Jump to content

Czeslaw

Members
 • Content Count

  86
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Czeslaw last won the day on June 18

Czeslaw had the most liked content!

About Czeslaw

 • Birthday 09/09/1990

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Domowy Wielka Sowa
 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  15
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Szczerze mówiąc, nie rozumiem wiadomości. Chwalisz się dystrybutorem (gratulacje) czy pytasz o ilość cukru do refermentacji? Co to ma wspólnego ze sobą w ogóle? Z refermentacją jest tak, że zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. 4 g na 0,5 l jest OK, jeżeli jesteś pewien, że fermentacja się skończyła, a piwo ma mieć wysokie wysycenie. Jeżeli chcesz średnie wysycenie, to 3 g / 0,5 l, a niskie to 2 g / 0,5 l. Tylko że Twój dystrybutor (jakkolwiek by nie działał, bo o tym nie mam pojęcia), nie ma żadnego wpływu na ilość cukru do refermentacji.
 2. No to za wysoko, ale bez tragedii. W takim razie słusznie zwróciłem na to uwagę, bo wszyscy wcześniejsi przedmówcy założyli, że fermentacja przebiegała w 28 stopniach. To by skutkowało kompletnym kwasiżurem o smaku zgniłych jabłek połączonych z najtańszym płynem do spryskiwaczy.
 3. A jeszcze jedno pytanie. Całą fermentację przeprowadziłeś w 28 stopniach czy w takiej temperaturze tylko zadałeś drożdże? Bo jeśli nie schłodziłeś brzeczki wystarczająco, ale w pomieszczeniu miałeś np. 15 stopni, to wcale nie tak źle zrobiłeś. Oczywiście nie jest to rozwiązanie optymalne, bo chłodzi się do poniżej 20 stopni, ale pytanie brzmi raczej, jaka była temperatura brzeczki w momencie początku fermentacji, a nie w momencie zadania.
 4. Tak. Diacetyl powstaje w każdej fermentacji piwa i w każdej temperaturze. Oczywiście nie zawsze w tej samej ilości. Diacetyl jest pokarmem dla drożdży, tzn. mogą z niego odzyskać trochę energii gdy nie ma już zbyt wiele cukru. I to właśnie dzieje się pod koniec fermentacji. Proces taki przyspiesza lekkie podniesienie temperatury, stąd ostatnia uwaga kolegi @Grzegorz Żukowski.
 5. Funkcjonuje, ale jak tak dalej pójdzie, to pewnie już niedługo. Myślę, że większość aktualnie obecnych piw może być już niepijalna ze względu na upływ czasu...
 6. Potrzebuję gęstwy S-23 albo W-34/70. Wrocław albo okolice. Stawiam dobre piwo, bo swojego pijalnego póki co nie mam Wciąż aktualne jakby coś - 27.10
 7. Sorry za głupie pytanie, ale jak to dokładnie działa? Czy to ma wyjście 220V, do którego podłączasz kabel od lodówki? Czujnik temperatury przymocowujesz do fermentora i to wszystko?
 8. Tak. Ale to akurat moje personalne preferencje, inni piwowarzy mogą woleć nie pojawić się na liście z takim wynikiem. Szkoda kręcić dalej gównoburzę - spróbowałem swojego pilsa i sam wyczułem w nim wady. Musiały się pojawić w ostatnich tygodniach. Piwo ma już prawie pół roku i nie starzeje się najlepiej. Dostałem metryczkę i wszystko się zgadza z moimi osobistymi odczuciami, więc ze swojej strony nie mam żadnych zarzutów do sędziowania. A czy można było przepuścić więcej piw? Nie wiem, mojego na pewno nie
 9. Skoro ja nie powinienem braku awansu do finału postrzegać jako dyskwalifikacji, to Ty nie odbieraj moich postów jako krytyki konkursu Tak się składa, że jestem wymieniony z imienia i nazwiska jako autor wadliwego piwa. Jak wszyscy, którzy są uczestnikami eliminacji, a brakuje ich w finale. W ogóle nie kupuję tego argumentu.
 10. Dzięki Chłopaki za odpowiedzi (zwłaszcza Dazhdbog) Nie zamierzam się oczywiście zniechęcać. Dziwne, żebym w pierwszym sezonie warzenia odniósł jakikolwiek sukces. Po prostu dziwne mi się wydaje, że aż tylu piwowarów nie potrafi uwarzyć czeskiego pilsa ani nawet portera Ale skoro tak uważacie, to zapewne tak jest. Czekam na metryczkę z niecierpliwością. Pozdrawiam.
 11. .Hmm. Przytoczę ze swojej wiadomości: "drugi raz startowałem w takim konkursie" " jestem niedoświadczonym piwowarem" To jestem Twoim zdaniem nowy czy nie nowy? Jeśli serio kryteria eliminacyjne są tak kosmiczne, że 90% piw odpada, to sens brania udziału w takim konkursie poniżej 10 sezonu warzenia jest bardzo wątpliwy... Słyszałem, że w piwowarstwie domowym trzeba się zderzyć z sytuacją, w której wydaje Ci się, że robisz dobre piwa, a okazuje się, że jednak nie do końca. Jestem na to w pełni gotowy i nie pytam, dlaczego moje odpadło. Natomiast jeśli odpada 13 pilsów z 15 i 31 porterów z 38, to warto zadać pytanie, z czego to wynika. Powiem tak - zawodowo zajmuję się organizacją imprez (oczywiście zupełnie innego typu) i gdyby u mnie zgłosiło się do konkursu 15 osób, a 13 zostało zdyskwalifikowane, to na pewno uznałbym to za problem i próbował sprawić, żeby w przyszłych edycjach poziom był jednak wyższy lub kryteria przestrzegane nieco mniej surowo. Pytam też o to, czy ten konkurs był wyjątkiem, czy możeto normalne i zawsze taki jest współczynnik odrzuceń
 12. W sumie dopiero drugi raz startowałem w takim konkursie i mam pytanie. Czy to jest normalne, że w eliminacjach odpada prawie 90% piw? Naprawdę aż taki niski poziom był, że raptem 2 pilsy zgadzały się ze stylem? Czy sędziowie są tak surowi i na siłę doszukują się wad? Moje piwo na pewno nie było idealne, ale jestem niedoświadczonym piwowarem i biorę pod uwagę, że zapewne nie jestem w stanie wyczuć różnych mankamentów. O niczym nie świadczy nawet, że to bodaj najlepsze piwo jakie do tej pory zrobiłem, smakuje mi i wszystkim znajomym, a jak przestudiowałem opis stylu w PSPD to moim zdaniem nie ma się do czego przyczepić. Moim osobistym zdaniem może konkurować z górną półką kraftowych pilsów, w których notabene również zdarzają się wady. Rozumiałbym, gdyby moje piwo odpadło, bo sędziowie wyczuli w nim wadę, o której nie miałem pojęcia. Ale tu nie chodzi tylko o mnie, a o liczbę uczestników zakwalifikowanych do głównego konkursu. Serio, raptem DWA PIWA spełniały wymogi? To jakie są wymagania, browar musi mieć gwiazdkę Michelin? Domyślam się, że na taki konkurs piwowarzy raczej nie wysyłają jakichś gniotów, bo po co mieliby to robić? Wiadomo, że część musi odpaść bo są niezgodne ze stylem, mają dyskwalifikujące wady itd., ale czy czasem nie poszło to w złym kierunku? Ciekawe, co by się stało, jakbym przysłał na konkurs zakamuflowanego komercyjnego pilsa uważanego za klasykę gatunku i mającego świetne opinie wśród beer geeków. Strzelam, że też mógłby się nie dostać Bo wiecie, tutaj nie tylko piwowarzy są rozgoryczeni, ale przede wszystkim nie świadczy to dobrze o poziomie i renomie konkursu... Moje pytanie brzmi - czy naprawdę dostaliście tak słabe piwa i nic się nie dało z tym zrobić, czy sędziowie określili kosmiczne wymagania, których prawie nikt nie spełnił? Przed konkursem szumnie informowaliście o nagrodach ufundowanych przez partnerów za I, II i III miejsce. Ciekawi mnie, jak rozwiążecie kwestię III miejsca, skoro nawet tyle piw ostatecznie nie wystartowało Serdecznie i bez cienia ironii gratuluję zwycięzcom. Musicie być naprawdę dobrzy w te klocki, bo jak widać większość piwowarów domowych się kompletnie nie zna na swoim hobby iw wysyłają na konkurs kwasiżury, które nawet przez eliminacje nie dają rady przejść.
 13. Domyślam się, że jest to często zadawane pytanie, ale zadam je i tak. Czy fakt, że mimo opłacenia wpisowego moje zgłoszenie wciąż widnieje jako nieopłacone, powinien mnie zaniepokoić? Opłaciłem zgłoszenie już dość dawno temu i jest nieopłacone, tymczasem piwo wysłałem dopiero wczoraj i status zmienił się już na "Odebrane".
 14. Ojoj, ale sezon ogórkowy się zrobił. Byłem wczoraj. Zabrałem: Browar Prokrastynacja - Belgian Pale Ale 16.03.2019 Browar Glamdring - Smoked Russian Imperial Stout, but. ok. 10.01.2019, depozyt 25.03.2019 Przyniosłem: Browar Wielka Sowa - APA Smerf (American Pale Ale), but. 3.02.2019, depozyt 22.07.2019 Browar Wielka Sowa - Wytchnienie Krecika (Pils Bohemski), but. 25.05.2019, depozyt 22.07.2019 Aktualny stan depozytu: Browar Skajo - Dyniowe z przyprawami, butelkowane listopad 2018, zostawione 9.03.2019 Browar Prokrastynacja - Sweet Stout, styczeń 2019 Browar Prokrastynacja - Pieprzony stout, styczeń 2019 Browar Wielka Sowa - Summer Ale 5.01.2019 Browar Wielka Sowa - APA Smerf (American Pale Ale), but. 3.02.2019, depozyt 22.07.2019 Browar Glamdring - Traditional Bock, but. 17.02.2019, depozyt 25.03.2019 Browar Rojber - FSS tonka, but. 23.02.19, depozyt 14.03.19 Browar Prokrastynacja - Strong Bitter, 16.03.2019 Browar Talip - Cherry Sour ALE 27.04.2019 Browar Prokrastynacja - Berliner weisse 25.05.2019 Browar Wielka Sowa - Wytchnienie Krecika (Pils Bohemski), but. 25.05.2019, depozyt 22.07.2019 Browar Prokrastynacja - Belgian Pale Ale Aromat: likier, czekoladki z alkoholem (Baryłki), arak, aromat do ciasta. Dość poważna jest też niestety stara szmata/mokry karton. Smak: według mnie bardzo fajny. Głównie ziołowe i przyprawowe fenole, przyjemne i niesamowicie pijalne. Dość lekkie i rześkie. Wyczuwalne nuty alkoholowe i nie jest to niestety czysty zapach etanolu. To, co osobiście próbowałbym poprawić i z czym sam się zderzam w swoich piwach, to utlenienie - bo wydaje mi się, że w Twoim piwie również ono odpowiada za aromat mokrego kartonu. Próbowałeś może kwasu askorbinowego (witaminy C) jako przeciwutleniacza? Ja w ostatniej warce go zastosowałem do rozlewu, ale efekty są mi póki co nieznane. Ponadto moim zdaniem uciekła trochę temperatura fermentacji, czuć fuzle. Aromat chusteczek odkażających do ran, czyli izopropanol Jeszcze wyższe alkohole również pachną podobnie. Piwo moim zdaniem na plus, mimo obecnych wad. Jego pijalność przeważa szalę na korzyść Browar Glamdring - Smoked Russian Imperial Stout Piana średniopęcherzykowa, chwilę się utrzymuje. Nagazowanie jak na RISa średnio wysokie. Suszona śliwka, paloność, chlebowość skontrowana goryczką. Lekka wędzoność, niski poziom jak na piwo zrobione z użyciem słodu wędzonego torfem. Aromat ciastek i czekolady, bardzo ładny. Jak nie lubię piw wędzonych (wziąłem je dla dziewczyny), tak to jest naprawdę w porządku i mi podeszło. Ma to związek z tym, nie czuć za bardzo torfowej wędzonki Planowałeś taki delikatny efekt czy tak wyszło? Moim zdaniem bardzo fajne piwo. Z wad niestety również czuć wyższe alkohole i ich estry Temperatura fermentacji musiała być leciutko zbyt wysoka przez jakiś czas. Dzięki za możliwość degustacji Mimo lekkich wad czuję się usatysfakcjonowany swoim wyborem Pozdrawiam i polecam swoje piwa!
 15. @Helcik Bardzo dużo masz tego chmielu. Właściwie każdy z rodzajów może być użyty samodzielnie, więc pytanie co Ci smakuje. Single hop APA lub IPA na Amarillo może być spoko. A co byś powiedział na Amber Ale? Dokup np. pale ale i wiedeńskiego i wrzuć ten CaraAroma. Chmielenie Marynka na goryczkę i Amarillo na aromat, również na zimno. Możesz też celować w stouta i wrzucić palony jęczmień. Tam chmielenie i tak jest symboliczne, więc wystarczy Ci Target i Marynka. @Kochan Z takiego zestawu to możesz bardzo dużo styli zrobić. Czeskie pilsy, niemieckie lagery, polskie ale. Jak dokupisz jakieś amerykańskie chmiele, to APA lub IPA. Możesz też pójść w piwa brytyjskie - ESB, golden ale, do nich musiałbyś kupić chmielu brytyjskiego który jest jeszcze tańszy niż amerykański. Zwróć też uwagę, że masz 7,5 kg słodów wysokoekstraktywnych (nie ma takiego słowa :P). Jeśli chcesz zrobić 20 litrów piwa, to myślę, że nie przesadzę zbytnio, jeśli powiem, że spokojnie z tego uzyskasz ekstrakt początkowy rzędu 18 blg, a tu już wchodzimy w piwa mocniejsze - np. Imperial IPA.
×
×
 • Create New...