Jump to content

ogoun

Members
 • Posts

  190
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

ogoun last won the day on October 28 2019

ogoun had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  HEX
 • Rok założenia
  2018
 • Miasto
  Białystok

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

ogoun's Achievements

 1. Starter to nie, ale na upartego możesz spróbować rewitalizacji opisanej przez Daniela w tym poście pod zdjęciami https://www.piwo.org/forums/topic/26029-drozdze-w-kolbie/?do=findComment&comment=474765 Mi po takim zabiegu 150 ml gęstwy wyłaziło z litrowego słoika. Tylko czy warto ryzykować infekcję skoro śmierdzi kiszonką?
 2. Być może opłaciliście w pierwotnym terminie w marcu/kwietniu, te piwa mają obecnie mylący symbol X w polu "Opłacone".
 3. Ad.1. 17 litrów będzie w sam raz. W 17,5 l warzyłem warki 10-11l i było idealnie. Ad.2. Wężyk z oplotu do wiadra 15l się sprawdza. Jak schowasz do szafy, to nie będzie gryzło Warto zamiast zwykłego styropianu rozważyć polistyren ekstrudowany xps. Nie kruszy się, a przy 5 cm grubości skrzynia jest mało obsługowa tzn. wystarczy 1 wymiana butelki na dobę. Można nawet przemyśleć 3 cm jak Ci bardzo zależy na minimalizacji wymiarów. Ta torba zaś trochę cienka jest, trudno będzie zapanować nad wahaniami temperatury.
 4. Podpisuję się pod @x1d Na początku nie przejmuj się wydajnością, skup się na opanowaniu samego procesu (kolejność czynności, temperatury itp.) oraz poprawności fermentacji i dopasowaniu jej do konkretnych drożdży. Przy pierwszych warkach wydajność może Ci dość mocno skakać, a z czasem ustabilizuje się na przewidywalnym poziomie. Jeśli już stabilna wydajność będzie bardzo niska, wówczas możesz się zastanawiać jak ją poprawić.
 5. Szkockie ale light/heavy- proste, lekkie, slodowo-karmelowe, goryczka minimalna, bo i ilość chmielu symboliczna.
 6. Chyba niekoniecznie tylko silikonowe. Są też inne tworzywa o dobrych, a nawet lepszych od silikonu parametrach chemicznych np. Viton i EPDM, które ponadto mają dobre właściwości mechaniczne.
 7. Powinno być ok, przy przeciętnym odparowaniu gotować będziesz 12-14 litrów, więc się zmieści, tylko nie przegap momentu zagotowania bo może kipieć i ostrożnie z wrzucaniem pierwszej partii chmielu, żeby szum nie uciekł z gara.
 8. Ale tak po prostu ją wrzuciłeś do piwa? Robiłem swego czasu zgodnie z opisem, który ktoś z Peruna podał na reddicie, czyli 2 laski (z marketu, bodajże Konatyi) na 16 litrów przecięte wzdłuż, macerowane w rumie i dodane na cichą na 2 tygodnie. Wanilia w aromacie jest ewidentna, nie pierwszoplanowa, ale jednoznacznie wyczuwalna nawet teraz po ponad roku w piwnicy.
 9. Połówki są spoko z wielu względów: łatwiej zmieścić na kuchence, ale też można zrobić cold crash w większości lodówek. Ponadto można częściej warzyć bo piwo nie zalega, a nawet jak wyjdzie niewypał, to mniejszy żal wylewać 10l niż 20l. Tylko weź pod uwagę, że w 12l garze zrobisz max 8-9l piwa bez rozcieńczania. Na 10l warki potrzebujesz garnek min 14-15l, bo zakładając odparowanie 15%/h i 0,5-1,0 litra strat, będziesz chciał gotować 13-14l. Ja używam 17,5l bo akurat w markecie były Tadary po taniości i sprawdza się super. W kwestii zaś wiaderek do fermentacji, to 15l zarówno z Castoramy jak i Leroya są z PP zatwierdzonego do kontaktu z żywnością i również się sprawdzają, bo po zalaniu 10-12l zostaje nieco miejsca na czapę drożdżową.
 10. Te drożdże dość ładnie osiadają przy cold crashu, nie wiem czy tu mech coś zmieni. Jak chcesz super klarowne, możesz rozważyć żelatynę.
 11. A tego RISa czym fermentowałeś? Jeśli fermentowałeś drożdżami o niższym odfermentowaniu niż te US-05, które chcesz dodać i one Ci ruszą z butelkach choćby i 0,5°Blg to narobisz granatów. Ja bym nic nie dawał, powinno się nagazować z czasem, RISa i tak nie będziesz raczej spijał 2 tygodnie od rozlewu.
 12. warka #28 - American Amber Ale (Chochołek) 12°Blg 12 Blg / 4,7% ABV / 34 IBU warzenie: 26.01.2020 rozlew: 13.02.2020 Korekta pH: 2 ml kwasu mlekowego do zacieru + 1,5 ml do wysładzania Zasyp (10 litrów): Viking - pale ale 0,35 kg Viking - wiedeński 1,20 kg Viking - żytni 0,30 kg Viking - karmelowy jasny 0,15 kg Fawcett - red crystal 0,10 kg Kupiec - płatki owsiane 0,15 kg Zacieranie: 70-68°C - 60 min infuzja na lenia 78°C - 5 min mashout + garść łuski ryżowej Gotowanie: 60 min 50 min - 30g Challenger 0 min - 10g Mosaic, 10g Citra, 10g Columbus + hop stand 15 min 79-73°C Fermentacja: drożdże - FM54 Gorączka kalifornijska (resztki gęstwy po #26) gęstość nastawna - 12°Blg 10 litrów (po drobnej korekcie wodą z filtra) 08.02 (13 dni) - 3,4°Blg (odfermenotwanie 72,5%) - bez zlewania na cichą: 20g Mosaic Rozlew: 13.02.2020 (18 dni) - w butelki rozlane 9 litrów z dodatkiem 34g cukru trzcinowego Uwagi: Mocno naciągany styl. Tak naprawdę, to po prostu chciałem wyczyścić zamrażarkę z chmielu i zużyć pozostałości większości słodów. To ostatnie moje piwo w tym sezonie. Z powodu istotnych, wyczekiwanych zmian w moim życiu Browar Domowy HEX zawiesza działalność. Na pewno kiedyś wrócę do warzenia, może nawet z pomocnikiem. Trochę badylem dało przy rozlewie, może stary chmiel, a może przejdzie. 12.03.2020 (28 dni od rozlewu) - etykiety się odbarwiły w piwnicy, ale piwko zaskakująco udane.
 13. Stanowczo za długo, zwykle uwadnia się suchary na ok 15 minut przed zadaniem, czyli dopiero gdy brzeczka kończy się chłodzić. W tym czasie większość drożdży padła z głodu, więc potrzebowały czasu aby się namnożyć i zapewne stąd taki nadzwyczaj długi lag. Ale bez paniki, jeśli nie zalęgło się w tym czasie coś innego i drożdże podjęły fermentację, to jeszcze będzie z tego piwo, choć o niekoniecznie czystym profilu.
 14. Po kilku latach ważenia można oczekiwać, że sypnięcie słodów na czuja zapewni pożądaną gęstość brzeczki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.