Jump to content

MEN3L

Members
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. C l7noDzień dobry piwowarzy. Po kilkudziesięciu warkach górniachow nadszedł czas na pierwszego dolniaka - Porter 20blg. Nurtuje mnie kwestia drożdży, nigdy wcześniej nie używałem drożdży płynnych, a padło na FM31 Bawarska dolina. Czy przed zadaniem drożdży mam z nich robić jakiś starter czy po prostu wlać zawartość do fermentora? W planie mam ~25l piwa i kupione 2 fiolki drożdży. Niestety nie mam czasu żeby robić jakieś lekkie piwa dla pozyskania gęstwy.
 2. Literówka z autokorekty. Oczywiście gęstwa była w lodówce.
 3. Dzięki za odpowiedzi. Dodam jeszcze tylko że to była moja pierwsza przygoda z infekcją w piwie. Jest możliwe że ta infekcja wzięła się z gęstwy? Na przykład była za stara? Miała około miesiąca cały czas trzyma Na w lodówce i nie otwierana. Pachniała ładnie. Chyba też czas kupić starsan, teraz dezynfekuje oxi i desprej. Zabutelkowałem 4x1.5l w butelkach patentowych bo szkoda mi było wylać. Reszta poszła do znajomego na przetworzenie
 4. Siemka Mam problem z infekcją w stoucie 13blg. Robiłem na próbę 1 warkę do dwóch fermentorów gdzie jedną zaszczepiłem sucharami a drugą gęstwą (us05) żeby sobie porównać. Po 2 tyg cichej piwo z suchych było czyste i klarowne na powierzchni a z gęstwy wyglada tak. W smaku nie widzę wielkiej różnicy między nimi. Ale wygląda paskudnie. Jeszcze wczoraj były na powierzchni spore bomble. Kanał?
 5. Dzięki za odpowiedzi. Myślałem właśnie o filtratorze rurkowym, spróbuje w którąś wolną sobotę sobie taki zrobić wraz z deszczownicą, podobną do takiej jak ma Scooby. Słody zamawiam śrutowane. Jeśli chodzi o przerwy to robię zawsze tylko dwie, jedną w 63-67'okolo 1h w zależności od piwa i druga 72' 20min. Z surowców niesłodowanych używałem dotychczas tylko płatków owsianych i żytnich, z czyms takim ze filtracja staneła nie mialem do czynienia. Następną warke spróbuje z mieszaniem, i dam znać jak poszło. Pozdrawiam!
 6. Witam Od kilku warek zacząłem zacierać infuzyjnie w coolerze 55l Jako filtrator zamontowany sracz wężyk nieco grubszy (Ok 20mm średnicy) o długości około 1m. Mam duży problem z wydajnością bo przy zasypie około 8kg uzyskałem 30l brzeczki 14blg to jest jakieś 55% W skrócie opis zacierania: Wlewam 24l wody o temperaturze 74 stopni, daje chwilę żeby termos się nagrzał, wrzucam słody. Temperatura ustala się na około 64.5 stopnia. Zamykam wieko, zacieram 1h (Próba jodowa negatywna). Dolewam 3l wrzątku, mieszam całość, zamykam wieko na 20min (temperatura rośnie do około 71 s
 7. Witam Nurtuje mnie kwestia chmielenia w 0' tzw. Whirpool. A mianowicie, po dodaniu chmielu kręcimy chłodnicą tak długo, aż brzeczka schłodzi się do pożądanej temperatury, czy tylko jakiś czas (na poczatku lub na końcu)? Proszę o wyjaśnienie Pozdrawiam!
 8. Dzięki bardzo za odpowiedź! Faktycznie, po przeczytaniu opisu aldechydu octowego mogę powiedzieć że aromat jest bardzo zbliżony do opisanego jako farba emulsyjna. Zostawię w takim razie butelki w spokoju na jakiś czas, zobaczymy czy cos się zmieni. A co do dezynfekcji - tak, trzęsę i bełtam roztwór oxi. Ale starsan i tak kupie. Dzięki wielkie i pozdrawiam!
 9. Witam Mam problem z moim Altbierem, surowce z zestawu homebrewing.pl: Słód monachijski 4kg Słód karmelowy ciemny Caraaroma® 0.15kg Chmiel goryczkowy Magnum 25g Zacieranie i chmielenie zgodnie z instrukcją ze sklepu 66' 50min 72' 20min Meshout Wyszlo 11blg Fermentacja burzliwa w 16 stopniach - 8 dni, blg 2 - cicha 10 dni w 14 stopniach - butelkowanie. Po 2 tyg. leżakowania pierwsze otwarcie, z wyglądu ładne, fajna piana i kolor. W smaku zaś słodkie, nikła goryczka ale najgorszy jest aromat. Po wypiciu odbija się, nie wiem j
 10. Dzięki wielkie za rozjaśnienie tematu 😉 Mam jeszcze zestaw na 10l weizenbock'a z drożdżami WB11, na instrukcji drożdży jest napisane ze pracują w temperaturze 16-24, jaki będzie efekt jeśli uwarzyłbym to piwo i fermentował w dolnych granicach temperatury?
 11. Cześć brygada Nosi mnie żeby uwarzyc kolejną warkę. Dorobiłem się lodówki do fermentacji ze sterownikiem do której wchodzą 2 fermentory. Aktualnie na burzliwej siedzi Altbier na drożdżach górnej fermentacji Safbrew S-33 i utrzymuję temperature 16st.C a na cichą planuję 14st. Moje pytanie - jakie polecilibyście styl który wymaga podobnych temperatur fermentacji?
 12. Zestaw surowców do American Wheat z homebrewing, w sklepie wyskoczyły polecane drożdze wb11, więc takie wziąłem. Myślałem że wheat a weizen to zbliżone gatunki...
 13. Dzięki za odpowiedź. Niestety - temperatury mamy jakie mamy a nie mam jeszcze lodówki do fermentacji, a chciałem cokolwiek uważyć, może będzie się dało wypić 1. Rozumiem że dać jeszcze tydzień na "sprzątanie" drożdżom, nie zlewać na cichą? 2. Nagazowanie wg. kalkulatora pokazuje na warke 10L , temp piwa 23st. dla german wheat 3.3-4.5 vol 100-148g cukru, czym się sugerować?
 14. Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :-) Pierwszy post po mojej pierwszej warce w życiu - pszeniczne amerykanskie na drozdzach gozdawy bw11 Blg poczatkowe - 12 Równy tydzień fermentacji temp 22-24st. - 2 blg Smak ok, dość mocna goryczka wyszła, w fermentorze unoszą się po powierzchni piwa resztki piany. Kolor ładny jasny, mętny. 1.Czekać dzien-dwa czy jeszcze zejdzie blg (chyba juz jest dosc niskie) czy butelkować? 2.4gr cukru na butelkę do refermentacji będzie dobrze? 3.Ile czekać na nagazowanie? Nie mogę się doczekać pierwszego swojego piwa :-) P
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.