Jump to content

karpiozo

Members
 • Content Count

  10
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Skorupiak
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  15
 • Miasto
  Puławy

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W końcu udało mi się skompletować elementy i złożyć w całość lekko poprawiony sterownik. Całość wygląda teraz bardziej profesjonalnie. Funkcjonalność została poszerzona o zdalny update programu, dodałem diody sygnalizujące załączenie przekaźnika oraz poprawiłem kontrast na wyświetlaczu. Jeśli byłby ktoś zainteresowany to mam kilka sztuk na sprzedaż. W zestawie wszystko to co na zdjęciu poza kablem zasilającym (2x czujnik temp 2 metry, wyświetlacz i sterownik). Sterownik prezentuje się następująco:
 2. Skąd wynika ta wartości prądu ~280mA, mierzyłeś to sam czy gdzieś znalazłeś?
 3. Dzieki Malinowy za opinie i wskazówki. Zdecydowalem się na ESP32 bo z ESP8266 miałem kiedyś trochę problemów ze stabilnością w innym projekcie, ostatecznie w miarę to ogarnąłem ale jakoś mu nie ufam do końca. Przekaźniki będą maksymalnie 2 załączone w jednym momencie, każdy po 120mA więc spokojnie wystarczy mocy. Chciałem całość zrobić na logice 3.3V co ostatecznie też spowodowało kilka problemów ale to mniejsza. W innych urządzeniach korzystam już z tych stycznikow i narazie nic mi się nie popsuło a jedno urządzenie działa codziennie od kilku lat. Co prawda mała moc przenosi, ale do grzania piwa i zasilania lodówki ogromnych prądów nie trzeba. Sterownik to mój pierwszy większy projekt i na pewno wymaga dopracowania i z czasem rozwoju. Robiłem go pod własne wymagania dlatego przyciski. Zawsze wygodniej mi ustawić wszystko z poziomu sterownika jak go włączam po warzeniu. Późniejsza kontrola miała być prosta i dostępna dla każdego za darmo i przy minimalnym nakładzie pracy do konfiguracji oraz oczywiście zdalna. Blynk spisuje się w tym aspekcie bardzo fajnie.
 4. Dokladnej kalkulacji nie robiłem ale szacuje na około 150zl komplet, czyli płytka, wyświetlacz i 2 czujniki.
 5. Z poziomu sterownika można skonfigurować wyjścia dowolnie. Jedno piwo 2x 230V a drugie 2x 12V lub jedno i drugie 230V i 12V. Dowolnie można tez wybrać które wyjście ma być grzaniem a które chłodzeniem w każdym z dwóch piw niezależnie. Dwa przekaźniki są na stałe podpięte pod 230V a 2 pozostałe opisane jako 12V wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania, może to być dowolne napięcie, 3V, 5V, .... 230V.
 6. Do grzania używam takiej maty przyczepionej z boku fermentora: https://s.click.aliexpress.com/e/_BP2thA Jeden prostokąt ma około 30W Z chłodzeniem będę jeszcze eksperymentował. Sterownik złożyłem niedawno i narazie potrzebowałem tylko dogrzewać fermentor gdyż w piwnicy mam około 14stC. Myslalem o ogniwie peltiera (Dlatego nie wszystkie wyjścia są pod 230V). Tak wiem to mało efektywne ale lubię takie eksperymenty. Między innymi dlatego sam zrobiłem sterownik a nie kupilem jakiegoś gotowca. Docelowo jak moje zabawy z peltierem nie wypala to będę musiał jakoś przerobić lodówkę którą mam żeby wyłączyć w niej zamrażarkę, ale to jeszcze daleko przedemna
 7. Przeczytałem cały temat o sterowniku Malinowego już wcześniej i nigdzie nie ma info o ustawianiu czegokolwiek z poziomu sterownika. Do zmian ustawień potrzeba komputera albo telefonu i przeglądarki. Na płytce nie ma przyciskow więc to fizycznie nie jest możliwe. Kontrola z tel u Malinowego jest możliwa jeśli jesteś wpiety do tej samej sieci WiFi co sterownik. U mnie możesz być w innym mieście i sterować ustawieniami sterownika. Ja takich opcji nie widzę u Malinowego. Nie mówię, że tamten sterownik jest zły, bo jest bardzo dobry na pewno, mówię tylko co ma mój a nie ma tamten.
 8. Można zasilić te 2 pozostałe styczniki z 230V wystarczą 2 przewody. Wyjścia są już na płytce.
 9. Z tą różnicą, że u konkurencji nie widziałem możliwości zmian temperatur z poziomu telefonu ani z poziomu sterownika oraz tamten sterownik może sterować tylko jednym piwem.
 10. Witam, Jest to mój pierwszy post na forum także witam wszystkich Moja przygoda z warzeniem piwa zaczęła się ponad rok temu. Ze względów logistycznych piwo warze u rodziców na wsi gdzie bywam tylko w weekendy (w tygodniu pracuje w mieście). Największy problem od zawsze stanowiła dla mnie kontrola temperatury fermentacji. Proszenie taty aby zajrzał co jakiś czas do fermentującego piwa i coś zrobił żeby obniżyć/podnieść temperaturę było nie efektywne. Często temperatura rosła za wysoko. Jakiś czas temu wykonałem sterownik aby kontrolować temperaturę zdalnie, gdy nie ma mnie w domu i żeby nie zawracać tym nikomu głowy. Sterownik przeszedł już pierwsze próby (jedna przefermentowana warka) dlatego mogę się nim pochwalić. Sterownik ma 4 wyjścia (styczniki), dwa z nich pracują pod napięciem sieciowym 230V a dwa docelowo mają być pod 12V. Do tych drugich potrzebny jest dodatkowy zewnętrzny zasilacz. Taka konfiguracja pozwala na sterowanie fermentacją 2 piw jednocześnie. Wyjścia można dowolnie konfigurować z poziomu sterownika, tzn do 1 piwa wybrać np. dwa wyjścia 230V a do 2 piwa pozostałe dwa 12V lub do każdego piwa jedno wyjście 230V i jedno 12V, dowolnie można również wybrać które z wyjść ma odpowiadać za chłodzenie a które za grzanie. Całość (a dokładniej moduł ESP32) łączy się z domową siecią WiFi i wysyła dane o temperaturze fermentacji na serwer ThingSpeak oraz Blynk. Z poziomu telefonu można podglądać co dzieje się z piwem a z poziomu aplikacji Blynk możliwa jest zmiana zadanej temperatury fermentacji z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Oczywiście można to również zmienić bezpośrednio w sterowniku. Parametry zadane i rzeczywiste wyświetlane są również na wyświetlaczu LCD. W przypadku braku zasilania lub po prostu resetu sterownika, ten zapamiętuje ostatnie parametry i sam wznawia pracę. Obecnie całość złożona na płytce jednostronnej wykonanej przeze mnie, dlatego widać trochę kabelków na wierzchu, ale docelowo modyfikuje projekt pod płytkę dwustronna której wykonanie będę mógł zlecić jakiejś firmie. Całość jest jeszcze w fazie prototypu ale nie wykluczam produkcji gotowego sterownika na większą skale Co myślicie o takim urządzeniu? Byliby chętni na zakup?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.