Jump to content

Tomo Kanigowski

Members
 • Content Count

  10
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nadszedł czas butelkowania. Fermentacja cicha odbywala się w temp. 15-13 stopni przez 4 tygodnie. Mam pytanie odnośnie refermentacji - czy dodawać uwodnione drożdże do butelek czy jest to bez sensu zważywszy na poziom alkoholu, który wywowała szok u drożdży? Drożdże znajdujące się w piwie poradzą sobie po dłuższej hibernacji?
 2. Dzięki za odp. Co do ilości płatków to sporo czytałem i wiele osób pisało o osłabnięciu doznań po leżakowaniu - ja zamierzam leżakować swojego RIS'a do grudnia.
 3. Dzięki za odpowiedź. Faktycznie jeszcze poczekam na jakieś wskazówki. A co do Twojej rady - przenieść w cieplejsze miejsce za tydzień czy na tydzień już teraz?
 4. Niestety człowiek uczy się całe życie - kolejne wyjdzie lepiej Co do temperatur. Dzisiaj drożdże się trochę uspokoiły co widać po temperaturze w fermentorze - 17 i pewnie ciągle spada. Prowadzi to pewnie do wyrównania temp. z otoczeniem, gdzie jest obecnie 15 stopni. Czy w takiej sytuacji powinienem przenieść fermentor do cieplejszego pomieszczenia ( mam tylko coś w okolicach 22 stopni.
 5. Drożdże zaczynały od 16-17 stopni. To chyba nie tak dużo prawda? Teraz wskazane jest częste czyszczenie rurki? Nałożyć kapturek?
 6. Drożdże się rozhulały przez noc. Temperatura otoczenia 16 stopni, a wew. fermentora 19. Mam nadzieję, że nic złego się nie stało z piwem (zakażenie przez to co mogło przedostać się przez rurkę do wew.). Jak to zobaczyłem to umyłem rurkę, zdezynfekowałem, założyłem ponownie i wlałem do rurki 40% alkoholu. Jakieś sugestie jak to teraz kontrolować/dbać o to?
 7. Zadałem US 04 - 2x11,5g. Co do temperatury to obecnie w fermentorze jest 18-19 stopni, a w pokoju około 23. Czy przeniesienie fermentora znowu do 16 stopnie nie zatrzyma fermentacji? Nie czekać aż się drożdże rozkręcą? P.s. Zaczyna co jakiś czas "bulgać"
 8. Mogę znowu przenieść fermentor do 16 stopni, czy lepiej poczekać parę godzin aż fermentacja się rozkręci? Obecnie w fermentorze jest 18-19 stopni, a docelowo w pomieszczeniu około 23. Dziękuję za link
 9. Dziękuję za zainteresowanie problemem. Niestety nie miałem gęstwy i trochę sugerowałem się recepturą z zestawu (naiwnie?). A i jeszcze jedno. Popełniłem głupotę i nie zmierzyłem BLG po dodaniu 3 litrów wody i 1l brzeczki. Jak mogę matematycznie wyliczyć ile powinienem mieć BLG po dolaniu wyżej wymienionych płynów, skoro 28 BLG było przy 16 litrach? Właśnie otworzyłem fermentor i zrobiłem zdjęcie. Czy to dobra oznaka? Przy wcześniejszych warkach dużo więcej się działo w fermentorze, a teraz delikatna warstwa pianki.
 10. Witam wszystkich. Wczoraj na wieczór uwarzyłem 5 warkę w życiu (wszystko z ekstraktów). Jednak wczoraj zabrałem się za RIS'a z Browamatora. Niestety rano nie widzę żadnych oznak fermentacji co wcześniej było nie do pomyślenia. Co w takiej sytuacji zrobić? Poniżej napiszę krótką legendę procesu warzenia: - temp. schłodzenia brzeczki za pomocą chłodnicy: 16-17 stopni - brzeczka była napowietrzona - temperatuta rehydratacji drożdży US 04 - 30 stopni / 2x11,5g - zadanie drożdży do fermentora po około godzinie rehydratacji. Zadane drożdże były do brzeczki 16 litrowej
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.