Jump to content

x1d

Members
 • Posts

  1096
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Everything posted by x1d

 1. Kołowa jest na Pradze, tuż obok masz Piwny Kraft ze słodami po 100g, a w dzisiejszych czasach większość i tak zamawia z przesyłką do domu, znajdź sklep w necie z małymi porcjami i zamów. Jak nie chcesz się bawić w zacieranie, bo to jest imo większy problem niż same zakupy, zastosuj ekstrakty słodowe. Tutaj jest zdecydowanie mniejszy wybór, więc taką recepturę trzebaby uprościć.
 2. Za stówę to kupisz worek 25kg słodu! Chmiele w Wwie na Kołowej mają po 25g.
 3. Albo wrzuć na ogłoszenia i zamień na słód
 4. Lepiej kup sobie brewkit.
 5. x1d

  hefe-weizen

  Zdecydowanie polecam od fm albo Weihenstephan.
 6. https://targipiwne.pl/ale-vs-lager-czym-sie-roznia/
 7. Ja robię roztwór sypiąc na oko i myję nim przelewając z wiadra do kega/kilku butelek, płuczę wodą, sanipro i gotowe. Jak kegi /butelki są wizualnie czyste to tylko ludwik i sanipro. Sanipro to taki starsan.
 8. Stosuję, mam jeszcze troszkę. Co do skuteczności - zmywa łatwo lekkie osady z kegów czy butelek, mocno zasyfione butelki z reguły wywalam, więc nie wiem jak sobie z nimi radzi.
 9. Pisałem że wg tych wyliczeń, a koszt pbw wg Twoich z innego wątku 280, więc jest porównywalnie. Jeżeli koszt składników jest faktycznie ponad 2x mniejszy, to pewnie opłaca się mieszać samemu.
 10. Też robiłem tę mieszankę wg pierwszego posta, mieszałem ręcznie. W użyciu wg mnie naoh skuteczniejsze, ale to bezpieczniejsze i nie wymaga tak obfitego płukania. Lepsze też do petkegów, do których nie zaleca się ługu. Co do kosztów, to swoich nie pamiętam, ale licząc te, które podał @Koora to wychodzi podobnie jak oryginał obecnie dostępny.
 11. Możesz też chmielić na hopstand zamiast na zimno.
 12. Dawałem niedawno do lekkiego (11) saisona/grisette 50g/11l po równo na 60/20/0 (4,5aa), wyszło bardzo zbalansowane, bardzo fajne. Spokojnie możesz dać sporo więcej.
 13. Potwierdzam, dają. Generalnie dolniaki się układają długo, więc może nie tyle zmaleje, co się właśnie ułoży.
 14. Zmywarka myje butelki tylko z zewnątrz, szkoda wody i prądu. Wystarczy przepłukanie po użyciu i odszczurzenie przed butelkowaniem.
 15. Nękaj, w końcu odpisze Niedawno brałem od nich 11tki, wymiana pięciu maili trwała z miesiąc... Ale się udało.
 16. To zależy od tego jakie warki chcesz robić. Generalnie można robić do pewnych granic mniejsze, np 10l w 30l kotle. Co do marki mnóstwo informacji jest w wątkach w dziale sprzęt, trzeba pokopać. Grainfather to taki trochę apple wśród kociołków, te tańsze są do siebie dość podobne.
 17. https://www.blog.homebrewing.pl/foreign-extra-stout-receptura/
 18. Zagotuj wieczorem, podgrzej przed wyjściem do pracy, a potem kończ po powrocie. Przetestuj, najwyżej będziesz mieć kwasa choć szansa imo niewielka. Automat by się tu sprawdził, bo raz że szybciej się uwiniesz, a dwa możesz utrzymywać temperaturę przez cały czas.
 19. Wystarczy przepłukać, możesz też wygotować samą wodą, żeby pozbyć się jakichś poprodukcyjnych zanieczyszczeń i przy okazji sprawdzić działanie, zmierzyć temperatury itp. Na pewno nie trzeba odkażać.
 20. Nie tyle ważne do ilu zejdą, co że się zatrzymają, więc sprawdź np za tydzień, a potem po kilku dniach, jeżeli nie będzie różnicy to można założyć, że więcej nie odfermentują. Jeżeli nie będzie to np 10blg, tylko 4, to można przechodzić do kolejnego etapu. Przez ten tydzień prawdopodobnie drożdże jeszcze będą pracować, tylko wolniej, stąd brak widocznych oznak.
 21. Fakt, na 16blg 20l raczej 2 paczki trzeba by dać, ale i tak myślę, że większość już przerobiły, o czym świadczy mocne podniesienie temperatury. To późniejsze obniżenie mogło je trochę spowolnić, dlatego poczekałbym z mierzeniem jeszcze z tydzień.
 22. Prawdopodobnie jest już po fermentacji, zostaw teraz na 2 tygodnie w tej temperaturze. Burzliwa nie oznacza, że piwo kipi i gotuję się . Na przyszłość - lepiej zaczynać poniżej temperatury optymalnej, drożdże podniosą ją o parę stopni. Potem można nieco podnieść. Nie należy obniżać gwałtownie, bo można tak uśpić drożdże. Nic nie musisz mierzyć przed upływem 2-3 tygodni, chyba że będziesz odbierać gęstwę lub chmielić na a zimno, to przy okazji można zmierzyć.
 23. Mówią, że nie powinno się myć PET NaOH.
 24. Może prześlij lepsze zdjęcia, jeszcze pełnej butelki , możesz spróbować też zbadać substancję tego nalotu, pleśń jest dość charakterystyczna, a może to tylko piana czy osad po refermentacji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.