Jump to content

Les_Grossman

Members
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć! Jakie bezpieczne dla żywotności lodówki jest opóźnienie włączenia (sterownik STC-1000) po rozłączeniu zasilania przez sterownik? Właśnie padła mi witryna chłodnicza z 60l brzeczki i się zastanawiam czy 5 minut opóźnienia jest bezpieczne i rozleciała się z innej przyczyny np. starości. Zasadniczo po tych 5 minutach nie musi się włączać (zwykle to po 15 minutach załącza się (histereza 0,5)). Czy lepiej jest dla lodówki/zamrażarki pracować dłużej czy krócej w danym okresie czasu? Czy lepiej ustawiać na max chłodzenie na termostacie czy nie?
 2. Jak uruchamiać pompę bezproblemowo? Mam problem bo pompa nie pracuje prawidłowo od razu po włączeniu. Uruchamiam grzanie, trochę postoi chcę włączyć cyrkulację i od razu nie leci płyn, pompa pracuje jakby na sucho, zawór otwarty. Jak to poprawnie uruchamiać? Może jakieś lewe powietrze zaciąga?
 3. Cześć! Planuję robić BPA na tych drożdżach i po tym zadać gęstwę do dubbla i trippla (z tego samego pokolenia). Pytanie mam co do temperatury startowej. Jako że w tej samej lodówce pracować będą US-05 to czy startowa temperatura 16°C nie będzie za niska dla aromatów "belgijskich". Planuję tak mieć z 2-3dni potem podnosić o jeden stopień i dalej co 2-3dni do 20°C. Fermentację zakończyć po 3 tygodniach (mówię o pokoleniu ze startera czyli BPA oraz piwa na US-05 (12Blg)) i zebrać gęstwy do kolejnych piw. Pewnie rozsądniejsze byłoby po tygodniu pracy US-05 w 16°C wsadzić tam BPA i podnosić temperaturę? Edit1: Zrobiłem BPA, teraz robi się Dubbel. Strasznie mocno sedymentują drożdżaki. Po 1-dniowym schłodzeniu do 5st. przed rozlewem zbiły się w gęstą cienką warstwę. Dosyć mało się namnożyły. Zebrałem z 200ml pasty drożdżowej (startowały z 1,2l, 24h na mieszadle). Jak dodawałem łyżkami to się rozpuścić w dubblu nie chciały. Zobaczę co z tego wyjdzie. W BPA zeszły z 13blg do ~3blg. Startowały z 16,5 po dobie podniosłem do 17,5 drugi dzien 18,5 i kolejny do 20. Po dwóch dniach (22l) wyszły z wiadra i zapaskudziły lodówkę.
 4. Miał ktoś z tym kontakt? W jakim to stężeniu się stosuje: https://distripark.com/hysepta-m1-fg-preparat-dezynfekujacy-na-bazie-kwasu-mlekowego
 5. To faktycznie coś zwalone jest w nim, na allegro sprzedawca pisze że do 6 stopni może ustawić w nim histereze (za opłatą). W każdym razie stc 1000 jest spoko. Mam w dwóch lodowkach i na razie po ponad pół roku pracy bez zarzutu
 6. Masz na pewno wersję sterownika do chłodzenia? Te rt2 w domyśle są do grzania. No i zależy jaka masz histereze ustawioną, nie wiem czy da się w nim normalnie ustawić.
 7. Dzisiaj odebrałem. Solidnie zrobiona, niestety kilka tygodni muszę poczekać na testy. Dzięki i pozdrawiam
 8. Hej! Pomijając walory zapachowe to kombinacja NaOH + Piro będzie wystarczające na czysty sprzęt? Piro na gorąco na kilka godzin? po myciu NaOH.
 9. Czy ktoś może się wypowiedzieć o kotle zacierno-warzelnym HOPCAT? Posiada ktoś wersję 30l? Z wyglądu to samo co chyba Royal Catering itp. więc pewnie na tych samych bebechach? Czy jednak coś się różni. Strasznie mało materiałów (i filmików) jest z użytkowania Hopcata, głównie pokazane zacieranie i warzenie, nie jak jest to zbudowane (pod względem wytrzymałości) i jakości. Zestaw za 420 funciaków dość fajny jak za 50l (plus chłodnica, płaszcz, ramię do whirlpoola i hopspider). Rozumiem, że i tak niezbędne tutaj będą poprawki od Pana @lewatywa8 ?
 10. Tylko planuję kupić 50l kobyłę więc nie wiem jak z wymiarami kosza. Jak co to się odezwę.
 11. To są z zestawu czy kupione oddzielnie? Jak oddzielnie to jaki to koszt i gdzie?
 12. Czy np byłoby sensowne stosować to do chmielenia na zimno w baniaku jeszcze z gestwa żeby np moc ja zebrac bez zasyfienia chmielem? Czy lepsze rozwiązanie w takim przypadku byłby hopspider zamykany? Chociaż wymuszaloby to fermentacje w baniaku z kranem, czego nie lubię. Ale patent fajny
 13. A propos niedomykania pokrywy: stawianie 20 kg+ nie zamknie szczelnie fermentora na dole?
 14. Cześć, wiem że temat się tu przewijał o zasadności i potrzebie przelewania na "cichą" ale nurtuje mnie pytanie: Czy dla piwa 19blg (RIS z dolnych widełek) warto robić cichą? Planuję trzymać bez otwierania wiaderka 4-5 tygodni na burzliwej (wiem że w zasadzie już po pewnie tygodniu robi się sama cicha w tym samym wiaderku) i na koniec robić cold crash ~2dni w temp. ~4-5stopni i zlać do fermentora z kranikiem i syropem, a dalej do butelek. Zastanawia mnie czy po 3-4 tygodniach zlać na cichą, np. 14dni. Nie chcę jakoś specjalnie otwierać za dużo żeby sprawdzać blg, zakładam że po tych 4-5tyg. już będzie koniec dla takiego ballingu no ale może warto to zrobić (w sensie sprawdzenie blg i wtedy lać na cichą lub do butelek? - różnie ludzie z tym postępują). Od jakiegoś czasu na cichą przelewam tylko jak chmielę na zimno i chcę gęstwę, po cold crush są raczej klarowne piwa no i w miarę normalnie się nagazowują. Teraz zrobiłem trochę mocniejsze piwo niż zwykle i mam wątpliwości co zrobić.
 15. Hej wczoraj o 21 dodałem drożdże i zapakowałem fermentor do lodówki, zapomniałem rozszczelnić wieko. W domu będę dopiero koło 23. Zakładam że start fermentacji był po 8godzinach (blg 12) Nie rozwali fermentora? Są dosyć wytrzymałe czy same się rozszczelniają - zwykły baniak z browamatora (temperatura 16-16,5)? Edit 1: spuchło ale nie wybuchło 😉 jest ok
×
×
 • Create New...