Jump to content

moler

Members
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Miasto
  Poznań/Rokietnica

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. moler

  Milk stout

  @yoshko Ad 1. Fermentor mam na 33 litry, ale zakładam, że przy wlaniu do niego takiej ilości w trakcie burzliwej piwo mogłoby wyjść z fermentora? Czyli trochę surowca się zmarnuje, mogłem mniej kupić Ad 2. Płatki mam jęczmienne błyskawiczne - czyli wrzucać razem z głównym zasypem? Ad PS. 5kg słodu jęczmiennego Pale Ale.
 2. moler

  Milk stout

  Zamierzam uwarzyć Milk Stouta z przepisu https://www.wiki.piwo.org/Milk_Stout,_Jan_Krysiak_(wena). Z powodu braku możliwości dostania słodu z Żywca, zmodyfikowałem recepturę i chciałbym także uwarzyć w innych temperaturach. Proszę o sugestie. Słód jęczmienny 5kg Jęczmienny biscuit 200g Pszeniczny czekoladowy 200g Jęczmienny Carafa I 200g Jęczmienny Carafamunich II 300g Płatki jęczmienne 400g Laktoza 500g Marynka 30g Drożdże S-04 Wsyp - 55 °C - 15 minut 62 °C - 20 minut 72 °C - dodanie słodu czekoladowego i Ca
 3. Jak do tego doszło nie wiem... ale okazało się że zakupiłem nieześrutowany słód, a w najbliższy weekend planowałem uwarzyć sobie Milk Stouta. Czy któryś z forumowych kolegów z Poznania dysponowałby chwilą wolnego czasu i pomógł mi w kryzysie? <kot_ze_shreka.gif>
 4. Przeczytałem wiele wątków na forum i przyznaję z ręką na sercu, że w żadnym z nich nie natknąłem się na kwestię konieczności przeliczenia wyników po zmierzeniu gęstości refraktometrem. Nie jestem osobą, która woli zadać pytanie nie wyszukując wcześniej informacji. Dwóch bardziej doświadczonych kolegów zwróciło mi uwagę - tu również wysiliłem się i znalazłem plik do przeliczania obliczeń. Po przyjęciu krytyki na klatę, dalej dostawałem pstryczki w nos zamiast rzetelnie pomóc. Nie wmawiaj mi zatem proszę, że zadaję pytania na lenia. Dziękuję Ci serdecznie za wyjaśnienie temat
 5. Esencja polskich forów. Wiem, skrytykuję, ale nie powiem jak 😶
 6. @Mibor@anteks rozumiem, że popełniłem jakiś głupi błąd początkującego. Możecie być tak uprzejmi i wskazać, gdzie dokładnie popełniłem błąd? Znalazłem kalkulator obliczeń z refraktometru -> https://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazań-refraktometruxls/ Po wprowadzeniu wyników wychodzi mi takie coś:
 7. @x1d Odpowiadam ludziom na pytanie. Temat nie jest już pilny, gdyż jak pisałem w pierwszym moim poście w tym wątku, nie warzę w miejscu zamieszkania.
 8. Słody: Słód Pilzneński 1,5kg Słód Pszeniczny 2,5kg Słód Karmelowy 30 - 0,2kg Zacieranie: 46 stopni - 15 minut 62 stopnie - 25 minut 72 stopnie - 40 minut Próba jodowa 78 stopni - 10 minut Drożdże WB-06 Pomiar wykonywany refraktometrem.
 9. Podepnę się pod temat. Muszę przyznać, że im więcej wątków czytam, tym bardziej jestem dezorientowany. Moja sprawa jest następująca: 28.12.2019 zacierane piwko pszeniczne - BLG przed fermentacją to 13,5 (mierzone refraktometrem). Po 14 dniach fermentacji burzliwej sprawdziłem BLG i wyszło mi 7. @DevilNoOne - pisałeś, że przy dłuższym zacieraniu powyżej 72 stopni można zatrzeć piwo na słodko. Wg instrukcji dołączonej do zestawu należało zacierać aż do 78°C. Po zmierzeniu BLG darowałem sobie dzisiaj zlewanie na cichą i butelkowanie, żeby jeszcze odfermentow
 10. Chcę żeby było dobrze odfermentowane i nie mieć granatów. Ale 7 BLG to chyba i tak za dużo przed butelkowaniem, prawda?
 11. Fermentacja Weizena po 14 dniach w temperaturze 21-22°C zeszła z 13.5 do 7 BLG. Wydaje mi się trochę za wcześnie na przelewanie na cichą, a Wy co myślicie? Nie warzę w miejscu zamieszkania, więc każdy wyjazd w celu sprawdzenia to dla mnie pół godziny w jedną stronę + paliwo.
 12. Odświeżę temat, bo w przyszłości chciałbym uwarzyć piwko bazując także na recepturze tu podanej. https://www.wiki.piwo.org/Milk_Stout,_Jan_Krysiak_(wena) W sklepie, w którym się zaopatruję także nie mogę znaleźć słodu palonego z Żywca. W jednym z wcześniejszych postów ktoś proponował dodanie 0.2 kg Carafa II zamiast palonego z Żywca. Carafa II jest już w recepturze, zatem zwiększam tą ilość to 0,4 kg, czy ktoś ma inne propozycje? Dodam, że taka opcja by mi pasowała, gdyż i tak muszę go kupić pół kilo. Niestety zdaje się, że autor wątku od kilku lat tu nie zagląda.
 13. Proszę o pomoc w wyborze sprzętu. Po dłuższej przerwie w warzeniu chciałbym zacząć zacierać. W kuchni jest płyta indukcyjna, dawno temu kupiłem też garnek 30l emaliowany, ale niekompatybilny z indukcją. Rozważam następujące opcje: - garnek 30l indukcja - adapter na indukcję do zwykłego garnka - kociołek z Lidla Budżet na sprzęt to 300-350 złotych.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.