Jump to content

rafi123

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A co jakby zamówić Starsan ze Stanów? Trochę to będzie kosztować ale może większa ilość się opłaci? Jak to się ma do prawa UE, które zabrania tego środka? Nie zostanie to skonfiskowane czy coś?
 2. Cześć, Wczoraj warzyłem piwo i zapomniałem dodać 600 gram cukru na ostatnie 15 min gotowania, dzisiaj sobie to uświadomiłem. Drożdże już pracują. Zostawić tak jak jest czy przegotować ten cukier, schłodzić i wlać do brzeczki?
 3. Cześć, Mam pytanie, jak odkręcić dwa elementy z kranu zaznaczone na rysunku?
 4. Miałbym jeszcze jedno pytanie odnośnie wyszynku piw. Mam jeden kran i jedną "linię", czy mogę jej używać do piw "czystych" i dzikich? Przy założeniu polewaania piwa co1-2 dni Chyba w tym czasie nic sie nie stanie z piwem w linii? Zresztą można te troche zlać do szklanki i wylać?
 5. Super pomysł !! Bardzo dziekuje, tak właśnie zrobię Najlepszy i najbezpieczniejszy pomysł Mam sporo miejsca w piwnicy wiec myślę, że zrobię trzy zestawy, każdy fermentor różny żeby się nie pomylić, obok każdego zestawu kraty z butelkami pod dany zestaw Tylko czy można lać piwo dzikie do butelek po innym dzikim? Nie zrobi się z tego jakiś dziwny blend drożdży?
 6. Nie chce traktować owoców NaOH, piszę, że fermentory tak dezynfekuję. Tak jak wspominałem, bardziej boję się wpływu drożdży z owoców na przyszłe warki. Może faktycznie osobny fermentor to dobry pomysł, a raczej 2 osobne fermentory, jeden na fermentację, drugi na rozlew, dzięki temu mógłbym też się bawić ogólnie z dzikusami (po dokupieniu szklanego balona). Chociaż parę osób mnie przestraszyło, że raz wprowadzone dzikusy do browaru mogą sprawić, że piwa będą się później zakażać mimo dezynfekcji - zostają w ścianach/powietrzu czy coś Miałeś osobny sprzęt (wiadra, wężyki)? Jeśli nie, to wpłynęło to jakoś na przyszłe piwa?
 7. Chciałem zadać pytanie odnośnie owoców, ale nie będę zakładał nowego tematu. Chciałbym wrzucić maliny do witbiera na cichą jednak boję się tego co może na nich być (dzikie drożdże). Fermentuję w plastikowych wiadrach i nie tyle boję się zakażenia tego witbiera, co tego, że te drożdże zostaną w fermentorze i będą psuć kolejne piwa. Podobnie sprawa się ma z wężykami, rurką do rozlewu, hopspiderem i butelkami do których będę rozlewał piwo. Chciałem te owoce na chwilę podgrzać, ale z tego co znalazłem na forum może nie mieć to sensu (link - Undeath pisze, że żeby zdezynfekować owoce trzeba by je bardzo długo gotować). Może desprej by pomógł? Rozłożym bym owoce na tacce i spryskał desprejem? Tylko nie wiem czy taka ilość despreja w piwie będzie dobra. Generalnie fermentory traktuję NaOH (wlewam 1-2l na dno i potrząsam fermentorem), następnie StarSan do dezynfekcji.
 8. Cześć, Mam butlę CO2 do kegów i mam pytanie czy istnieje możliwość wstrzyknięcia CO2 do fermentora np podczas fermentacji cichej albo zakwaszania? Chodzi mi na przykład o przelanie piwa do fermentora, wrzucenie chmielu, skierowanie węża z reduktora w kierunku fermentora i odkręcenie gazu. Da to coś? Wydaje mi się, że gaz powinien osiąść na powierzchni i piwo nie będzie miało kontaktu z powietrzem?
 9. Dzięki wszystkim za odpowiedź, uspokoiliście mnie I już żadnego mycia śrutownika
 10. Dzięki ! Odnośnie żelaza chodzi mi o to czy nie pojawi sie z powodu tej rdzy
 11. Cześć, Chyba sobie zepsułem śrutownik. Po każdym śrutowaniu myłem go wodą, wycierałem i zostawiałem w pokoju na dzień do wyschnięcia. Dzisiaj zauważyłem, że na tarczy korpusu pojawiła się rdza (tak mi się wydaje, może to resztki słodu z poprzedniej warki, ale nie wydaje mi się). Czy można nim dalej śrutować? Czy może to skutkować pojawieniem się żelaza w gotowym piwie? Od teraz będę śrutownik wycierał suchą szmatką po śrutowaniu Dzięki za pomoc
 12. Miałbym je chłodzić jeszcze przed schładzarką?
 13. Mam pytanie odnośnie kegów. Mam małe mieszkanie z żoną i chciałbym mieć kran. Piwo warzę w domu u rodziców, bo tam nawet nie miałbym gdzie sprzętu trzymać. Na siłę dałoby się znaleźć miejsce na mały kegerator, ale ostatnio zastanawiałem się nad schładzarką Lindr PYGMY 25. Ile można by trzymać piwko w petainerze przy schładzarce? Będzie w temperaturze pokojowej, więc w lato może mieć nawet 25 stopni - nie utleni się zbyt szybko? Podejrzewam, że opróżnię taki keg w miesiąc. Ma ktoś jakieś doświadczenia z przechowywaniem piwa w petainerze w temp. pokojowej? A druga sprawa - patrząc na to, że lałbym piwo z kranu 3-4 razy w ciągu tygodnia, odpinać głowicę od kega? Czy może być na stale zaciśnięta na kegu?
 14. Czy słody powrócą do sklepu czy to już temat zamknięty?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.