Skocz do zawartości

witur

Members
  • Postów

    383
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od monodem w Nalewanie nagazowanego piwa z kega do butelek   
    Kupiłem też  to na aliexpres. Miało być niby pod butelki szklane ale jak wepnę butelkę to jakaś luźna w tym wszystkim jest nie wiem jak to będzie jak będę miał to na stelażu . Leży to juz prawie rok nie ma czasu kiedy się za to zabrać ..
     
    Dokładnie ten :
     
    https://pl.aliexpress.com/item/1005002935008262.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.25281c24GrPQCT&gatewayAdapt=glo2pol
  2. Dzięki!
    witur otrzymał(a) reputację od Alanl w grainfather   
    Tak nawet w starszych.  Przy tak dużym zasypie wydajność jest na prawdę słaba. Możesz się ratować mieszając co jakiś  czas zacier 
  3. Dzięki!
    witur otrzymał(a) reputację od smerf08365 w Obsługa systemu Cornelius keg   
    Poszukaj tutaj.
     
    https://allegro.pl/uzytkownik/kegpepsi
  4. Dzięki!
    witur przyznał(a) reputację dla Ryba46 w Nagazowanie piwa w kegu   
    Witam,
    widzę na wielu forach, że jest problem z właściwym określeniem poziomu nagazowania itp.
    W załączniku plik z arkuszem kalkulacyjnym, który pozwoli dobrać ciśnienie w zależności od aktualnej temperatury napoju oraz oczekiwanego stopnia nagazowania.
    Stopień nasycenia CO2 dla piwa "kupnego, korporacyjnego" to ok. 5,5 g/L (grama/litr).
    Tam jednak piwo nie zawsze osiąga oczekiwane nasycenie w sposób naturalny więc stosuje się nagazowanie (najczęściej) w przepływie.
    W domowych warunkach raczej nie do osiągnięcia więc trzeba inną metodą: właściwe ciśnienie w zbiorniku + czas (tym dłuższy im mniejsza cyrkujacja napoju oraz mniejsza powierzchnia kontaktu CO2 z napojem).
    Wykonywaliśmy kiedyś (jako firma) modernizację saturatora napojów z algorytmem sterowania wg wzoru z załącznika i wszystko się zgadzało. Jedynie proces przebiegał w lekko odmienny sposób (coś pomiędzy przepływym a statycznym nasycaniem): do zbiornika ciśnieniowego podawany był napój czymś w rodzaju deszczownicy - uzyskiwano w ten sposów duuużą powierzchnię kontaktu produktu z CO2. Ciśnienie w zbiorniku było utrzymywane na poziomie zależnym od oczekiwanego nasycenia i wyliczonym w funkji temperatury produktu.
     
    Należy mieć na uwadze, że wyliczone ciśnienie to wartość ciśnienia nasycenia czyli - produkt o danym nagazowaniu bardziej nie będzie się nasycał ani odgazowywał.
    Jeżeli będziemy mieli w zbiorniku produkt niegazowany i naprężymy zbiornik do danego ciśnienia to proces nagazowania będzie przebiegał początkowo szybko i stopniowo zwalniał w miarę osiągania nasycenia. I tak do nieskończoności...
    Chcąc osiągnąć szybsze efekty - należy podać trochę wyższe ciśnienie.
    No i nie wystarczy raz na początku napuścić ciśnienia i czekać - po pewnym czasie CO2 zostanie wchłonięte więc dopuszczanie należy powtarzać lub na stałe podpiąć CO2 z reduktora.
    przeliczniki_FormulaCO2.xls
  5. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla Gąska w Browar Angry Goose   
    Po 8 latach postanowiłem spróbować jeszcze raz i zacząć wszystko od nowa... No dobra decyzja o powrocie do warzenia zapadła trochę wcześniej. Żeby być bardziej precyzyjnym to pod koniec roku 2021 zacząłem powoli kompletować graty. No cóż trochę czasu mi to zajęło, ale uznałem, że nie ma pośpiechu, a samo projektowanie, majsterkowanie i składanie całego sprzętu stało się dla mnie nowym hobby samo w sobie. Na szczęście dla mnie forum piwo.org wciąż ma się dobrze i z tego miejsca dziękuje wszystkim, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem przyczynili się do poszerzenia mojej wiedzy na temat piwowarstwa domowego. Szczególnie dziękuję: Bartpianista, Sprawek, Robert87, anatom, za aktywny udział w tworzeniu mojego browaru od podstaw. 
    Postawiłem, trochę karkołomnie na instalację typu HERMS. Wiem, że istnieje dużo prostszych rozwiązań szczególnie dla chcących warzyć na balkonie, ale każdy ma co lubi.
    Krótko na temat sprzętu. 
    HERMS sterowany CraftbeerPi 4 zbudowany z trzech garnków 50L, napędzany grzałkami od Sprawka: HLT 3500W, warzelna 3500W i dwoma pompami magnetycznymi MP-15r.
    W HLT spirala 15m rurki o średnicy 12mm i grubości 1mm. W zaciernej fałszywe dno 1,5mm grubości ze szczelinami 0,7mm. Sporo armatury , wszystko skręcane i połączone szybkozłączami typu Kamlock. Stelaż z profili aluminiowych zrobiony tak żeby można było między warkami trzymać sprzęt złożony za drzwiami.  Chłodnica przeciwbieżna stalowa. Fermentacja  w Fermzilli 55l. Wyszynk kegi cornelius i kolumna na 2 krany.
    Czekam już tylko na sprzyjające warunki atmosferyczne i zaczynam właściwe testy.
    Jeśli ktoś kiedyś trafi jakimś cudem na ten post i chciałby dopytać o jakieś sprawy sprzętowe itp to serdecznie zapraszam i służę doświadczeniem.
     




  6. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od pwicz w Burzliwa we wiadrze, cicha pod ciśnieniem   
    Wchodzi 
  7. Haha
    witur otrzymał(a) reputację od Mijnheer w grainfather   
    Dzięki że mnie wręczyłeś.
     
    Nie lubię walczyć ze sztuczną inteligencją 
  8. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla mario1973 w Wysładzanie zimną wodą   
    Widzę że z natury jesteś osobą której racje zawsze muszą być na wierzchu. To jaką masz temperaturę CWU to Twoja sprawa. Tak oprócz mydła używam także wody, ciepłej wody. Kolega fotohobby jasno określił sposób namnażania legionelli. Pewnie byś to wiedział jakbyś się wysilił i zasięgnął wiedzy nawet z Wikipedii a nie zamieszczał kąśliwe uwagi. 
  9. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla Pingwinho w Mech irlandzki - jak? warto?   
    Żadne z tego rozbieżności. Polskie sklepy dają 3-5g, Palmer 2.5g na typową warkę 20l. Nie ma co tego na wadze odważać - 1 łyżdczka wystarczy.
    Różnica czasu między 10 a 20 minut również jest pomijalna.
    Uwodnienie - polecam, wg. mnie nieco lepiej wtedy działa - albo można dać bliżej wyłączenia palnika.

    PS. Whirlfloc to jest to samo co mech irlandzki. Wrzucasz pół tabletki na 20l na 10-15 minut i wsio. Zajmuje mniej miejsca i nie śmierdzi.
  10. Dzięki!
    witur przyznał(a) reputację dla MistrzSuspensu w White Labs - WLP644 "Saccharomyces Bruxellensis" Trois   
    Pod tym względem są takie jak inne udomowione Saccharomyces Cerevisae.
  11. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla Bergie w KPD w Bojanowie, 27-28.08.2022   
    Jaka znowu promocja PSPD? xD Prosimy tylko o podanie takiego tytułu wpłaty na zrzutkę, który pozwoli nam bez żadnych wątpliwości zidentyfikować uczestnika konkursu na stronie zrzutki. Wpłata na zbiórkę na zrzutka.pl jest - co potwierdzili nam rodzice Grzesia - najbardziej efektywnym finansowo sposobem wsparcia, tj. pobierane są relatywnie najmniejsze prowizje operatora w porównaniu z indywidualnymi kontami w fundacjach charytatywnych. Przed podjęciem tej decyzji pytaliśmy rodziców chłopca, jak technicznie ma się odbywać przepływ tych pieniędzy. Wskazali nam ten konkretny sposób jako najskuteczniejszy. I pieniądze w żaden sposób nie przechodzą przez nas jako stowarzyszenie.
     
    A jeśli znasz lepsze sposoby na robienie dobrych rzeczy - z chęcią się o nich od Ciebie dowiemy, bo Twoje malkontenctwo na wszelakie tematy jest nam już doskonale znane.
  12. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla smola w Lager wiedeński - fermentacja pod cisnieniem czy klasyczna?   
    Rozwiniesz proszę?
  13. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od Łachim w Lager wiedeński - fermentacja pod cisnieniem czy klasyczna?   
    Kiedyś nikt nie słyszał  bloczkach gazobetonowych i domy budowali z gliny , dzisiaj jest taka technologia więc dlaczego by z niej nie korzystać ?
     
    Moim zdaniem o wiele lepszym sposobem będzie użycie drożdży lagrowych pod ciśnieniem   
    Fermentuje pod ciśnieniem lagery w 15 C  i jestem bardzo zadowolony z efektów  
  14. Dzięki!
    witur otrzymał(a) reputację od Jastrząb w Zbieranie gęstwy z petainera   
    Zrób  tak jak kolega napisał  i będziesz  zadowolony. 
  15. Haha
    witur otrzymał(a) reputację od Mir As w Pomożecie wybrać kocioł/automat zacierny do 2 000zł?   
    O to właśnie chodzi w budżetowych kociołkach  ''zawsze coś'' .  Owszem ja do swojego Gf'a też zainwestowałem  - sitko  do zaparzania herbaty za 3zl.
  16. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od grandfso w Mój pierwszy pils wyszedł mętny - co poszło nie tak?   
    Następnym razem użyj żelatyny i będzie Pan zadowolony. 
  17. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od Łachim w Mój pierwszy pils wyszedł mętny - co poszło nie tak?   
    Następnym razem użyj żelatyny i będzie Pan zadowolony. 
  18. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla repcak92 w Suszenie drożdży   
    (Oryginalnie zamieszczone tutaj: link)
    Postanowiłem zrobić bieda-eksperyment i sprawdzić, jak kveiki ożywają po dłuższym przechowywaniu w formie suszonej.
    Wybrałem Hornidal, bo akurat miałem dużo paczek.

    Co zrobiłem?
    W skrócie - uwodniłem trochę, po kilku godzinach pooglądałem pod mikroskopem.
    Z góry przepraszam za jakość zdjęć - robione telefonem przez okular mikroskopu, potem przycinane. Wyszło, jak wyszło. Coś tam widać.

    Trochę szczegółów:
    1. Kveiki miały dokładnie 1 rok, 8 miesięcy i 18 dni (626 dni) od suszenia.
    2. Suszyłem gęstwę prosto z piwa, bez przemywania. Piwo AIPA 14,4 Brix, fermentacja w 30°C. Od warzenia do suszenia minęło 20 dni.
    3. Suszenie odbywało się na suszarce do grzybów, na papierze do pieczenia. Z dwóch trybów suszenia użyty został ten wolniejszy.
    4. Drożdże były spakowane próżniowo w małe paczki, cały czas trzymane w lodówce.
    5. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, czy był to Hornidal izolat, czy Hornidal blend. Nie bardzo mogę odkopać, skąd te drożdże były.
    6. Wybarwione błękitem metylenowym, oglądane bezpośrednio po wybrawieniu, ok 4 godziny od wsypania suszonych drożdży do wody.

    Na jednym ze zdjęć (2) widzicie, jak wyglądają suszone u nas drożdże. Niezbyt optymistycznie - spore, cienkie i bardzo ciemne kawałki.

    Kolejne (1) zdjęcie przedstawia, co można było zaobserwować w słoiczku po wrzuceniu suszu do wody i odczekaniu kilku godzin. Wygląda dużo bardziej optymistycznie, ewidentnie podzieliło się to na warstwy. Trochę osiadło, trochę pływa. Chyba będą żyć.

    Kolejne (3) zdjęcie pokazuje drożdże wzięte z warstwy kremowej, ponad tym ciemnym osadem. Spodziewałem się najlepszych rezultatów. Duże zaskoczenie, trudno było znaleźć niewybarwioną (żywą) komórkę. Mogłem źle trafić, za słabo pobełtać.

    Ostatnie (4) zdjęcie pokazuje próbkę pobraną po wybełtaniu zawartości słoiczka. Widać sporo syfu (dużo osadów, do zdjęcia wybrałem dość czystą okolicę), jest też dużo więcej komórek. Bez liczenia (w końcu to bieda-eksperyment) można ocenić, że grubo ponad połowa wygląda na żywe.

    Wnioski
    Generalnie po prawie dwóch latach drożdże nadal nadają się do zadania ich do brzeczki (choć raczej zrobiłbym starter).
    Wydaje mi się, że byłoby dużo lepiej, gdybym wysuszył przemytą gęstwę.
    Mimo wszystko jest lepiej, niż myślałem.
     
        
  19. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla Krzyżak w anteks piwowarzy   
    Tak się składa, że używam m.in. Fermentaurusa SnobNose i chmielę w nim na zimno, więc wiem o czym piszę.
     
     
    Pewnie niewiele, więc mało się nim przejmuję.
     
     
    heheh zawartość CO2 w powietrzu, to zaledwie 0,04%, więc nie ma co tego porównywać z zamkniętym fermentorem.
     
     
  20. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od PawelJumper w grainfather   
  21. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od Łachim w Niska wydajność zacierania i za duże wygotowanie   
    To powinieneś właśnie zacząć od ph ?
  22. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od oli97 w Pabianicki Browar Domowy Biniauer   
    Podziwiam  ludzi  z tymi butelkami pudłami itp , na  prawdę koszt używanej lodówki to 100-200 zł i problem znika   Polecam poszukać na olx jakieś używki nie  będziesz żałował 
  23. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla zasada w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    A jaki to ma związek z pytaniem?
  24. Super!
    witur otrzymał(a) reputację od ko20 w Czy drożdże przetrwają cold crash?   
    Nie będziesz miał żadnych problemów z refermentacja
     
    . Ja CC robię głównie po to żeby pozbyć się chmielin z  toni . 
  25. Super!
    witur przyznał(a) reputację dla Willow w Nalewanie nagazowanego piwa z kega do butelek   
    Anteks, czy Ty zawsze MUSISZ się odezwać na KAŻDY temat?
    Temat jest o beer gunie, którego ludzie używają z sukcesem. Jakbym chciał zapytać o nalewarkę przeciwciśnieniową, to pytałbym w temacie o nalewarce przeciwciśnieniowej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.