Jump to content

Czeslaw

Members
 • Content Count

  139
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Czeslaw last won the day on March 11

Czeslaw had the most liked content!

About Czeslaw

 • Birthday 09/09/1990

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Domowy Wielka Sowa
 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  22
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No OK, macie rację Kto by czytał przedostatnie zdanie...
 2. No tak, chyba że fraza "z dodatkami" znajdjue się w nawiasie, co może wskazywać na opcjonalność dodatków, a cały dalszy opis to po prostu charakterystyka portera bałtyckiego. Szczerze - ja bym się spodziewał z tego opisu, że raczej porter bez dodatków mieści się w kategorii Dobry porter bez dodatków spełnia reguły zawarte w opisie.
 3. Czy porter bałtycki bez dodatków mieści się w zakresie tej kategorii?
 4. A proszę Cię bardzo. Słody: 4 kg pale ale 0,75 kg wędzonego torfem 0,4 kg karmelowego 150 EBC 0,4 kg płatków owsianych błyskawicznych 0,5 kg jęczmienia palonego Zacieranie: 63C - 40' 72C - 30' wygrzew do 78C Chmielenie: 60' - 22g Magnum 10' - 18g Sybilla Mnie wyszło z tego 16,5 blg. Jeśli trochę za mało treściwe, to celowałbym w nieco wyższe blg i zacieranie na słodko. Drożdże S-04, fermentacja w 18C przez 20 dni. Clou oczywiście stanowi słód wędzony torfem, ja użyłem Viking Malta: https://twojbrowar.pl/pl/surowce/2168-slod-wedzony-torf-1kg.html Proporcja moim zdaniem jest bardzo dobra do tego piwa (12.4% zasypu), ale jakby komuś było za mało dębowej beczki, to pewnie do tych 15-18% można bezpiecznie zwiększyć.
 5. Tak jak napisałem - sądzę, że to zależy od maksymalnego ekstraktu uzyskanego po zacieraniu. Gdyby końcowe rozcieńczanie polegało na zejściu z 14 blg do 12 blg, to zapewne nie. Gdybyśmy schodzili z 24 blg do 12 blg, to raczej tak.
 6. To, co chcesz zrobić, to High Gravity Brewing - metoda stosowana przez koncerny. Tak właśnie się to robi na dużą skalę w celu zaoszczędzenia energii. Jakość piwa w ten sposób spada, ale trzeba powiedzieć, że to dotyczy raczej brzeczki rozcieńczanej kilka razy. Jeśli różnica między maksymalnym ekstraktem wyprodukowanej brzeczki a początkowym ekstraktem fermentacji nie wynosi co najmniej 2-3 razy, to możesz spokojnie to robić. Stosowałem tę metodę bez szwanku. Trzeba jednak pamiętać, że zacieranie jest trudniejsze (gęstszy zacier, większe różnice temperatur między poszczególnymi fragmentami gara), a filtracja może być mniej skuteczna. Podsumowując - można, a jeśli nie masz innej możliwości to wręcz warto. Natomiast różnice w jakości piwa i procedurze produkcji istnieją. Tym większe, im więcej wody dolejesz na koniec.
 7. Aha. Można, pewnie. A po co się to robi?
 8. Wtrącę swoje trzy grosze, które nikogo nie obchodzą: na forum piwo.org powinien być choć jeden dział dotyczący konsumpcji piw z browarów komercyjnych. Jeśli nie ma, to trochę zawłaszczenie domeny piwo.org, może lepsze byłoby piwodomowe.org albo warzeniepiwa.pl ?
 9. Widzę, że data wysyłki do 8 czerwca... To jest data, do której piwa muszą dojść do Pubu Spółdzielczego, czy jak wyślę 8 czerwca i dojdzie 10 to moje piwo weźmie udział? Gdyby w regulaminie były zaktualizowane daty, to pewnie bym nie pytał.
 10. Zastanawiałem się po prostu, czy ktoś zrobił RISa jako trzecią warkę i dziwi się, że smakuje inaczej niż RIS od topowych polskich browarów kraftowych.
 11. No bez przesady że w kanał? Zależy jak dokładnie to smakuje, ale moim zdaniem w kanał powinny iść tylko piwa ewidentnie niemożliwe do wypicia. Przy RISie masz sporą szansę, że to się ułoży z czasem. Aldehyd jest często cechą młodego piwa, z czasem zostaje go mniej. Wprawdzie nie wiem, czy od 4 miesięcy wzwyż może jeszcze zostać zupełnie zutylizowany, ale myślę, że warto spróbować... Btw, czy prawdziwa jest informacja w Twoim profilu, że zrobiłeś do tej pory 3 warki?
 12. Spoko, nie pali się Myślałem po prostu, że wypiłeś i zapomniałeś napisać.
 13. Jak najbardziej w porządku.
 14. No pewnie. To nie zależy od ilości powietrza nad piwem Jak robisz pierwszą warkę, to takie detale IMHO mają nieduże znaczenie. Nawet jak wyjdzie trochę utlenione, i tak wypijesz z przejęciem.
 15. Robił ktoś APA lub IPA na tym? Producent twierdzi, że świetnie się nadają.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.