Jump to content

aszmyd

Members
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ale próba powinna wyjść negatywna w końcu? Coś stracę oprócz wydajności jeśli przy pozytywnej będę kontynuował (wygrzew, filtrację itd)?
 2. Zacieram NEIPA. Po 2h zacierania nadal próba pozytywna. 4kg Pale Ale + 2.5kg płatków (miało być 1.5kg ale przez przypadek dosypałem jeszcze 1kg do kleikowania). Jak podgrzewałem wodę i miała około 64 stopnie to powoli zacząłem dodawać skleikowane płatki (bardzo gęste) i później słód. Po wsypaniu całości (oczywiscie cały czas mieszając) miałem jakieś 74°C. Zostawiłem tak i schodziło powoli do 65°C. Czy ta kolejnosc temperatur (zazwyczaj najpierw jest nizsza, pozniej wyzsza) mogla mi jakos zepsuc zacieranie? Nie wiem czy trzymac to dluzej czy przypadkiem podczas tego podgrzewania temperatura nie byla za wysoka i nie deaktywowałem enzymów
 3. Zaiste cierpliwosci mi brakowało. Piana się pojawiła i jest super. Dzięki
 4. Można to jakoś sprawdzić/potwierdzić? Jakies testy chemiczne można wykonać? Chodzi mi o to że nie czuć żadnych dziwnych aromatów i smaków - piwo zdaje się być czyste w smaku i jest przyjemne w konsumpcji
 5. Uwarzyłem sobie Marcowe: Zasyp: Pilzneński -3kg Wiedeński - 1kg Caparils - 0.8kg Zacieranie: 64°C - 30min 72°C - 30min 79°C - 5min wygrzew (Gotowanie 90min): 30 min - 20g Marynka 75min - 30g Hallertauer Mittelfruh Drożdże: Wyeast 2308 Munich Lager Fermentacja: burzliwa 14 dni 11°C cicha 14 dni 11°C Rozlew: 2vol (4g/L glukozy) Po rozlewnie butelki stały w temp 10-13°C Po 4 tygodniach otwieram jedno do sprawdzenia ( w lodówce przez parę godzin przed testem) : smak ok ale kompletny brak gazu i piany. Decyzja - dogazowac butelki. Otwieram każda i dodaję roztwór 3g/L cukru białego). Mija tydzień od dogazowania i testuje - piany 0 ( nawet przy nalewaniu) ale gaz poprawny ( przyjemnie w ustach gazuje i sporo pęcherzyków w kuflu) Pytanie - czy ta piana się pojawi z czasem? Myślałem że odpowiedni poziom CO2 powinien dać pianę jakąś zawsze, nawet gdyby miała być nie trwała. Wiem że do piany potrzeba oprócz gazu też związków powierzchniowo czynnych ale czy to możliwe że nie ma ich prawie w ogóle? Butelki myte oxi przed rozlewem - robię tak że nalewam oxi i po paru minutach wylewam i po paru kolejnych butelka idzie do rozlewu - czy może butelka powinna dłużej po oxi stać? Już się zastanawiałem nad kolejną dolewka z drożdżami ale skoro jest CO2 wyczuwalne to chyba nie wina samego nagazowania.
 6. Planuję uwarzyć Portera Bałtyckiego o ekstrakcie ~20BLG w ilości ~18L Będę używał drożdży SafLager W-34/70 . Mam dwie saszetki. Przed Porterem chcę na nich zrobić Marcowe 13BLG w takiej samej ilości (18L) Moje pytanie brzmi która opcja będzie lepsza: Dać 2 saszetki do Marocowego i całą gęstwę użyć do Portera Dać 1 szaszetkę do Marcowego i do Portera dać gęstwę + drugą saszetkę "na świeżo" Boję się że 2 saszetki na 13BLG Marcowe to już trochę overpitching oraz tego że będzie to moje pierwsze zbieranie gęstwy więc żeby mieć pewność, że na pewno zbiorę ją poprawnie, chciałbym dodać druga saszetkę później. Czy dobrze myślę, że jeśli zaplanuję warzenie tak, żeby mieć portera gotowego do zadania drożdży w dniu kiedy zleję marcowe na cichą to wystarczy przełożyć gęstwę między fermentorami czy mimo wszystko trzeba by zrobić jakieś "płukanie" gęstwy itd? Pewnie to oczywiste ale zaznaczam, że żadnego chmielenia na zimno przy marcowym nie będzie.
 7. We wzorze na wydajność warzelni jest podany zasyp w kilogramach. Może to głupie pytanie ale czy w przypadku obliczania wydajności powiniśmy jako zaspy liczyć tylko surowce słodowane (słody) czy również niesłodowane?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.