Jump to content

tzi

Members
 • Posts

  81
 • Joined

 • Last visited

About tzi

 • Birthday 05/23/1975

Piwowarstwo

 • Miasto
  Międzyrzecze

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

tzi's Achievements

 1. tzi

  tzi

 2. Nie potrzebnie się unosicie. Impreza komercyjna, organizator zadbał o promocje na takim poziomie na jakim chciał. Poza tym kolejna impreza żerująca na haśle "cośtamFEST" gdzie się serwuje tyskie czy też podobne w plastikowych kubkach :-). Równie dobrze można wyskoczyć na rynek napić się w ogródku koło knajpy.
 3. W aukcji jest ładny rysunek jak działa histereza. Jak ją ustawisz za małą - to grzałka będzie się zbyt często załączać i wyłączać. Sensowna histereza to coś koło 0,5..1 °C. Druga sprawa to dobre mieszanie - bez niego nie zapanujesz nad temperaturą w garnku. Gęste młóto na dole będzie się przegrzewać. Nie ma co dopłacać za regulator PID jeśli nie zna się tematu. Taki regulator trzeba odpowiednio zestroić z mocą grzałek i objętością grzanej cieczy, żeby był lepszy od histerezy. Do zastosowań domowych -w tym wypadku wystarcza histereza.
 4. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Jak ssanie pompy będzie poniżej lini młóta - to i 3/4 nie pomogą - zapcha się. Jak będziesz zbierał brzeczkę parę dobrych cm nad linią młóta - to i 1/2 wystarczy. Jeśli dobrze odczytałem twoje intencje - chcesz recyrkulować bez filtracji tak jak ja to robię. W takim układzie ryzyko zatkania wystąpi gdy wyłączysz pompę - młóto osiądzie w przewodach i już nie ruszy bez interwencji jakimś przepychaczem. T.
 5. Hej, niestety doszła do mnie dziś informacja od kolegi Wassyla, że moje piwo podpisane TZi #1 ( czerwony marker na kapslu ) eksplodowało - odstrzelone denko. Z racji że nie wiem czy to feler tej butelki - sprawdźcie czy macie takie piwo w swoich zapasach - z oczywistych powodów nie pamiętam wszystkich którzy takie piwo ode mnie dostali. Za zaistniałą sytuację i kłopot wszystkich przepraszam i pokutnie posypuje głowę popiołem. TZi
 6. Siktof to Fidel a Kopyr to Che Guevara' date=' albo odwrotnie [/quote'] Może to rozwiniesz ? O rany: Fidel, Che, rewolucja - takie kojarzenie. Jak ktoś marudzi że za późno się dowiedział to niech pomyśli że może za rok też będzie II Bracki i już. Nie marudźcie jak stare pryki, fajnie że się coś dzieje
 7. Dzięki. Przyznaje się bez bicia - świętowałem winem ;-)
 8. Od czego zaczynał Phil Collins ?
 9. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Zdjęcie zmodyfikowanej kadzi zaciernej. - Po lewej, na króćcu ssącym dałem trójnik. Zmniejsza to ryzyko zatkania przewodów, szczególnie przy zasypywaniu słodem. - Na dole filtrator i wylot cyrkulacji. Dodałem kilka rurek dla dobrego wstrzykiwania zacieru z cyrkulacji do młóta.
 10. tzi

  HERMS w kilka godzin

  To co robisz to wersja klasyczna HERMSa. Co do umiejscowienia powrotu to: - do wysładzania musi być nad młótem i może być nad lustrem zacieru - do zacierania powinien być pod lustrem zacieru ( brak napowietrzania ) Czyli albo zmienna wysokość, albo zaraz pod lustrem zacieru. Jeśli filtrator będzie się zatykał - zmniejszaj przepływ. Powodzenia
 11. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Mam garść nowych wniosków dotyczących mojej instalacji: - W takiej instalacji pompa cyrkulacyjna musi działać cały czas ponieważ po jej wyłączeniu młóto zaczyna grawitacyjnie opadać w rurkach. Może to doprowadzić do zatkania rurek. - Zastosowana grzałka 1,4kW to absolutne minimum. Do dalszych testów mam nadzieje dołożyć drugą grzałkę, dodatkowo poprawiając izolacje termiczną wszystkich elementów. - Wydajność użytej pompy nie jest do końca zadowalająca. Do uzyskania wyższych gradientów temperatury lepsza powinna być pompa o wyższej wydajności. - Aktualnie do wysładzania muszę rozpinać część instalacji, tak żeby unieść kadź z ciepłą wodą ponad lustro kadzi zaciernej. Nie jest to wygodne, więc planuje dodać dwa zawory lub trójnik na ssanie pompy do wyboru źródła HLT/MLT, lub dodatkową pompę do wysładzania. Wprowadzenie zaworów pozwoli podczas wysładzania przepłukać całą instalacje wodą, ale wymaga też modyfikacji w rurkach ( woda powinna mieć wylot nad złożem a teraz pompa ma wylot w złoże ). Dodatkowa pompa będzie chyba tańszym rozwiązaniem, dojdzie jednak dodatkowa rurka wchodząca do kadzi zaciernej. Jako pierwsze sprawdzę wersje z zaworami. Oczywiście idąc dalej za moimi założeniami ( tanio i prosto ) funkcje zaworów będą pełniły zaciski na wężykach + trójnik. - Instalacja jest naprawdę kompaktowa, po rozłożeniu całość mieści się w jednym fermentatorze 25L. Planuje co prawda zamontować całość na stałe na lekkim stelażu ( najpewniej ze sklejki ) ale całość będzie nadal na tyle lekka, że z przenoszeniem jej nie będzie najmniejszych problemów. Wieczorem dorzucę zdjęcia z ostatnio wykonanych modyfikacji.
 12. Przy takich ruchach raczej nic nie wytrzyma lub wytrzyma chwilę. Ja swoje pęknięte wiadro sklejałem żywicą epoksydową + siatka, ale tam dno nie chodzi aż tak bardzo. Pomyśl, czy koszt nowej beczki nie jest niższy niż utrata piwa w wypadku rozszczelnienia - może nie watro kleić.
 13. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Co do RIMSa to chyba jest na forum dość wyczerpujących informacji, choćby tu: http://www.piwo.org/forum/t39-Dzial-RIMS--zaczynamy-.html http://www.piwo.org/forum/t2267-Podgrzewanie-przeplywowe-%2B-sterownik-Bolka.html
 14. tzi

  HERMS w kilka godzin

  To chyba zbyt ryzykowne, żeby powrót cyrkulacji wchodził przez oplot. Cokolwiek zassa pompa to utknie w środku oplotu i do zatkania jeden krok... Jak nie zatkanie, to pozostaje zapowietrzenie. W moim wypadku przeźroczyste rurki z silikonu pomagają zapanować nad bąblami powietrza. Raz że je widać, dwa że można łatwo je wyrzucić poprzez zmianę wysokości pompy czy przewodów. No i widać jaka brzeczka płynie w przewodach. Co do czujników temperatury - to mając temperaturę wody, temperaturę na wylocie recyrkulacji, ewentualnie średnią z kadzi zaciernej - panujesz nad wszystkim. Ja robiłem tak - chcę mieć przerwę 65C to grzeje wodę do ok 68 i czekam na efekt w zacierze. Wtedy nie ma możliwości przegrzania zacieru o więcej niż stopień czy dwa.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.