Jump to content

tzi

Members
 • Content Count

  81
 • Joined

 • Last visited

About tzi

 • Birthday 05/23/1975

Piwowarstwo

 • Miasto
  Międzyrzecze
 1. tzi

  tzi

 2. Nie potrzebnie się unosicie. Impreza komercyjna, organizator zadbał o promocje na takim poziomie na jakim chciał. Poza tym kolejna impreza żerująca na haśle "cośtamFEST" gdzie się serwuje tyskie czy też podobne w plastikowych kubkach :-). Równie dobrze można wyskoczyć na rynek napić się w ogródku koło knajpy.
 3. W aukcji jest ładny rysunek jak działa histereza. Jak ją ustawisz za małą - to grzałka będzie się zbyt często załączać i wyłączać. Sensowna histereza to coś koło 0,5..1 °C. Druga sprawa to dobre mieszanie - bez niego nie zapanujesz nad temperaturą w garnku. Gęste młóto na dole będzie się przegrzewać. Nie ma co dopłacać za regulator PID jeśli nie zna się tematu. Taki regulator trzeba odpowiednio zestroić z mocą grzałek i objętością grzanej cieczy, żeby był lepszy od histerezy. Do zastosowań domowych -w tym wypadku wystarcza histereza.
 4. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Jak ssanie pompy będzie poniżej lini młóta - to i 3/4 nie pomogą - zapcha się. Jak będziesz zbierał brzeczkę parę dobrych cm nad linią młóta - to i 1/2 wystarczy. Jeśli dobrze odczytałem twoje intencje - chcesz recyrkulować bez filtracji tak jak ja to robię. W takim układzie ryzyko zatkania wystąpi gdy wyłączysz pompę - młóto osiądzie w przewodach i już nie ruszy bez interwencji jakimś przepychaczem. T.
 5. Hej, niestety doszła do mnie dziś informacja od kolegi Wassyla, że moje piwo podpisane TZi #1 ( czerwony marker na kapslu ) eksplodowało - odstrzelone denko. Z racji że nie wiem czy to feler tej butelki - sprawdźcie czy macie takie piwo w swoich zapasach - z oczywistych powodów nie pamiętam wszystkich którzy takie piwo ode mnie dostali. Za zaistniałą sytuację i kłopot wszystkich przepraszam i pokutnie posypuje głowę popiołem. TZi
 6. Siktof to Fidel a Kopyr to Che Guevara' date=' albo odwrotnie [/quote'] Może to rozwiniesz ? O rany: Fidel, Che, rewolucja - takie kojarzenie. Jak ktoś marudzi że za późno się dowiedział to niech pomyśli że może za rok też będzie II Bracki i już. Nie marudźcie jak stare pryki, fajnie że się coś dzieje
 7. tzi

  Życzenia urodzinowe

  Dzięki. Przyznaje się bez bicia - świętowałem winem ;-)
 8. Od czego zaczynał Phil Collins ?
 9. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Zdjęcie zmodyfikowanej kadzi zaciernej. - Po lewej, na króćcu ssącym dałem trójnik. Zmniejsza to ryzyko zatkania przewodów, szczególnie przy zasypywaniu słodem. - Na dole filtrator i wylot cyrkulacji. Dodałem kilka rurek dla dobrego wstrzykiwania zacieru z cyrkulacji do młóta.
 10. tzi

  HERMS w kilka godzin

  To co robisz to wersja klasyczna HERMSa. Co do umiejscowienia powrotu to: - do wysładzania musi być nad młótem i może być nad lustrem zacieru - do zacierania powinien być pod lustrem zacieru ( brak napowietrzania ) Czyli albo zmienna wysokość, albo zaraz pod lustrem zacieru. Jeśli filtrator będzie się zatykał - zmniejszaj przepływ. Powodzenia
 11. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Mam garść nowych wniosków dotyczących mojej instalacji: - W takiej instalacji pompa cyrkulacyjna musi działać cały czas ponieważ po jej wyłączeniu młóto zaczyna grawitacyjnie opadać w rurkach. Może to doprowadzić do zatkania rurek. - Zastosowana grzałka 1,4kW to absolutne minimum. Do dalszych testów mam nadzieje dołożyć drugą grzałkę, dodatkowo poprawiając izolacje termiczną wszystkich elementów. - Wydajność użytej pompy nie jest do końca zadowalająca. Do uzyskania wyższych gradientów temperatury lepsza powinna być pompa o wyższej wydajności. - Aktualnie do wysładzania muszę rozpinać część instalacji, tak żeby unieść kadź z ciepłą wodą ponad lustro kadzi zaciernej. Nie jest to wygodne, więc planuje dodać dwa zawory lub trójnik na ssanie pompy do wyboru źródła HLT/MLT, lub dodatkową pompę do wysładzania. Wprowadzenie zaworów pozwoli podczas wysładzania przepłukać całą instalacje wodą, ale wymaga też modyfikacji w rurkach ( woda powinna mieć wylot nad złożem a teraz pompa ma wylot w złoże ). Dodatkowa pompa będzie chyba tańszym rozwiązaniem, dojdzie jednak dodatkowa rurka wchodząca do kadzi zaciernej. Jako pierwsze sprawdzę wersje z zaworami. Oczywiście idąc dalej za moimi założeniami ( tanio i prosto ) funkcje zaworów będą pełniły zaciski na wężykach + trójnik. - Instalacja jest naprawdę kompaktowa, po rozłożeniu całość mieści się w jednym fermentatorze 25L. Planuje co prawda zamontować całość na stałe na lekkim stelażu ( najpewniej ze sklejki ) ale całość będzie nadal na tyle lekka, że z przenoszeniem jej nie będzie najmniejszych problemów. Wieczorem dorzucę zdjęcia z ostatnio wykonanych modyfikacji.
 12. Przy takich ruchach raczej nic nie wytrzyma lub wytrzyma chwilę. Ja swoje pęknięte wiadro sklejałem żywicą epoksydową + siatka, ale tam dno nie chodzi aż tak bardzo. Pomyśl, czy koszt nowej beczki nie jest niższy niż utrata piwa w wypadku rozszczelnienia - może nie watro kleić.
 13. tzi

  HERMS w kilka godzin

  Co do RIMSa to chyba jest na forum dość wyczerpujących informacji, choćby tu: http://www.piwo.org/forum/t39-Dzial-RIMS--zaczynamy-.html http://www.piwo.org/forum/t2267-Podgrzewanie-przeplywowe-%2B-sterownik-Bolka.html
 14. tzi

  HERMS w kilka godzin

  To chyba zbyt ryzykowne, żeby powrót cyrkulacji wchodził przez oplot. Cokolwiek zassa pompa to utknie w środku oplotu i do zatkania jeden krok... Jak nie zatkanie, to pozostaje zapowietrzenie. W moim wypadku przeźroczyste rurki z silikonu pomagają zapanować nad bąblami powietrza. Raz że je widać, dwa że można łatwo je wyrzucić poprzez zmianę wysokości pompy czy przewodów. No i widać jaka brzeczka płynie w przewodach. Co do czujników temperatury - to mając temperaturę wody, temperaturę na wylocie recyrkulacji, ewentualnie średnią z kadzi zaciernej - panujesz nad wszystkim. Ja robiłem tak - chcę mieć przerwę 65C to grzeje wodę do ok 68 i czekam na efekt w zacierze. Wtedy nie ma możliwości przegrzania zacieru o więcej niż stopień czy dwa.
×
×
 • Create New...