Jump to content

Paweł76

Members
 • Posts

  68
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Kejter
 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  71
 • Miasto
  Żerków/Poznań

Kontakt

 • Imię
  Paweł

Recent Profile Visitors

1323 profile views

Paweł76's Achievements

 1. Polecam przeczytanie: https://www.beerfreak.pl/aldehyd-octowy-czyli-zielone-jablko/ Bez spróbowania piwa ciężko wyrokować. Czy robiłeś jeszcze inne piwa na gęstwie z tego piwa? Bo może to być infekcja. Choć faktycznie nie wykluczam utlenienia. 4-miesięczny pils na pewno nie jest stary. 4-letni pewnie byłby już stary. Wielu z nas robi pilsy zimą, a pije latem. Taka specyfika fermentacji. Pozdrawiam, Paweł.
 2. Ciekawa technika. Powiem więcej - karkołomna! 😀 To, że nigdy żaden balon Tobie nie pękł, to cud. "Cud dezynfekcyjny".
 3. Cześć. Może kilka moich wskazówek Tobie pomoże: 1. Wydaje się, że za drobno śrutujesz. Pod kociołek lepiej ześrutować grubiej. Pomaga tez łuska ryżowa ułożona na dnie. 2. Warto zamontować gęstsze sito na dnie kosza zaciernego. Ja używam wyciętego z takiego sitka (ze znanej meblarskiej sieci handlowej) na patelnie. Można też zamówić idealnie dopasowane od kolegi z forum. 3. Oryginalną bazookę wywal od razu. Dla mnie to szajs. 4. Ustawienie przepływu to sprawa kluczowa moim zdaniem w kociołku. Ja mam przepływ na ok. 3/4. 5. Co do temperatury zacierania - ja ustawiam do wsypania słodów o 2-3 stopnie wyższą, zostawiam tak ok. 10 minut zmniejszając temperaturę do oczekiwanej (czas zacierania biegnie), dopiero później odpalam pompę i mieszam zacier. Ten zabieg u mnie znacznie wyregulował temperaturę zacieru. Tyle ode mnie. Koledzy pewnie też pomogą. Próbuj. Pozdrawiam, Paweł.
 4. Cześć. Ja też użylbym odpowiedniego szczepu do pszenic "produkującego" dużo banana. Ale czemu nie spróbować czegoś innego, może nawet na pierwszy rzut oka bez sensu. Na tym chyba to nasze hobby polega. Nic tak naprawdę nas nie ogranicza. Możemy uwarzyć wszystko, bo my to pijemy. Nawet np. Imperialne Pastry Grodziskie z tonką 😀. Nikt nie zabroni. Więc dodawaj śmiało tą pulpę, próbuj i podziel się efektami. Pozdrawiam, Paweł.
 5. Polecam przeczytać: https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/06/opis-cech-piwa.pdf Posmak rozpuszczalnikowy to najprawdopodobniej aldehyd octowy. Spójrz do załączonego opracowania i odszukaj przyczyny powstania tej wady piwa. Pozdrawiam, Paweł.
 6. Cześć. Jak to mówią - "to zależy". Zależy: - jakie piwo, - ile czasu mamy, - ile chęci mamy, - jaki słód mamy. Poczytaj: https://wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna . Teoretycznie, wg mnie, większość gatunków piwa można zacierać jednotemperaturowo, co ja coraz częściej stosuję. Ale nie wysyłam żadnych piw na konkursy, robię je generalnie dla siebie, więc moja opinia może być tendencyjna. Pozdrawiam, Paweł.
 7. Cześć. Sam mam obecnie ten sam dylemat - robić na nich drugą warkę, czy odpuścić. Nie wiem, czy poniższy filmik z kanału Bartka Filipiuka pomoże, czy jeszcze bardziej Tobie zamiesza w głowie (tak jak mi). Pozdrawiam, Paweł.
 8. Powinny ruszyć. Ja poczekałbym nawet te 48 godzin, jeśli do tego czasu nic nie ruszy to faktycznie dałbym suchary. Na przyszłość pamiętaj - zawsze starter. I zaczynaj od słabszych piw. Ogólnie temat chyba do działu "piaskownica". Pozdrawiam.
 9. Ile Blg brzeczki, ile minęło czasu od zadania drożdży? Kiedyś zrobiłem taki eksperyment - zostawiłem ok. 5 ml tych drożdży i przetrzymałem w lodówce pół roku (ogólnie 5 m-cy po terminie). Zrobiłem 3-stopniowy starter i zadałem do pszenicy 12 Blg. Ruszyły, choć samo piwo rewelacyjne nie było. Pozdrawiam.
 10. Tak jak napisał @majlosz, zbyt wiele warek na jednych FM41 nie warto robić. Zrobiłem kiedyś na nich 4 warki pszenicznych, które bardzo lubię. Pierwsza i ostatnia, mimo identycznego zasypu, chmielenia, zacierania i temperatur fermentacji była diametralnie inna smakowo. Pierwsza super, ostatnia to już przypominała koncernowe pszenice, także lipa. Pozdrawiam, Paweł.
 11. Generalnie jasnej charakterystyki wydaje się nikt Tobie nie wskaże. Jedni powiedzą: "łooo, Panie, tylko Maris Otter albo Weyermann", inni że Viking jako podstawa jest spoko. Każdy z nas, jak się wydaje, ma inne doświadczenia z tym słodem. Ja osobiście należę zdecydowanie do tej drugie grupy - "za tą cenę spoko". Pozdrawiam, Paweł.
 12. Dwa warzenia w jednym dniu: Pils z dekokcją jednowarową na własnej szyszce - Marynka i Cascade. Pils bez dekokcji, zacierany standardowo 30/30, ale chmielony "prawilnie" - premiant, saaz, sladek. Ten sam zasyp, różne chmielenie. Zobaczę, czy mityczna dekokcja daje efekty.
 13. Od 11:40 minuty filmu. Chyba podobne lub nawet takie samo rozwiązanie. Pozdrawiam.
 14. Ja moczyłem je parę godzin w 70 % spirytusie, potem przecinałem je po prostu na pół zdezynfekowanym nożem na zdezynfekowanej desce. Ekspertem nie jestem, ale nie widziałem zakażenia. Dodawałem je na ok. 2 tyg. cichej fermentacji (pamiętaj, że drożdże jeszcze dojedzą cukry ze śliwek). Dekantacja takiego piwa znad śliwek jest trudna, ja użyłem z jednej strony druciaka, z drugiej drobnej siateczki do chmielenia. Dekantować znad ciemnej pulpy tak ciemnego piwa nie wyobrażam sobie. Zrobiłem dwa takie portery. W pierwszym do zasypu wymyśliłem sobie spory dodatek Special B. Celem, nie wiem czy słusznie, było podbicie posmaków śliwkowych. Drugi zasyp już był bardziej klasyczny. Do drugiego dodałem taką samą ilość śliwki, myśląc, że to ten Special B tak podbił tą śliwkę. I liczyłem trochę na to, że z biegiem czasu ten mocny aromat zmaleje. Nie zmalał, choć oba piwa mają prawie rok. Co więcej, ten z zasypu bez Special B podzieliłem na pół - 10 litrów ze śliwką, 10 litrów bez śliwki. Wersja bez śliwek wyszła bardzo dobra. Ty zrobisz jak uważasz. Trzeba eksperymentować. Pozdrawiam, Paweł.
 15. Ja dawałem 250 gr na 10 litrów Porteru Bałtyckiego. Całkowicie zdominowała piwo - w smaku praktycznie sama wędzona śliwka. Następnym razem dałbym jej połowę. Może ktoś jeszcze Tobie doradzi, na pewno wiele osób robiło piwa z wędzonymi owocami. Pozdrawiam, Paweł.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.