Jump to content

Gruby.

Members
 • Content Count

  64
 • Joined

 • Last visited

About Gruby.

 • Birthday September 16

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  6
 • Miasto
  Konin.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Swoją pierwszą też wylałem 🤪 ani to gazu, zeszło do 6 blg, ani nie napowietrzone, drożdże byle jakie bo dedykowane rozsypalem na podłogę... To szybko do sklepu i byle jakie do piwa. Chociaż mamie niby smakowało... ale to niepijalne było, poszło jako nawadnianie trawy ⛳
 2. Ok, ogarnąłem wszystko, ale czy poprawnie? Jak zacieralem i dodawałem mchu, to później się te białka scianaja, tutaj miałem tak samo ale przed dodaniem drożdży - zrobiłem jak pisali na pudełku, rozpuścić spraymalt w gorącej wodzie (grzała się na gazie - choć tylko do momentu rozpuszczenia, ale ponad 70° C miała bo parowało), dodać syrop, uzupełnić do 20-23l ( mam 21L 11blg, bo mówię drożdże pójdą w kanal. Może 1kg proszku to za mało?). Więc czy takie 'zmetnienie' jest normalne? Czy dlatego, że nie zagotowałem i nie rozpuścił się proszek? Ale chyba w zimnej wodzie też się rozpuscic powinien... Czy po 6 zacieraniach popsulem pierwszego brewkita? XD A i woda była sklepowa.
 3. Ekstrakt spraymalt, kupiłem tez malt extract do testu z chmieleniem na małą skale. Temperatury... Od 10 w nocy w piwnicy do 14 w dzien, jak teraz ciepło było...
 4. Kupiłem sobie pierwszego brewkita (dla sprawdzenia z czym się to je) Coopera European lager + 1.5kg słodu w proszku. Czytałem że najlepszy jest ten w proszku, a teraz czytam że pół na pół z glukoza. Czy mogę np dać 0.5 kg słodu z proszku + 0.5 kg glukozy, czy sypać na grubo sam ekstrakt? Oraz czy te drożdże dołączone są ok, czy wrzucić S-23?(mam w lodówce)
 5. Właśnie czytałem gdzieś - ktoś zrobił "poradnik' z przedmiotami z ali. W zaistniałej sytuacji przekonaliście mnie Panowie do zakupu refraktometru, ale to sie nie spieszy. Zamowiłem s obie w/w spławik z 3 skalami jak na razie + 3 próbowki. Ja osobiście odbieram sobie troche brzeczki i wlewam do probówek, próbowki do Kufla z zimna wodą i myk myk zanim sie obejrze już są chłodne. W sumie, jak szaleć to szaleć - za 38zł z pudełkiem kupiłem refraktometr z ali. (Z kuponem 3USD dla nowych)
 6. Ale jak wygląda sprawa z czyszczeniem przed ponownym użyciem?
 7. A czy warto przepłacać i kupować refraktometr, czy kupić zwykly spławik z 3 skalami? Znalazłem takie cos. Łatwiej jest odebrać trochę i sprawdzić spławikiem, czy brać pipetą parę ML - tylko jak działają te refraktometry? Jak wygląda proces czyszczenia i ponownego mierzenia? Wyczytałem tylko, że sie kropi na płytkę i sprawdza wyniki przez soczewkę, spławik mogę z próbówki do innej wrzucić, a tu?
 8. Ponawiam pytanie. Plus mam takie jedno małe kolejne pytanko.. Bo szukam szukam i wszedzie wyskakuja mi przeliczcanie i kalkulatory z BLG na SG - A jak sie nazywa konkretnie urzadzenie do mierzenia SG, czy jest takie w ogóle? Pomijajac spławiki, bo patrząc na zdjecia wydaje mi sie lekko małe kreski na skali - czy da sie jakoś normalnie odczytać wyniki? Jak mam aktualnie problem z odczytaniem BLG?
 9. Właśnie mam od nielotów i przekopana ziemię. To w takim razie biorę zwykłą i niech się dzieje co się chce, dzięki raz jesio! Niech rosną! Czytałem jesio rosnące drzewko potrzebuje dużo wody, a jak to z korzeniami? Lać do oporu, czy oszczędzać by nie zgniły?
 10. Znalazłem jakieś doniczki które pozwolono mi zabrać 😛 Mam jesio pytanko, czy mogę wrzucić je do takiej 'nagnojonej' ziemi, czy mogą się spalić od nadmiaru nawozu i lepiej wziąć zwykłą z pola? Lub wymieszać delikatnie? I jeszcze jedno głupie pytanie:(zawsze nie lubiłem zieleni, więc się nie znam) Bo z reguły korzenie idą w bok, czyli leżą w poziomie, a właśnie oglądam te u wypuszczają takie 'nóżki' i rozumiem że te mam wsadzić pionowo tymi wyrostami w dół?
 11. Właśnie nie moge do ziemi, bo muszę sprzątnąć syf. Chwilowo na miejscu docelowym stoi samochód do pocięcia na kawałki. Jak szybko rosna drzewka? Żeby dobrać odpowiednia doniczkę? Na chociaż 2-4 tygodnie. Może i trochę więcej.. PS. Zamawiałem jakoś w lutym - na kartce z zamówienia coś tam mi miglo.
 12. Również dostałem paczkę z iung, zamówiłem z 5, dostałem królewski / marynke - mam pytanie - kiedy najlepiej sadzic? I jak długo mogą leżeć w tych woreczkach? - lub jak przechowywać by nie zepsuly.sie?
 13. Nie chce zakładać nowego tematu, więc tu zapytam. Mam trochę butelek od Grolsch'a i skrzynki od Lecha/Tyskie i za żadne skarby nie mogę wcisnąć całej skrzynki butelek, ponieważ rozpychają ścianki i nie ma szans by włożyć w każdą szczelinę butelkę - znacie jakieś skrzynki z szerszymi 'dziurami' na butelkę? Butelki patentowe, które kupiłem normalnie wchodzą w skrzynkę od Lecha, a te takie oporne!
 14. Teraz kupowałem w BA za 18zł zwykły fermentor 33l - 18zł to nie majątek, a praca o wiele łatwiejsza. w BA również masz słody i to nawet tańsze jak na allegro np - chyba, że masz smart.
 15. Moja tez sie podnosila, ale jak zostawilem to ani nie wystrzeliła w sufit, ani nie napuchła mocniej. blg było 2.5 przed zlaniem, przed rozlewem też.
×
×
 • Create New...