Jump to content

antracit

Members
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

 1. Dawałem jakieś 1,3 kg na 9 litrów gose na dwa tygodnie. Przed dodaniem były tylko umyte i zamrożone. Dały dobry, wyraźny aromat. Były z pestkami, które też później w piwie były, wyczuwalne ale bardzo delikatnie.
 2. Jak sądzicie czy dodanie owoców na cichą może spowodować, że w piwie pojawi się octan etylu? Sprawa wygląda tak, miałem 18 litrów grisette 8 blg, fermentowane fm 21, na cichą podzieliłem na dwa części. Połowa z małą ilością chmielu, druga z rabarbarem i truskawkami. Te chmielone jest ok, te owocami niemiłosierne daje farbą. Zastanawiam się czy jest to wywołane dodaniem cukrów w postaci owoców, które mogły pobudzić drożdże do pracy i ten niechciany aromat jest efektem ich pracy czy może wdała się jakaś forma zakażenia. Dodatkowo to piwo z owocami ma gushing, ale nie jestem pewien czy nie będzie on wynikał z słabego odfiltrowania osadów przed rozlewem, na dnie butelki jest ich całkiem sporo.
 3. Zostało mi trochę słodów i planuje zrobić taki zasyp: 1 kg pilzeński 1kg pszeniczny 1 kg wędzony torfem, fenole:ppm 30-45 Zostało mi jeszcze 200 g słodu zakwaszajacego. Czy jeśli dodam ten słód kwaśność będzie wyczuwalna?
 4. W Obi mają 10 litrowe wiadra też przeznaczone do kontaktów z żywnością. Przydają się jak chcesz podzielić małą na cichą i np. dodać owoce albo różne chmiele.
 5. Co do chłodnicy to w najbliższym czasie planuję zrobić sobie zanurzeniową. Ostatnio robiłem piwa z mniejszą ilością chmielu, więc to była kwestia drugorzędna, ale efekty były średnie. Z ipami poczekam na chłodnice.
 6. Mam pytanie dotyczące chmielenia podczas gotowania. Czy sposób chłodzenia powinien mieć wpływ na to kiedy dodaje kolejne partie chmielu. Wiadomo, że korzystając z chłodnicy zanurzeniowej szybciej zejdę z temperaturą niż chłodząc beczkę mniej wydajnymi metodami. Czy czy te różnice w czasie mają znaczenie? Czy jeśli chodzę beczkę w wannie zamiast na 60 minut dodać chmiel powiedzmy na 40, bo zakończeniu gotowania brzeczka będzie ciepła dłuższy czas? Jak w tym przypadku chmielc na 0? Czy może dodawać chmiel w trakcie chłodzenia?
 7. Cześć. Mam pytanie związane z kveikami. Fermentują teraz brzeczkę 12 blg, planuję coś w stylu summer ale, jaką polecacie temp. cichej fermentacji? Czy temperatura w jakiej prowadzona jest cicha i chmielenie na zimno powinna być dostosowana do rodzaju użytych wcześniej drożdży?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.