Jump to content

Les_Grossman

Members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć! Planuję robić BPA na tych drożdżach i po tym zadać gęstwę do dubbla i trippla (z tego samego pokolenia). Pytanie mam co do temperatury startowej. Jako że w tej samej lodówce pracować będą US-05 to czy startowa temperatura 16°C nie będzie za niska dla aromatów "belgijskich". Planuję tak mieć z 2-3dni potem podnosić o jeden stopień i dalej co 2-3dni do 20°C. Fermentację zakończyć po 3 tygodniach (mówię o pokoleniu ze startera czyli BPA oraz piwa na US-05 (12Blg)) i zebrać gęstwy do kolejnych piw. Pewnie rozsądniejsze byłoby po tygodniu pracy US-05 w 16°C wsadzić tam BPA i podnosić temperaturę?
 2. Miał ktoś z tym kontakt? W jakim to stężeniu się stosuje: https://distripark.com/hysepta-m1-fg-preparat-dezynfekujacy-na-bazie-kwasu-mlekowego
 3. To faktycznie coś zwalone jest w nim, na allegro sprzedawca pisze że do 6 stopni może ustawić w nim histereze (za opłatą). W każdym razie stc 1000 jest spoko. Mam w dwóch lodowkach i na razie po ponad pół roku pracy bez zarzutu
 4. Masz na pewno wersję sterownika do chłodzenia? Te rt2 w domyśle są do grzania. No i zależy jaka masz histereze ustawioną, nie wiem czy da się w nim normalnie ustawić.
 5. Dzisiaj odebrałem. Solidnie zrobiona, niestety kilka tygodni muszę poczekać na testy. Dzięki i pozdrawiam
 6. Hej! Pomijając walory zapachowe to kombinacja NaOH + Piro będzie wystarczające na czysty sprzęt? Piro na gorąco na kilka godzin? po myciu NaOH.
 7. Czy ktoś może się wypowiedzieć o kotle zacierno-warzelnym HOPCAT? Posiada ktoś wersję 30l? Z wyglądu to samo co chyba Royal Catering itp. więc pewnie na tych samych bebechach? Czy jednak coś się różni. Strasznie mało materiałów (i filmików) jest z użytkowania Hopcata, głównie pokazane zacieranie i warzenie, nie jak jest to zbudowane (pod względem wytrzymałości) i jakości. Zestaw za 420 funciaków dość fajny jak za 50l (plus chłodnica, płaszcz, ramię do whirlpoola i hopspider). Rozumiem, że i tak niezbędne tutaj będą poprawki od Pana @lewatywa8 ?
 8. Tylko planuję kupić 50l kobyłę więc nie wiem jak z wymiarami kosza. Jak co to się odezwę.
 9. To są z zestawu czy kupione oddzielnie? Jak oddzielnie to jaki to koszt i gdzie?
 10. Czy np byłoby sensowne stosować to do chmielenia na zimno w baniaku jeszcze z gestwa żeby np moc ja zebrac bez zasyfienia chmielem? Czy lepsze rozwiązanie w takim przypadku byłby hopspider zamykany? Chociaż wymuszaloby to fermentacje w baniaku z kranem, czego nie lubię. Ale patent fajny
 11. A propos niedomykania pokrywy: stawianie 20 kg+ nie zamknie szczelnie fermentora na dole?
 12. Cześć, wiem że temat się tu przewijał o zasadności i potrzebie przelewania na "cichą" ale nurtuje mnie pytanie: Czy dla piwa 19blg (RIS z dolnych widełek) warto robić cichą? Planuję trzymać bez otwierania wiaderka 4-5 tygodni na burzliwej (wiem że w zasadzie już po pewnie tygodniu robi się sama cicha w tym samym wiaderku) i na koniec robić cold crash ~2dni w temp. ~4-5stopni i zlać do fermentora z kranikiem i syropem, a dalej do butelek. Zastanawia mnie czy po 3-4 tygodniach zlać na cichą, np. 14dni. Nie chcę jakoś specjalnie otwierać za dużo żeby sprawdzać blg, zakładam że po tych 4-5tyg. już będzie koniec dla takiego ballingu no ale może warto to zrobić (w sensie sprawdzenie blg i wtedy lać na cichą lub do butelek? - różnie ludzie z tym postępują). Od jakiegoś czasu na cichą przelewam tylko jak chmielę na zimno i chcę gęstwę, po cold crush są raczej klarowne piwa no i w miarę normalnie się nagazowują. Teraz zrobiłem trochę mocniejsze piwo niż zwykle i mam wątpliwości co zrobić.
 13. Hej wczoraj o 21 dodałem drożdże i zapakowałem fermentor do lodówki, zapomniałem rozszczelnić wieko. W domu będę dopiero koło 23. Zakładam że start fermentacji był po 8godzinach (blg 12) Nie rozwali fermentora? Są dosyć wytrzymałe czy same się rozszczelniają - zwykły baniak z browamatora (temperatura 16-16,5)? Edit 1: spuchło ale nie wybuchło 😉 jest ok
 14. Cześć. Uwarzyłem dziś piwko z: 6kg pilzneńskiego, 1,2kg płatków jęczmiennych, 0,75kg caramel 600, 0,2kg barwiącego, 0,2kg ciemny czekoladowy, 0,15kg prażony jęczmień. (czyszczenie magazynku). Do tego 70g Magnum (11% Alfa) (paczka otwarta pół roku temu - przechowywane w lodówce) Wyszło 22litry 19blg. Problem: Po chłodzeniu brzeczki (gotowałem 1godzinę) strasznie zalatywało groszkiem konserwowym (DMS?) Na ciepło pachniało palonymi i chmielem a po chłodzeniu straszna kaszana. Czy możliwe żeby te zapachy "na zimno" tak się komponowały czy nie odparował mi DMS przy takim stężeniu brzeczki? Trochę przesadziłem z ilością zasypu bo mam dość mały gra (27l) i zacieranie dosyć męczące było plastikową łygą. Wysładzanie ze 2godziny trwało bo "sraczwężyk" nie dawał rady. Pierwszy odbiór to było ~10l i później tak z 5l na pół godziny z wysładzania. W tym czasie cały czas gar na gazie więc gotowało się po trochu i do tego dolewałem kolejne wysłodziny, godzina liczona od wrzenia po zakończeniu wysładzania (te 27l). Czy te DMS to od za długiego wysładzania lub za dużego zasypu (za mała ilość wody na kg słodu?)
 15. OK. Najsensowniejsze jest robienie dolniaków w chłodniejszym okresie. Na najbliższy miesiąc mam zaplanowanych już kilka warek więc do jesieni odpuszczę sobie niskie temperatury. Skompletuję sprzęt do robienia starterów i zastanowię się co dalej. Dziękuję za porady. Co do starterów to spoko materiał, na początek powinien wystarczyć. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...