Skocz do zawartości

Les_Grossman

Members
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Les_Grossman

  1. Cześć! Jakie bezpieczne dla żywotności lodówki jest opóźnienie włączenia (sterownik STC-1000) po rozłączeniu zasilania przez sterownik? Właśnie padła mi witryna chłodnicza z 60l brzeczki i się zastanawiam czy 5 minut opóźnienia jest bezpieczne i rozleciała się z innej przyczyny np. starości. Zasadniczo po tych 5 minutach nie musi się włączać (zwykle to po 15 minutach załącza się (histereza 0,5)). Czy lepiej jest dla lodówki/zamrażarki pracować dłużej czy krócej w danym okresie czasu? Czy lepiej ustawiać na max chłodzenie na termostacie czy nie?
  2. Jak uruchamiać pompę bezproblemowo? Mam problem bo pompa nie pracuje prawidłowo od razu po włączeniu. Uruchamiam grzanie, trochę postoi chcę włączyć cyrkulację i od razu nie leci płyn, pompa pracuje jakby na sucho, zawór otwarty. Jak to poprawnie uruchamiać? Może jakieś lewe powietrze zaciąga?
  3. Cześć! Planuję robić BPA na tych drożdżach i po tym zadać gęstwę do dubbla i trippla (z tego samego pokolenia). Pytanie mam co do temperatury startowej. Jako że w tej samej lodówce pracować będą US-05 to czy startowa temperatura 16°C nie będzie za niska dla aromatów "belgijskich". Planuję tak mieć z 2-3dni potem podnosić o jeden stopień i dalej co 2-3dni do 20°C. Fermentację zakończyć po 3 tygodniach (mówię o pokoleniu ze startera czyli BPA oraz piwa na US-05 (12Blg)) i zebrać gęstwy do kolejnych piw. Pewnie rozsądniejsze byłoby po tygodniu pracy US-05 w 16°C wsadzić tam BPA i podnosić temperaturę? Edit1: Zrobiłem BPA, teraz robi się Dubbel. Strasznie mocno sedymentują drożdżaki. Po 1-dniowym schłodzeniu do 5st. przed rozlewem zbiły się w gęstą cienką warstwę. Dosyć mało się namnożyły. Zebrałem z 200ml pasty drożdżowej (startowały z 1,2l, 24h na mieszadle). Jak dodawałem łyżkami to się rozpuścić w dubblu nie chciały. Zobaczę co z tego wyjdzie. W BPA zeszły z 13blg do ~3blg. Startowały z 16,5 po dobie podniosłem do 17,5 drugi dzien 18,5 i kolejny do 20. Po dwóch dniach (22l) wyszły z wiadra i zapaskudziły lodówkę.
  4. Miał ktoś z tym kontakt? W jakim to stężeniu się stosuje: https://distripark.com/hysepta-m1-fg-preparat-dezynfekujacy-na-bazie-kwasu-mlekowego
  5. To faktycznie coś zwalone jest w nim, na allegro sprzedawca pisze że do 6 stopni może ustawić w nim histereze (za opłatą). W każdym razie stc 1000 jest spoko. Mam w dwóch lodowkach i na razie po ponad pół roku pracy bez zarzutu
  6. Masz na pewno wersję sterownika do chłodzenia? Te rt2 w domyśle są do grzania. No i zależy jaka masz histereze ustawioną, nie wiem czy da się w nim normalnie ustawić.
  7. Hej! Pomijając walory zapachowe to kombinacja NaOH + Piro będzie wystarczające na czysty sprzęt? Piro na gorąco na kilka godzin? po myciu NaOH.
  8. Czy ktoś może się wypowiedzieć o kotle zacierno-warzelnym HOPCAT? Posiada ktoś wersję 30l? Z wyglądu to samo co chyba Royal Catering itp. więc pewnie na tych samych bebechach? Czy jednak coś się różni. Strasznie mało materiałów (i filmików) jest z użytkowania Hopcata, głównie pokazane zacieranie i warzenie, nie jak jest to zbudowane (pod względem wytrzymałości) i jakości. Zestaw za 420 funciaków dość fajny jak za 50l (plus chłodnica, płaszcz, ramię do whirlpoola i hopspider). Rozumiem, że i tak niezbędne tutaj będą poprawki od Pana @lewatywa8 ?
  9. Tylko planuję kupić 50l kobyłę więc nie wiem jak z wymiarami kosza. Jak co to się odezwę.
  10. To są z zestawu czy kupione oddzielnie? Jak oddzielnie to jaki to koszt i gdzie?
  11. Czy np byłoby sensowne stosować to do chmielenia na zimno w baniaku jeszcze z gestwa żeby np moc ja zebrac bez zasyfienia chmielem? Czy lepsze rozwiązanie w takim przypadku byłby hopspider zamykany? Chociaż wymuszaloby to fermentacje w baniaku z kranem, czego nie lubię. Ale patent fajny
  12. A propos niedomykania pokrywy: stawianie 20 kg+ nie zamknie szczelnie fermentora na dole?
  13. Cześć, wiem że temat się tu przewijał o zasadności i potrzebie przelewania na "cichą" ale nurtuje mnie pytanie: Czy dla piwa 19blg (RIS z dolnych widełek) warto robić cichą? Planuję trzymać bez otwierania wiaderka 4-5 tygodni na burzliwej (wiem że w zasadzie już po pewnie tygodniu robi się sama cicha w tym samym wiaderku) i na koniec robić cold crash ~2dni w temp. ~4-5stopni i zlać do fermentora z kranikiem i syropem, a dalej do butelek. Zastanawia mnie czy po 3-4 tygodniach zlać na cichą, np. 14dni. Nie chcę jakoś specjalnie otwierać za dużo żeby sprawdzać blg, zakładam że po tych 4-5tyg. już będzie koniec dla takiego ballingu no ale może warto to zrobić (w sensie sprawdzenie blg i wtedy lać na cichą lub do butelek? - różnie ludzie z tym postępują). Od jakiegoś czasu na cichą przelewam tylko jak chmielę na zimno i chcę gęstwę, po cold crush są raczej klarowne piwa no i w miarę normalnie się nagazowują. Teraz zrobiłem trochę mocniejsze piwo niż zwykle i mam wątpliwości co zrobić.
  14. Hej wczoraj o 21 dodałem drożdże i zapakowałem fermentor do lodówki, zapomniałem rozszczelnić wieko. W domu będę dopiero koło 23. Zakładam że start fermentacji był po 8godzinach (blg 12) Nie rozwali fermentora? Są dosyć wytrzymałe czy same się rozszczelniają - zwykły baniak z browamatora (temperatura 16-16,5)? Edit 1: spuchło ale nie wybuchło ? jest ok
  15. Cześć. Uwarzyłem dziś piwko z: 6kg pilzneńskiego, 1,2kg płatków jęczmiennych, 0,75kg caramel 600, 0,2kg barwiącego, 0,2kg ciemny czekoladowy, 0,15kg prażony jęczmień. (czyszczenie magazynku). Do tego 70g Magnum (11% Alfa) (paczka otwarta pół roku temu - przechowywane w lodówce) Wyszło 22litry 19blg. Problem: Po chłodzeniu brzeczki (gotowałem 1godzinę) strasznie zalatywało groszkiem konserwowym (DMS?) Na ciepło pachniało palonymi i chmielem a po chłodzeniu straszna kaszana. Czy możliwe żeby te zapachy "na zimno" tak się komponowały czy nie odparował mi DMS przy takim stężeniu brzeczki? Trochę przesadziłem z ilością zasypu bo mam dość mały gra (27l) i zacieranie dosyć męczące było plastikową łygą. Wysładzanie ze 2godziny trwało bo "sraczwężyk" nie dawał rady. Pierwszy odbiór to było ~10l i później tak z 5l na pół godziny z wysładzania. W tym czasie cały czas gar na gazie więc gotowało się po trochu i do tego dolewałem kolejne wysłodziny, godzina liczona od wrzenia po zakończeniu wysładzania (te 27l). Czy te DMS to od za długiego wysładzania lub za dużego zasypu (za mała ilość wody na kg słodu?)
  16. OK. Najsensowniejsze jest robienie dolniaków w chłodniejszym okresie. Na najbliższy miesiąc mam zaplanowanych już kilka warek więc do jesieni odpuszczę sobie niskie temperatury. Skompletuję sprzęt do robienia starterów i zastanowię się co dalej. Dziękuję za porady. Co do starterów to spoko materiał, na początek powinien wystarczyć. Pozdrawiam.
  17. Czy np. FM30 30ml wystarczy na starter do 20l brzeczki? Plus jasny ekstrakt słodowy (2x100g/litr) na pożywkę. No i w jakiej temperaturze kręcić ten starter? Edit: Jeszcze jedno. Czy po fermentacji burzliwej, można normalnie pobrać gęstwę jak z górniaków, przechowywać w słoiku i dalej wykorzystywać w odpowiedniej ilości?
  18. Starter robić w tej temperaturze czy schłodzić przed zadaniem do brzeczki?
  19. Cześć. Przymierzam się do spróbowania sił w dolniakach (jakieś lagery na początek) i mam parę pytań co do etapu chłodzenia. Na chwilę obecną posiadam chłodnicę zanurzeniową (gładka nierdzewka) i chłodzenie ze 100 do 20 to około 15 minut, do fermentacji górnej chłodzę do 15 stopni (kolejne 10 minut). Nie wiem czy sensownie schłodzę do 10 stopni czy nawet 8 stopni? Dlatego pytanie: Kupić wymiennik płytowy do tego? Czy można schłodzić brzeczkę do tych 8 stopni w lodówce (zamrażarka) w ciągu kilku godzin? z tych powiedzmy 20 i wtedy zadać drożdże? Czy te powiedzmy 13-14 stopni wystarczy (nie chcę chłodzić w nieskończoność). Czytałem że ludzie różnie dodają drożdże - np. w wyższej i potem próbują to chłodzić (chyba słabe rozwiązanie). Druga sprawa: czy drożdże dodawane (starter) powinien być w temperaturze brzeczki czy w pokojowej jak na mieszadle, czy starter robić w temperaturze "pracy" drożdży - tu też nie mam jednoznacznych informacji?
  20. No planuję coś takiego kupić https://pl.aliexpress.com/item/JETTING-Stainless-Steel-Thermowell-1-2-NPT-Threads-for-Temperature-Sensors-Thermowells-For-Temperature-Instruments-Thermometer/32829933238.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dHHp8n1 i wsadzić zamiast rurki bo i tak mi się 3 baniaki z rurkami nie zmieszczą. Tylko pytanie: Do którego wkładać sondę? Zakładam że wszystkie będą fermentować w tej samej temperaturze. Czy do tego najświeższego? Tylko tam będą największe wahania temperatury i może przechładzać te pozostałe. Zakładam robić warki sobota, niedziela, kolejna sobota - więc tydzień różnicy. Fermentować chcę 3 tygodnie bez ingerencji w sprawdzanie blg i takie tam, ewentualne korekty temperatury pod koniec 2 tygodnia. Czy to się sprawdzi?
  21. Grifo HD sprawia wrażenie solidnej, super sprawa że nie robi różnicy jakiej wysokości są butelki. Jak na razie mam ~10 warek zamkniętych stołową i zero problemów, butelkowanie to przyjemność. Kupienie ręcznej kapslownicy to jedna wielka pomyłka, kilka warek przemęczyłem, kilka szyjek z piwem urwanych, strasznie męczące.
  22. A jaką masz histerezę i opóźnienie w STC ustawione? Ja na razie mam 0,5 stopnia i 5min. Póki co mam tylko zamrażarkę i ona dość mocno chłodzi i trochę za bardzo po chłodzeniu spada temperatura (ustawiam np. na 16st. to mi leci do 14,9-15,2 - sonda przyklejona do fermentora srebrną taśmą z kilkoma warstwami folii bąbelkowej). Zamówiłem pas grzewczy ale jeszcze nie dotarł. Liczę, że witryna nie będzie tak mocno chłodzić i obejdzie się bez grzania. Lodówa będzie stać w piwnicy, zimą około 18 stopni, latem ze 23, zależy od upałów. Hałas bez znaczenia. Obecną zamrażarkę z pasem grzewczym przeznaczę do lagerów lub na cold crushe (tylko muszę dokupić drugi stc1000).
  23. Cześć kupiłem coś takiego https://s.click.aliexpress.com/e/wYrHTTa Chcę do tego podłączyć kolanko i krociec do wezyka i z tego ciągnąć do fermentora grawitacyjne z garnka po chlodzeniu. Nie wiem czy jeszcze na końcu lac przez jakiś hop spider lub ponczoche czy te 300 mikronów da radę. No i czy grawitacja da radę czy potrzebna pompa (chmiele w siatce).
  24. Cześć. Mam możliwość kupna witryny chłodzącej sklepowej po piwie czy jakichś napojach i zaadaptować ją do fermentacji mam sterownik STC-1000. Pytanie czy ktoś takiej używa i czy przez tą szklaną szybę przednią nie ma za dużych strat zimna i przez to dłużej pracuje sprężarka? No i czy dość stabilna jest temperatura?
  25. W teorii wygląda super, nie zajmuje całego obwodu fermentora więc z drugiej strony będzie można dokleić sondę od termostatu, no i delikatnie będzie grzać więc nic nie uszkodzi (chyba). Zamawiam, dam znać za jakiś czas czy działa (pewnie z miesiąc). EDIT1: Sprzęt dotarł dzisiaj czyli 16dni przesyłki - nieźle. "Płaszczyk" Delikatnie grzeje na swojej powierzchni, na razie testowane na sobie ;). Na fermentor podłączę w sobotę to zobaczę jak się będzie utrzymywać temperaturka. EDIT2: Podłączyłem pod fermentor, niestety cholerstwo jest wyższe niż walec fermentora (z podziałką do 25l) o jakieś kilka cm., miejsce montaży kabla też odstaje od płaszcza więc nie da się tego sensownie przyczepić. Na razie mam fermentor na lekkim podwyższeniu (ok 8cm) więc mogłem dość dobrze doczepić matę ale zmieniam lodówkę i tam już będzie musiało iść w kołnierz do góry i nie będzie dobrze przylegać. Nie wymierzyłem dokładnie baniaka i niestety będzie mały problem. Sama mata lekko grzeje i jak na razie dość dobrze regulowała temperaturę, zmniejszyłem histerezę na 0,3st. i ładnie to póki co wygląda.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.