Jump to content

x1d

Members
 • Content Count

  970
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

x1d last won the day on May 7

x1d had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Miasto
  Warszawa

Recent Profile Visitors

1155 profile views
 1. Nie znam się to się wypowiem: zakwaszasz, gotujesz, fermentujesz, lub odbierasz drożdże i zakwaszasz, lub nie odbierasz drożdży w ogóle- bakterie nie znikną z takiej gęstwy. Więcej np tu:
 2. No niekoniecznie. Np refraktometr najtańszy jest z darmową, z tego co widzę.
 3. Zagniecenia mogą powstawać ze względu na różną wysokość kołnierza butelki.
 4. https://pl.aliexpress.com/store/710503?spm=a2g0o.detail.1000007.1.758f1d9ea52RBS Kupowałem u nich i nie było problemu, ale nie pamiętam jak szybko przyszło. Generalnie szukam z darmową przesyłką, wtedy możesz zamawiać każdy przedmiot u innego sprzedawcy. Zazwyczaj cena sumaryczna jest podobna do tej z płatną. Teraz u nioektórych pojawiają się też opcje dostawy np z Polski, Czech czy Litwy, gdzie czas jest o wiele krótszy, to już do rozważenia.
 5. Nie no, przy podobnych parametrach jak temperatura, ilość, czas i ciśnienie jak najbardziej powtarzalne, tyle że trudne do obliczenia. Ale na własne potrzeby jak najbardziej się sprawdza, jeżeli jest za mało zawsze można jeszcze dobić, i lepiej w tę stronę, bo odgazowywanie przegazowanego jest nieco upierdliwe.
 6. Ja zazwyczaj gazuję maks. schłodzone, czyli teraz ok 10 st, 2bary, 3 minuty turlając kega (10l). Wychodzi nagazowane, choć nie powiem na ile Wolniejsze gazowanie ma szanse dać jakieś mierzalne parametry.
 7. Bez cudzysłowu jak mniemam wyszukuje wszystkie tematy, gdzie istnieją wyrażenia 100% lub pilzneński. Można szukać z AND, ale wtedy znajdzie też np 100% torfu i nieco pilzneński(ego). W google po frazie do wyszukiwania należy wpisać site:piwo.org.
 8. Jeśli potrzebujesz precyzyjnych wskazówek proponuję również https://www.blog.homebrewing.pl/, niezły przepis na stouta też tam znajdziesz.
 9. Napisałem, że mnożnik 1.04 wynika z przeliczenia brix na blg i jest - przynajmniej dla mnie pomijalny. Traktuję te skale równoważnie, czy jak wolisz posługuję się skalą brix. Jest to inna wartość niż przeliczanie gęstości odfermentowanego piwa, gdzie czynnikiem zaburzającym jest alkohol. Oczywiście nie tylko alkohol, a gęstość to nie tylko cukry, ale na potrzeby piwowarstwa domowego przyjmuje się uproszczenia. Dodatkowe % z refermentacji również są pomijalne, to wychodzi w granicach pół procenta jeśli dobrze pamiętam. Był wątek gdzieś o tym zresztą.
 10. To jest różnica między blg i brix, całkowicie pomijalna. Przeliczaj tylko pomiary po fermentacji. Oczywiście każdy używa sprzętu, który jest dla niego wygodniejszy, ja wolę refraktometr ze względu właśnie na małą próbkę, natychmiastowy odczyt i szybkie czyszczenie.
 11. 2 tygodnie od ustania burzliwej będzie bezpiecznie.
 12. Masz podany wyżej link do kalkulatora, jest ich więcej, są też tabele. W pewnym sensie, refraktometr działa na zasadzie załamania światła w cieczy, pokazując różnice w jej gęstości, dlatego jeżeli przy drugim pomiarze ciecz zmienia oprócz gęstości również swój skład, wynik będzie zakłamany, stąd konieczność przeliczenia.
 13. Np BeerSmith robi to tak (skalowanie z zachowaniem "gęstości, koloru i goryczki") na 20l: na 15l:
 14. Edit: czas szybko leci - kupowałem w marcu 2019... Cena na ali ok 2 dychy. Oczywiście nie mam możliwości weryfikacji wskazań z czymś jakkolwiek standaryzowanym, niemniej kranówkę pokazuje wg pH wodociągów, a po dodaniu wyliczonej w BS ilości kwasu również pokazuje ok.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.