem tego piwa po kolejnych miesiacach? Po 60 min. zacierania to już chyba kolejne przerwy niewiele dadzą. Czepiam się ale ten styl to nie kwestia receptury, to jest proces po naszykowaniu brzeczki i detale w końcu w niechcianej postaci wychodzą po czasie.
 14. Neipa to machnij na S-33, szczep bardzo ładnie gra z chmielami z usa.
 15. Panowie czy ten szczep zostawia wyższe FG w stosunku do 34/70? Tzn jeśli chce to samo odfermentowanie co 34-70 to czy mam niżej zacierać? Jakie macie doświadczenia porównawcze?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.