Jump to content

Mars_2000

Members
 • Content Count

  9
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Ciemna Strona Chmielu
 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  3city

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ok. To wiem. Pytanie tylko jak uzyskać taki efekt. Mam dremela z tarczami polerskimi, więc z odświeżeniem powłoki zewnetrznej nie będzie większego problemu, ale co ze środkiem? Jak bezpiecznie pozbyć się tych ognisk korozji czy brzydkich nalotów na poszczególnych elementach? Szorować do upadłego? Moczyć w occie lub innych cieczach odkamieniających? Itd...
 2. Mam temat na nadchodzące lato 🙂 Znajomy poprosił mnie o pomoc w instalacji takiej kolumny do piwa, jak na załączonych zdjęciach. Tak się składa, że ma idealne miejsce, gdzie może ją na stałe zamontować (specjalnie przygotowane do tego celu - na tarasie ogrodowym obok murowanego grilla) i chciałbym przymierzyć się do tego zadania. Oczywiście, całą resztę sprzętu, czyli keg, butla CO2, reduktor, złączki, wężyki + konfekcja jest dopiero w planach, ale zanim o nich, to pytanie pierwsze: Czy da radę i czy warto czyścić i regenerować elementy kranika, czy może lepiej kupić jakiś nowy, z kompensatorem i go wstawić po prostu w miejsce obecnego. Ja niestety, nie znam się i nie wiem czy elementy, które pokazałem na zbliżeniach, da się przywrócić do ich czasów świetności, a koszt nowego to jakieś 100 PLN z tego co widzę.
 3. Ja mam jeszcze jedno szybkie pytanie. Próbuję rozkminić czy muszę przejmować się jaki rodzaj gwintu powinny mieć szybkozłączki (NPT czy BSP), które planuję kupić na ali i które będą wkręcone w takie zawory kulkowe). Niestety, w opisie w/w zaworu nie ma informacji jaki jest typ gwintowania, a skoro połączenie ma być szczelne w 100%, to zastanawiam się czy ewentualne różnice mogą mieć istotne znaczenie czy nie. Z kolei w opisie słynnej brązowej pompki, jaka do mnie płynie w paczce z Chin jest info, że jej gwinty 1/2 cala są kompatybilne z obydwoma rodzajami gwintów, przy czym domyślam się, że skoro jest wykonana z tworzywa, więc ewentualna niekompatybilność zostanie usunięta przy wkręcaniu stalowej złączki.
 4. Dzięki za szybką odpowiedź! Czyli, jeśli zawór - to coś tego typu: https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-nierdzewny-1-2-kwasoodporny-2-cz-6564095829 I widzę, że szybkozłącza to raczej tylko ali.... Qrcze, przez to sprzęt będzie gotowy nie wcześniej jak w lipcu dopiero 😞
 5. Cześć, Starałem się dość skrupulatnie przeszukać forum i znaleźć info jakie są najlepsze akcesoria do składanego właśnie zestawu warzelniczego i niestety nie znalazłem, stąd mam pytanie. Czy poniższe elementy będą się nadawały do użycia: - zawór kulowy (np. taki: https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/akcesoria-doprowadzenia-wody/zawory/zawor-kulowy-gw1-2-gz1-2-equation,p335955,l562.html) do zamontowania w garnku oraz w warniku (tu chcę wymienić ten tandetny plastikowy). - nakrętka z mosiądzu (od strony wewnętrznej garnka i warnika) - taka np. https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/akcesoria-doprowadzenia-wody/zlaczki-mosiezne-i-chromowane/nakretka-mosiezna-1-2-equation,p409098,l1812.html Tu pytanie - czy jest kwasoodporna, tzn. wytrzyma gotowania brzeczek itp... - uszczelki np. https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/narzedzia-hydrauliczne/uszczelnienia-do-wody-i-gazu/uszczelka-1-2-equation,p342056,l694.html Wg informacji wytrzymuje 105 stopni C, więc powinna bez problemu przetrwać gotowanie brzeczki, ale czy materiał z jakiego jest zrobiona może być użyty w zastosowaniu spożywczym, to tego nie wiem... I teraz na zewnątrz zaworów, gdzie będę podpinał pompę i wężyki: - Wtyk szybkozłączki wkręcony w zawór: https://allegro.pl/oferta/wtyk-szybkozlaczki-gwint-zewnetrzny-1-2-rectus-7661070409 - szybkozłączka z nyplem do węża: https://allegro.pl/oferta/szybkozlacze-z-nyplem-na-waz-10-mm-typ-26-rectus-6700180655 W opisie obydwu jest, że są to przyłącza do układów pneumatycznych, ale zakładam, że skoro szczelność musi być zachowana, to chyba nie będzie miało znaczenia czy wewnątrz przelatuje płyn czy jakiś gaz, zgadza się? Ktoś ich używał? (opcjonalnie, jakie inne złącza polecacie?) Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 6. Dzisiaj trafiłem na takiego newsa: https://www.sapeople.com/2020/05/09/loving-couple-tragically-die-after-drinking-home-brew-beer-in-south-africa/ i nie ukrywam, że bardzo mnie ten artykuł zaintrygował, bo nie przypuszczałem iż jakakolwiek infekcja piwa mogłaby doprowadzić do śmierci po wypiciu butelki. Czy faktycznie jest coś takiego możliwe?
 7. Oddam gęstwę FM26 Belgijskie Pagórki 2-e pokolenie po sezonowym 12 BLG. Zebrana w piątek 9.08. Trójmiasto. Ps. Przy okazji, przyjmę coś z płynnych na Koźlaka lub pilsa. Ktoś, coś?
 8. Thx za odpowiedź. Też zacząłem rozważać opcję dużego startera i zrobienia dwóch warek jednocześnie (no prawie, bo mam jeden palnik, więc oba warzenia odbyłoby się w odstępie kilku godzin). Rozumiem, że wówczas standardowy wagowy lub objętościowy podział takiego startera na 2 równe części dla obu warek jest jak najbardziej OK? Dodatkowe pytanie, czy jakbym chciał zrobić taki powiększony ok. 4-o litrowy starter o gęstości 11-12 Plato, to wówczas muszę zakładać 2x dłuższy czas propagacji drożdży, czy podobnie jak dla startera z przedziału 1-2 litry wystarczy ok. 12-18h przed planowanym zadaniem do brzeczki?
 9. Cześć. Odświeżę temat, bo mam pytanie odnośnie tych drożdży. Do tej pory do swoich warek używałem wyłącznie sucharów, ktorych nigdy nie zbierałem po burzliwej, tylko brałem nową paczkę na kolejny nastaw. A że zachciało mi się zrobić jakiegoś belga, to wybór padł na Belgian Speciality Ale o gęstości początkowej ok. 17.7 Blg, do którego zamówiłem właśnie ten konkretny szczep. Oczywiście, bedzie przygotowany starter na mieszadle, żeby wszystko poszło prawidłowo, natomiast mam plan, aby następnie uwarzyć od razu Dubbela (Blg ok. 17.5) wykorzystując zebraną gęstwę z tego pierwszego. I teraz, jak czytam sobie wady/zalety wykorzystania kolejnych pokoleń w nowych nastawach, to mam obawy czy kondycja drożdży po dość ciężkim pierwszym piwie będzie wystarczająca do prawidłowego przefermentowania drugiej warki o praktycznie identycznej gęstości. Wiem, że sugerowane jest zrobienie pierwszym pokoleniem jakiegoś lżejszego piwa i dopiero tak zaprawione w boju drożdże używać do mocniejszych i ciemniejszych piw, ale akurat mam zestaw surowców na BSA i stąd pytanie czy spokojnie poradzą sobie jeszcze z Dubblem czy jednak nie...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.