Jump to content

Roman Korczyński

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Sobiesz
 • Rok założenia
  2019
 • Liczba warek
  25
 • Miasto
  Jelenia Góra

Kontakt

 • Imię
  Roman

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak uważysz na górniakach to już nie będzie porter. Może zrób stouta ? 😀
 2. Według mnie zasada jest dosyć prosta - gazujesz piwo zgodnie z tabelą, lub zdajesz się na intuicję :-) Generalnie turlanie kega to nie jest najlepszy pomysł. Zdecydowanie lepiej dobić ciśnienie i wstawić do lodówki - co2 samo rozpuści się w piwie (potrzeba 2-3 dni) I teraz... jak za mało się nagazuje to powtarzasz - czyli dobijasz do 2,3-2,5 i do lodówki. Drugi sposób to podpięcie co2 do kega na poziomie 1,5- 1,8 i pozostawienie na 5-7 dni - rozpuszcza się wolniej, ale efekt będzie podobny. Co do piany to masz za duże ciśnienie w kegu - zrób sobie test i spuść prawie całe ciśnienie z kega i wtedy zobacz jak leci piwo - będzie czysty płyn (bez piany). Ciśnienie podane na kegu wymaga specjalnego reduktora (na śrubokręt) - tylko taki będzie wystarczająco dokładny. Można walczyć z reduktorem jak do spawania - ja się tak męczę :-), ale ustawienie dostatecznie małego ciśnienia wymaga kombinowania. Na koniec ważny jest jeszcze kranik (bo wąż ma dostatecznie długi) - najlepiej stosować taki z kontrolą przepływu (kompensator).
 3. Na tych drożdżach to jest normalna sytuacja - tzn. nie "spadają" jak np. US-05 Pozostaje sprawdzać czy BLG spada więc dobrze kombinujesz. Jak na tą chwilę masz 2,5 BLG to raczej do 0 już nie zejdzie, ale to jest ok.
 4. Ja bym jeszcze się przyjrzał jak słodzisz przy referementacji. Być może jakaś "smakowa" glukoza się trafia ? Bezpieczniej będzie z cukrem. Co do samego posmaku to licz się z tym, że fajny aromat chmieli np. amerykańskich jaki czujesz przy zlewaniu, już taki fajny nie jest po butelkowaniu - nie ma cudów - aromat się osłabia / szczególnie jeżeli chmiel nie jest świeży.
 5. Ad. 1 - Aha czyli ok. bo to jest już kran z głowicą - taki patent na wyszynk z corneliusa Ad. 2 - no to już wszystko wiem Dzięki za info
 6. Mam pytanie o gazowanie piwa w kegu. Do tej pory refermentowałem piwo w butelce, ale mam wrażenie, że smak będzie lepszy przy gazowaniu CO2. Zgazowałem w ten sposób pierwszy keg z założonym już kranem. 1. Teraz pytanie czy mogę ten kran odpiąć (na pełnym kegu zgazowanym) bez obawy, że ciśnienie "strzeli" piwem ? 2. Czy mogę taki kran wpiąć w drugi keg (który właśnie się nagazowuje) ? Bo mam też wewnętrzny niepokój :-), że przy wpinaniu będzie się awanturować. Z tym kranem założonym jeszcze przed nagazowaniem to chyba jak nałożenie gumy na godzinę przed sexem, ale nie mam doświadczenia z gazowaniem kegów.
 7. Garnki i fermentatory z firmy marxam.pl https://marxam.pl/piwowarstwo,cp2,pl.html Zamówiłem też u nich fałszywe dno (robią na wymiar) i jakość jest super Dzięki 🙂
 8. No jasne, każdy ma swoje procedury sprawdzone - ważne żeby piwo smakowało.
 9. Według mnie 16oC to za mało na "górną" - przy takiej temperaturze jest duża szansa na niedofermentowanie i zostajemy ze słodkim piwem. Jak do tej pory celowałem w 19-20 oC i miałem bardzo fajne piwa, a przy weizenach nawet 24oC przy początku fermentacji. Co do owijania kablem grzewczym to przerabiałem i mata jest dużo wygodniejsza - grzeje na całej powierzchni i praktycznie się nie nagrzewa.
 10. Dla wszystkich, którzy borykają się z dogrzewaniem fermentatorów w zimnej piwnicy znalazłem fajny patent, który świetnie się sprawdza. U mnie w piwnicy miałem 11 oC w zimie i 16oC w lecie - w obu przypadkach za zimno na górną fermentację stąd pomysł na dogrzanie gara matą do terariów. Patent jest bardzo prosty - mata do terarium 40W (na allegro 80 zł) jest zawijana na fermentator i dociągana taśmą na gada (też na gada 🙂 ) do tego podłączony jest sterownik z allegro za 20 zł z czujką temperatury i gotowe. Sterować można grzaniem w zakresie co 0,1 stopnia a grzanie jest bardzo nieinwazyjne - pojemność gara robi swoje, a powierzchnia grzewcza jest duża, więc nie ma opcji żeby piwo zostało przegrzane. U mnie sprawdza się bardzo dobrze na garach 95L , więc dziele się tą wiedzą. Myślę, że na fermentatorze plastikowym wystarczy 20W.
 11. Roman Korczyński

  Roman Korczyński

 12. Fermentor stożkowy o pojemności użytkowej 20-25L idealny do przeprowadzenia fermentacji burzliwej i cichej bez potrzeby przelewania piwa. Posiada pojemnik do zbierania gęstwy, możliwe zawieszenie fermentora na ścianie. Zrobiłem na nim kilka warek. Sprzęt jak nowy. Idealny dla domowych piwowarów - nie ma konieczności zlewania na cichą, ponieważ gęstwę odbiera się ze stożka. Sprzedaję wszystko co było w zestawie. Posiadam 2 takie fermentatory. https://www.olx.pl/oferta/fastferment-fermentator-stozkowy-30l-CID767-IDzMCJ5.html
×
×
 • Create New...