Jump to content

Jerenek

Members
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tydzień to trochę mało dla refermentacji. Dwa tygodnie są najczęściej wystarczające, jednak zależy od temperatury w jakiej się ona odbywa. Poczekaj jeszcze tydzień i wtedy otwieraj, chociaż najlepiej jakbyś miesiąc wytrzymał aby piwo się trochę ułożyło. Pamiętaj żeby już za dużo nie kombinować. Niskie wysycenie nie jest aż tak dużym problemem. A możesz wiele popsuć przy próbie poprawienia nagazowania. Pozdro.
 2. A dlaczego uważasz, że za mało cukru dodałeś? Ile twoje piwo stoi zabutelkowane? Dodałeś cukier do butelek, czy do fermentora przed rozlewem? Ja uważam, że lepiej mieć dobre piwo o niskim wysyceniu niż kombinować z dodawaniem surowca po zabutelkowaniu i coś przy okazji popsuć. A zdarzyć może się wiele niespodziewanych sytuacji.
 3. Cześć. Ja również jestem początkującym piwowarem. Dziesiątą warke będę warzył jutro. Dlatego napiszę jak ja zacząłem swoją przygodę z piwowarstwem. Może trochę Tobie to pomoże. Jeśli chodzi o pierwsze warzenie polecam uzbroić się w odpowiednią dawkę teorii oraz zakupić gotowy zestaw w sklepie branżowym. A do tego najlepiej aby było to coś prostego, gdzie zacieranie odbywa się jednotemperaturowo, nie ma chmielenia na zimno, a wykorzystane drożdże będą mało wymagające. Ja osobiście wybrałem angielską ipe i szybko pożałowałem takiego wyboru. Piwo skopałem praktycznie na każdej fa
 4. Teraz już to wiem, ale nie chcę stracić tej pierwszej warki. Dlatego szukam sposobu na jej uratowanie.
 5. No ok. Może po prostu cukru do refermentacji dam mniej dla bezpieczeństwa.
 6. Witam. Przy mojej pierwszej warce z browamatora england ipa (zacierałem je w temperaturze około 71 stopni) piwo po tygodniu burzliwej odfermentowało do 6 blg z 15,5. Po czym przelałem je na fermentacje cichą i przez 2 tygodnie nic nie spadło. Wciąż jest 6 blg, i nic się nie dzieje. Temperatura otoczenia to 16-17 stopni podczas fermentacji, a drożdże to us-04. Dzisiaj przeniosłem fermentor do pokoju gdzie jest temperatura 22-23 stopnie i troszkę nim zakreciłem. Nie wiem czy mogę to butelkować czy czekać. A może dolać dodatkowych drożdży. Po prostu boję się granatów. P
 7. No to już jestem trochę mądrzejszy. Znalazłem kalkulator więc problem z czekaniem do zrobienia pomiaru już za mną. Dzięki Henx. A jeśli chodzi o te 3 blg to właśnie miałem na myśli garbniki. Teraz już mniej się tym przejmuję. Kolejne warzenie to white ipa. Pozdrawiam.
 8. No to dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jestem wdzięczny. Następna warka za jakieś dwa tygodnie. Rady się przydadzą. Pozdro wszystkim.
 9. No to w takim razie, czy kupno takiego refraktometru ma jakiś sens? https://allegro.pl/oferta/refraktometr-cukromierz-balingometr-blg-wino-0-40-7592818658 Czy będzie on wykonywał dobre pomiary? Może ktoś ma już doświadczenie z urządzeniami w tej cenie? Pozdrawiam
 10. Filtrację prowadzę w fermentorze 33l z założonym "sracz wężykiem". Cukromierz najtańszy za 10 zł. Warze i zacieram w pasteryzatorze do przetworów 29l. Do tego mam chłodnicę z rurki miedzianej fi 10. Ogólnie wydaje mi się, że sprzęt jak na początek mam wystarczający. Zaznaczę, że po zadaniu drożdży fermentacja bardzo ładnie ruszyła.
 11. Witam wszystkich bardzo serdecznie. Wczoraj uwarzyłem swoją pierwszą warkę z zacieraniem. Jest to Angielska IPA z Browamatora. Przyznam się szczerze, że spanikowałem podczas filtracji. Przez co otrzymałem 15 litrów brzeczki 15,5 blg(przy zadaniu drożdży) zamiast 20 litrów 14 blg. Mam taki najtańszy cukromierz z biowinu, niestety nie chcę teraz inwestować w refraktometr. Dlatego mam problem przy pomiarze blg. Aby wynik był miarodajny muszę schłodzić brzeczke do 20 stopni, a to trochę trwa. Nie chcę jednak otrzymywać wysłodzin poniżej 3 blg. Więc moje pytanie. Czy mogę z
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.