Jump to content

tortoise

Members
 • Content Count

  105
 • Joined

 • Last visited

About tortoise

 • Birthday 06/16/1992

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browary Domowe "Ceglarska"
 • Rok założenia
  2019
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Recent Profile Visitors

266 profile views
 1. Nie, lepiej US-05. Drożdże z zestawów często są w słabej formie i nie pracują tak, jak powinny. Jeśli schłodzisz w pudle, to spokojnie dadzą radę. Pierwszy tydzień w 16-17 stopniach, później swobodnie niech się ogrzewa.
 2. Dzięki, dobrze przeczytać taką odpowiedź
 3. Cześć, zepsuła mi się płyta ceramiczna w kuchni. We wrześniu będę robił remont i wymieniał cały sprzęt AGD, więc awaryjnie na te 1.5 miesiąca chcę kupić wolnostojącą płytę elektryczną. Chciałbym ją później wykorzystać do warzenia, tak żeby nie korzystać z nowego kuchennego sprzętu. Czy ma ktoś doświadczenie z takim modelem? Chodzi mi jedynie o wytrzymałość, czy płyta nie umrze pod ciężarem garnka (warki 20 l, więc 25-27kg w krytycznym momencie). https://www.mediaexpert.pl/agd/kuchnie/plyty-wolnostojace/plyta-electro-line-102w Pozdrawiam, Mateusz
 4. Moi przyjaciele wiedzą, co mnie naprawdę cieszy! Zbiór gadżetów browaru powiększył się.
 5. Hej, chodzi chyba o to, że podczas gotowania wytrąca się DMS. Zamknięcie garnka stworzy fizyczną blokadę, która uniemożliwi jego pozbycie się.
 6. Nie ma sensu. Jedź na urlop, piwo niech spokojnie sobie fermentuje, zajmiesz się nim po powrocie.
 7. Cześć, wczoraj zepsuła mi się lodówka i nie chłodzi. Co mogę zrobić z gęstwą świeżych drożdży (FM-52), które w niej trzymam zasłoikowane i chciałbym użyć w przyszłości? Zamrażarka lekko działa, utrzymuje ok. -6C. Zastanawiałem się, czy by wrzucić do niej ten słoik. Będzie to dobre dla drożdży czy się obrażą i już dla mnie nie popracują?
 8. Długo, to mogło być przyczyną lagu. Postaraj się, żeby drożdże zadawać do brzeczki nie później niż 30 minut po uwodnieniu. Im więcej czasu minie, tym większe ryzyko ich słabej pracy. W uproszczeniu poziom alkoholu to (BLG początkowe - BLG końcowe)/2. Tak więc teraz wszystko zależy od drożdży i fermentacji 🙂
 9. Na razie możesz trzymać w takiej temperaturze. Jak zobaczyć, że fermentacja zacznie spowalniać, to stopniowo podwyższać. Po dwóch tygodniach możesz pierwszy raz zmierzyć blg, wcześniej nie otwieraj fermentora. Opóźnienie drożdży może zależeć od wielu czynników, w tym od ich kaprysu i może trwać nawet dobę. Ile czasu minęło od uwodnienia drożdży do ich zadania do brzeczki?
 10. Nie takie oczywiste dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z tym hobby. Mojej drugiej warki nie przefiltrowałem po chmieleniu na zimno i, niezależnie od długości chłodzenia, za każdym razem był wylew i część piwa uciekała. Mimo tego piwo było naprawdę smaczne, pijalne i potrafiło ucieszyć podniebienie. Warto czasem nieświadomie zrobić takie błędy, bo szukając przyczyny można bardzo dużo się nauczyć i teorii, i praktyki.
 11. Można butelkować, czekać i cieszyć się smakiem 🙂
 12. Piwnica będzie OK. Drożdże zależą od stylu piwa, które chciałbyś zrobić. Ale takie uniwersalne i w miarę przyjazne, to US-05 Fermentacji. Warzenie to gotowanie i ono trwa +/- kilkadziesiąt minut 😉
 13. Swoje pierwsze piwa robiłem w 23-24 stopniach otoczenia i wypiłem ze smakiem, swoje to zawsze swoje Potrzymaj w boxie przez tydzień w 16-17 C, później niech powoli ogrzeje się do 19 C. Na samym końcu możesz nawet na chwilę podnieść do 21 C.
 14. Być może była gdzieś mała nieszczelność i część gazów wydobywała się inną drogą, niż rurka. Pamiętaj, że bulganie nie jest wyznacznikiem fermentacji. Spadające BLG już jak najbardziej, więc będzie dobrze
 15. Nic nie musi. Wieko bez dziurki na rurkę i zostawiamy niedomknięte
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.