Jump to content

tortoise

Members
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

About tortoise

 • Birthday 06/16/1992

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browary Domowe "Ceglarska"
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  6
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Recent Profile Visitors

81 profile views
 1. A dlaczego chcesz wylewać? Poczekaj, daj mu szansę, może akurat podpasuje. Poza tym: https://www.hellozdrowie.pl/blog-piwo-po-bieganiu-tak-ale-z-sola/
 2. Coś, co Ci będzie smakowało i rozwinie Twój warsztat robienia piwa. Z każdą warką dobrze jest próbować czegoś nowego, żeby nie tylko utrwalić już poznane techniki, ale też zaznajomić się z innymi Proponowałbym coś z chmieleniem na zimno, może klasyczna APA?
 3. Jeśli nie zamierzasz zbierać gęstwy, to samo chmielenie nie wymaga przelania. Śmiało możesz dorzucić chmiel do fermentora
 4. Może niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony, bo tak mocnego odfermentowania nigdy nie spotkałem. Tak czy inaczej poczekaj jeszcze kilka dni z butelkowaniem, na pewno nie zaszkodzi.
 5. Bliskie 0? Czym mierzysz i jakie miałeś początkowe BLG? Ja bym czekał, pośpiech w tym fachu to najgorszy doradca.
 6. W sobotę będzie tydzień fermentacji, a w niedzielę chcesz już butelkować? Rozważyłbym poczekać jeszcze przynajmniej z 4-5 dni, bo później może być zaskoczenie. Zmierz dziś cukier, za dwa dni powtórz pomiar. Jeśli nie spada, to teoretycznie nadaje się do butelkowania. Jeśli spadnie, to czekaj kolejne 2-3 dni i powtórz pomiar.
 7. A po co przelewać na cichą? Niech w tym samym stoi i dojada.
 8. Skarpeta, przy przelewaniu do fermentora z kranikiem i reduktorem osadów. Dodatkowej roboty nie ma za wiele, bo i tak zawsze fermentuję bez kranika, a później przelewam.
 9. Trochę zboczę z tematu, ale co jest złego w zostawieniu chmielu w brzeczce na czas fermentacji? Ma to jakiś znaczący wpływ na późniejsze piwo? Osobiście filtrowanie robię jedynie przy butelkowaniu, żeby zebrać chmieliny i z warzenia, i z cichej, i jestem zadowolony z efektów (zarówno smakowych, jak i estetycznych).
 10. Po 10-12 dniach możesz zrobić pomiar cukru, 2-3 dni później powtórzyć. Jeżeli BLG się nie zmienia, to teoretycznie można butelkować (jeżeli nie dodajesz nic na cichą), a jeżeli BLG spada, to poczekaj kolejne 2-3 dni i powtórz pomiar.
 11. Cześć, mam pytanie odnośnie chmielenia na zimno i cold crasha mojego APA (CC jedynie balkonowy, dopiero dorabiam się systemu chłodzącego). Poprzednią warkę robiłem bez CC i chmiel dodawałem chyba 4 dni przed butelkowaniem, efekt był bardzo przyjemny. Zastanawiam się, jak długo chmiel powinien być w obu temperaturach ("normalnej" i schłodzonej), żeby oddał to, co ma najlepsze. Czy wystarczy dodać chmiel, po 48h przenieść na balkon, a po kolejnych 48h butelkować? Czy też czas przed butelkowaniem uzależnić od temperatury i nie ustalać go na sztywno? Niestety rozwiązanie to będzie zależne od pogody, ale liczę że w połowie grudnia pogoda będzie współpracować.
 12. Dostępu światła się nie boję, bo w piwnicy i tak jest niemal całkowita ciemność. Zastanawiała mnie głównie izolacja i czy "fajniejszy dizajn" wpłynie na wyższe zużycie energii Dzięki za odpowiedzi, naprawdę pomogły!
 13. Cześć, pytanie może niekoniecznie w pełni związane ze sterownikiem, ale nie znalazłem lepszego miejsca na zasięgnięcie porady. Planuję zakup lodówki i podłączenie sterownika temperatury. Zacząłem się zastanawiać, jaką lodówkę najlepiej wybrać? Czy taką zwykłą, w pełni zabudowaną "domową"? Czy może lepiej przeszkloną sklepową? Czy są jakieś zalety/wady jednej ponad drugą, czy jest to wybór czysto osobisty? Lodówka będzie mała, taka na jedną warkę. Pozdrawiam
 14. Objętościowo z góry ogranicza jedynie gar - 30 litrów. Minimum chciałbym mieć 10 l gotowego piwa. Ogólnie w grę wchodzą różne objętości, woltaże itp.
×
×
 • Create New...