Jump to content

sandwinder

Members
  • Content Count

    5
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Dziękuję Panowie, przy następnej warce postaram się zminimalizować napowietrzanie w trakcie butelkowania. Wszystkie butelki które mam, przełożyłem do lodówki.
  2. @rafple Taką teorię też już rozważałem ale niestety, mimo, że jedno z tych piw leżakuje już trzy miesiące, ten zapach/posmak nie zanika, powiedziałabym nawet, że z czasem staje się coraz bardziej intensywny. @zasada Butelkuję z kranika, zostawiam dość dużo miejsca. Zwykle ponad 2/3 szyjki jest puste. Butelkuję z kolegą, wygląda to tak, że jeden napełnia butelki, a drugi w tym czasie sprawdza czystość innych butelek, odkaża je oxi i ewentualnie czyści te, których nie udało się doczyścić wcześniej. Jeśli nazbiera się kilka pełnych butelek, kapsluje je. W skrajnych przypadkach, niezakapslowana butelka stoi 10minut, zwykle ten czas jest mniejszy.
  3. Witam, W dwóch ostatnich warkach zauważyłem pewien problem. Piwo po zakończeniu fermentacji smakuje świetnie, (w ostatnim, chmielonym na zimno, czuć było owocowy zapach chinooka) jednak po dwóch tygodniach, po nagazowaniu, zanikają aromaty chmielowe. Na ich miejsce pojawia się dziwny posmak. Ciężko mi go nazwać, nie wiem jak szukać rozwiązania. Fotoliza odpada, piwo trzymam w ciemnych butelkach, w szafie, bez dostępu światła. Utlenienia też bym nie podejrzewał. Myślę że dwa tygodnie to zbyt krótki czas, by piwo mogło się zestarzeć. Czy ktoś z Forumowiczów doświadczył podobnego zjawiska albo chociaż wie co może być przyczyną?
  4. Witam wszystkich forumowiczów! Pracuję właśnie nad elektronicznym miernikiem gęstości. Chciałbym, aby obliczał on więcej zmiennych niż sam ekstrakt. Jedną z takich zmiennych jest przybliżony ekstrakt rzeczywisty, i teraz pytanie, czy mając ekstrakt początkowy oraz pozorny końcowy, jestem w stanie policzyć chociaż przybliżenie ekstraktu rzeczywistego? Czy ktoś dysponuje wzorem, który mógłby przybliżyć tą wartość?
×
×
  • Create New...