Jump to content

Paweł76

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Kejter
 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  25
 • Miasto
  Żerków/Poznań

Kontakt

 • Imię
  Paweł

Recent Profile Visitors

476 profile views
 1. Kurcze, "procedura dezynfekcji w browarze domowym". Oparta na ISO 9001? 😊 A tak poważnie, współczuję. Miałem taki problem przy robieniu wina. Znalazłem wtedy problem - wężyk do obciągu wina na cichą. Ale Ty zapewne wziąłeś to pod uwagę. Ja myję fermentor po użyciu płynem i suszę. Przed ponownym starsan lub oxi i tyle. Wszystko jeszcze spryskuje 70% spirytusem. Od niedawna zacząłem zalewać je Naoh. Dla pewności. Zakażeń brak. Ale może problem leży gdzie indziej. Jak napowietrzasz brzeczkę, jak zadajesz drożdże, jak fermentujesz... itd. Bo dezynfekcje masz wg mnie na "domowym poziomie max". Pozdrawiam. I nie poddawaj się!
 2. Mam podobną, moja ma dno wypukłe - nie nadaje się, gdyż pylon na mieszadle spada, choć wypukłość jest minimalna. Kupiłem kolbę Erlenmeyera i jest ok. Pozdrawiam.
 3. Cześć. Jeśli miałeś na działce 17 st. C, a brzeczka miała 10 Blg, to prawdopodobnie już przefermentowało. Bardzo dziwny masz ten balingomierz, ale jeśli zmierzyłeś na początku 10 Blg to możliwe, że wskazanie jest dobre. Zmierz teraz jeszcze raz, tylko pamiętaj o dezynfekcji i zasadach higieny. Proponuję metalową nabierkę opalić nad gazem i taką gorącą pobrać trochę piwa do szklanej menzurki. Powinno być ok. 1 do 3 Blg, ale nie trzymaj się kurczowo tych liczb. Ważne, żeby był niższy niż na początku. Następnie zostaw na tydzień, ponownie sprawdź. Jeśli się nie zmienia - butelkuj, jeśli spadł, potrzymaj jeszcze parę dni i zmierz ponownie. Piwo na pewno nie zepsuje się, a im dokładniejsza fermentacja tym lepsze piwo. P.S. Jeśli teraz "bulka w rurce" może to oznaczać, że jeszcze dofermentowuje albo uwalnia się CO2, który był rozpuszczony w chłodniejszym piwie. Jeśli nie będzie infekcji, a to Twoje pierwsze piwo, będzie smakować doskonale! Pozdrawiam.
 4. Hmm, dziwne pytanie, ale dobrze, odpowiem - nie, to nie jest śrutowany słód. Całe ziarna. Nie widziałem wcześniejszych odpowiedzi - post do usunięcia.
 5. Przyczyną może być CO2 rozpuszczony w piwie. Piszesz, że na ostatni tydzień przeniosłeś do wyższej tempetatury. Krótko - ja bym zostawił jeszcze tydzień w tej samej temperaturze, zmierzył Blg i jeśli już nie spada, butelkował. Pamiętaj, że tak mocne piwo będzie się długo nagazowywać. Pozdrawiam.
 6. "Drożdże nie czytają instrukcji". Na czym opierasz twierdzenie, że fermentacja jeszcze nie stanęła? 6 tyg. to raczej koniec, teraz "sprzątają" po sobie. Pozdrawiam.
 7. Jakie drożdże i ile ich, jaka ilość fermentowanego piwa, jakie temperatury fermentacji, kiedy były pomiary i jakie ich wyniki. Takie informacje to podstawa Twojego pytania. Nikt w ciemno nie odpowie. Pozdrawiam.
 8. Błędy: 1. Brak flitratora. Na znanym serwisie z filmami znajdziesz filmy "jak zrobić samemu" filtrator z oplotu. Ja taki zrobiłem, używałem i był ok. 2. NEIPA to trudny styl na początek. Probonuję jakieś Pale Ale, Bittery lub Stouty. 3. Wydaje się, że większe problemy jeszcze przed Tobą - fermentacja. To słowo klucz naszego hobby. A NEIPA z chmieleniem na zimno do dodatkowa trudność. 4. Nie podajesz w jakich temperaturach zacierałeś, jakie przerwy, jak długo, ile wody dałeś do wysładzania, jakie dokładnie gęstości Tobie wychodziły (Blg) w poszczególnych etapach. To ważne. 5. Wydajnością zbytnio się nie przejmuj, to najmniejszy problem. Choć 13,5l zamiast 23l wskazuje na spore błedy. 6. RIS, ABW czy Kriek to raczej jeszcze nie teraz 😊. Ja też mam niewiele warek za sobą (22), można powiedzieć zaczynam, ale o wspomnianych przez Ciebie piwach jeszcze nawet nie myślę. 7. I ostatnia moja rada - czytać, czytać czytać. Tutaj znajdziesz wszystko lub prawie wszystko, co Tobie potrzebne. Tyle ode mnie. Na pewno jeszcze tutaj wypowiedzą się bardziej doświadczeni.
 9. 355 L w 17-tu warkach. I na tym koniec w 2019r. 8018,5+355=8373,5
 10. Witam. Kiedyś Czesław Dziełak w którymś ze swoich wykładów mówił, że w browarnictwie domowym proces natleniania gorącej brzeczki można uznać za mało znaczący dla samego piwa. Ja osobiście robię tak jak kolega @leonzn. Jest ok. Butelkuję bezpośrednio z fermentora cichej/burzliwej, nie przelewając. Glukozę/cukier w roztworze wstrzykuję bezpośrednio do butelek. Utlenione piwo wyszło mi wtedy, gdy przelewałem piwo z cichej do fermentora z kranikiem do butelkowania. Wiem, że większość ludzi tak butelkuje i jest dobrze. Ja jednak unikam tego.
 11. Paweł76

  Paweł76

 12. Nie przejmuj się, kiedyś u mnie też widniało "przygotowane do realizacji", a towar już był w sklepie.
 13. Nie chcę zakładać nowego tematu, więc zadam pytanie tutaj z prośbą o odpowiedź. Piwo Pale Ale, 12 Blg, zeszło do 3 Blg. Drożdże S-04, z saszetki, uwodnione. Zacieranie "na lenia" 60 min. do negatywnej próby, później mash-out 10 min. Drożdże zadane w 25 st. C temperatury brzeczki (wiem, za wysoko, dużo by pisać, nie mogłem inaczej). Napowietrzanie blenderem ok. 1 minuty. Fermentor wstawiony do piwnicy - temp. otocznia 15 st. C. Fermentacja tuszyła już rano, temp. na fermentorze 18 st. C. Starałem się utrzymać ją przez 2 tyg. przenosząc fermentor stopniowo w wyższe temperatury. Następnie zlanie na cichą wężykiem, bez napowietrzania, na ok. 2 tyg. Butelkowanie 1.05.2019r. (100 g glukozy na 20l.). Refermentacja 2 tyg. w temp. 17 st.C. Następnie do piwniczki w temp. 12 st. C. Do zeszłego tygodnia piwo smakowało dobrze. Bez szału, ale też bez widocznych wad. Wczoraj otwarłem kolejną butelkę i zonk. Zielone jabłko jak byk, dla mnie nie do upicia. Wylałem. Otwarłem kolejną, lepiej, ale też wyczuwalny aldehyd octowy. Piwo po 1,5 miesiąca po zabutelkowaniu. Moje pytanie - dlaczego dopiero teraz wyszła ta wada i dlaczego. 2 tygodnie później robiłem Angielską IPĘ i w nim żadnego aldehydu nie wyczuwam. Ale w Pale Ale 2 tyg. temu też nie wyczuwałem... Dezynfekuję OXY i Starsanem, przed tym myję płynem do naczyń i solidnie płuczę wodą. Czy aldehyd jest wynikiem za wysokiej temperatury zadania drożdży, czy może jeszcze popełniam inne błędy. Dziękuję za odpowiedzi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.