Jump to content

karpiozo

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Skorupiak
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  25
 • Miasto
  Puławy

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Używam podobnych tylko 50L. Jeśli średnica wieka jest ta sama to pasuje do nich uszczelka od szybkowaru 22cm. Mycie troche bardziej uciążliwe niż zwykłe wiaderka. Polecam co jakiś czas używać NaOH, szczególnie do tych rączek (u mnie są puste w srodku).
 2. No spoko, ale cena wyższa niż zwykłej lodówki Mnie całość kosztowała ponad 20 razy mniej.
 3. Akurat wszystkie beczki mam z przekroju kwadratowe. Do okreglej to na pewno płyta by nie dolegała Głównie fermentuje w takiej:
 4. Do lodówki wkłada się produkty o nieregularnych kształtach więc nie innej możliwości jak schłodzić powietrze wewnątrz. W moim przypadku wentylator by się nie zmieścil z dużym fermentorem, do tego powietrze mogło by uciekać przez szczeliny więc efekty był by odwrotny. A co do efektywności wymiany ciepła w 2 przypadkach to bym polemizował który jest bardziej efektywny. Przy braku wymuszonego obiegu powietrza współczynnik przejmowania ciepła jest dość niski co wynika z właściwości fizycznych powietrza oraz konwekcji naturalanej. Przy płycie fermentor dotyka bezpośrednio zimnej powierzchni dzięki
 5. Wydaje mi się że wymiana ciepła pomiędzy aluminiowa płyta a beczka jest lepsza niż pomiędzy beczka a powietrzem, pomijamy w ten sposob niejako jeden czynnik jakim jest powietrze. Do niższej temperatury prawdopodobnie mógł bym zejść, ale obecnie tego nie potrzebuje. Często używam w fermentacji drożdży us05 a one mają dość duże opóźnienie w starcie fermentacji i np przez noc byłem w stanie schłodzić 80L brzeczki o kilka stopni zanim drodze ruszyły.
 6. Chciałem opisać swój projekt lodówki zbudowanej w oparciu o ogniwo peltiera. Wiem że nie jest to najwydajnieszy spodob chłodzenia ale ma on kilka zalet jak np to, że mogłem dopasować rozmiar lodówki do moich potrzeb oraz całość jest dość kompaktowa i lekka w porównaniu do tradycyjnej lodówki. Ogniwo peltiera jest zamocowane do duzej aluminiowej płyty która styka się bezpośrednio z fermentorem. Po stronie gorącej zamontowałem radiator z wentylatorem. Peltier jest zasilany z dokładnie 12V choć mógłby pracować z trochę wyższym napięciem. Zazwyczaj fermentuje po 80L piwa w 100L beczce, pod którą b
 7. Zamiast wiadra w wiadrze polecam siatkę nierdzewna docieta na wymiar i rurki od wody z otworami. Mam coś takiego od kilkunastu warek i sprawdza się znakomicie. Nie robie nigdy podbicia i nie mam problemów z filtracja.
 8. W końcu udało mi się skompletować elementy i złożyć w całość lekko poprawiony sterownik. Całość wygląda teraz bardziej profesjonalnie. Funkcjonalność została poszerzona o zdalny update programu, dodałem diody sygnalizujące załączenie przekaźnika oraz poprawiłem kontrast na wyświetlaczu. Jeśli byłby ktoś zainteresowany to mam kilka sztuk na sprzedaż. W zestawie wszystko to co na zdjęciu poza kablem zasilającym (2x czujnik temp 2 metry, wyświetlacz i sterownik). Sterownik prezentuje się następująco:
 9. Skąd wynika ta wartości prądu ~280mA, mierzyłeś to sam czy gdzieś znalazłeś?
 10. Dzieki Malinowy za opinie i wskazówki. Zdecydowalem się na ESP32 bo z ESP8266 miałem kiedyś trochę problemów ze stabilnością w innym projekcie, ostatecznie w miarę to ogarnąłem ale jakoś mu nie ufam do końca. Przekaźniki będą maksymalnie 2 załączone w jednym momencie, każdy po 120mA więc spokojnie wystarczy mocy. Chciałem całość zrobić na logice 3.3V co ostatecznie też spowodowało kilka problemów ale to mniejsza. W innych urządzeniach korzystam już z tych stycznikow i narazie nic mi się nie popsuło a jedno urządzenie działa codziennie od kilku lat. Co prawda mała moc przenosi, ale
 11. Dokladnej kalkulacji nie robiłem ale szacuje na około 150zl komplet, czyli płytka, wyświetlacz i 2 czujniki.
 12. Z poziomu sterownika można skonfigurować wyjścia dowolnie. Jedno piwo 2x 230V a drugie 2x 12V lub jedno i drugie 230V i 12V. Dowolnie można tez wybrać które wyjście ma być grzaniem a które chłodzeniem w każdym z dwóch piw niezależnie. Dwa przekaźniki są na stałe podpięte pod 230V a 2 pozostałe opisane jako 12V wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania, może to być dowolne napięcie, 3V, 5V, .... 230V.
 13. Do grzania używam takiej maty przyczepionej z boku fermentora: https://s.click.aliexpress.com/e/_BP2thA Jeden prostokąt ma około 30W Z chłodzeniem będę jeszcze eksperymentował. Sterownik złożyłem niedawno i narazie potrzebowałem tylko dogrzewać fermentor gdyż w piwnicy mam około 14stC. Myslalem o ogniwie peltiera (Dlatego nie wszystkie wyjścia są pod 230V). Tak wiem to mało efektywne ale lubię takie eksperymenty. Między innymi dlatego sam zrobiłem sterownik a nie kupilem jakiegoś gotowca. Docelowo jak moje zabawy z peltierem nie wypala to będę musiał jakoś przerobić lodówkę
 14. Przeczytałem cały temat o sterowniku Malinowego już wcześniej i nigdzie nie ma info o ustawianiu czegokolwiek z poziomu sterownika. Do zmian ustawień potrzeba komputera albo telefonu i przeglądarki. Na płytce nie ma przyciskow więc to fizycznie nie jest możliwe. Kontrola z tel u Malinowego jest możliwa jeśli jesteś wpiety do tej samej sieci WiFi co sterownik. U mnie możesz być w innym mieście i sterować ustawieniami sterownika. Ja takich opcji nie widzę u Malinowego. Nie mówię, że tamten sterownik jest zły, bo jest bardzo dobry na pewno, mówię tylko co ma mój a nie ma tamten.
 15. Można zasilić te 2 pozostałe styczniki z 230V wystarczą 2 przewody. Wyjścia są już na płytce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.