Jump to content

Piotr Ba

Members
 • Content Count

  323
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

About Piotr Ba

 • Birthday 04/18/1984

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  34
 • Miasto
  Wieluń

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja tylko piszę co zrobić żeby mieć wydajność ok. 80 % (tzn z 4 kg słodu pale/pils 20 litrów 12stki) na podstawie tego jak sam do tego doszedłem. Można śrutować grubiej, można wcale nie śrutować, można wysładzać 10 minut. można zacierać w 2 L wody na kg słodu - jeśli nie zależy komuś na wydajności. To są tylko dobre i sprawdzone rady a użytkownik wszystko może jest jeszcze demokracja. Za 10 różnych warek na kotle przyzna mi rację.
 2. W 10 st C zjadają z 12 do 3 blg w 10 dni to 2 gramy cukru jedzą 8 tygodni ?? Nie wierzę. Długi okres nagazowania to miałem tylko wtedy gdy przed rozlewem wiadro schładzano do 2-3 st C. Poza tym jeśli dolniak w momencie trafienia do butelki ma 8-9 st C to pozostawiony w tych 18 st C też nie będzie miał szybko temp. 18 st C - zajmie to kilka dni. Robię właśnie eksperyment porównawczy co do temperatur refermentacji.
 3. Ale mówimy o refermentacji czy o przechowywaniu piwa po refermentacji ?
 4. Jak masz 4 kg słodu (pilzneńskiego lub pale bo nie mówimy o monachijskim) i celujesz w 12stkę to do zacierania daj 16 litrów wody i potem daj 9 litrów do wysłodzenia tego - będzie dobrze. Wyjdzie ok 18-19 litrów po godzinnym gotowaniu o nieco wyższym ekstrakcie dolej wody do żądanych 12 Plato. Pamiętaj że do kotła automatycznego dobrze jest/ należy śrutować słód samemu - tzn trochę drobniej niż sklep - wtedy będzie tak jak napisałem powyżej. Przed zalaniem wody do wysładzania dociśnij trochę górną pokrywę żeby troszkę ubić młóto i spowolnić nieco wysładzanie. Powinienieś mieć w
 5. No wlasnie zabutelkowalem Pilsa SH Tradition dwie skrzynki na refermentacje do 11 st C a pozostalych 6 butelek do piwnicy. Dam znac za 4, 6 tygodni jaka różnica. Ja mam czasem w pilsie smrodek, aromat taki dziwny ale on znika z biegiem czasu.
 6. Może głupio to zabrzmi ale kilka moich lagerów potraktowałem przy rozlewie jak Ale - wyciągam wiadro z chłodziarki - 9 stopni piwa i butelkuję od razu z dodatkiem cukru po czym stawiam do piwnicy 18 st C i tam stoji i nie lageruję go wcale Nie ma po kilku tygodniach ządnej różnicy w smaku i aromacie miedzy tymi lagerowanym przez ok 7 dni w okolicy 3 st C i potem butelkowanymi a miedzy tymi które wcale nie były lagerowane. Pilsy są klarowne jak szkło - czasem pojawia się taki smrodek w pilsie ale po 4 tygodniach już go nie było. Tych nie lagerowanych nie zdążyłbym polagerować bo są tak dobre
 7. Już o tym była kłótnia niedawno - na konkurs, do piw belgijskich i pszenicznego drożdże płynne, do pozostałych stylów dla piw do użytku domowego nie ma znaczenia forma drożdży. Uważam że każdy tu powinien spróbować suchych i płynnych - to taki chrzest piwowara.
 8. Do ilu zjechały i przy jakich przerwach zacierania ? Żeby nie zjechały też do zera bo czytałem o takich przypadkach
 9. A zacierał Pan z tymi wszystkim starymi przerwami ? zakwaszająca, białkowa, jakaś tam, skurzająca itd ?? Czy jednoemepraturowo i tyle ?
 10. Też chciałbym zapytać przy okazji tego tematu jak sobie radzicie z dużym ryzykiem zakażenia przy piwie o niskim ABV ? jakieś dodatkowe środki ostrożności czy standard ? Bo rozumiem że fermentacja cicha tu nie ma sensu? Czym to fermtujecie? - Grodzie Dębowe są dedykowane do tego czy jest coś lepszego ? Us05 np. ? Wreszcie ostatnie pytanie - czy zasyp 100 % słód jasny wędzony z łuską ryżową jest OK ?
 11. Mogło tak być że rąbneła się waga ale tego nie zweryfikuje już dziś. Moja waga raczej nie myli się tzn nigdy się to nie zdarzyło. Dla IBU do stylu to około 10 gramów Mosaica, Ekuanota piwnno być dość i tak nakazuje kalkulator brewersfriend, potem dopiero sypiemy na flame out mam mało doświadczenia z amerykańcami na goryczkę o tak dużej zawartości AA - używałem tylko citry, lubię dawać marynkę bo zawsze jest przewidywalna jeśli chodzi o goryczkę tzn mam ją opykaną.
 12. to nie wypali - piwo będzie miało wodnisty finisz. U mnie to nie działa - zrobiłem tak raz witbierze - chmiel w środku gotowania - dało to wodnisty nijaki finisz - nie fajna jest to sprawa. Od tamtej pory do pszenicy gdzie ma być nikła goryczka sypne np. 30 gr Lubelskiego - jest tani i jest goryczka w sam raz. kalkulator mnie tak urządził z Ekanotem raz że piwa nie dało się wypić bez zagrychy - taka goryczka
 13. Chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie ile chmielu dać na goryczkę żeby nie przesadzić do 20 litrów 12stki. Bo chyba ostatnio kalkulator zrobił mnie w konia i miałem goryczkę straszliwą. Weźmy np. taki Mosaic / Eukanot co mają np. 13 AA ile go sypnąć żeby nie przegiąć na początku gotowania ? jakie macie doświadczenia ? Tzn potem chmiel idzie tylko na flameout t i na dry hopping. Używał ktoś Marynki do AW ? Nie jest to grzech ?
 14. Panowie a jak gotujecie to uzywacie hopspidera do chmielu ?? Bo ja ostatnio nie używam tylko walę chmiel do garnka i może to błąd ?? Co radzicie ? Podobno nie ma tak dobrego efektu chmielenia jak jest hopspider czy ktoś może to potwierdzić czy to mit ?? Nie używam bo mój kosz trochę zrobił się brązowy z osadów i nie chcę ryzykować dając go do piw jasnych, Może da się go jakoś umyć ?? Ktoś coś może poradzić ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.