Jump to content

Ravage miodosytnik

Members
 • Content Count

  200
 • Joined

 • Last visited

About Ravage miodosytnik

 • Birthday 04/03/1987

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Doktorancki
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  5

Recent Profile Visitors

261 profile views
 1. Jutro przymierzamy sie do robienia lagera. Zacierać chcemy na lenia i jakieś chmiele do tego nie zdecydowaliśmy jeszcze co tam wrzuć czy marynke czy junga na goryczkę i może lubelski. Mamy 5 kg słodu pilzneńskiego i 0,5kg zakwaszajacego. i chcemy ukręcić jakieś 20+ l piwa. Drożdże Saflager W 34/70 x 2 Tylko w jakies temperaturze zrobić tą przerwę maltozową 62 czy więcej? żeby było ciut treściwe. Ile czasu na przerwe dekstrynująca 72 stopnie No i najważniejsze ph. Pehametr wskazywał na naszej wodzie 7,5 ph, przygotowana brzeczka miała 6,2, a pasowało by zejsc jednak do tych 5,5 ph. I tutaj pytanie ile należy dodać słodu zakwaszającego? W zasadzie mam wszystko do tego przepisu https://www.wiki.piwo.org/Pils_(Pils_Poznański),_Artur_Olender_(2artur2) ale skoro to ma byc pils to chyba ph gdzies z 8 powinno miec, mam pare gramów węglany wapnia oraz pare gramów gipsu piwowarskiego
 2. Czyli przed fermentacją podczas warzenia i przed zadaniem drożdzy brix jest tożsamy z blg, ale potem jak gdzieś czytałem indziej nalezy birx podzielić przez 1,04?
 3. Refraktometr - słowo klucz Dostałem zapytanie co chce na święta Pomyślałem że może się przydać, a moze o coś innego poprosić XD Refraktometr do piwa - jaki wybrać, wady/zalety, Czy lepszy od areometru? Jak go odczytywać kiedy brzeczka jest już przefermentowana.
 4. Z kumplem przymierzamy się do kolejnego warzenia. Z tego co mi sie udało pojąć to: 1. Ph ma wpływa na funkcjonowanie enzymów, więc odpowiednie ph na poziomie 5,2-5,5 by zdało się dobre. 2. Kolejno jest grubość ześrutowania. Ostatnio dostałem tak ześrutowane słody ze ziarno zostało złamane na pól. Więc zgaduje to tutaj poległa nam wydajność. Kolejne słody jakie mamy to trochę mąki tam nawet jest. Może będzie lepiej. 3. Czy podczas filtracji ma to znaczenie jak szybko ona ścieka przez wąż? Oprócz tego że może nam się zapchać filtrator? czy tutaj już raczej wydjności nie poprawię. Moje ph wody jest nieco ponad 6. I mam poł kilo słodu zakwaszającego. Coś tutaj mogę powalczyć?
 5. Ostatnio czytam sobie o modyfikacjach wody oraz klarowaniu. i znalazłem takie o to rzeczy Whirlfloc T tabletki 1 szt - środek do klarowania gorącej brzeczki oraz Whirlfloc T tabletki 1 szt - środek do klarowania gorącej brzeczki Rozumiem iż dodaje się to po koniec gotowania brzeczki czy zacierania? w efekcie bede mieć klarowne piwo bez względu na ph? Bo zdaje się piwo nie będzie klarowne wtedy kiedy mamy chmielenie na zimno mimo stosowania tych preparatów albo Ph 5,5? Gips piwowarski podnosi Ph i co jedynie do stoutów? jak np RIS, porter czy guinness? Jakie ph jest odpowiednie w takim wypadku? A co z obniżaniem pH, słody zakwaszające sprawdzają się dobrze? można je stosować przy każdym piwie? Co z nimi zrobiono że mogą zakwaszać? mam w zapasie węglan wapnia czy mogę go jakoś wykorzystać?
 6. a czyli to obecna warka ile ci zeszło z ilu? Refermentujesz to potem w butelce normalnie czy gęstwe zadajesz?
 7. Ja to myślałem że te s04 to takie grzeczne są 😅😂🤣
 8. Blowoffa? W zasadzie skoro to ma. Mieć 24 blg planuje teraz 20l tylko zrobić. Albo aż 😅. I myślę że w cała gestwe po milku to wleje. @Grzegorz Żukowski a w jakich tem fermentuje sz ty?
 9. Źle się wyraziłem. Milk stout jest nie istotny, chodzi do celowo o RISa. Milk ma być na rozruch. Tylko zastanawiam się jak gestwa s04 da se rady w 24 blg. Chciałem fermentowac na początku przez 4 do 5 dniw w około 15 stopniach i potem stopniowo dźwigać. Dziennie o stopień do 22. Na cicha zlac i zostawić już w tej temperaturze okolo 14 dni. Podobnie myślałem o układzie us05. Czytałem tylko że s04 są słabe i mogą paść wcześniej.
 10. kwestie składnikowe już omawialiśmy. Teraz właśnie kwestie techniczne mnie interesują Jak słodkie jest 7 blg
 11. Jak to bywa w tym wątku czuje się całkowicie zagubiony Planuje RIS'a, a dziś rozpoczyna się dzień warzenia z ekstraktów. Na dziś jest plan ukręcenia 20 litrów milk stouta. 13,5 blg cukrów refermentowalnych wiec na koniec powino po usach chyba byc z 2,7-3 blg jak mi pokazują doświadczenia z US-05 plus jakieś 1,5 blg z laktozy. Pewnie jak zrobie to na s-04 to będzie to słodsze. Taki jest plan No gęstwe chciałem wykorzystać na risa 24 blg 20 litrów. Chce wykorzystać zapasy drożdzy które mam a mam własnie do s-04 i us-05. Widziałem ze komuś podobny ekstrakt zszedł do 7,5 na s-04 a na us-05 do 5,5 blg. Nie mam odniesienia jakie to słodkie jest. Jakieś piwa komercyjne np karmi? coś koło tego? Chciałbym zęby to było gęstawe takie dość kremowe w smaku. Piłem już podobne i zastanawiam się jak ten efekt uzyskać. Np słodkość karmi by mi odpowiadała sądzę.
 12. Zostaw na parę dni, lub schłodź jeśli możesz. Moje ostatnie doświadczenie z s04 pokazało ze ona naprawde ładnie sklarują. Daj im jeszcze pare dni. Ja ostatnio zlałem na cichą s04, ale nie schładzałem. było strasznie mętne w momencie zlewania. Ale jak popatrzyłem za 3 dni to sie zastanawiam czy w ogóle jest sens to schładzać. aktualnie chyba sie schładza i będzie butelkowane w środę. Poczekaj parę dni i będzie klarowniejsze. A jeśli blg nie zmienia się od paru dni to można butlekowac, lecz musisz się liczyć z większą ilością osadu w butli PS daj znac jak wyszło jestem bardzo ciekaw
 13. Mam dość twarda wodę u siebie więc się nie martwię. Myślałem żeby jeszcze wrzucić trochę całych ziaren kawy do milka albo do risa. W poprzednim coffee kawa zielona dała fajny efekt. Jednak przy wyborze kawy nie wziolem poprawki na to by kawa smakowała dobrze na zimno. Więc z początku jest lekkie uczucie zapachu termosu w którym była kawa 😅 a ta kawa na goroco świetna była. Taka dygresja. Spróbuję jak @korzen16 pisze. Mało zabawy wtedy z taką gestwo jest mała szansa żeby coś spieprzyc z chmielami poczytam jeszcze. A co się stanie jeśli dam za dużo gestwy? Ten ris to powinien być na drożdżach aż je wszystko, ana cichej ile? I jak z temperaturami robić? Bo do tej pory dzialalem tak że 4 dni trzymałem temp 15-16 a potem już nie dokładam petow z lodem? Jak tutaj to rozplanować? Do jakiej temp mogę dojechać najwyższej? Dalej mówię o drożdżach s04 albo mogę wybrać inne suchary. Nie chcę płynnych bo narazie nie stać mnie na dodatkowy osprzęt.
 14. Wydaje mi że nie jest wielkim problem czasie gotowania i chmieleniu i chłodzenia umyć dwa wiadra do zlania piwa w między czasie. @korzen16a jak oblicza sz te gestwe z kalkulatora? Czy na tego RIS'a nie lepiej przeznaczyć cała gestwe? @Juniorekwezmę to pod uwagę. A ogólnie ta liczba prazonego jęczmienia i czekoladowego nie za duża?
 15. Rozumiem, czyli plukasz taka gestwe czekasz aż się ona ułoży w słoiku? Czy jak z tym działasz?
×
×
 • Create New...