Jump to content

WojtekGaaD

Members
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Wojtek

Piwowarstwo

 • Miasto
  Inowrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Szybkowar kupiony trochę inny z ciśnieniem 1 bar. Też czekam na opis dedykowanego startera i w tzw. międzyczasie znalazłem ciekawy opis jak zrobić własną komorę laminarną: Może się pokuszę? Problem powoli robi się nie z materiałami i inwestycjami a z miejscem na te wszystkie zabawki bo piwnica robi się za mała ;-))
 2. Na AlleDrogo jest sprzedawca z Bydgoszczy względnie bezpośrednio na Fordońskiej w Bydgoszczy ale tylko duże woreczki.
 3. Ja warzę na pilzneńskim z Bydgoszczy. Jakby trochę ciemniejszą barwę daje czyli większe EBC ale zacierałem dopiero kilka warek i tylko na nim więc nie mam porównania. Na razie jestem zadowolony tak jak i inni degustujący. Spodziewałem się , że z tego przepisu https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg będzie raczej jasno słomkowy kolor coś ale kupne tanie piwka a wyszło bardzo dobre wcale nie takie jasne ale z pewnością dużo lepsze.
 4. Szybkowar już jest w planach te o niższym ciśnieniu nie są aż tak drogie ale problem pojawił się wraz z zakupem kolby 3 litrowej bo w planach są też i dolniaki. Kolba jest za wysoka do dostępnych szybkowarów zatem nie dam rady wysterylizować jej w szybkowarze stąd pytanie o inne metody. Małą 0,5l do pierwszej propagacji nie ma problemu. Myślę o szybkowarze na kuchenkę np. taki: https://allegro.pl/oferta/szybkowar-15-l-garnek-cisnieniowy-turecki-indukcja-7907154145 Sól, probówki, strzykawki, igły już mam, lampka i mieszadło zrobione. Powoli skompletuję wszystko na razie saszetki i gęstwa w słoikach ale trzeba się rozwijać. Edit: doczytałem już kolbie jest ten fragmencik pod obrazkiem ukryty o sterylizacji kolby bez szybkowara ok wszystko jasne.
 5. Jeśli udało mi się nie doczytać na aukcji i zakupić niesterylne probówki a dysponuję płynem Velodes Soft do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk mogę potraktować probówkę tą mieszaniną spirytusu odczekać aż odparuje i uznać za sterylną? Kupiłem 3x10 probówek 15ml ale teraz doczytałem, że w aukcji nie ma nic o sterylności. W artykule o przemywaniu gęstwy jest napisane o sterylnej i przestudzonej wodzie czyli przegotowanej i ostudzonej? A może to być woda np. mineralna niegazowana, która teoretycznie powinna być bez bakterii? Jak sterylizować kolbę nie posiadając szybkowaru? Czy po umyciu i wysuszeniu ww. Velodes może być zadany do środka i po odparowaniu będzie sterylna?
 6. Przyjmę, (dołączę się do zamowienia) każdą odmianę bo nie mam żadnej a miejsce na działce już wyznaczone i czeka do wiosny.
 7. Dla składających samodzielnie: warto przetestować wiatraczek na 24V i zwykły stabilizator z regulacją LM317 + zasilacz na 12V. Kręci bardzo fajnie od niskich obrotów nie przekraczając granicy gubienia mieszadła. Czas czekania na przesyłkę z Chin zmotywował mnie do samoróbki a testy z wiatrakami na 12V i AC 230 V skutkowały problemami zarówno w dolnym jak i górnym zakresie obrotów dodatkowo magnesy zakłócały pracę wiatraków dosyć skutecznie. Teraz mieszadło bez problemu daje radę z kolbą 0,5l jak i 3l. Teraz powoli można zacząć budować bank drożdży 😁
 8. A czy dysponując większymi próbówkami i miejscem w lodówce można zamiast 2ml robić bank na 20-30 ml w probówkach 50 ml? Tak wiem więcej soli fizjologicznej ale czy dobrze kombinuję, że jak kupię drożdże w płynie fiolka 30ml robię starter i ze startera do banku odlewam ze dwie probówki po kolejne 30ml? Nie trzeba by wtedy robić startera na 2 razy. Wojtek
 9. Przechowywane są w chłodnym a kurier raczej to już nie chłodnia mogą teraz nawet i w 40 stopniach parę godzin podróżować. Dodatkowo Gozdawy mam a płynne muszę zamówić dlatego pytam.
 10. Witam Powoli przymierzam się do Saisona, którego autorką jest p. Dorota. Potem chciałbym uwarzyć Quadrupela też wg. jej przepisu z bloga czy mogę do Saisona użyć drożdży Gozdawa - Belgian Fruit i Spice Ale Yeast? Mam 2 saszetki po 10g i potem wykorzystać gęstwę do Quadrupela? Niestety w okolicy brak stacjonarnego sklepu a z przesyłką drożdży płynnych podobno różnie bywa.No i cena też niestety wyższa. Na swym blogu autorka napisała cyt.: '… ostatnio robiłam na testowych drożdżach suchych od Gozdawy, wyszło super, tylko drożdży tych nie ma jeszcze w sprzedaży. " wygląda na to, że już są bo chyba o te Gozdawy chodziło. Wojtek
 11. WojtekGaaD

  WojtekGaaD

×
×
 • Create New...