Jump to content

Mafciej

Members
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Mafciej last won the day on December 24 2018

Mafciej had the most liked content!

About Mafciej

 • Birthday 01/26/1998

Kontakt

 • Imię
  Maciej

Piwowarstwo

 • Miasto
  Węgorzyno

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam, chciałbym w najbliższy weekend po raz pierwszy wypróbować drożdże fermentacji dolnej (konkretnie fermentis saflager w-34/70) i uwarzyć pewnego rodzaju pilsa. Kłopot w tym, że nie mam nigdzie na posesji stałej temperatury 10-15 stopni. Jedyne miejsce, gdzie występują temperatury w tym zakresie to, powiedzmy, dorobiona piwniczka, która jest dosyć słabo odizolowana od dworu. Zmiany temperatury na zewnątrz powodują więc zmiany temperaturowe w środku (rzędu około 3-4 stopni). Rano w górę, na noc w dół, i tak codziennie. Stąd więc moje pytanie: czy nawet jeżeli cały czas będzie w niej panować dosyć dobra temperatura (powiedzmy 10 - 14 stopni), to te zmiany temperaturowe będą miały spore znaczenie dla kondycji drożdży, czy może jednak nie jest to aż takie ważne i mogę śmiało wstawiać tam fermentor? Zdrówko!
 2. Miałem podobną sytuację przy swoim brewkicie z BullDoga: piwo poszło na cichą, a potem do butelek i wszystko było ok . Zdrówko!
 3. Udało mi się zrobić zdjęcia w otwartej butelce. Na pewno coś tam siedzi. W tej butelce jest tego trochę więcej i faktycznie jest taki "bakteryjny" posmak/zapach, jakby lekka apteka, może trochę kwasku. Najpewniej te mocniej zakażone po prostu wyleję, a te mniej - wypiję. Chyba że podejrzewacie pleśń to od razu wszystkie w kanał by poszły. Wiem, że zdjęcia nadal nie są idealne, ale lepszych już mi się nie udało.
 4. Spróbuję za jakiś czas któreś otworzyć i zrobić lepsze zdjęcia, na razie lepsze mi nie wychodziły. Przez butelkę widać to wszystko dopiero pod mocnym oświetleniem i odpowiednim kątem, a do tego aparat w telefonie mam taki sobie. Dzięki za odpowiedź .
 5. Witam, Około 25 grudnia zlewałem do butelek swoje IPA i miałem przy tym lekkie problemy. Przeciekał mi lekko zaworek grawitacyjny, przez co piwo się zbytnio napowietrzało (powstawała lekka czapa piany pod koniec). Udało mi się to lekko ogarnąć po 3-4 butelkach, ale nie udało mi się go całkowicie rozwiązać. Raz lub dwa razy na piwo trafiała mi się przez to lekka nieciągłość strumienia, czyli najprawdopodobniej pewna dawka powietrza. Dzisiaj chciałem przenieść piwo do chłodniejszego miejsca, jednak coś przykuło moją uwagę. Mianowicie, na około połowie piw pływają malutkie wysepki (1, 2), na kilku z nich kropeczki (3), a na kilku z nich jest to i to. Pod powierzchnią pływa też jakiś osad, którego jest tym więcej, im większy archipelag jest na powierzchni. Czyste są może 3-4 butelki z całych 30. Otworzyłem jedną (lekka wysepka) i nie było gushingu, ale typowe, lekkie syknięcie. Aromat i smak raczej normalny, choć wziąłem tylko łyczka. Nagazowanie też raczej prawidłowe. Po lekkim wymieszaniu wysepki się rozpuszczają lub przechodzą w osad, ciężko dokładnie powiedzieć. Kapsle raczej wyglądają normalnie, nie widzę żadnych większych wypukłości. Pierwszy raz mam coś takiego i nie wiem co zrobić. Od razu wylewać, czy jednak nic z tym nie jest i normalnie przenosić do piwnicy? Niby wygląda jak pleśń, ale z drugiej strony wygląda jakby to nie była zwarta formacja, a jakiś osad (chmieliny, drożdże?). Włochate to też w żaden sposób się nie wydaje. Jak myślicie? Dodam, że żadnych wad przy burzliwej i cichej nie miałem, aczkolwiek był etap w burzliwej, w którym drożdże mi wypłynęły na powierzchnię (https://www.piwo.org/forums/topic/20185-infekcje-wszystkie-problemy-z-tym-związane/?page=129&tab=comments#comment-488179) i się lekko przestraszyłem.
 6. Dzięki i wzajemnie! Zdrowych drożdży, pomyślnych fermentacji, radosnego rozlewania i szczęśliwego warzenia!
 7. Wygląda to bardziej na zwykłe skupiska piany niż biofilm
 8. W swojej pierwszej warce miałem podobnie, zabutelkowałem i wszystko było ok. Ten "szczypiący" aromat to może po prostu dwutlenek węgla? Biorąc konkretny wdech dwutlenku znad takiej gęstwy, odczuwalne może być charakterystyczne pieczenie w płucach.
 9. Nie sklaruje mi się wtedy lepiej? Czy po prostu się nie opłaca
 10. Dzięki śliczne! Jutro w takim razie przelewam ^^.
 11. Witam wszystkich! Otóż, przyjechałem dzisiaj z akademika z myślą, że będę już swoje piwo przelewał na cichą, a tu mnie wita taki obraz. Pierwsze, co przyszło mi na myśl, to oczywiście inwazja jakichś bakteryjnych korn flejksów i kanał, ale poczytałem trochę forum i mam teraz lekką zagwozdkę. Z tego, co bowiem wyczytałem, może to być chmiel lub drożdże, które wypłynęły na powierzchnię. Białe plamki z kolei wyglądają z bliska jak małe skupiska piany. Piwa jeszcze nie próbowałem, ale zapach unoszący się podczas robienia zdjęć, wydawał się całkiem normalny. Zdarza mi się jednak takie coś pierwszy raz w życiu, więc wolę być pewny i nie zabutelkować przypadkiem jakiegoś świństwa. Dodam, że piwo fermentuje już drugi tydzień, a użyty brewkit to BullDog Extra Covfefe IPA. Torebeczka z kolei jest z chmielem Cascade dodany w formie hop tea (chmiel w zestawie z brewkitem, metodyka dodania zalecona była na opakowaniu). Zdrówko!
 12. Wiem, wiem, chciałbym w końcu się przerzucić na samodzielne chmielenie. Jednak cały czas jestem na etapie przekonywania domowników do mojej przygody z warzeniem piwa, a może to trochę potrwać. Jak na razie jest to w pewien sposób tolerowane, póki pewnie nie będę "wydziwiał", czyli np. zajmował kuchni na więcej niż godzinę . Mam jednak nadzieję, że będzie to mój ostatni nachmielony ekstrakt ^^.
 13. Jeszcze się zastanawiam nad strategią. Mógłbym teoretycznie na początku robić malutkie warki, np. 5-litrowe i polecieć na dwa fermentory, gdyż tak się złożyło, że oba mam z kranikiem i miejscem na rureczkę. Wtedy bym miał substratów na dwa takie podejścia, prosto byłoby obliczyć ich proporcje oraz ekstrakty nie stały by jakoś kosmicznie długo w tej lodówce. Musiałbym jednak zrezygnować z cichej. Potem ewentualnie rozdzielić to na 2/3 warki po 10/7l, każda z cichą. (Mówię tu oczywiście o przypadku, kiedy producenci zalecają robić kombinację brewkit + ekstrakt na około 20l)
 14. A więc, jestem stosunkowo początkujący w dziedzinie warzenia piwa i chciałbym przede wszystkim nabyć trochę doświadczenia. Ciężko jest jednak to robić, warząc praktycznie raz na parę miesięcy, ponieważ gdzieś tyle zajmuje u mnie cykl życia około 20-litrowej warki (łącznie z jej wypiciem). Raczej chciałbym na samym początku warzyć często, aniżeli dużo, żeby się jak najwięcej uczyć. Pomyślałem więc, że fajnie by było podzielić surowce (oryginalnie przeznaczone na jedną warkę) na parę warek, zachowując przy tym odpowiednie proporcje ekstraktów, drożdży oraz wody. Zwiększyłoby to na pewno częstotliwość mojego warzenia, możliwość lekkiego eksperymentowania np. z chmielami lub dodatkami na cichą oraz zmniejszyło wydatki na surowce. Problem w tym, że nie wiem, czy taki np. ekstrakt słodowy po otwarciu może sobie stać w lodówce i nic mu się nie stanie. Jak myślicie, miałoby to jakikolwiek sens?
 15. Od '97 w sumie dużo mnie nie dzieliło, bo jedynie mroźne 26 dni :D. Dzięki śliczne!
×
×
 • Create New...