Jump to content

andy05

Members
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dygresja: nie wiem skąd przeświadczenie, że cydr powinien być kryształowy? Moje zazwyczaj są dość klarowne, ale wlewajac do szklanki, stosuję metodę jak przy weisbier'ach i przejrzystość zanika. Z tegorocznego tłoczenia (bez uwzględniania milimetra osadu na dnie butelki) - pomijając kartoncydry i to co jeszcze pracuje Antonówka - dopiero teraz zaczyna się klarować. Najstarsza i najmniej klarowna. Jaśniepańskie - klarowne idealnie. Dzikie jabłka - klarowne idealnie. Perry - klarowne idealnie (czyli gruszka też nie musi być mocno mętna). Zawsze stosuję cichą. Wcześniej (bez żalu) po
 2. Plan wykonany, perry w butelkach. Na cichej stał długo (szkło, pod korek) sklarowany mocno, to i nagazowanie będzie trwało długo. Zresztą nigdzie mi się nie spieszy. na bieżaco racze się kilkoma wersjami cydru Dodatkowe dokwaszanie przed rozlewem nie było potrzebne. Smak i aromat "surówki" całkiem przyjemny. LP stwierdziła, że "dobre" (a za cydrami ona nie przepada) więc - większej rekomendacji nie potrzebuję i perry kwalifikuje się do powtórzenia.
 3. Poprzedniego twojego saisona też uważam za smaczny no, i wiwat Yubileusz !
 4. Nie widziałem puszki (bez dodatków typu miód, dark muscovado itp) lub dodatkowo kombinowanej, która by pozostała na 4 blg. Miewają 0-1, 2 to już ekstremum.
 5. Mam nadzieję, że jednak cydr z samego soku będzie ci bardziej smakował, choć wytrawny przy 6 g kwasu nie każdemu odpowiada, szczególnie płci pięknej - (mi najbardziej odpowiada 4,5-5 g/l , ale przy 6 tez nie narzekam, choć wtedy bardziej pasuje mi mocno gazowany, przy niższej kwasowości - wolę lżej nagazowane) . Wciśnij cytrynę do smaku lub dodaj 1-1,5 g kwasku cytrynowego na litr.
 6. Do refermentacji rezerwa jest najlepsza (czyli sok). Na tym etapie pożywka jest całkiem zbędna, drożdży praktycznie tyle samo będzie w butelce z pożywką, co bez (bo co by żarły?). W przypadku cydru - nie ma takich drożdży, które by miały problem z odfermentowaniem 11-16 blg , poza większym pienieniem sie nastawu i któtszą o dzień/dwa fermentacją nic nie uzyskasz. Jeśli nie używasz drożdży aktywnych, a robisz normalnie MD (starter), pare ziaren pożywki nie zaszkodzi.
 7. Może warto przeczytać pytanie, zanim się odpowie?
 8. @maxhot, pytanie dotyczyło sokowirówki. Pektopol tu nic nie zwiększy, może właśnie poza klarownością (przy dodaniu do wyciśniętego soku) ale z fermentacją w miazdze przy sokowirówce to już pojechałeś po bandzie .
 9. Jak pasteryzowany, to spokojnie. Możesz dodać drożdzę zaraz po wystudzeniu, możesz za 2-3 dni. Jak nie masz możliwości zrobienia pomiarów, to proponuję, jeśli robisz całkiem wytrawny (bo ja tylko takie robię) radzę jednak użyć np. Fermivin ("zwykłe", bez PDM) - cos tam kwasu zawsze zmetabolizują, a dostępnośc - praktycznie każdy sklem/market z art. winiarskimi. Pożywki pomijam, bo przy tej zawartości cukru, każde drożdże sobie poradzą z odfermentowaniem, a będziesz miał mniej problemów z pianą. BTW fermentator możesz zostawić przykryty ale nie dociśnięty, piana potrafi cuda czynić i dobr
 10. Tym, którzy mają dostep do gruszek - proponuję perry, czyli cydr gruszkowy. Mam ciąg cydrowy, to i za "perry" wziąć sie trzeba. Mam 15 l soku z gruszek, 13,5 blg, 3,5 g kwasu/l. Plan na dziś/jutro - sok j/w + 22,5 g kwasku cytrynowego (jak będzie jeszcze mało dodam jeszcze 0,5 -1 g/litr po próbach przy zlewaniu na cichą). Drożdże - mimo wszystko planuję Lalvin 71B, zjedzą kwas jabłkowy (ale wzbogacę go "sztucznie" o cytrynowy). Efekty czas pokaże. (BTW - generalnie gruszek nie jadam ... ).
 11. Nie "przed zadaniem drożdży", a "przed wlaniem soku do fermentatora" ja dodaję ok. 3 g piro na fermentator. Fermentator powinien być normalnie (porządnie) umyty i zdezynfekowany. Zostawiasz na dnie trochę wody z piro. Zamykasz. Bierzesz takie zamkniete fermentatory do tłoczni, tam wylewasz wodę z piro na ziemię, wytrząsasz resztki wody, wsypujesz dyskretnie na dno odpowiednia ilość piro (ja sobie robię saszetki/papierki po 3 g). W domu robisz sobie pomiary Blg, kwasów, główkujesz nad rodzajem drożdży (zależnie od wyników pomiarów). Na drugi dzień z wieczora możesz zapodawać drożdże. Piro
 12. Pkt. 2 i 3 jak najbardziej pominąć. Soku na cydr się nie powinno podgrzewać. Tłoczenie powinno być wykonane na zimno. Przy zastosowaniu myjki, rozdrabniacza i prasy pektopol można pominąć, bo nie będzie miał kiedy zadziałać. Praca musi być wykonana szybko, by maksymalnie ograniczyć możliwość utlenienie soku. Amator jestem - w fermentatorach robię (a, że różne rodzaje w kilku naraz ... ) - więc przemysłowki nie zestawię (z producentami i kosztorysem tym bardziej).
 13. Masz od tego jakieś opakowanie, metryczkę , lub kartę produktu? Soki z koncentratu mają zawartość kwasu ok. 8 g/ l przy zawartości ok. 100 g cukru na litr. Przy 14 blg zawartośc cukru masz ok. 148 g/litr. Idąc tym tropem uzyskasz wytrawny cydr o mocy 8,7 vol, o zawartości kwasu ok. 12 g/ litr, czyli "pysk Ci wykręci". Skoro masz koncentrat, to na pewno on Ci sie nie zepsuje. Proponuję nie przekraczać 11-12 Blg, a do tego zamówić drożdże Lalvin 71B, bo nie dość, że skonsumują one trochę kwasów, to podbiją estrowo aromat, którego z założenia w koncentratach jest mało (bo w przemyśle najlepszy i
 14. I bardzo dobrze, im wolniej fermentuje i w niższej temperaturze tym lepiej. Cydr będzie bardziej aromatyczny. Nie jest to wyrocznia, ale myslę, ze warto zapoznac się z http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=23278#pid326737 (na bazie źródła: http://www.brewery.o...east091595.html ), co ciekawe w teście najlepiej wypadły dzikie ... Ja jednak stoję na stanowisku, że najlepiej poznać najpierw zawartość kwasu w jabłkach, a potem dobrać drożdże. Moje wczorajsze wyniki: - renety 15 blg, kwas 6 g/l - dziki mieszane, o średnicach do 4 cm, niesmaczne na surowo, o przepysznym soku (c
 15. Tak poważnie, to najlepszy dodatek do jabłek to drożdże. I chwatit' .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.