Jump to content

x1d

Members
 • Posts

  1193
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

x1d last won the day on January 26

x1d had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Miasto
  Warszawa

Recent Profile Visitors

1624 profile views

x1d's Achievements

 1. Powyżej 22 st. raczej tylko kveiki, pamiętaj, że temperatura podczas fermentacji wzrasta o kilka stopni. Na rynku jest kilka szczepów, które dają różne efekty, jest w czym wybierać. Alternatywa to styropian albo lodówka, która jako jedyna tak naprawdę pozwoli na kontrolę temperatury fermentacji.
 2. Robiłem kilka razy, w zeszłym roku udało się zająć nawet jakieś miejsce w WKPD, bardzo fajne piwo, lekko cytrusowy, ale i słodki posmak. Na 10l poszło 10g marynki na gorycz i świeże kwiaty bzu (pozbawione najgrubszych łodyg) 200g na 10 minut i 60g na hopstand w 80 st., czyli wrzucone na chłodzenie. W tym wypadku to była głównie pszenica (75%) i fermentowane fm21, ale z bazą i drożdżami proponuję poeksperymentować. W tym roku planuję na wyeast 3944 i lutrze.
 3. Zależy jaka część, niewielka ilość nie będzie miała wpływu.
 4. Przecież to plastik, wymaga odrobiny delikatności...
 5. Trzeba przymierzyć, moje wchodzą do skrzynek typu czarny żywiec czy okocim bez problemu i można piętrować.
 6. np https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/chmiele/produkty-chmielowe To wszystko dałbym na hopstand w 80°
 7. Kwestia ilości chmielu to rzecz względna, zależy od jakości i ak chmielu, sposobu chmielenia czy w końcu własnych preferencji. IMO lepiej dać za mało niż za dużo.
 8. neipa praktycznie tylko hopstand i na zimno ostatnio wpadło mi w oczy to, może zainspiruje https://byo.com/article/neipa-tips-from-the-pros/
 9. Im większy tym łatwiej, czyszczenie naoh: daje radę do białości. Spróbuj tym co masz i ocenisz.
 10. Da radę, ale trzeba pomału lać i potrząsać hopspiderem. Robiłem tak zanim zakupiłem filtr do kotła.
 11. Mam 15-to litrowy z uchwytem plastikowym i daje się nosić. Zonk miałem tylko przy wylewaniu resztek do kibla - przy lekkim puknięciu o muszlę trzasł i 5l zawiesiny z gęstwą wylądowało na płytkach, a właściwie pod nimi, gdzie owa gęstwa pomstowała na mnie jeszcze z miesiąc, sądząc po zapachu... Więc przy transporcie proponowałbym też jakieś zewnętrzne zabezpieczenie.
 12. Króciec reduktora musi pasować do średnicy węża.
 13. Najlepiej byłoby poczytać cytowany w artykule raport, widzę na szybko tylko taki sprzed paru lat https://www.nielsen.com/wp-content/uploads/sites/3/2019/04/nielsen-alkoraport-report.pdf
 14. Jam mam taki https://promagsklep.pl/83-wymiennik-ciepla-20-plytowy-5-20kw.html Zużycie trzeba by obliczyć albo zaobserwować. Chłodzenie jest kilkakrotnie szybsze niż chłodnicą. Wymagany jest filtr, no i przydaje się pompa, choć pewnie grawitacyjnie też się da. Ja używam z kotłem Royala. Stosuję również do błyskawicznego (to nawet nie są minuty) schłodzenia w kotle do temperatury 80st.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.