Jump to content

WojtekGaaD

Members
 • Posts

  234
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

WojtekGaaD last won the day on February 10

WojtekGaaD had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  PIWNICZNY
 • Rok założenia
  2015
 • Liczba warek
  ciągle za mało
 • Miasto
  Inowrocław

Kontakt

 • Imię
  Wojtek

Recent Profile Visitors

1253 profile views

WojtekGaaD's Achievements

 1. Fermzilla Gen3? Tylko niestety pojemność 35 lub 55 l. Bez gwintów bez siłowania.
 2. Kolego są tu różni userzy również z jak to nazwałeś z "pustym mózgiem" cieszę się, że Twój mózg jest pełny ale jak nie masz nic ciekawego do napisania to nie obrażaj innych, powklejaj swoje mądrości z pełnego mózgu na twittera i facebooka tam pewnie wszyscy "pełnomózgowcy" przyklasną i będą zadowoleni.
 3. Na przypalanie może mieć wpływ wiele czynników. 1. śrutowanie - musisz pilnować aby łuska była cała i jak najmniej mąki. Po przejściu ze zwykłego gara na automat niestety musiałem odstawić żarnowy śrutownik bo za bardzo niszczył łuskę i nie dawał kontroli śrutowania. Obecnie śrutuję na chińczyku ze szczeliną 1-1,1mm i jest znacznie lepiej. Mąka oczywiście nadal jest ale tego przy śrutowaniu suchego słodu uniknąć się nie da ale znacznie mniej. Warto też delikatnie zwilżyć słód przed śrutowaniem. 2. Wielu użytkowników poleca aby po podgrzaniu wody wsypać słody rozmieszać aby nie doszło do zbrylenia i odczekać ok. 10 minut zanim włączysz pompę aby złoże się ułożyło. Można też wsypać słody do kosza powieszonego nad wodą i powoli zanurzyć w niej kosz ze słodem po osiągnięciu temp. delikatnie mieszając i też odczekać ok 10 min. 3. Moc grzałek - przy zacieraniu zmniejsz nawet o 50% - jeśli masz typowy sterownik na przekaźnikach to nie ma on sterowania PWM a kilka stopni przed osiągnięciem żądanej temperatury sterownik załącza/wyłącza przekaźniki od grzałek i ta regulacja mocy zrealizowana jest na zasadzie "impulsów" prymitywne, zawodne ale wystarczające. Mniejsza moc wydłuży jedynie w niewielkim stopniu czas podnoszenia temp. między przerwami. 4. Regulacja obiegu - tu musisz znaleźć kompromis. Jak mocniej zdławisz pompę nie doprowadzisz do wyciągnięcia cieczy spod młóta ale przy wolnym obiegu będą spore różnice w temperaturze pomiędzy dołem gdzie masz czujnik a górą złoża. Przy zbyt dużym obiegu możesz doprowadzić do zbicia i przytkania złoża pompa wyciągnie wszystko na górę aż do momentu przelania rurką przelewową chyba, że masz nowszy kociołek z systemem antyprzypaleniowym ala bypass na pompie. Przy dobrze ułożonym złożu można całkiem spory przepływ mieć co wpływa na stabilną temperaturę całego złoża. 5. Musisz doczyścić i spolerować stare przypalenia jeśli tego nie zrobisz miejsca gdzie grzeją grzałki będą miały tendencje do przypalania. Jeśli masz problem z uzyskaniem prawidłowej temp. już w czasie zacierania to winna jest mąka, która osiadła na dnie. Po przypalaniu dna gar nie może podnieść temp. Ważne aby wiedzieć kiedy dochodzi do przypaleń czy już w trakcie zacierania czy podczas gotowania ale moim zdaniem masz typowy problem początkującego z kociołkiem automagicznym i zbyt dużo mąki w słodzie - pkt.1,2,3. Wszystkie te doświadczenia są opisane na forum trzeba jedynie poszukać i poczytać. Sie mi zrobił elaborat. Powodzenia.
 4. Była jedna dostępna sztuka jak @anteks wkleił linka. Teraz jest więcej może zmienili.
 5. Kupiłem na aliexpres z przesyłką z Czech. DHL przywiózł w tydzień za niecałe 185 zł. Nie wiem czy jeszcze są ale warto poszukać. Uprzedzam jednak pomimo, że Patryka nie widziałem i nie macałem to jakość tego chińczyka nie powala i do naszej polskiej produkcji mu daleko. Patryk ewaluował przez kilka latek z tego co czytałem i jago wałki to nie jest moleta - składają się z frezowanych krążków. Ja nie zamierzam jednak śrutować kukurydzy i również mam w planach łożyska do wałka z napędem i może też do wałka bez napędu ale to wiąże się już z całkowitą zmianą koncepcji regulacji szczeliny. Na razie działa i dopóki działa nie zamierzam nic modyfikować. Na początku trochę mnie wkurzała ta regulacja na mimośrodzie ale nie kręcę nią codziennie raz ustawiłem na 1-1,1 mm szczelinomierzem i pilnuję aby się nie rozkręciły te badziewne śrubki. Widzę, że najtaniej teraz z Czech za ok. 315 zl. co czyni zakup mniej atrakcyjny niż w moim przypadku za 185 zł i 570 zł. za Patryka na OLX gdzie możesz się jeszcze upomnieć o rabacik jako formumowicz z piwo.org
 6. Silnik z przekładnią z maszyny do makaronu z lidla dostałem w prezencie - 220V DC - wyprostowane napięcie 230V bez filtracji trochę jakby zawyżone ale nawet przy śrutowaniu ponad 10 kg nic się nie nagrzał. Obroty 48 r/min na tabliczce ale przy lekko zawyżonym napięciu minimalnie szybciej. Może kiedyś dorzucę kondensator aby kręcił szybciej ale na razie nie mam takiej potrzeby.
 7. Pewnym kompromisem jest chińczyk za 200 złych ale jak to z ceną i chińszczyzną - jakość dużo gorsza. Kupiłem pod koniec zeszłego roku i w porównaniu do żarnowego jest owszem dużo lepiej ale ma swoje mankamenty, np. bardzo ostre krawędzie blach od zasypu, kiepsko spasowany zasyp z podstawą co powoduje, że się kołysze i potrafi przycierać o wałki a nawet zablokować ten bez napędu. Przy kręceniu silnikiem nakrętki od blokady regulacji szczeliny potrafią się poluzować. Nie wiem ile ten cud techniki wytrzyma bo wałki są osadzone w aluminium bez łożysk czy nawet tulei mosiężnych. Generalnie jestem zadowolniony bo pomimo wolnych obrotów śrutuje szybciej i ciszej niż prosiak 5kg. w ok. 10 minut z jednym podejściem na dosypanie słodu bo zasyp 2,5 - 3 kg. Nakrętek pilnuję czy nie są luźne co kilka kg. nie robi mi różnicy czy śrutuję 2 czy 10 minut bo nawet gdybym śrutował przed warzeniem to woda i tak się nie nagrzeje szybciej. Ostre ranty zakleiłem taśmą alu. Wałki są moletowane chwytają słód bez problemu. Jakościowo i wytrzymałościowo nie jest to Patryk ale niestety wolałem zainwestować w kegi i fermzillę bo nigdy nie mogłem dozbierać na Patryka - drożeje w zawrotnym tempie 😟. Nie traktuj tego w sensie "po co przepłacać" bo oba śrutowniki dzieli przepaść jeśli chodzi o wykonanie i użytkowanie ale jak się nie ma co się lubi .........
 8. Czołem. Crispa masz z Bydgoszczy? Jak z jakością?
 9. Trzeba było kupić od razu materiał na 10 sztuk chętnie stałbym się posiadaczem takiej pastylki i odebrałbym osobiście 😁
 10. Zwykły okap średnio się sprawdza testowałem chyba, że masz środki na gastronomiczny z nierdzewki z wygiętymi rantami aby skropliny nie kapały do gara i niewielką odległość do dziury w ścianie. Kanały lepiej robić z PCV a idealnie z przewodów wentylacyjnych izolowanych wełną wtedy mniej się skrapla i mniejsze ryzyko niechcianych gości w warzelni.
 11. odpuść sobie wersję z tą pompką nie warto
 12. https://allegro.pl/oferta/nakretki-5-8-ball-lock-plyn-gaz-do-glowic-11097023667
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.