Skocz do zawartości

svyatogor92

Members
 • Zawartość

  24
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. svyatogor92

  Chmielenie ekstraktu pszenicznego - Lubuski.

  Mogę nawet trzymać w chłodziarce na dolnej to nie stanowi problemu. Bardziej chodzi mi o eksperyment i docelowe uwarzenie czegoś w stylu WIPA.
 2. svyatogor92

  Chmielenie ekstraktu pszenicznego - Lubuski.

  Nie mam, dokupię
 3. svyatogor92

  Chmielenie ekstraktu pszenicznego - Lubuski.

  Czyli 30g wrzucam i gotuję przez 40 minut, a po 30 minutach dorzucam jeszcze 20 tak? Tak drożdże będą ejlowe.
 4. Witam. Posiadam pozostałość w postaci jednej puchy niechmielonego ekstraktu 1,7 kg 60% pszenicy i 40 jęczmienia. Do tego 50g granulatu chmielu Lubelskiego. Pytanie jest takie- czy sam Lubelski wystarczy do nachmielenia piwa pszenicznego? Kalkulator pokazuje, że dla 50g lubelskiego, gotowanego przez 40 minut w 10l brzeczce z 1,7 ekstraktu da ok 36 ibu. Czy te obliczenia są właściwe i przede wszystkim czy Lubelski zapewni odpowiednią goryczkę i nie przesadzi z aromatem w piwie pszenicznym? Traktuję to jako formę eksperymentu, także stąd ok 11l piwa tylko.
 5. svyatogor92

  Pytanie o pszeniczne z brewkitu oraz chmielenie ekstraktów.

  No to jednak zostałem wprowadzony w błąd, ponieważ większość drożdży dolnej fermentacji jakie spotykam w sklepach internetowych mają podany zakres temperaturowy w granicach 12-17 lub 11-15. Sprawdziłem i w niektórych momentach temperatura spada poniżej 11. Czy są jakieś drożdże nadające się do tego?
 6. svyatogor92

  Pytanie o pszeniczne z brewkitu oraz chmielenie ekstraktów.

  Dobra Panowie, znalazłem miejsce w piwnicy gdzie temperatura waha się między 13 a 15 stopni. Jakie drożdże dolnej fermentacji polecacie do amerykańskiego chmielu? Oczywiście mówimy nadal o pszeniczniaku.
 7. svyatogor92

  Pytanie o pszeniczne z brewkitu oraz chmielenie ekstraktów.

  tylko pokojowa 20-21.
 8. svyatogor92

  Pytanie o pszeniczne z brewkitu oraz chmielenie ekstraktów.

  O super, dzięki za odpowiedź. A ile tego ahtanum w obu przypadkach- zarówno jeśli zdecyduję się na jeden chmielony ekstrakt oraz z dwóch ekstraktów niechmielonych? 50g granulatu starczy? Niestety nie mam możliwości fermentacji w 15 stopniach.
 9. Witam. Stoję przed zamiarem uwarzenia pszeniczniaka z ekstraktów. Nie wiem na jaki wariant się zdecydować, oraz który wariant jest bardziej "poprawny", mianowicie: 1. 1,7kg brewkit chmielony, pszeniczny + 1,7kg ekstrakt słodowy niechmielony jasny (jęczmienny standard). czy 2. 1,7kg brewkit chmielony, pszeniczny + 1,7kg ekstrakt słodowy niechmielony pszeniczny - czyli de facto 100% "pszeniczniaka" bez dodatków. ?? Doczytałem także, że oba te rozwiązania skutkują w poziomie IBU w okolicach 20. Po pierwsze chciałbym zwiększyć ten poziom do 30, a po drugie chciałbym nachmielić całość jakimś fajnym chmielem aromatycznym. Jestem wielkim fanem chmielu w piwach typu IPA i podobny efekt aromatu chciałbym osiągnąć w tym pszeniczniaku. Wobec tego jaki chmiel zastosować? Myślałem o "ahtanum". Czy to dobry wybór? Jeśli tak to jaką ilość użyć? 50 czy może 100g granulatu? Ostatnie pytanie dotyczy techniki chmielenia. Jako, że warzę w jednym fermentorze i staram się robić to w jak najprostszy sposób chciałbym uniknąć chmielenia na zimno, a potem filtracji z chmielu przed rozlaniem. Czy wobec tego mogę wrzucić chmiel do ekstraktu i zagotować? Jeśli tak to jak długo taka operacja chmielenia ma trwać? Z góry dzięki za odpowiedzi.
 10. svyatogor92

  Fermentacja nie ruszyła. Co dalej?

  Ok. Fermentacja ruszyła pełną parą. Rurka bulgocze ile fabryka dała. Dziękuję Panowie za pomoc
 11. svyatogor92

  Fermentacja nie ruszyła. Co dalej?

  Cały czas jest domknięty. Po prostu pierwszy raz fermentacja nie startuje mi "z kopyta" po 5-10 godzinach. No nic. Czekam
 12. svyatogor92

  Fermentacja nie ruszyła. Co dalej?

  A no mam. Ale czy to na pewno dobry znak, a nie oznaka martwych drożdży na spodzie fermentora?
 13. svyatogor92

  Fermentacja nie ruszyła. Co dalej?

  No ok. Czekam. Jak mówiłem nie mam balingomierza (a może nie mówiłem?), więc muszę na "czuja" wszystko robić.
 14. svyatogor92

  Fermentacja nie ruszyła. Co dalej?

  Tak jak zalecił Grzegorz Żukowski wymieszałem brzeczkę potrząsając fermentorem. Od godziny 11:00, aż do teraz woda w rurce fermentacyjnej osunęła się tylko o 10-15 mm, a na powierzchni nie ma już drożdży tylko niewielka ilość osadu i to wszystko. Nadal nie pracuje... Myślicie, że jest jeszcze szansa, że to wystartuje?
 15. svyatogor92

  Fermentacja nie ruszyła. Co dalej?

  Jancewicz, faktycznie dodałem drożdży szybko, żeby brzeczka za długo nie stała, a dopiero potem spadała temperatura. Po jakim czasie mogę zacząć się niepokoić?
×