Jump to content

x1d

Members
 • Content Count

  55
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  wwa

Recent Profile Visitors

140 profile views
 1. Lobbuję od jakiegoś czasu za ożywieniem wiki z recepturami, może od razu tam to dać?
 2. Nie wiem jak duże różnice w profilach wody są pomiędzy ujęciami, udało mi się wyszperać dane dla Konstancina. Z własnych badań twardości z ujęć Bielańskich: 11 stopni niemieckich. Należy pamiętać by szybko użyć wody przyniesionej z ujęcia i myć pojemniki, bo woda jest biologicznie aktywna. Od jakiegoś czasu robię na oligoceńskiej, używam tylko w procesie przed gotowaniem. Co prawda zaczęły mi się pojawiać średnio pijalne piwa, ale póki co winię skłonność do przechmielania.
 3. Jeżeli chodzi Ci o zebranie gęstwy, przechowanie i zadanie do kolejnego piwa to jak najbardziej.
 4. x1d

  Co wybrać

  Te garnki są też na aukcjach, często "powystawowe" i uszkodzone, ale jeżeli ma tylko połamane pokrętło to może warto kupić. Co do wersji lepiej brać z kranem (żeby był gotowy otwór) i z kwasówki, termostat "nowoczesny" nie wiem jak działa przy gotowaniu, ale ten stary typ łatwo przystosować.
 5. x1d

  Co wybrać

  Możesz jeszcze rozważyć "lidla". Chłodnica to IMO must have. Na forum kupisz (podobno) bardzo dobrą. Grzałki to średni pomysł, chyba że do wspomagania.
 6. Butelki też się wyrzuca. A koszt energetyczny mycia (skup, transport, chemia, woda) też jest niemały.
 7. No ale przecież ręcznie tych samoprzylepnych nie kleją, a jeśli nawet to kwestia materiału i kleju, wystarczyłby wydruk na papierze xero i klej z mąki.
 8. Gdzieś już pisałem, zmywacz do silikonu daje radę. Ale faktycznie czas, wysiłek i koszt skłania raczej mnie do zakupu pustych w sklepie. Koncernówki schodzą s a m e w zmywarce. Swoją drogą to właśnie kraft powinien być bardziej eko i stosować mniej trwałe kleje, nie mówiąc o zwrocie butelek.
 9. Jak wyżej, a konkretnie: wymaga przystosowania termostatu do gotowania ciągłego, moc grzewcza 2kW pozwala na gwałtowne gotowanie poniżej 25l.
 10. Na początek wylicytuj sobie tanio lidla/ wecka jak z linku @Jarzyn_waleczny, z pewnymi zastrzeżeniami zrobisz w nim dobre piwo. Swój po lekkich przejściach mam za coś rzędu 6 dych. A i pomidory zawekujesz w sezonie. ;]
 11. Jeżeli chodzi o sprawdzone receptury proponowałbym np. wiki, blog Dori, lub ten dział.
 12. https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Przebieg_fermentacji
×
×
 • Create New...