Jump to content

Piotr Ba

Members
 • Content Count

  62
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Uprzejmie proszę o ustalenie zasypu na piwo żytnie gdyż mam problem z uzyskaniem barwy pow. 25 EBC na podstawie mojego autorskiego zasypu. Chcę by zasyp opierał się na 3 maks. 4 słodach a nie na 8 Czy duży udział słodu monachijskiego ciemnego ok. 25 % jest dozwolony? Czy nie da zbyt marcowych posmaków ? Zasyp 5 kg na piwo ok. 13 BLG (22 litry) - będzie użyta gęstwa WB06 0,5 kg Pilzneński / 1,5 kg Monachijski t. 2 / 2,5 kg słód żytni / 0,5 kg Karmelowy 200/ łuska ryżowa.
 2. Ja też nie mam chłodnicy, Trochę już tych piw uważyłem - górnej jak i dolnej fermentacji. Zainwestowałem w kosz do chmielenia bo był problem z wyliczeniem optymalnej goryczki spowodowanej utrzymaniem chmielin z temp. 80-90 st C. Uważam że po chmieleniu do kosza problem zniknął. Garnek zamykamy, dajemy dwa kamienie na pokrywkę idziemy spać i rano zlewamy do fermentora i zadajemy gęstwę. Nie planuję takiego zakupu, chyba że kupię Coobrę CB5
 3. Siarka zredukowała się do bardzo niskiego poziomu. Minęło 3 miesiące od zabutelkowania. Piwo bardzo dobre. Zaczyna być wyczuwalny Tradition i oto chodzi. Zacieranie 30min 62 st C i 40 minut 72 st C było dobrym pomysłem. Piwa już jest mało Temat zamknięty.
 4. Po 3 dniach w ok. 10 st C jest już piana i jakiś tam gaz. Jest dobrze. Piwo szybko zostanie wypite. Polecam zasyp - 4,5 kg monachijski ciemny plus 250 g bezłuskowy Carafa 2. Chmiel oczywiście Tradition. Dobry przepis autorski i ta warka będzie powtórzona. Temat zamknięty
 5. Ja rozumiem ale piwo było po rozlewie 2 tygodnie w piwnicy (ok 17-20 st C). Za duża alkoholowość? No nie 4,75 kg słodu to około 12-13 BLG (-nie zmierzono tego z powodów rutyny - to już kolejny lager z rzędu zresztą nie robię piw mocniejszych niż 13 blg - nie lubię się upić piwem :). Jak przeniosę teraz do 10 st C na 2 tygodnie to będzie dobrze? Piwo bardzo dobre tylko gazu mniej niż w Pepsi i piany prawie wcale.
 6. Nikt nie miał takiego problemu po użyciu 3 pokolenia gęstwy? Może to być wina już niewydolnych drożdży
 7. Nie znalazłem w archiwach odpowiedzi na taki oto problem. Piwo było trzymane po zabutelkowaniu ok 2 tyg. w temp. 17-20 st C w piwnicy, potem leży do dziś ok. 3 tyg. w 5-6 st C. Zabutelkowane z dodatkiem 2,75 g sacharozy / butelkę jest brak piany i niski gaz. Piwo było fermentowane na 3 pokoleniu gęstwy w34/70 - czy to może być przyczyna ? Zła kondycja drożdży Zacieranie - 40 minut 62 st C, 30 minut 72 st C i mashout.
 8. Wtrące się w temat po nieudanym moim Pilznerze. Zamierzam teraz robić marcowe (już w nowym kotle automatycznym mam nadzieję :)) ale gdybym teraz robił pilsa żeby nie zepsuć to zrobiłbym to tak: 1 warka - 15 litrów piwa - ok. 3 kg pilzneńskiego i 1 paczka w34/70 -- to będzie tzw starter. 2 warka " właściwa " na 24 godzinnej gęstwie z pierwszej warki - pół litra ze słoika na 20 litrów piwa da spokojnie radę. - tak 4,75 - 4,8 pilzneńskiego (celujemy zdroworozsądkowo w 12,5 - 13 Plateau) Zacieranie - no i tu jest cała filozofia czytając receptury - ja zrobiłem tak - 30 minut 62 st C i 45 min. 72 st C piwo nie dofermentowało i było zbyt pełne. Teraz zrobiłbym tak - 40 minut 62 st C, 30 minut 72 st C i 76 st C mash out - powoli wysładzać - bardzo ważne. Chmiele? - ja moja dwa udane dolniaki zrobiłem na Tradition, ale marynka z lubelskim jest super połączeniem. Nie mogę złego słowa powiedzieć o w34/70 - przestrzegać dawkowania 1 g na 1 ml brzeczki !! Inne drożdzę wymienione tu - dla mnie za drogie lub wymagają startera a to już jest czas którym ja zbytnio nie dysponuje. A i w34/70 uwodnić przed zadaniem Nie przesadzać z niską temperaturą - mi w lodówce nie chciały ruszyć - w 12- 14 st C na dworze super. Fermentacja trwa 5 tygodni. Piwo musi stać w butelkach 2 tygodnie w temp. pokojowej żeby się nagazowało !!!
 9. Odezwę się za 4 tygodnie czy się coś zmieniło jeśli nadal będzie niedobre to muszę skanalizować.
 10. Tak piwo ma 5 tygodni w butelkach
 11. To trochę nie na temat, ale w 30 L zrobię 25 L i to tylko jeśli podtrzymam moją wydajność garnkową. 10 butelek piwa więcej to różnica zwłaszcza jeśli zakłada się wykorzystanie gęstwy.
 12. Czy zapach jajek się ułoży? Wyeliminuje podczas lagerowania czy traktować to jak zakażenie ? Czuć go po 7 dniach stania w temp. pokojowej.
 13. Który sprzęt zakupić? Gdzie będzie wyższa wydajność? Czy na kotle można wysładzać i filtrować z koszem w środku tzn odkręcić kran? Dlaczego większy kocioł jest tańszy? Czy jest gorzej wykonany ?
×
×
 • Create New...