Jump to content

sobieslaw

Members
 • Content Count

  179
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  7

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja zrobiłem w 8°C i lager wyszedł super. Ale będę próbował z wyższymi temperaturami, bo opinie są, że te drożdże i w dużo wyższych temperaturach dają czysty profil, a szybciej się uporają. Genus Brewing mówią nawet o 18°C i wyżej, jeśli mnie pamięć nie myli (EDIT: 21°C i "stays perfectly clean for the most part") Ja uwadniałem 2 paczki na 21 l w 25°C i po 30 minutach od razu wlałem do brzeczki 8°C. Choć przy tej temperaturze i 12°BLG producent zaleca zwiększyć jeszcze dawkę...
 2. A powiedzmy, gdyby ten Alla France pękł w brzeczce... Skoro jest to alkohol, to piwo dalej można dokończyć? Czy lepiej wylać? Zakładając, że nie dostało się szkło, tylko sam alkohol.
 3. Pytanie z serii mniej typowych... gdzie zutylizować termometr piwowarski Alla France, ten z czerwonym płynem -20..100°C? Spadł na ziemię, widać rysę na szkle. Choć się nie rozlał, to pokazuje głupoty, 50 stopni w zimnej wodzie, w gotującej chce wyjść poza skalę. Piszą w różnych miejscach, że tam jest "czerwony alkohol", zamiast rtęci, cokolwiek to jest.
 4. Aktualne. Zalecają po prostu "sprinkle into wort", czyli rozsypać do brzeczki. Rehydracja jest alternatywną metodą i też zmieniała się z czasem.
 5. Nikomu nic nie wmawiam. Napisałem, że moim zdaniem to mit, bo ja nie widzę różnicy w swoich piwach. I wiele osób robi tak samo, więc nie widzę sensu sobie utrudniać życia. Tym bardziej przy pierwszych piwach.
 6. Nie mam żadnych dowodów, po prostu nie zauważyłem żadnej różnicy. Też głównie sypię bezpośrednio. I chyba więcej już nie będę uwadniał w ogóle.
 7. Ja nie czekam ze schłodzeniem, wlewałem drożdże o temperaturze 20c do brzeczki 8c i wyszło super. Założenie jest takie, że uwadnia się drożdże po to, żeby były gotowe do rozpoczęcia pracy. Wg instrukcji do 30 minut. Nie jesteś w stanie tak szybko ich schłodzić, a potem ich kondycja spada, bo nie mają pokarmu, a nie są w hibernacji.
 8. U mnie zawsze jest aldehyd w młodych piwach, dopiero gdzieś po tygodniu, 10 dniach w butelkach staje się niewyczuwalny. Także na tym etapie myślę, że nie ma co się przejmować.
 9. Dzięki, ale czy ktoś stosował te kapsle i ma jakieś opinie?
 10. Nieźle. Widziałem dzisiaj reklamę Carlsberga, gdzie chwalą się ekologicznymi opakowaniami oraz mimochodem zostały wspominane... kapsle wchłaniające tlen o nazwie ZerO2. Nic w internecie nie mogę znaleźć po tej nazwie. Korzystał może ktoś?
 11. W moim przypadku po tygodniu już są w pełni nagazowane, ale jeszcze jest aldehyd. 10-dniowe do 3 tygodni od butelkowania jest najlepsze.
 12. Zgadzam się, nie wyszła mi jeszcze APA, która nie byłaby utleniona po półtora miesiąca od butelkowania. Na szczęście głównie objawia się to w wyglądzie, mniej w smaku na tym etapie.
 13. Z 12,5 do 4 blg, czyli 69%. W granicach. Nie ma granatów, nie jest przegazowane. Nawet fajny wit z nich wyszedł, ale do następnego będę szukał czegoś innego.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.