Jump to content

nogmot

Members
 • Content Count

  195
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Ostrojedz
 • Miasto
  Ostrowiec Św

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ale powiem Ci jedno... Już z 10 starterów, ale nigdy nie było takiego wychodzenia drożdży z kolby, jak tym razem.
 2. No i gatka szmadka i chyba faktycznie gra z trupami nie warta świeczki. Poszukam jeszcze trochę w jakichś teoriach dla świętego spokoju. Ale wiesz... jak się tak myśli w samotności, to nie ma z kim skonfrontować pomysłów. Dzięki za zaangażowanie. Edit: a jak gęstwa ma 2 m-ce, pachnie i smakuje normalnie, to...?
 3. Dobry jesteś Rysiek Pysiek, ale czasem irytujący. W pierwszym poście pytałem o sytuację, która miała miejsce po raz pierwszy, taka premiera trupów w brzeczce. Pytałem czy coś takiego ma sens i czy warto stosować to na teraz ( czyli na juto ) i przy kolejnych starterach/warkach. A w poprzednim poście pytałem o generalny problem startera z niewielkiej ilości gęstwy i opis dotyczył sytuacji normalnej, którą stosuję przy każdym starterze ( oprócz ostatniego z trupami ). Pierwsze pytanie dot. trupów w gotowanej brzeczce i ich wartości odżywczych dla kolejnych pokoleń. Drugie dotyczyło ilości gęstwy do przygotowania startera. Dawanie jak najświeższej gęstwy ideał, ale nie dam rady sobie tak tego zaplanować. Piwo robię pod siebie a nie pod drożdże.
 4. A powiedźcie, czy moje podejście nie jest jakieś słabe. Zbieram gęstwę, ale do butelek - takich po sokach, typu Kubuś, etc. Mieści się w tym z 300 ml. Pakuję tam przeważnie z 150 ml. gęstwy z warki i 100 ml. piwa. Nie przepłukuję. Potem jak robię starter ( czasem po tygodniu, czasem po trzech ), to zlewam piwo z góry butelki, resztę mieszam, czekam z 15 min. i zlewam osad górny a dolny zostawiam ( z założenia trupy). Tylko tego górnego osadu to jest jakieś 50-100 ml. I teraz, czy ta ilość 50-100 ml. to nie jest za mało jak na zrobienie startera? ( załóżmy, że starter 1L).
 5. No właśnie.zrobiłem taki starter, ale waham się czy go zadać jutro do brzeczki czy jednak użyć 05 sucharów. A szkoda mi tego startera wywalać do kibla, bo zrobiłem go z ostatniej partii magazynowej gęstwy z Wyeast 1272 - American Ale II ( 3 pokolenie )
 6. ok. Dlatego pytam. Czytałem gdzieś, że dodanie niewielkiej ilości starej gęstwy ( 100-200 ml) dobrze wpływa na rozmnażanie nowych drożdży.
 7. Cześć! Co myślicie o dodawaniu starej gęstwy do gotującej się brzeczki? ( na starter, na piwo ). Gdzieś czytałem, że nowe drożdże chętnie zjedzą składniki z wygotowanej starej gęstwy. Pzdr!
 8. Pytam, bo zawsze zlewam, ale teraz drugi fermentora pracuje i musiałbym mocno kombinować.
 9. Cześć! Czy Witka można zlewać do butelek bezpośrednio z fermentora z cichej czy trzeba/dobrze by było przelać do świeżego wiadra i dopiero z niego do butelek? Pzdr!
 10. No u mnie się sprawdza. "do prawie każdego stylu"... które warzę. Np. w pilsie czeskim 9%. Klarowny idealnie, piana wyśmienita, brak posmaków pszenicznych. U Ciebie, w jakim się nie sprawdziła?
 11. Dzięki za przepis! Wg. mnie zasyp dobry, a tylko drożdże pozostawały zagadką. Po odcięciu drożdży, wszystko jest ok. A niesłodowana pszenica, to chyba nie tylko witbier. Może głównie, ale nie tylko. Dodają ją (w różnych proporcjach) do prawie każdego stylu i zauważyłem, że daje bardzo dobrą pianę, bez mieszania pozostałych elementach. A do Ostrego faktycznie nie pasują - bo to dopiero jutro.
×
×
 • Create New...