Jump to content

Krucy

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Faktycznie jakaś lipa z tej miarki. Dałem po 3/4 najmniejszej miareczki a i tak pozostało jeszcze z 75g w opakowaniu. Musiałem szybko korkować bo szybko podnosiła się piana i kipiało Myślę, że będzie dobrze. Czy po zakapslowaniu, zamknięciu miesza się piwo w butelce przez potrząsanie, obkręcanie dla lepszego rozpuszczenia glukozy?
 2. Tutaj w opisie: https://www.wiki.piwo.org/Miarka_do_cukru/glukozy Odpowiednik wagi dla butelki 0.5l to 4g. Problem w tym, że po rozsypaniu do butelek pozostało mi 100g glukozy z 200 Według receptury 150g na 20 litrów. Czyli wychodzi, że na jedną butelkę mam wsypać 3,75g. Rozsypac to jeszcze 50g na 39 butelek czyli powiedzmy po pół najmniejszej miareczki? Piwo (Belgijskie ALE) już rozlane przed chwilą do butelek ale wszystkie z zamknięciem patentowym, także bez problemu by można to było zrobić.
 3. Może faktycznie być, że było zbyt wcześnie przelane na cichą. Wiaderka nie otwieram, ale widać że jakaś cienka warstwa drożdży na dnie leży. Czy po prawidłowo przeprowadzonej fermentacji burzliwej i później po cichej na dnie zalega "osad" na dnie?
 4. Nie mierzyłem po burzliwej - przed zadaniem drożdży było 12BLG. 21 stopni na burzliwej i obecnie.
 5. Belgijskie Pale Ale 12 z BA według receptury 1 tydzień burzliwej i 2 tygodnie na cichej fermentacji. Obecnie minął już tydzień cichej i od 3 dni nie zmienia się BLG, które wynosi 4,5. Czy da się pobudzić jakoś te drożdże, np. podnieść temp.? Czy rozlewać? Drożdże Safbrew S-33
 6. Ale jak to? Byłem przekonany, że chmieliny i przyprawy dopiero się filtruję po wystudzeniu, że podczas studzenia jeszcze ma to być w brzeczce. Według tego co napisałeś to jak pogodzić fakt, że np. przy ostatnim warzeniu Vermont IPA w recepturze było napisane "30g chmielu sterling i 30g mosaic dodać w momencie zakończenia gotowania"? Wynikało by, że mam wsypać chmiel, zamieszać i natychmiast filtrować tę wrzącą brzeczkę? Zdąży ten chmiel oddać z siebie wspaniałości? Wczoraj studziłem (ze 2,5h) w wannie z dwukrotną zmianą wody . Oczywiście cały muł osiadł podczas studzenia
 7. Ostatnie już pytanie :] Muszę iść do pracy na nocną zmianę, niestety nie zdążyłem wystudzić brzeczki. Czy to może z tymi przyprawami, chmielami przeleżeć 8h? Czy im szybciej to przefiltruje tym lepiej?
 8. 4,5%. Etap gotowania zakończony, wstawiłem już do wanny na studzenie. Nie dodawałem tej reszty, która pozostała - oby tak miało być.
 9. Jestem na etapie gotowania (40minuta) i dziwna sprawa bo w zestawie dali 60 g chmielu Willamete a wychodzi, że wrzuca się 40g? Gdzie tu jest błąd? Nie wykorzystywać go i trzymać się przepisu?
 10. Fajna sprawa, ja po schładzaniu i po gotowaniu przecedzam przez sitko do mleka (gęściejsza siatka od zwykłego) - to chyba też dobrze?
 11. I jaki masz ubytek? Oczywiście ja teraz zamiast wysładzać 22 litry według przepisu to wysładzam ze 24 - ekstrakt po odparowaniu nawet się zgodził ostatnio idealnie. Oczywiście podczas wysładzania staram się nie schodzić poniżej 3BLG.
 12. Zabrałem się za warzenie piwko z BA Witbier 13. 1. Czy podczas gotowania szczelina, którą tworzy pokrywka garnka może być minimalna - powiedzmy ze 2 cm? Mimo, że ledwie mi się gotuje (zbyt mała moc palnika) to odparowało mi ostatnio przeszło 4 litry z 23,5 w przeciągu 1h ale niemal gar był odkryty. Teraz mam gotować aż 90 minut i zastanawiam się czy zbyt mała szczelinka nie zaszkodzi? 2.Pierwszy raz natknąłem się na gotowanie przypraw i oczywiście problem, bo w instrukcji napisane tylko, że: "20g Curacao, 20g słodkiej skórki pomarańczy i 20g zmielonej kolendry dodać w 7
 13. Poje...o mi się, źle się wyraziłem już wyjaśniam sprawę Oczywiście po procesie zacierania i w tym wysładzania uzyskałem 23,5 litra brzeczki, którą następnie gotowałem 40 minut. W 30 minucie wsypałem pierwszą porcję chmielu, w 35 - drugą i na koniec w 40 minucie dosypałem resztę. Chmiel się ładnie rozpadł na drobinki, które teraz faktycznie zostały wyniesione na powierzchnie i oblepiły ścianki fermentora - tak to wygląda. Wiem, że podwyższona temp. ma wpływ na piwo stąd moje pytanie czy schładzać pojemnik czy już zostawić te 26 stopni? oczywiście pisząc o temperaturze mam na myśli te
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.