Skocz do zawartości

Czeslaw

Members
  • Postów

    148
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Aktywność reputacji

  1. Haha
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla Thorgall w ROOK Browar Domowy   
    Ja zrezygnowałem z innych hobby, żeby muc dalej warzyć. 
    Wystarczy zmienić priorytety?
  2. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od Dazhdbog w X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych - 4-5 września 2020   
    Nie było żadnych - ogólnie trudno mi stwierdzić cokolwiek poza tym, że trzej sędziowie mogą mieć jakiś problem z klasyfikowaniem kolorów (to nie obelga, tylko lekki zarzut). Wydawało mi się, że akurat sprawa barwy jest możliwa do oceny obiektywnej, ale widoczine jednak nie do końca. Wyobraź sobie, jak czułbyś się, dostarczając na konkurs ciemne (niemal czarne, według programu 60 EBC) piwo, które zostało ocenione jako zbyt jasne (co ni w ząb nie zgadza się z opisem stylu, bo nie jest tam napisane, że ma być w kolorze smoły).
     
     
    Wiem, że to kwestia aparatu sensorycznego, dlatego napisałem, że nie dyskutuję z wadami takimi jak stęchłość czy zjełczałość, a nawet DMS, który wydaje się absurdalny, ale być może to tylko moje wrażenie. Również mam w planach parę kursów sensorycznych - może wtedy sam zacznę znajdować wady w piwach (i pewnie przestaną mi smakować, taki tam marginalny skutek uboczny ). Może te kursy wyrabiają też inne spojrzenie na kolory? <myśli> W każdym razie życzę powodzenia z wyczuwaniem aldehydu - wiem, że takie sprawy często nie są proste i naturalne.
     
    Ja daję sobie na jakiś czas spokój z konkursami, bo nie masz nigdy pewności, czy Twoje piwo zostało faktycznie poprawnie ocenione. W celu rzetelnego feedbacku na temat swoich piw na pewno nie polecałbym nikomu wysyłać ich na konkurs, raczej - tak jak piszesz - lokalni sędziowie i feedback natychmiastowy, bo wtedy wiesz, że chodzi faktycznie o Twoje piwo, a nie że ktoś zeskanował kod QR z butelki obok
  3. Dzięki!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla Dazhdbog w X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych - 4-5 września 2020   
    Ciężko mi dyskutować z argumentami ad personam i tych odnośnie konkursów więc nie będą tego rozwijał. Masz prawo do swojej oceny i wołami cię od tego nie odciągnę. W tej sytuacji ufam sędziom, których przydzieliłem do Twojego piwa. Zdaję sobie sprawę, że nikt nie jest doskonały, dlatego sędziów w tym wypadku było 3 (a w finale 5). A decyzja o odrzuceniu piwa była podejmowana przez całą trójkę. Powiem Ci tylko, że sam po konkursie szukałem piw, którzy sędziowie odrzucili z powodu aldehydu bo mam cholerny problem z wyczuciem go w piwie. Próbowałem potem tych piw by zakodować sobie ten aldehyd. I tak jak nauczyłem się wyczuwać różne warianty siarki, tak nauczę się aldehydu.
    Poziom piwowarstwa domowego w Polsce ma się świetnie i ciągle rośnie. Portery z podium to wybitni przedstawiciele stylu.
     
    P.S. Sędziowie w trakcie konkursu byli kalibrowani sześcioma różnymi porterami z rynku, także kraftowymi. I tak. Nie wszystkie były stylowe.
  4. Haha
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od anteks w X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych - 4-5 września 2020   
    Gratuluję umieszczenia w systemie numeru kontaktowego do niewłaściwej osoby.
     

     
    Dzwonisz i dopiero za kolejnym razem się dowiadujesz, że w tym roku za konkurs jest odpowiedzialny kto inny, bo Pani Ewa jest na urlopie. Ciekawe jak z kurierami to wygląda ;)
  5. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla dirk gently w Za mało %   
    >>Czyli dałem dupy. Czyli teraz już nie sprawdzę ile jest alko.
    Zawsze możesz policzyć w przybliżeniu: 
    https://www.brewersfriend.com/allgrain-ogfg/
    https://www.brewersfriend.com/abv-calculator
    zresztą kogo to obchodzi.
     
    >>A powiedzcie jeszcze czy skoro znowu bulgocze czy zostawić jeszcze na dzień czy dwa aż się uspokoi czy butelkować?
    https://wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita#Fermentacja
     
    >>ile glukozy na litr dać przed butelkowaniem 6g na litr będzie ok? 
    https://wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita#Rozlew
    https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
  6. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla Radi_wroc w Piwny depozyt - Wrocław   
    Cześć!
    Z lekkim opóźnieniem przekazuję informację na temat Whisky Stout z browaru Wielka Sowa, następna będzie APA z browaru Sesquialtera
    Ciemne, prawie czarne piwo, takie jakie powinno być. Piana przyjemna, lekko beżowa z delikatnymi pęcherzykami. Długo się utrzymująca, fajny lacing. Aromat na pierwszym planie palona kawa, dalej zapach dymu z lekkim alkoholem, po prostu przyjemny zapach ulubionej whisky. W smaku wyraźna paloność, kawa, czekolada i słodowość. Przydało by się więcej treściwości i goryczki, jednak to jak dla mnie. Alkohol wyczuwalny na końcu, rozgrzewający z aromatem szkockiej whisky. Ocena na koniec to dobry stout, choć jak dla mnie za delikatnie treściwy i goryczkowy, ale bardzo fajnie skomponowany aromat, który długo unosi się w powietrzu. Tak jak pisałem wcześniej przypominają mi się wizyty w irlandzkich pubach.
    Z przyjemnością poproszę o przepis  


  7. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla zielu w 18-19.04.2020 - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych (12 - 14.06.2020)   
    Dzięki, zrozumiałem aluzję . Co do Twojego pytania, to jest tak jak pisałem we wcześniejszych postach - paczki przyjmujemy od 25.05 do 8.06, czyli najbliższy poniedziałek jest ostatnim dniem kiedy przyjmujemy piwa na konkurs.
  8. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od Barycz w Pierwsza warka garnek   
    No pewnie. To nie zależy od ilości powietrza nad piwem
     
    Jak robisz pierwszą warkę, to takie detale IMHO mają nieduże znaczenie. Nawet jak wyjdzie trochę utlenione, i tak wypijesz z przejęciem.
  9. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w [Kraftmagia]Pakiet antykryzysowy – apel producentów alkoholi   
    Alkohol, jako produkt przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych, podlega licznym przepisom. Choć jest produktem spożywczym, jego sprzedaż jest mocno limitowana i obwarowana licznymi zakazami.
    Dramatyczna sytuacja rzemieślników
    Większość osób, także producentów, rozumie potrzebę tych obostrzeń. Jednak obecna pandemia pokazuje, że być może pewne przepisy są zbyt ostre i nieżyciowe. Co może doprowadzić do problemów lub wręcz upadku wielu firm z tej branży. Zwłaszcza rzemieślników: małe, lokalne browary, rodzinne winnice czy cydrownie.
    Obroty producentów mocno się zmniejszyły – przepytywani wskazują, że jest to spadek od 30 do niemal 100%. Dla wielu osób to dramat, bo mikrofirmy to często to jedyne źródło utrzymania. Z czego wynika ta dramatyczna sytuacja?
    Dostawa do domu
    Pandemia koronawirusa mocno dotknęła branżę. Restauracje i puby są zamknięte, a to jedno z ważniejszych miejsc sprzedaży alkoholu.
    Drugą sprawą jest sprzedać detaliczna. Dziś wiele osób preferuje zakupy z dostawą do domu. Niestety, brak jasnych rozporządzeń, które mówiłby o możliwości sprzedaży alkoholu na odległość, a sądy interpretują taką możliwość negatywnie. Dlatego sklepy spożywcze nie dają możliwości zakupu piwa czy wina z dostawą do domu.
    Nie ma nic gorszącego, w wypiciu wina do obiadu, czy piwa do kolacji. Wielu konsumentów nie rozumie, dlaczego nie może kupić alkoholu podczas zakupów z dowozem. Nie rozumieją tego także producenci. Przecież istnieją możliwości weryfikacji wieku zarówno podczas składania, jak i odbierania zamówień (robią to np. sprzedawcy usług telefonii komórkowej).
    Obostrzenia dotyczące alkoholu wydają się nie tylko niesprawiedliwie, ale i nieżyciowe, bo dziś większość handlu przenosi się do sieci. Dlaczego winiarnie czy małe browary mają na tym tracić?
    Apel rzemieślników
    Prawodawstwo w zakresie obrotu alkoholem reguluje ustawa ze Stanu Wojennego. Jakkolwiek brzmi to absurdalnie, taka jest prawda. Prawo ustanowione na potrzeby stanu wojny domowej w Polsce – nadal obowiązuje (więcej na ten temat tutaj).
    Dlatego producenci z branży winiarskiej, cydrowiej i piwnej wspólnie wystosowali do rządzących apel „w sprawie objęcia tzw. pakietem antykryzysowym, a także przyzwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wraz z dostawą do klienta”. Wniosek został przekazany do Ministerstwa Rozwoju.
    Warto mieć nadzieję, że rządzący zechcą pochylić się nad apelem producentów. Nie oczekują oni żadnych środków pieniężnych, czy ulg. Jedynie poluzowania nie przystającego do rzeczywistości prawa. Pozwoliłoby to przetrwać im trudne czasy. Dla wielu przedsiębiorców jest to kwestia być lub nie być.
    Treść apelu na stronie Paragraf w Kieliszku.
    The post Pakiet antykryzysowy – apel producentów alkoholi appeared first on Kraftmagia.
    Przeczytaj cały wpis
  10. Dzięki!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od kokesz43 w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Łooo Panie  To przez te Twoje drożdże mamy taki efekt cieplarniany od CO2!
     
    Za wysoka temperatura - jak masz duże blg i zakładasz fermentację w 18 stopniach, to nie możesz mieć tyle na samym początku. Musisz to schłodzić ile się da - w tym przypadku 14-15 stopni byłoby optymalnie. Jak mają dobre warunki, to ruszą i podgrzeją do tych 18. A tak to Ci podgrzały do 22.
     
    @Oleynick
    Możesz mieć rację, ale w takim razie to jest błąd chyba? Ten wąż powinien mieć ujście tuż pod pokrywą, żeby głównie w rurce blow-off lądował gaz, a nie piwo... Tak to się zasysa całe piwo, a efekt odgazowania jak widać mizerny.
  11. Dzięki!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla tymonisko w Piwny depozyt - Wrocław   
    Ja sędzią nie jestem, ja jestem zuczkiem który będzie dostarczał piwa na dyzur oraz ogarniał sprawy papierkowe oraz wpisywał informacje tutaj sędziowie z dyżuru to sędziowie z DOTu, certyfikowani z PSPD
    Co do stouta - wszystko się w Twoim opisie zgadza, sama baza stoutowa wyszła dobrze, niestety - jestem pewien że hameryki było za mało
    Dzięki za ocenę i również odporności na wirusy i inne takie życzę
     
  12. Dzięki!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla Jonarz w Wzór etykiety do wykorzystania dla każdego   
    W związku z pytaniami i prośbami związanymi z moimi etykietami (można je zobaczyć tutaj), utworzyłem wzór do wykorzystania - jest w załączniku. Wygląda tak:

     
    Do edycji polecam aplikację przeglądarkową Photopea.
     
    Całość jest podzielona na foldery i odpowiednio podpisana
    :
     
    W celu edycji tekstu lub fontu należy kliknąć dwukrotnie na ikonę "T" przy odpowiednim tekście w panelu "Layers" (po prawej, widoczna na zrzucie powyżej).
    Aby dodać tło należy zaznaczyć warstwę "tło" w panelu "Layers", a następnie kliknąć "File" -> "Open & Place...".
    Jonarz_szablon_etykiety.psd
  13. Dzięki!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla Glowa w Piwny depozyt - Wrocław   
    Dzięki @Czeslaw za recenzje. Utlenienie pewnie przy przelewaniu na cichą wychodzi, chociaż staram się robić to ostrożnie. Dałem do depozytu obie wersje hornindalowe, chmieloną na zimno wypił Sasuke, Ty niechmieloną. Zrobiłem wersję niechmieloną żeby dokładnie poczuć co dają od siebie te kveiki. 
     
    Co do dyżuru sędziego, super pomysł, jednak w integracji z piwnym depozytem zrobiłbym to tak: jeśli chcemy oceny sędziego PSPD i nie możemy uczestniczyć w takim dyżurze osobiście, to zostawmy w depozycie piwo z dopiskiem np DYŻUR PSPD i w spisie stanu depozytu taki sam dopisek i jakiś ochotnik wtedy takie piwo na dyżur dostarczy. Nie dawał bym domyślnie najstarszych piw z depozytu, bo sędzia też człowiek i dobrego piwka też by się napił a nie tylko tych co najdłużej zalegają w depozycie (utlenione itp.) ? 
  14. Dzięki!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od Glowa w Piwny depozyt - Wrocław   
    Blady strach padł na Wrocław. Znaleziono 4 (słownie: cztery) przypadki SARS-CoV-2, co plasuje nas w czołówce rankingu miast. Zarządziłem więc domową dezynfekcję, do której przystąpiłem niezwłocznie po odwiedzeniu depozytu.
    Zostawiłem Dry Stouta, Whisky Stouta i Grodziskie. Nie chciało mi się robić etykiet, więc użyłem tylko długopisu. Zabrałem flandersa, kveik ale oraz amerykańskie palone.
     
    Stan depozytu:
    Browar Sesquialtera - APA  - rozlana 8.11
    Brett Ale WLP640 12 blg - rozlew połowa listopada 2019
    Browar Prokrastynacja - Brett Apa - data rozlewu 21 listopada
    Browar Prokrastynacja - Weizenbock - data rozlewu 4 grudnia
    Diabelski browar - Marcowe - 3.01.2020
    Browar Wielka Sowa - Dry Stout 11 blg - rozlew 11.01.2020
    Browar Wielka Sowa - Grodziskie 8 blg - rozlew 19.01.2020
    Browar Wielka Sowa - Whisky Stout 17 blg - rozlew 1.02.2020
     
    Wrzucam od razu opis wraz z uwagami. Oba piwa z Browaru Prokrastynacja, więc oznaczam @Glowa.
     
    RED FLANDERS ALE
    Kolor: głęboki czerwony (prawie czarny), piany brak.
    W aromacie wiśnie, jabłka (papierówki?), sherry, kakao, winny, bardzo głęboki i przyjemny.
    Smak kwaśny, winny. Mocno taninowe.
    Nagazowanie dość słabe, czyli zgodnie ze stylem.
    Dla fanów wina myślę, że odpowiednia opcja Myślę, że to dosyć dobry przykład stylu i jest czym się chwalić. Z wad trochę przeszkadzaąca kwaśność, lekki aromat starej szmaty lub dywanu, który należy wytrzepać. Może to być trans-nonenal pochodzący z utlenienia. Jednak ogólnie piwo ciekawe i na duży plus.
     
    Dodatkowym atutem jest kapsel z leniwcem, który mnie rozczulił. Trzeba powiedzieć, że idealnie pasuje do nazwy browaru, a że sam mocno identyfikuję się z opisywanym zjawiskiem, jest bliski mojemu sercu
     
    HORNINDAL KVEIK ALE
    Barwa żółta, słomkowa. Obecna ładna, długo utrzymująca się piana.
    Zapach niecharakterystyczny, lekko słodowy. Aromat chmielowy słaby do średniego. Lekki koci mocz? Coś podobnego też czasem jest w moich piwach i nie wiem, skąd to się bierze. Znów czuję utlenienie podobne jak we Flandersie. Próbowałeś używać witaminy C do zapobiegania utlenieniu? Ja używam i jakieś efekty są.
    W smaku na szczęście nie czuć tak mocno tego defektu aromatu. Jest słodkie i dosyć pijalne. Nagazowanie średnie - myślę, że optymalne. Wsypałbym znacznie więcej chmielu na aromat.
     
    Oba piwa na plus (flanders bardziej). Na tyle, że z pewnością sensowne jest w Twoim przypadku kontynuować pracę. Przyjrzyj się temu utlenieniu albo może pokaż piwa jakiemuś sędziemu - może będzie umiał podpowiedzieć coś więcej niż ja.
     
    Dzięki za możliwość dezynfekcji degustacji. Polecam w tym celu swoje piwa.
     
    EDIT: Czytałem opis warki w Twoim wątku - używasz witaminy C, ilość chyba prawidłowa. W takim razie albo słabo działa albo może gdzie indziej jest przyczyna dziwnego zapachu. Piwa są OK, ale po ogrzaniu nieidealny aromat wychodzi, więc coś bym próbował kombinować. A pytanie - do depozytu dałeś wersję Hornindal Ale z dodatkowym chmieleniem na zimno czy bez? Bo jeśli bez, to wyjaśnia ten słaby aromat chmielu.
     
    EDIT2: Przyznam, że nie bardzo rozumiem ideę z ocenianiem piw depozytowych przez sędziego. Czy miałoby się to różnić od klasycznej wymiany depozytowej faktem, iż sędzia nie przynosi swojego piwa, tylko zabiera do oceny w zamian za recenzję?
  15. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od anatom w Bób tonka: ktoś coś?   
    Dziwi mnie dodawanie tego specyfiku do piwa.
     
    Tonka zawiera kumarynę - rakotwórczą(*) substancję, która odznacza się dość istotną toksycznością dla wątroby oraz nerek. Stężenie kumaryny w tej fasoli waha się od 1% nawet do 10%. Z tego też powodu używanie tonki w celach spożywczych zostało w niektórych krajach (np. w USA) zabronione. W Polsce również istnieje limit stężenia kumaryny w produktach spożywczych i, jak pokazują niektóre badania, wiele sprzedawanych produktów ten limit przekracza. Tonka jest na ich szczycie. Co więcej, nie ma opcji, by dobra tonka kumaryny nie zawierała, ponieważ to właśnie ta substancja odpowiada za cenione właściwości smakowe. Tzn. stosowanie tonki bez kumaryny byłoby bezcelowe.
     
    Dla mnie to jest przyprawianie sobie piwa toksyną. A pamiętajmy, że połączenie z alkoholem potrafi jeszcze drastycznie zwiększać toksyczność różnych substancji.
     
    Jak ktoś używa, to niech będzie przynajmniej świadom zagrożenia. Bo mam wrażenie, że wiele osób podchodzi do tonki bezrefleksyjnie i nie ma świadomości, że obojętne dla zdrowia toto nie jest.
     
    (*) https://oehha.ca.gov/media/downloads/proposition-65/presentation/cicfinalpresentation110217.pdf
  16. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla punix w Filtrowanie - leci zbyt szybko? Kilka pytań po 1 warce z zacieraniem.   
    Jako tani zamiennik deszczownicy nieźle sprawdza się lanie wody przez zwykły durszlak.
  17. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od anatom w Kac po domowym piwie   
    Generalnie masz rację, ale skąd ta informacja o takim progu wykrywalności aldehydu octowego? Próg wyczuwalności to 5-15 mg, źródło:
    https://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf
     
    Tak czy siak: alkohol jest metabolizowany w skali 1:1 (molowo) do aldehydu octowego. To jest największy problem związany z konsumpcją alkoholu. Każda cząsteczka alkoholu zmienia się prędzej czy później w cząsteczkę acetaldehydu, ponieważ jest to jedyna ścieżka metaboliczna. Oznacza to, że w przypadku konsumpcji 0,5l typowego piwa o zawartości alkoholu ok. 5% obj. wprowadzamy do organizmu około 20g acetaldehydu wyłącznie w związku z metabolizmem etanolu. Jakie znaczenie ma więc zawartość acetaldehydu w piwie nieprzekraczająca z pewnością 1g (bo w przypadku 1g/0,5l nie dałoby się tego pić)? Moim zdaniem żadne.
     
    Oczywiście prawdą pozostają niemal wszystkie stwierdzenia @DanielN, łącznie ze zdaniem "dobre piwo powinno mieć bardzo niski poziom aldehydu octowego". Ale zwiększona zawartość fuzli wydaje się argumentem zdecydowanie mocniejszym.
  18. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla dirk gently w Kac po domowym piwie   
    https://www.epa.gov/sites/production/files/2016-09/documents/acetaldehyde.pdf
    "The odor threshold of acetaldehyde is 0.05 parts per million (ppm) (0.09 mg/m 3 )."
     
    Tak czy owak jest to wartość pomijalna w porównaniu z ilością powstałą w wyniku metabolizowania alkoholu. Piwo faktycznie powinno mieć niski poziom aldehydu octowego, ale to ze względów sensorycznych, a nie z uwagi na kaca.
  19. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od dirk gently w Kac po domowym piwie   
    Generalnie masz rację, ale skąd ta informacja o takim progu wykrywalności aldehydu octowego? Próg wyczuwalności to 5-15 mg, źródło:
    https://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf
     
    Tak czy siak: alkohol jest metabolizowany w skali 1:1 (molowo) do aldehydu octowego. To jest największy problem związany z konsumpcją alkoholu. Każda cząsteczka alkoholu zmienia się prędzej czy później w cząsteczkę acetaldehydu, ponieważ jest to jedyna ścieżka metaboliczna. Oznacza to, że w przypadku konsumpcji 0,5l typowego piwa o zawartości alkoholu ok. 5% obj. wprowadzamy do organizmu około 20g acetaldehydu wyłącznie w związku z metabolizmem etanolu. Jakie znaczenie ma więc zawartość acetaldehydu w piwie nieprzekraczająca z pewnością 1g (bo w przypadku 1g/0,5l nie dałoby się tego pić)? Moim zdaniem żadne.
     
    Oczywiście prawdą pozostają niemal wszystkie stwierdzenia @DanielN, łącznie ze zdaniem "dobre piwo powinno mieć bardzo niski poziom aldehydu octowego". Ale zwiększona zawartość fuzli wydaje się argumentem zdecydowanie mocniejszym.
  20. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla rkkr w Lista konkursów piw domowych 2020   
    Konkursy piw domowych w roku 2020
     
    W kolejności chronologicznej:
     
    Biela Vrana - 22 luty 2020
    Grodziskie Irish Stout Sweet Stout Foreigh Extra Stout Belgian Dark Strong Ale Mixed Fermentation Sour Beer  Wild Speciality Beer Dopplebock Slovak Herbal Ale  
    VI Konkurs Piw Domowych w Zielonej Górze - 29 luty 2020
    Belgijska IPA/ Triple IPA  
    IX Szczeciński Konkurs Piw Domowych - 13-15 marca 2020
    Berliner Weisse z owocami  Pils Nowofalowy Belgian Blond Ale Double IPA  
    III Krakowski Studencki Konkurs Piw Domowych  - 28-29 marca 2020 - odwołany
    American Pale Ale  Dry Stout Polish IPA  
    VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - 18-19 kwiecień 2020 - przełożony na 12-14 czerwiec 2020
    Czeski Pils (Svetly Lezak) Witbier Bitter Session IPA Sour Fruit Pale Ale Grodziskie z dodatkami RIS z dodatkami  
    IV Krakowski Konkurs Piw Domowych - 8-9 maj 2020 - odwołany
    Session IPA Juicy Sour Belgian Blonde Ale  
    V Beergoski Konkurs Piw Domowych - 15-16 maj 2020 - przełożony na 12-13 czerwiec 2020
    Irish Dry Stout Owocowy Berliner Weisse  
    XV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu - 29 maj 2020 - przełożony na 26-27 czerwca- odwołany
    American Pilzner/Nowofalowy Pils Weizenbock Porter Bałtycki Hoppy Sour - wariacja  
    Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - 29-31 maja 2020 - przełożony na 25-28 czerwiec 2020
    Koźlak (Bock) Pils Nowofalowy Czeskie półciemne (Polotmavé) Witbier Gose American Brown Ale American Pale Ale z herbatą  Żytnie IPA Juicy Sour  Belgian Tripel Angielskie Barleywine Pastry Imperial Stout Niskoalkoholowe NE IPA do 2% alk. Hazy IPA Stout Owsiany Brett Grodziskie  
    Grodziski Konkurs Piw Domowych - 20-21 czerwca 2020 - odwołany
    Grodziskie Grodziskie-Wariacja  
    VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie - lipiec 2020 - odwołany
    German Pils Tmave Doppelbock American Stout Belgian Dubbel Rauchweizen  
    VIII Warmiński Konkurs Piw Domowych - 1 sierpień 2020
    Rosanke Irish Stout Grodziskie Piwo kreatywne - kategoria otwarta  
    X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych - 4-5 wrzesień 2020 
    Czeski Pils Porter Bałtycki  
    XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - wrzesień(?) 2020
    Wee Heavy Fruit Gose Porter Bałtycki z dodatkami Pils Nowofalowy American Pale Ale Piwo niskoalkoholowe  
    X Warszawski Konkurs Piw Domowych - 18-20 Wrzesień 2020
    Fruit Saison Brett RIS Kveik IPA New England Imperial India Pale Ale Polska Pszenica Single Hop Schwarzbier Wariacja Pale Ale Wariacja Stout  
    VI Flisacki Konkurs Piw Domowych - 17-18 Październik 2020
    Albea Cerevisiae Belgian Pale Ale Black IPA  
    XIV Pomorski Konkurs Piw Domowych - listopad 2020
    Belgian Blond Porter Bałtycki  
    X Krakowski Konkurs Piw Domowych - grudzień 2020
    Piwo świąteczne Porter Bałtycki Sour Double IPA Weizenbock Belgian Blonde Juicy Sour  
    IV Gwiazdkowy Konkurs Piw Domowych - grudzień 2020
    Xmas Wheat (Świąteczne Pszeniczne) Rauchbock (Wędzony Koźlak) Fruit Sour Ale  
    W kolejności alfabetycznej:
     
    Albea Cerevisiae - VI Flisacki Konkurs Piw Domowych American Pale Ale - III Krakowski Studencki Konkurs Piw Domowych - odwołany American Pale Ale - XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego American Pale Ale z herbatą - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 American Brown Ale - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 American Pilzner/Nowofalowy Pils - XV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu - przełożony na 26-27 czerwca- odwołany American Stout - VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie - odwołany Angielskie Barleywine - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Belgian Blonde Ale - IV Krakowski Konkurs Piw Domowych - odwołany Belgian Blond Ale - IX Szczeciński Konkurs Piw Domowych Belgian Blond - XIV Pomorski Konkurs Piw Domowych  Belgian Blond - X Krakowski Konkurs Piw Domowych- odwołany Belgian Dark Strong Ale - Biela Vrana Belgian Dubbel - VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie - odwołany Belgian Pale Ale - VI Flisacki Konkurs Piw Domowych Belgian Tripel - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Belgijska IPA/ Triple IPA - VI Konkurs Piw Domowych w Zielonej Górze Berliner Weisse z owocami - IX Szczeciński Konkurs Piw Domowych Bitter - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Black IPA - VI Flisacki Konkurs Piw Domowych Brett Grodziskie - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Brett RIS - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Czeski Pils (Svetly Lezak) - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Czeski Pils - X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych Czeskie półciemne (Polotmavé) - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Dopplebock - Biela Vrana Doppelbock - VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie - odwołany Double IPA - IX Szczeciński Konkurs Piw Domowych Dry Stout - III Krakowski Studencki Konkurs Piw Domowych - odwołany Foreigh Extra Stout - Biela Vrana Fruiy Gose - XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego Fruit Saison - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Fruit Sour Ale - IV Gwiazdkowy Konkurs Piw Domowych German Pils - VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie - odwołany Gose - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Grodziskie - Biela Vrana Grodziskie - VIII Warmiński Konkurs Piw Domowych Grodziskie - Grodziski Konkurs Piw Domowych - odwołany Grodziskie z dodatkami - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Grodziskie-Wariacja - Grodziski Konkurs Piw Domowych - odwołany Hazy IPA - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Hoppy Sour - wariacja - XV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu  - przełożony na 26-27 czerwca- odwołany Irish Dry Stout - V Beergoski Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-13 czerwiec 2020 Irish Stout- Biela Vrana Irish Stout - VIII Warmiński Konkurs Piw Domowych Juicy Sour - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Juicy Sour - IV Krakowski Konkurs Piw Domowych - odwołany Juicy Sour - X Krakowski Konkurs Piw Domowych- odwołany Koźlak (Bock) - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Kveik IPA - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Mixed Fermentation Sour Beer - Biela Vrana New England Imperial India Pale Ale - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Niskoalkoholowe NE IPA do 2% alk. - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Owocowy Berliner Weisse - V Beergoski Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-13 czerwiec 2020 Pastry Imperial Stout - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Pils Nowofalowy - Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Pils Nowofalowy - IX Szczeciński Konkurs Piw Domowych Pils Nowofalowy - XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego Piwo kreatywne - VIII Warmiński Konkurs Piw Domowych Piwo niskoalkoholowe - XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego Piwo świąteczne - X Krakowski Konkurs Piw Domowych- odwołany Polish IPA - III Krakowski Studencki Konkurs Piw Domowych - odwołany Polska Pszenica Single Hop - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Porter Bałtycki -  X Krakowski Konkurs Piw Domowych- odwołany Porter Bałtycki - XV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu - przełożony na 26-27 czerwca- odwołany Porter Bałtycki - XIV Pomorski Konkurs Piw Domowych Porter Bałtycki - X Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych Porter Bałtycki z dodatkami - XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego Rauchbock (Koźlak Wędzony) - IV Gwiazdkowy Konkurs Piw Domowych Rauchweizen - VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie - odwołany RIS z dodatkami - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Rosanke - VIII Warmiński Konkurs Piw Domowych Schwarzbier - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Slovak Herbal Ale - Biela Vrana Session IPA - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Session IPA - IV Krakowski Konkurs Piw Domowych - odwołany Sour Double IPA -  X Krakowski Konkurs Piw Domowych- odwołany Sour Fruit Pale Ale - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Stout Owsiany- Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Sweet Stout - Biela Vrana Tmave - VII Międzynarodowy Konkurs Piw Domowych w Chorzowie Wariacja Pale Ale - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Wariacja Stout - X Warszawski Konkurs Piw Domowych Wee Heavy - XI Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego Weizenbock -  X Krakowski Konkurs Piw Domowych- odwołany Weizenbock - XV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu - przełożony na 26-27 czerwca- odwołany Wild Speciality Beer - Biela Vrana Witbier- Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Witbier - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych - przełożony na 12-14 czerwiec 2020 Żytnie IPA- Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych - przełożony na 25-28 czerwiec 2020 Xmas Wheat(Świąteczne Pszeniczne) - IV Gwiazdkowy Konkurs Piw Domowych
  21. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    W tym wątku oraz na  https://www.facebook.com/piwoorg będę informował o postępie prac nad polskim wydaniem książki How To Brew Johna Palmera (ostatnie wydanie z 2017 roku), uznawany za najbardziej komplety poradnik dotyczący amatorskiego warzenia piwa.  Będę na pewno prosił Was o różne sprawy w procesie wydawniczym
     
    Stan wpisu na dzień: 12.02.2020
     
    Premiera: koniec 2020
    Przedsprzedaż: kwiecień/maj 2020
    Dedykowana strona: howtobrew.pl (w trakcie budowy - oddanie 17 luty 2020)
    Cena detaliczna: 80-100zł 
     
     
    Postęp prac:
     
    11.07.2019 - pomysł ?
    28.08.2019 - konsultacje w gronie piwowarskim.
    14.09.2019 - zlecenie zakupu praw w agencji literackiej J.Palmera
    25.11.2019 - draft umowy.
    01.01.2020 - 10-02.2020 - poszukiwanie profesjonalnego biura i tłumacza będącego jednocześnie zaznajomionego z tematyką piwowarską.
    31.01.2020 - podpisanie umowy
    05.02.2020 - prace nad dedykowanym sklepem oraz stroną.
    06.05.2020 - rozpoczęcie tłumaczenia.
    22.06.2020 - rozpoczęcie przedsprzedaży: https://jakwarzyc.piwo.org/jak-warzyc-piwo-kompendium-wiedzy-piwowara-domowego-p-1.html
    01.10.2020 - zakończenie tłumaczenia.
    11.12.2020 - dostawa na magazyn i rozpoczęcie dystrybucji.
     
    CDN..
     

     
     
    FAQ:
     
    P: Czy będzie możliwość zakupu na allegro (w abonamencie Smart)? 
    O: Tak, jak najbardziej. Książka będzie wystawiona jako przedsprzedaż i zakup będzie się kwalifikował na darmową wysyłkę do punktu odbioru. 
     
    P: Czy będzie można zamówić do Paczkomatu lub Paczki w Ruchu?
    O: Będzie możliwość do Paczkomatu, do Ruchu nie przewiduję. 
     
    P: Czy będzie można zamówić książkę za granicę?
    O: Tak, w ramach EU jak najbardziej poprzez Pocztex lub GLS (kosztów nie znam, bo nie znana jest dokłada waga :))
     
    P: Płatność za pobraniem lub PayPal?
    O: W przedsprzedaży nie będzie możliwości zapłaty za pobraniem, PayPal oczywiście tak (jak i Dotpay/PayU lub klasyczny przelew)
     
     
     
     
  22. Super!
    Czeslaw przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    Było kilka pytań na PW, to odpowiem też tutaj oraz zaktualizuję pierwszy wpis o FAQ.
     
    P: Czy będzie możliwość zakupu na allegro (w abonamencie Smart)? 
    O: Tak, jak najbardziej. Książka będzie wystawiona jako przedsprzedaż i zakup będzie się kwalifikował na darmową wysyłkę do punktu odbioru. 
     
    P: Czy będzie można zamówić do Paczkomatu lub Paczki w Ruchu?
    O: Będzie możliwość do Paczkomatu, do Ruchu nie przewiduję. 
     
    P: Czy będzie można zamówić książkę za granicę?
    O: Tak, w ramach EU jak najbardziej poprzez Pocztex lub GLS
     
    P: Płatność za pobraniem lub PayPal?
    O: W przedsprzedaży nie będzie możliwości zapłaty za pobraniem, PayPal oczywiście tak (jak i Dotpay/PayU lub klasyczny przelew)
     
     
     
  23. Dzięki!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od Ravage Trzy Baryłki w Moje przemyślenia.   
    Tzn. w czym jest problem? Mi przy "standardowym" piwie (ok. 12 blg) z ok. 28-29 litrów przed gotowaniem w garze zostaje spokojnie 22-23 litry po gotowaniu i 20 litrów gotowego piwa. Gdzie masz największe straty?
     
    @INTseed @Juniorek
    Jeden lubi czekoladę, a drugi jak mu śmierdzą nogi. Dajcie chłopakowi szansę się przekonać o własnych gustach
  24. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od vmario w Strasznie burzliwa   
    Nie polecałbym mierzenia częstotliwości bulkania. Drożdże to organizmy niewykształcone - nie czytają instrukcji, ile dwutlenku węgla mają dokładnie naprodukować. Zresztą i tak nie potrafiłyby tego przeliczyć na czas, co jaki rurka powinna wydać z siebie odgłos.
     
    Raz będzie bulkało rzadko, raz często, a raz wcale - bo źle zamknąłeś pokrywę. A intensywność i jakość fermentacji zależy głównie od temperatury. Upewnij się, że jest właściwa (na początku w dolnym zakresie widełek, na końcu w górnym).
  25. Super!
    Czeslaw otrzymał(a) reputację od Muchor w Strasznie burzliwa   
    Nie polecałbym mierzenia częstotliwości bulkania. Drożdże to organizmy niewykształcone - nie czytają instrukcji, ile dwutlenku węgla mają dokładnie naprodukować. Zresztą i tak nie potrafiłyby tego przeliczyć na czas, co jaki rurka powinna wydać z siebie odgłos.
     
    Raz będzie bulkało rzadko, raz często, a raz wcale - bo źle zamknąłeś pokrywę. A intensywność i jakość fermentacji zależy głównie od temperatury. Upewnij się, że jest właściwa (na początku w dolnym zakresie widełek, na końcu w górnym).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.