Jump to content

qNik

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No i super. Tak będę działał - zobaczymy co wyjdzie. Dzięki za pomoc
 2. Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Czy mogę +- założyć chmielenie na zimno koło 9 dnia fermentacji burzliwej, wrzucić chmiel na te 4 dni i 12 dnia zaczął robić pomiary blg?
 3. Cześć, Trochę smutna (dla mnie) historia - czyli bardzo chcę warzyć, ale warunki takie se. Mieszkam w kamienicy na 3 piętrze bez windy. Posiadam piwnicę gdzie temperatura oscyluje w stałych granicach 18-19'C. W mieszkaniu mam 21'C. Warki warzę do max 20L. Piwo po warzeniu znoszę z 3 piętra do piwnicy (czyli 4 piętra w dół) i tam je zostawiam na samą fermentację burzliwą na około 3tyg - przy okazji znoszenia napowietrzam dodatkowo piwo więc jest in plus. Piwnica owa ma jeden wielki minus - jest stara i nie sprzątana od wielu lat. Poprzedni właściciel przez 60 lat nie dbał o tę piwnicę. Nie jest to straszny syf, ale w powietrzu na pewno czai się zagrożenie - brak wylewki, ściany to gołe cegły, piach i kurz wszędzie - obecnie sprzątanie i zrobienie piwnicy na w miarę sterylne warunki nie wchodzi w rachubę. Tyle ile mogliśmy, tyle z dziewczyną wysprzątaliśmy. Dopóki piwo stoi sobie szczelnie zamknięte i fermentuje w stałej temp. dla mnie jest ok. Nie otwieram niepotrzebnie fermentatora, nie przelewam specjalnie na cichą jak nie muszę. Problem pojawi się w momencie kiedy będę chciał: 1) Zlać piwo na cichą 2) Pobierać próbki do mierzenia blg 3) Rozlewać + butelkować Mój mózg wpadł na poniższe pomysł: (Przed każdą z tych operacji, desprej i wycieram pojemnik z różnych drobin które mogły osiąść na fermentatorze w piwnicy.) 1) Przy zlewaniu na cichą wymyśliłem sobie, że z piwnicy wyjdę prosto na nasze małe podwórko (czyli tylko 1 piętro do pokonania) i tam przeleję na cichą - czy jest to bezpieczne dla piwa czy lepiej targać fermentator na 3 piętro i schodzić z nim do piwnicy po przelaniu, ew. zostawić je w moich 21-22'C w pokoju na tydzień? Niestety napowietrzenia raczej nie uniknę. 2) Pobieranie próbek przy fermentacji burzliwej planuję koło 8 dnia fermentacji najszybciej - dokładniej to chciałbym cienką rurkę/długą igłę wsadzić przez otwór dla kranika fermentacyjnego i zaciągnąć strzykawką, tak żeby nie otwierać wieka. 3) No tutaj mam największą zagadkę. System obmyśliłem na zasadzie - wnoszę piwo na 3 piętro i staram się nim jak najmniej majtać, żeby nie napowietrzać dodatkowo. Daję do lodówki na 24h (dziewczyna bardzo dzielnie znosi moje wszelkie fanaberie, jednak nie wiem czy będzie zadowolona jak zablokuję lodówę na więcej niż 1 dzień), robię cold crasha, żeby ew. wzburzone drożdże i osady przez podróż do mieszkania z piwnicy opadły na dno, przelewam do drugiego wiadra z syropem glukozowym przez rurkę z pończochom na końcu, i rozlewam do butelek. Niestety taką mam sytuację i nikt jak na razie windy nie chce zainstalować Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi. Obecnie warzę górniaki i dopóki nie kupię dodatkowej lodówki nie będę celował w piwa gdzie temp fermentacji wymaga tych mniej niż 18'C - w piwnicy fermentuje obecnie APA a w weekend będę robił Wita. Sam (jeżeli styl nie wymaga) wolę piwa bardziej klarowne, bez farfocli w piwie, także mam nadzieję że rozumiecie moje obawy.
 4. qNik

  Witbier

  Hmm.. zamówiłem płatki ryżowe bo chciałem uwarzyć pierwszego Wita wg przepisu #002 BELGIJSKI WITBIER. Ogólnie teraz jak czytam to widzę, że lepiej jednak z nich zrezygnować na rzecz większej ilości płatków pszenicznych (mam błyskawiczne)? Miałbym jeszcze pytanie - czy dobrze rozumiem. Jeżeli mam płatki pszeniczne błyskawiczne i płatki ryżowe to zacierania będzie wyglądało tak - najpierw kleikuje płatki ryżowe w odpowiedniej ilości wody i temperaturze i dopiero potem dolewam gorącą wodę i zasypuję słodem + płatkami pszenicznymi? Myślałem również żeby zrobić po prostu 2kg Strzegom pilzneński 1kg Płatki pszeniczne błyskawiczne 0.25 kg płatki ryżowe I chmielić to godzinę East Kent Golding albo Chinookiem. Będzie ok?
 5. Polecam forumowicza, szybka realizacja, chłodnicę testuję w weekend , ale wygląda, że wszystko jak najbardziej w porządku Edit: Powiem tak, schłodziło tak szybko, że nie zdążyłem pobrać próbki do pomiaru blg (chciałem 20'C), ponieważ się trochę zagapiłem. 100'C do 16'C w 10 czy 15 minut. Temp. wody w kranie koło 12'c.
 6. W mieszkaniu nie mam miejsca na tego typu zabawy za bardzo w taboret i butle z gazem. W piwnicy z kolei mocno się kurzy, dużo piasku etc więc w takich warunkach na 100% doszłoby do zakażenia brzeczki wcześniej lub później. Chłodnica właśnie jedzie od kolegi z forum jedzie, trójnik pod zlewem montuję w weekend i pierwsze warzenie przede mną
 7. Pomysł ten zrodził się tak naprawdę z chyba za dużej ilości czytania forum, ponieważ wcześniej nie miałem tego typu obaw. Różnych rzeczy można się dowiedzieć (?) o niegrzaniu, problemach z doprowadzaniem do np. wrzenia i pękających kuchenkach - mamy nową indukcję i dziewczyna zabiłaby mnie gdybym coś takiego zrobił : P Chodzi mi głównie o średnicę (garnki 36L mają około 36-38cm) i zajmowałoby to ponad połowę mojego blatu. Natomiast garnek 25L zajmuje 32cm i nie wchodzi na kolejne pola - z miarką jakoś to na styk wygląda. Dodatkowo robiąc warkę 20L raz w miesiącu wychodzi około 480 piw rocznie +- - ja chciałbym przynajmniej 2 razy w miesiącu sobie warzyć i wolę jednak mniej, ale więcej Przy 20L i częstym warzeniu wchodzimy na pułap nie do przepicia dla mnie. No i organizowanie butelek, mycie etc. Cały proces gdzieś tam się wydłuża. Jak to ktoś pisał wcześniej, znajdę czas 2 x 3.5h żeby warzyć, jednak 5-6h na raz nie jestem często w stanie poświęcić.
 8. Mówisz o tym pewnie - https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/sprzet-i-narzedzia-budowlane/narzedzia-budowlano-remontowe/wiadra/wiadro-casto-naturalne-15-l.html Problem w tym, że nigdzie nie widzę info, żeby rzeczywista objętość to było 20L, ani nikt na forum nie potwierdził tego. Nie chcę z kolei ograniczać się do 13L. brzeczki, lub fermentować 13L, w jednym a w drugim 4L, bo efekt podobny będzie do wlania 17L. do 33L fermentora. Plus brak atestu odnośnie możliwości kontaktu z żywnością na stronie (ja wiem, że to może i to samo, ale dla 3 zł na wiadrze nie chcę ryzykować). Spodziewałem się wszystkiego, tylko nie problemu ze znalezień 20L przeźroczystego wiadra z atestem w internecie : P.
 9. Niech i tak będzie ;). Nigdzie niestety nie mogę znaleźć przeźroczystych 20l pojemników, same 10, 15 albo 30l - szkoda, wolałbym móc śledzić przebieg fermentacji bez otwierania pokrywki.
 10. Cześć, Ze względu na kuchenkę indukcyjną w domu, planuję kupić garnek około 25l. i robić warki po 15-17l (może 20 jak się uda). Ostatnio jednak czytałem o różnych nieciekawych sytuacjach (np. utlenienie) jakie mogą się pojawić w momencie wlania np. 17l brzeczki do standardowego fermentora 33l. i przeprowadzania burzliwej i cichej fermentacji, gdzie brzeczka stanowi połowę objętości wiadra - prawda to, czy robić i się nie bać? Fermentor będzie stało w około 18'C w piwnicy.
 11. Odkopię trochę temat. Będę bardzo wdzięczny za opinię osób po dłuższym użytkowaniu danych modeli i czy polecają swoje garnki na indukcję? Będę robił max. 20l warki więc celuję w garnek 30-33l. Szczerze myślałem, że to będzie dosyć prosty zakup. Jednak naczytałem się o różnych krzywych/rozwarstwionych dnach, popękanych blatach i wolałbym się upewnić co do zakupu. Nie chciałbym też wydawać więcej niż 350 zł na gar.
 12. Cześć, Jak w temacie, od dłuższego czasu zabierałem się za rozpoczęcie warzenia piwa w domu, czytałem, czytałem i teraz pora na pierwszą warkę . Interesuje mnie sprzęt tylko i wyłącznie w bdb stanie. Szczególnie zainteresowany byłbym garnkiem o pojemności do 30l na kuchenkę indukcyjną. Warki w jakie celuję i chcę robić to około 20l. Jeżeli chodzi o kapslownicę to tylko stołowa.
×
×
 • Create New...