Jump to content

poldek34

Members
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

About poldek34

 • Birthday October 18

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Stanley
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  13
 • Miasto
  Opole

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. zacieram na automacie, temperatura pod kontrolą. Więc ten wariant odpada. Zaniosłem do temp 14-15 stopni zobaczymy jak pójdzie dalej. W ciągu ostatnich dwóch dni blg spadło o jeden punkt a więc jest fermentacja tylko bardzo wolno - może ten typ tak ma, na początku idzie burzliwie a potem zwalnia.. ? Nie fermetowałem jeszcze na tych drożdżach, ani portera.. ???
 2. Ja wiem, że drożdże nie lubią zmiany temperatur. :-)) Fermentacja portera ruszyła 18tego marca, a schłodzenie nastąpiło chyba z soboty na niedzielę.
 3. Dwie saszetki - zgodnie z recepturą.
 4. Witam, uwarzyłem portera ale słabszego 18BLG, na drożdżach Diamont Danstar które fermentują 10-15 stopni. Fermentacja rozpoczęta w 13 stopniach przez kilka dni ładnie chodziła ale przyszedł przymrozek i obniżyła się do temp 6 stopnie. Stanęła. Przeniosłem do temp. najpierw 16stopni ale nie dawało to efektu. Podwóch dniach przeniosłem do 19,5 stopni, ruszyła ale bardzo niemrawo - nie tak jak była przed schłodzeniem. Obecnie ma 11 BLG. Nie wiem, czy przenieść do 14stopni czy znowu nie stanie. A 18 stopni to za dużo( dwa dni stoi w 18stu i czekam aż lepiej ruszy, może nie czekać.. ? Z wysłodzin zrobiłem drugie na drożdżach s33, blg poczatkowe 13, podobnie jak tamto- fermentowało w temp 17,5 stopnia bardzo ładnie kilka dni. Potem temperatura w piwnicy zeszła do 11stopni. Obecne blg wynosi 9. Podniosłem temp, najpierw do 16 ale niewiele dało. Obecnie stoi razem z tamtym w temp 19,5 ślamazarnie ruszyła i rurka bulka baardzo powoli. Obydwa fermentatory po prezeniesieniu do 19,5 solidnie "przemieszałem" kołysając nimi aby drożdze uniosły się i "załapały tlenu". Ale słabo idzie fermentacja Moje pytanie jest takie. Czy portera dać do temp 10-15 i czekać aż zejdzie ślamazarnie, a to drugie zostawić w 19 stopniach, mieści się w przedziale optymalnym dla tych drożdży? - czy może zdekantować znad drożdży zadać nowymi drożdżami.. "? Poradźcie coś bo zielony jestem - jeszcze mi się coś takiego nie zdarzyło. Z góry dziękuję.
 5. Do mnie przyjechał refraktometr, ale wskazuje o 5 jednostek więcej niż balingomierz. Dokonywałem pomiaru piwa po 2 tygodniach fermentacji. Na wodzie jest zero na tym i na tamtym. Na piwie ogromna różnica. Piszą wszędzie, że przy niskim blg pomiary na refraktometrze i balingomierzu są tożsame.. ???
 6. Możesz reklamować. Ja reklamowałem dwa razy lampę do projektora i ładowarkę., z dobrym skutkiem.
 7. Jankasper, No to teraz jest młyn. Okazało się, że pomyliłem słody. Zamiast jęczmienia sypnąłem przenicę i uwarzyłem stouta na pszenicy i gęstwie z bittera wg Twojego przepisu-alem łoś-wszystko do bani. Takiego "eksperymentu" chyba nikt nie popełnił.. - w sensie: bezsensowny nowy styl.
 8. ..może ktoś znajdzie po cenach wyprzedażowych sterownik pid do automatycznego kotła?
 9. Ja zakupiłem przez swoje konto. Wyszło 38 zł. Możesz znaleźć za 36 są takie aukcje. I tak się opłaca.
 10. Mierzyłem blg w temp. pokojowej, ok, 22 stopni. Ale jest coś nie tak z moim balingometrem bo przed gotowaniem wskazywał 11blg a po odparowaniu 5 litrów przy gotowaniu wskazał 8,5blg. Wieczorem go sprawdzę na wodzie czy wskazuje zero.. - może podziałka w środku się "przesunęła".. ? Mam zonka bo nie wiem jakie blg mam początkowe. Przy wysładzaniu nie mierzyłem blg - nigdy nie mierzę. Ale zawsze mi wychodziło między 11-12,5 przy tych ilościach słodu. Balingometr sprawdziłem - pokazuje 0 na wodzie a więc prawidłowo. Może błąd pomiaru wyniknął z tego, że pobrałem brzeczkę do pomiaru z kranika(z dołu), a nie wymieszałem jej wcześniej. Więc po filtracji gęsta frakcja mogła być na dole a mniej gęsta na górze - w automatach wysładza i filtruje się w tym samym garze - więc mogła być nie wymieszana. Nie zwróciłem na to uwagi, bo dotyczas nabierałem brzeczką z góry.. gdy warzyłem w garze.. . Sugerując się wysokim blg przeholowałem z wysładzaniem i wyszedł cienkuś.. ? Innego pomysłu na przyczynę błędu nie mam. No to wynikałoby, że uwarzyłem "cienkusia" - 8blg, dosładzać cukrem trzcinowym czy zostawić tak jak jest? p.s. Fermentacja z gęstwy ruszyła jak z kopyta - piana prawie wylewa się z fermentora - uchylone wieko zostawiłem spodziewając się "bum" - temperatura fermentacji 16stopni C.
 11. Ale dałem do pieca, właśnie warzę stauta owsianego i zapomniałem dodać do słodów płatków owsianych, :-)))) Skapnąłem się pod koniec zacierania. No nic, nie będzie gładki.. ale chropowaty. :-))) Zaskoczony jestem wydajnością. z 4,6 kg słodów wyszło 34 litry brzeczki 11 BLG. To moja druga warka na Klarsteinie Braucheld. Tym razem dałem więcej wody do zacierania ( 20 litrów i wysładzałem też taką ilością). Dodatkową zmianą jaką zastosowałem to włożenie węża z cyrkulacji brzeczki w koszu zaciernym aby wprawiał w ruch brzeczkę -"wewnątrz", dodatkowo mieszałem 4 chwilkę - było warto. :-))))
 12. Jutro zamierzam uwarzyć tego stauta owsianego. Ile użyć wody, 20 na 20 jak w bitterze? p.s.Mógłbyś tę recepturę rozpisać procentowo aby zrobić większą warkę.. ? dzięki.
×
×
 • Create New...