Jump to content

sobieslaw

Members
 • Content Count

  87
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zawsze mnie ciekawiło, skąd się bierze landrynkowość w niektórych lagerach. Czyżby to właśnie od chmieli?
 2. Robię APA na US-05. Chłodzę w wannie, ale mam lodówkę do fermentacji. Najniżej mogę zejść do 21 stopni w wannie. Czy jest różnica, jeśli zadam drożdże w 21 stopniach, włożę fermentor do lodówki, gdzie w ciągu 2h zrobi się 15 stopni niż gdybym zszedł z temperaturą brzeczki do 15 stopni przed zadaniem drożdży?
 3. Za krótkie, za słodkie zacieranie - za wysoka temperatura? Za mało drożdży, za słabe natlenienie? Stare drożdże? Co to w ogóle za piwo? Może dużo niesłodowanych surowców? Jaka temperatura mierzonego płynu? Teraz i wtedy, kiedy wyszło 16 BLG?
 4. Czekasz, aż taki roztwór ostygnie, czy zlewasz piwo na taki gorący?
 5. Właśnie tego chciałem uniknąć... Może są dostępne jakieś piwa w sklepach, które byście określili jako właśnie charakterystycznie słodowe dla tych rodzajów?
 6. Dzięki. To z ciekawości - jak scharakteryzować sensorycznie słód pilzneński w porównaniu do np. pale ale tak generalnie?
 7. Jest sporo piw koncernowych/kraftowych, które mają pewne posmaki, ale nie umiem ich wyizolować, żeby więcej nie testować piw, które "na pewno" mi nie podejdą. Pierwsze to mydlany posmak. Np Amber APA, Grodziskie APA... Skąd to się bierze? Czy to ogólnie słód pilzneński? Drugie to "landrynkowość", np. Kultowe PRL albo Zwierzyniec PILS. Co za to odpowiada?
 8. Dzięki! Spora ta lodówka się wydaje czy to fermentor 15l? Lodówka sama ma wystarczającą regulację, czy masz zewnętrzny sterownik? Jak tak, to jaki?
 9. Znudziło mi się pilnowanie temperatury, otwieranie okna, PETy z lodem, itp. Chciałbym mieć spokój z fermentacją. Więc trzeba kupić lodówkę. Znalazłem taką, chyba powinna zmieścić jeden fermentor - ktoś używa takich? Może jakieś inne polecacie? Będzie tylko służyła do fermentacji, do niczego innego. https://www.neo24.pl/mpm-131-cj-18.html?___store=neo24&utm_source=Ceneo&utm_medium=referral_bid&utm_campaign=Duże AGD&utm_content=Lodówki i zamrażarki&utm_term=323150
 10. Dzięki za odpowiedzi. Czyli nikomu nie zdarzył się nigdy taki osad?
 11. Skąd taka możliwość? Słabo umyte/zdezynfekowane butelki?
 12. W tej był syrop glukozowy. W poprzedniej bezpośrednio glukoza do butelek i był taki sam osad.
 13. Trzy warki za mną. W pierwszej tego nie było albo nie zauważyłem, ale w drugiej i trzeciej tworzy mi się taki nalot wewnątrz butelki po około dwóch tygodniach, gdzie jest lustro piwa. Wygląda jak małe kropki, łatwo się zmywają nawet delikatnie ruszając butelką. Co to może być? W smaku, aromacie, kolorze wszystko wygląda ok.
×
×
 • Create New...