Jump to content

RzeznikBr00

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

About RzeznikBr00

 • Birthday 09/12/1992

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Piwowarstwo

 • Miasto
  Ełk

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Następnym razem cała fermentację zrobię w piwnicy. Tam mam ok. 17-18 stopni. Jak się rozhula to pewnie do max 21 stopni na burzliwej. Piwo aktualnie czeka, w środku widać drobinki drożdży ? Co to może być ? Jeżeli drożdże to mam nadzieję że opadną po paru tygodniach. Może też dojadają to co zostało. Jakość zdjęcia niestety taka na jakie światło pozwala w piwnicy.
 2. Skoro nie jestem doinformowany, to może mnie olśnisz skąd zanik oznaków fermentacji ? Nikt do tej pory nie był w stanie mi tego wyjaśnić, szperałem też po necie i nic. Po dobie burzliwej wszystko zanikło- czy jest możliwe, że cały proces odbył się w ciągu dnia przy takim BLG ? Co do temperatury- robiłem wcześniej IIPA i temperaturę miałem w normalnych warunkach 21, przy burzliwej ok. 23 bez mokrej ściery. Stwierdziłem, że jestem w stanie zbić spokojnie do 21 stopni w szczytowym momencie i zszedłem do takiej, może było stopień wyżej. Wg zaleceń temperatura miała być ok. 20 stopni, uznałem, że t
 3. Cóż... Dobrałem się dzisiaj do fermentora po 3 tygodniach burzliwej, sprawdziłem BLG i dalej stoi na 9. Z początku myślałem, że jest infekcja ale to chyba są bąbelki powietrza. Zlałem na cichą, przeniosłem do piwni czyli na 17 stopni. Próbowałem w smaku- no cóż, ciężko powiedzieć. Genialne to nie jest ani złe ale ułożenie dałoby sporo i wtedy można pić z uśmiechem i zadowoleniem. Nie wiem czy brzeczka początkowa w wypadku RISa różni się mocno od efektu finalnego. Stout z pozostałości już zabutelkowany, w smaku był bardzo dobry, nawet żona praktykująca pochwaliła, gdzie średni
 4. Zaczynał od 18, doszło do 22, u mnie doszło do 23 (temp piwa). Dzisiaj zlałem stouta z niepewnej gęstwy z burzliwej, i po spróbowaniu póki co wszystko jest okej. Szkoda, że nie pokusiłem się wrzucić tej gęstwy do obu. Co do RISa - no cóż, temperatura, która była zalecana, to 19-20, wyszło trochę ponad, ale jakbym się starał to prawie zmieściłbym się w widełkach. Bardziej zmartwił mnie zastój po ponad 24 h pracy drożdży, spodziewałem się wybicia rurki przez pianę przy takich warunkach a tutaj taki myk. DevilNoOne- dzięki za ciepłe słowa, zbyt dużo nie poszło po mojej myśli stąd moje wahania. Da
 5. Ja nie spotkałem się ani z jednym ani drugim, domniemywam co chciał przekazać.
 6. Może chodziło mu o burzliwą na słodko. Przy 10blg to w miarę słodkie się wydaje...
 7. No to u mnie podobna sytuacja. Może pokuszę się o dodanie tych płatków dębowych macerowanych. Czas pokaże, póki co, myślę po 3 tygodniach sprawdzić blg- jak niewiele spadnie to chyba przeleję na cichą.
 8. Noo to na grubości. Chyba przesadziłeś 😁 Czytałem gdzieś ostatnio, że próbowali dać zrehydratyzowane drożdże pół paczki sucharów do piwa 20l 25blg i wszystko poszło elegancko. Dużo osób też mówi, że przy takich parametrach na spokojnie wystarczy jedna paczka suchych uwodnionych. Raczej żeby piwo nie było przemęczone drożdżami 😉 Chyba nie ma sensu zbierać po takim dużym blg gęstwy czy jednak się mylę ? Fakt dodatkowo zadałem paczkę suchych ale są wymieszane z gęstwy z cichej.
 9. Skoro muszą wydzielać to gdzie to uciekło albo ucieka skoro wszystko na pewno jest szczelne. Możliwe, że wszystko odbyło się w przeciągu dwóch dni bądź nawet dnia przy takim blg ? Co do przelewania- poważnie sądzisz że to nie ma sensu ? W takim razie po co ta cała cicha ? Po 3 tygodniach zobaczymy ile przejadły ale niestety ilość tego grzyba, którego zadałem, jest całkiem spora. Nie przyjedzie zbytnio aromatem drożdży ? Parę lat temu na początku kariery robiłem Ale na us 05 i za dużo zadałem drożdży, dodatkowo przetrzymałem za długo na burzliwej i przeszło grzybem że szok. Temperatura była ok
 10. Mieszkam w rogu na ostatnim piętrze na początku bloku także przy lekkim przewiewie i na terakocie można fajna temperaturę wyciągnąć z mokrą szmatą 😉. Co masz na myśli? Z burzliwej na cichą ? Tak nawiasem mówiąc cały czas zastanawiam się czy jest możliwe, że drożdże fermentują bez wydzielania CO2?
 11. Temperaturę mam standardową, taką jak w bloku. W odpowiednich miejscach mam trochę zimniej ze względu na to że za ścianą w górę i w dół nie ma sąsiadów także jestem w stanie mieć ok. 20 stopni na zewnątrz. Piwnica jak piwnica pewnie ok. 15 stopni. Na przyszłość dać przy takim piwie na 1 tydzień do piwnicy a potem dać do temperatury pokojowej i zbijać mokrą szmatą czy raczej zostawić całość w piwnicy i niech tam sobie pracuje ? Cicha bez Chmielenia na zimno to też zabierać fermentor do piwnicy czy zostawić w pokojowej ?
 12. Cóż, dobrze wiedzieć, jakaś nauczka na przyszłość, dzięki za informację. Rozumiem, że później zaleca się normalną temperaturę otoczenia czyli ok. 22 ?
 13. Pierwsze słyszę, 18-19 optimum co mi było wiadomo, może jestem niedoinformowany. A później jaka ma być temp ?
 14. Zaczynałem od 19, po dniu wbiło na 23, okrywałem mokrą szmatą i zbijałem do 20, ale po tym jak przestało stwierdziłem, że wyższa będzie bardziej sprzyjała burzliwej. Teraz na nowo "chłodzę" no ale cóż, już tyle się działo z tym piwem, że trochę je odpuściłem. Miałem pakować płatki waniliowe macerowane ale chyba też sobie daruję. Następnym razem lepiej się ogarnę, znajdę więcej czasu i pewnie będę powtarzał.
 15. Wiadomo, założenie było 2 tyg, ew ponad na burzliwej. Nie śpieszę się Ale mam dziwne wrażenie, że niżej nie zejdzie, trochę dziwna ta sytuacja. Zobaczymy za tydzień. Pierwszy raz spotykam się, że nie ma ciśnienia i nie ucieka "przez rurkę" a obok stout z RISa dalej tańczy, że aż miło słychać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.